10 způsobů, jak milovat své oči

Obsah:

 • Předcházejte očním chorobám zdravým životním stylem
 • Dejte svým očím přednost

ocii 

Máte rádi své oči? Vážíte si své schopnosti vidět, snadno se orientovat a komunikovat se světem, učit se, pracovat, komunikovat a hrát si bez zrakových překážek? Převádíte svou vděčnost do činů, které ochrání vaše oči a zrak na dlouhá léta dopředu?

Ochrana očí a zraku by měla být prioritou pro každého z nás, ať už vidíme 20/20, nebo máme zhoršený zrak.

Možná to není to nejjednodušší nebo nejpřirozenější, co děláme, ale investice do zdraví našeho zraku je jedním z největších darů, které si můžeme dát. Zde je deset způsobů, jak můžete mít své oči hned teď více rádi.

Předcházejte očním chorobám zdravým životním stylem

Zdravým životním stylem můžete předejít mnoha očním onemocněním nebo zmírnit jejich následky, když už je nemoc diagnostikována. Zdravý životní styl zahrnuje vyváženou stravu, pravidelný pohyb a vyhýbání se tabáku a pasivnímu kouření.

Zdravý životní styl je důležitý zejména pro rostoucí děti. Oční a zrakové problémy v dětství mohou významně ovlivnit celkový vývoj dítěte, jeho vzdělání a kvalitu života.

1. Stravujte se pro zdraví očí

Vyvážená strava nám pomáhá dosáhnout a udržet si zdravou hmotnost a celkovou pohodu. Kromě mnoha výhod pro fyzické a duševní zdraví zdravá strava předchází nemocem, jako je cukrovka a hypertenze, které mohou negativně ovlivnit zdraví očí a zraku, nebo je pomáhá kontrolovat. K udržení zdravé funkce očí a zraku přispívá také řada mikroživin.

Co nejvíce omezte konzumaci cukrů a tuků v nezdravých potravinách a zpracovaných potravinách. Vychutnávejte si je s mírou, ale dodržujte vyváženou stravu, která zahrnuje dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin a celozrnných výrobků. Zde jsou některé z nejdůležitějších mikroživin pro vaše oči a nejlepší zdroje jednotlivých potravin.

Při vysokém stresu a narušení rutinního režimu v důsledku závažných životních událostí může dojít ke změně chuti k jídlu nebo k omezení času na organizované stravování. Pro ochranu fyzického a duševního zdraví, včetně očí, je obzvláště důležité plánovat dopředu.

Před náročným obdobím si připravte několik zdravých jídel a svačinek. Pokud se soustředíte na péči o nemocného příbuzného nebo o sebe, je vhodná doba požádat příbuzné a přátele, aby vám darovali zdravá jídla uvařená doma, v obchodě nebo v restauraci, a zajistili tak vám i vaší rodině dobré stravování.

2. Pijte vodu na suché oči

Pití velkého množství vody je důležité také pro zdraví očí a celkové fyzické a duševní zdraví. Většina dospělých i dětí je však chronicky nedostatečně hydratovaná. Nepijeme dost a kvalitní tekutiny, které vypijeme, nekonzumujeme dostatečně rovnoměrně během dne, aby to mělo skutečnou hodnotu. Mnoho našich oblíbených nápojů také obsahuje kofein, diuretikum, které z našeho těla odplavuje vodu.

Oko potřebuje vodu k udržení lubrikace, pohodlí a k efektivnímu fungování. Suché oko vzniká, když oko neprodukuje dostatek slz nebo správný druh slz k lubrikaci, což způsobuje podráždění, zánět a bolest. Suché oko je obzvláště rizikové pro osoby, které byly léčeny pro retinoblastom.

Snažte se denně vypít alespoň 2 litry (8 sklenic) vody. Nápoje s kofeinem (káva, čaj, sportovní nápoje, limonády atd.) dehydratují a neměly by se do tohoto celkového množství započítávat. Nejlepší je obyčejná nebo ochucená voda. Pokud je váš jídelníček velmi bohatý na ovoce, zeleninu, polévky a koktejly, možná budete chtít celkový denní cíl pro vodu trochu snížit. Mějte však na paměti, že ovocné koktejly mohou být vysoce kalorické kvůli přirozeným cukrům v ovoci a hustotě ovoce ve smoothie.

