Zdravotní účinky ricinového oleje

Obsah:

 • Co je ricinový olej
 • Pomáhá zmírnit zácpu
 • Může pomoci udržet zubní náhradu čistou
 • Používá se k vyvolání porodu v těhotenství
 • Může zmírnit bolest při artritidě
 • Ricinový olej a zdraví vlasů
 • Je ricinový olej bezpečný?
 • Stručný přehled

Co je ricinový olej

Ricinový olej je rostlinný olej pocházející z ricinovníku, kvetoucí rostliny rozšířené ve východních částech světa. Olej se vyrábí lisováním ricinových semen za studena.

Ricinový olej je bohatý na kyselinu ricinolovou, což je druh mastné kyseliny s protizánětlivými, antioxidačními a bolest zmírňujícími účinky.

Použití ricinového oleje jako přírodního léku se datuje již tisíce let. Ve starověkém Egyptě se ricinový olej používal ke zklidnění suchých očí a zmírnění zácpy. V ájurvédské medicíně - holistickém přístupu k medicíně pocházejícím z Indie - se ricinový olej používal ke zlepšení bolesti při artritidě a k léčbě kožních onemocnění. Dnes se ricinový olej používá ve farmaceutickém, lékařském a zpracovatelském průmyslu. Najdeme ho v mnoha mýdlech, kosmetických přípravcích a produktech pro péči o vlasy a pleť.

V závislosti na účelu použití lze ricinový olej užívat perorálně nebo aplikovat lokálně. Někteří lidé jej užívají perorálně jako projímadlo nebo jako prostředek k vyvolání porodu v těhotenství. Jiní jej aplikují přímo na pokožku a vlasy pro jeho hydratační účinky.

Ricinový olej může být prospěšný v mnoha oblastech zdraví a pohody díky svým různým hojivým a terapeutickým vlastnostem, jako jsou antimikrobiální, antivirové a hojení ran.

Pomáhá zmírnit zácpu

Ricinový olej je pravděpodobně nejznámější jako projímadlo, které se používá ke zmírnění občasné zácpy. Olej působí tak, že zvyšuje stahy svalů, které protlačují stolici střevy a odstraňují odpadní látky. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil ricinový olej jako bezpečné a účinné stimulační projímadlo, ale jeho používání tímto způsobem se v průběhu let snížilo, protože se stala dostupnější účinnější projímadla s méně vedlejšími účinky.

Bylo prokázáno, že ricinový olej pomáhá snižovat namáhání při stolici, produkuje měkčí stolici a zmírňuje pocit neúplné stolice.

Ricinový olej lze také použít k pročištění střev před lékařskými zákroky, jako je kolonoskopie, ale k tomuto účelu se častěji používají jiné druhy projímadel.

Ricinový olej obecně působí jako projímadlo rychle a vyvolává stolici do šesti až 12 hodin po jeho užití.

Má zvlhčující vlastnosti

Ricinový olej, bohatý na mastné kyseliny, má hydratační vlastnosti, které mohou pomoci udržet vaši pokožku hydratovanou a zdravou. Ricinový olej působí jako humektant, látka, která zachycuje vlhkost v pokožce a udržuje ji jemnou a hladkou. Stejně jako ostatní oleje šetrné k pokožce tak ricinový olej působí jako bariéra, která pomáhá zabránit odpařování vlhkosti z pokožky.

Výrobci přidávají ricinový olej do kosmetiky a výrobků osobní péče - včetně pleťových vod, balzámů na rty a make-upu - jako zvláčňující látku (hydratační prostředek), která podporuje hydrataci.

Ricinový olej lze používat i samostatně jako hydratační prostředek. Je však hustý, takže před použitím na obličej a tělo jej můžete zředit nosným olejem (například mandlovým, kokosovým nebo jojobovým).

Výzkumy týkající se zdravotních účinků ricinového oleje na pokožku jsou omezené. Výzkum naznačuje, že mastné kyseliny obsažené v ricinovém oleji mohou podporovat obnovu pokožky a snižovat výskyt jizev po akné, jemných linek a vrásek. K lepšímu pochopení všech účinků je však zapotřebí dalšího výzkumu.

akcnibalicky

Může pomoci udržet zubní náhradu čistou

Zubní náhrady by se měly čistit každý den, aby se zabránilo hromadění zubního plaku a chránilo se ústní a celkové zdraví lidí, kteří je nosí. Zubní plak je bílá lepkavá vrstva bakterií a plísní, která se běžně tvoří na zubních náhradách. Lidé, kteří nosí zubní náhradu, jsou obzvláště náchylní k plísňovým infekcím v ústní dutině, zejména ke kvasinkám (Candida), které se na zubní náhradě snadno usazují a zvyšují riziko stomatitidy zubní náhrady, infekce spojené s bolestí a zánětem ústní dutiny.

Výzkumy ukazují, že ricinový olej má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, které mohou být užitečné při udržování čistoty zubních náhrad. Jedna studie zjistila, že namáčení zubní náhrady do 10% roztoku ricinového oleje po dobu 20 minut účinně ničí bakterie a plísně v ústní dutině. Jiná studie zjistila, že čištění zubních náhrad a jejich namáčení v roztoku ricinového oleje účinně snižuje výskyt infekcí způsobených bakterií Candida u nositelů zubních náhrad.

Používá se k vyvolání porodu v těhotenství

Ricinový olej je tradiční metodou stimulace porodu. Dříve se používal jako metoda k vyvolání porodu a některé porodní asistentky tento přírodní způsob vyvolání porodu stále upřednostňují.