Postavte si vedle postele sklenici nebo láhev s vodou, abyste se mohli napít hned ráno, než vstanete. Věnujte několik klidných chvil pomalému pití, aby měl váš mozek čas spojit si, že pijete, a využít všech výhod. Věnujte tomu pozornost a stanovte si záměr pít pravidelně po celý den. V následujících rušných hodinách si budete potřebu pít vodu lépe uvědomovat a reagovat na ni.

Pokud zjistíte, že máte chuť na svačinu, spojte se se svým tělem a zjistěte, zda nepotřebujete napít. Dehydratace může působit jako návaly hladu a sklenice vody může často vyřešit nepříjemné pocity nekonečných chutí.

3. Milujte své oči cvičením

Cvičení nám pomáhá soustředit se, zhubnout a zpevnit svaly a může také pomoci chránit drahocenné oči. V posledních deseti letech zjistilo několik studií souvislost mezi pravidelným cvičením a snížením rizika běžných očních onemocnění, jako je šedý zákal, vlhká věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) a zelený zákal.

Šedý zákal je zakalení čočky, které soustřeďuje světlo na sítnici. Rozmazané vidění se časem zhoršuje, jako když se díváte přes špinavé okno. Bez operace může šedý zákal způsobit vážnou ztrátu zraku.

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) postihuje makulu, část sítnice, která kontroluje centrální vidění a umožňuje oku vidět jasně. Centrální vidění je nezbytné pro činnosti, jako je čtení, řízení, zaostřování na předměty a rozpoznávání tváří. AMD je progresivní onemocnění a možnosti léčby jsou omezené.

Glaukom způsobuje hromadění tekutiny a zvýšený tlak v oku, který poškozuje zrakový nerv, což vede ke zhoršení vidění a možné slepotě.

Konkrétně bylo prokázáno, že kardiovaskulární cvičení snižuje nitrooční tlak a zvyšuje průtok krve zrakovým nervem a sítnicí. Cvičení může také předcházet dalším zdravotním potížím, jako je cukrovka a vysoký krevní tlak, které mají komplikace ohrožující zrak, nebo je pomáhá kontrolovat.

Výzkum také poukazuje na alarmující nárůst krátkozrakosti u dětí, která vyžaduje korekční brýle. Trendy naznačují, že do roku 2050 bude krátkozrakých téměř 50 % světové populace. Hra venku je jedním z nejlepších způsobů, jak snížit riziko, že vaše děti budou potřebovat brýle na předpis, a také zpomalit zvyšující se míru krátkozrakosti u dětí.

Hra na přirozeném slunečním světle pomáhá dětem používat oči jinak a soustředit se spíše na vzdálenost než na předměty zblízka, jako je obrazovka, výtvarný projekt, kniha nebo hra. Odborníci doporučují denně 1-2 hodiny hry venku na přirozeném slunečním světle, které podporují zdraví očí, rozvoj zraku a celkové zdraví.

Cvičení pro oči nevyžaduje velké časové ani finanční investice. Krev vám rozproudí svižná 30minutová procházka. Pokud ji budete vykonávat pět dní v týdnu, snadno dosáhnete 150 minut pohybu týdně, které doporučuje Světová zdravotnická organizace.

Co třeba jízda na kole, plavání, běhání nebo tanec. I aktivní práce na zahradě nebo v domácnosti jsou kvalitním cvičením. Pusťte si tedy oblíbenou hudbu nebo poutavou knihu a vyčistěte pavučiny s vědomím, že přitom pečujete sami o sebe.

Udělejte si z pohybu prioritu pro své oči a celkovou pohodu. Mnoho lidí říká, že na cvičení nemá čas, ale péče o oči, tělo a mysl by měla být jednou z našich každodenních priorit. Naplánujte si čas na pravidelné každodenní cvičení, které vás bude bavit. Najděte si nejvhodnější aktivitu a nejvhodnější čas pro svůj rozvrh a zavažte se, že budete cvičit alespoň 3 až 5krát týdně.

4. Přestaňte kouřit pro svůj zrak

Negativní zdravotní účinky kouření tabáku jsou dobře zdokumentovány. Všeobecně známými účinky jsou rakovina, onemocnění srdce a plic, ale kouření poškozuje tkáně celého těla, včetně očí. Kuřáci jsou vystaveni výrazně vyššímu riziku vážné ztráty zraku nebo slepoty.