Předpokládá se, že v jeho vlastnostech při vyvolávání porodu hrají roli projímavé účinky ricinového oleje. Při perorální konzumaci ricinový olej stimuluje střeva, což může dráždit dělohu a vyvolat kontrakce. Ricinový olej také zvyšuje produkci prostaglandinů, což jsou tuky s účinky podobnými hormonům, které pomáhají připravit děložní hrdlo na porod.

Jedna studie z roku 2018 zjistila, že téměř 91 % těhotných, které konzumovaly ricinový olej k vyvolání porodu, bylo schopno porodit vaginálně bez komplikací.16 Přehled 19 studií dospěl k závěru, že perorální podávání ricinového oleje je bezpečný a účinný způsob přípravy děložního hrdla na vaginální porod a vyvolání porodu.

Konzumace ricinového oleje k vyvolání porodu může způsobit nepříjemné vedlejší účinky, jako je nevolnost, zvracení a průjem. Někteří zdravotníci nedoporučují používat ricinový olej k vyvolání porodu, protože zvyšuje pravděpodobnost, že dítě před porodem vyloučí mekonium (první stolici novorozence), což může představovat bezpečnostní riziko. Nepoužívejte ricinový olej k vyvolání porodu, pokud vám to nedoporučí poskytovatel zdravotní péče.

Může ulevit od bolesti při artritidě

Protizánětlivé vlastnosti ricinového oleje mohou přinést úlevu od bolesti kloubů související s artritidou.

Jedna starší studie zjistila, že podávání ricinového oleje může pomoci snížit bolest kolen související s osteoartrózou. Účastníci studie užívali kapsle s ricinovým olejem třikrát denně po dobu čtyř týdnů. Na konci studie došlo u 92 % účastníků s osteoartrózou k výraznému snížení úrovně bolesti bez jakýchkoli nežádoucích účinků.

V jiné studii vědci hodnotili použití lokálního ricinového oleje ke snížení bolesti kloubů. Účastníci studie si jednou denně po dobu dvou týdnů vmasírovali ricinový olej na kůži nad bolavými koleny. Výzkumníci zjistili, že ricinový olej účinně snižuje bolest a zánět kloubů.

Ricinový olej a zdraví vlasů

Možná jste slyšeli, že ricinový olej může stimulovat růst vlasů nebo zabránit jejich vypadávání. Neexistují však žádné vědecké důkazy, které by to potvrzovaly.

Možná jste také slyšeli, že ricinový olej může léčit lupy a zklidnit suchou a svědící pokožku hlavy. Ačkoli některé přípravky proti lupům ricinový olej obsahují, neexistuje žádný výzkum, který by naznačoval, že samotný ricinový olej může účinně léčit lupy.

Existují však některé faktory ovlivňující zdraví vlasů, u kterých by ricinový olej mohl být účinný.

Někteří lidé používají ricinový olej k hydrataci vlasů. Ricinový olej totiž může pomoci vlasy znovu promastit, aby byly lesklé, a zabránit roztřepeným konečkům a lámání vlasů.

Ricinový olej má také antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé vlastnosti, které mohou chránit pokožku hlavy a vlasy před plísňovými a bakteriálními infekcemi.

 

Je ricinový olej bezpečný?

Ricinový olej je obecně považován za bezpečný, pokud je užíván v malých dávkách, ale větší množství může být škodlivé. Užívání příliš velkého množství ricinového oleje ústy může vést k předávkování ricinovým olejem. Mezi příznaky předávkování ricinovým olejem patří:

 • Křeče v břiše
 • Průjem
 • Závratě
 • Mdloby
 • Nevolnost
 • dušnost
 • Citlivost v krku

Vzhledem k tomu, že ricinový olej může stimulovat svaly, doporučuje se, aby jej někteří lidé nepoužívali, včetně:

 • Těhotným osobám, pokud nejsou poučeny v rámci porodu (olej může vést k předčasným kontrakcím).
 • Lidem s onemocněním trávicího traktu, včetně zánětlivých střevních onemocnění
 • Lidem s bolestmi břicha, které mohou být způsobeny neprůchodností střev, perforací střev nebo zánětem slepého střeva.

Ricinový olej je považován za bezpečný pro lokální použití, ale u některých lidí může vyvolat alergickou reakci, jako je zarudnutí, otok, svědění a kožní vyrážka. Před použitím na větší plochu je nejlepší vyzkoušet olej na malém kousku kůže a zjistit, jak vaše tělo reaguje.

Alergické reakce se mohou objevit také po konzumaci oleje.

Stručný přehled

Ricinový olej je rostlinný olej vyráběný lisováním ricinových semen za studena. Olej lze užívat perorálně nebo jej aplikovat na kůži či vlasy.

Lidé používají ricinový olej již po staletí jako kosmetický přípravek i jako lék na různé zdravotní potíže. Ricinový olej má protizánětlivé, antioxidační, protiplísňové a bolest zmírňující vlastnosti, které mohou být zdraví prospěšné. Může pomoci zmírnit zácpu, zvlhčit pokožku, vyčistit zubní protézy a vyvolat porod. Omezený výzkum naznačuje, že ricinový olej může pomoci zmírnit bolest kloubů, ale je třeba provést další výzkum.

Navzdory mnoha tvrzením, že ricinový olej může pomoci při růstu vlasů, řas a obočí, neexistují žádné důkazy, které by jeho použití na podporu růstu vlasů potvrzovaly.

Požití ricinového oleje může způsobit nežádoucí účinky, jako jsou křeče v břiše, průjem a nevolnost. Při lokálním použití může ricinový olej vyvolat alergickou reakci a způsobit kožní vyrážky, svědění a otoky. Přestože je ricinový olej obecně považován za bezpečný, není vhodný pro každého. Před použitím ricinového oleje jako přírodního prostředku se poraďte s lékařem.

Zpět do obchodu