Kouření může zhoršovat následky onemocnění, jako je diabetická retinopatie, Gravesova choroba a suché oko, a zvyšuje riziko vzniku onemocnění ohrožujících zrak. Dvě z nejčastějších příčin slepoty, šedý zákal a věkem podmíněná makulární degenerace (AMD), se častěji vyskytují u lidí, kteří v minulosti kouřili. Ve srovnání s nekuřáky je u kuřáků dvakrát vyšší pravděpodobnost vzniku AMD a je pravděpodobnější, že se u nich rozvine v mladším věku.

Kouření také mění schopnost těla získávat nebo vstřebávat mikroživiny z potravy. Kuřák nebo pasivní kuřák tak bude mít pravděpodobně nižší množství vitaminů a minerálů potřebných k udržení celkového zdraví očí a celkového zdraví.

Kouření také ohrožuje zrak vašeho dítěte. Děti narozené ženám, které během těhotenství kouřily, mají vyšší pravděpodobnost:

 • narodí předčasně, což zvyšuje riziko retinopatie nedonošených, závažného očního onemocnění, které může způsobit trvalou slepotu nebo ztrátu zraku.
 • V dětství se u nich vyvine bakteriální meningitida. Meningitida je otok tkání kolem mozku, který může způsobit oční infekce a další komplikace ohrožující zrak.
 • Zrak dětí ohrožuje také pasivní kouření. Výzkum naznačuje, že poškození očí způsobené pasivním kouřením se u dětí může projevit již v 6 letech.

Vyhýbání se tabákovému kouři všeho druhu, včetně pasivního kouření, je jedním z nejlepších způsobů, jak chránit své oči a celkové zdraví. Pokud již kouříte, přestat kouřit je jedním z nejlepších způsobů, jak investovat do dlouhodobého zdraví svého i svého okolí.

Chraňte své oči

Zdravý životní styl může pomoci předcházet některým očním onemocněním a udržet si celkově dobrý zdravotní stav, ale je také důležité chránit naše oči. Sluneční záření, infekce a dlouhodobé vystavení obrazovkám mají kumulativní účinek a nehody mohou oko nečekaně poškodit. Přijímejte každodenní opatření, abyste tyto účinky minimalizovali, a mějte své oči rádi.

5. Dbejte na hygienu líčení očí

Pokud nosíte make-up, je nezbytné dodržovat správnou hygienu a bezpečnost. Špatně udržované výrobky nebo nesprávné používání oční kosmetiky mohou způsobit problémy, jako je vysychání povrchu oka a alergické reakce. Dopřejte svým očím přestávku od kosmetiky, kdykoli se cítí nebo vypadají podrážděné, a vždy vyhledejte očního lékaře. Zde je několik klíčových rad pro bezpečnost a hygienu líčení.

Vybírejte správné produkty:

 • Vyhněte se pudrovým očním stínům, u kterých je větší pravděpodobnost, že se dostanou do oka a způsobí podráždění. Místo toho používejte krémové oční stíny a pečlivě a pravidelně čistěte aplikátory.
 • Vyhněte se tužkám na oči, protože mohou poškrábat okraj oka, což může vést k infekci. Místo toho zvolte měkké tekuté oční linky.
 • Vyhněte se řasence s vlákny, protože drobná vlákna mohou oči podráždit.
 • Nikdy nepoužívejte testery v obchodě, protože zvyšují riziko infekce, a ze stejného důvodu nikdy nesdílejte líčidla, a to ani se sestrou nebo nejlepší kamarádkou. Bakterie se mohou nepozorovaně přenést na štětce a aplikátory i na samotný výrobek.
 • Nepoužívejte oční make-up po uplynutí doby použitelnosti, protože konzervační látky ztrácejí svou účinnost a bakterie se mohou začít množit. To je důležité zejména u výrobků s krémovým složením, jako je korektor, řasenka a oční stíny.
 • Pravidelně a důkladně čistěte štětce na líčení: existuje mnoho přípravků, ale jednoduchým a levným postupem je dezinfikovat štětce 99% izopropylalkoholem a otřít je papírovou utěrkou.
 • Před nanesením make-upu si nasaďte kontaktní čočky, abyste se ujistili, že částečky make-upu nekontaminují váš slzný film - zvyšuje to riziko infekce.
 • Nenanášejte make-up v linii řas: nanášení make-upu podél vnitřního víčka nebo "vodní linie" blokuje olejové žlázy, které vylučují tekutinu chránící rohovku - průhlednou přední část oka. Navíc hrozí, že se bakterie dostanou přímo do oka.
 • Nikdy se nelíčete za chůze, jako spolujezdec v autě nebo při řízení - dokonce ani když sedíte v dopravní zácpě.
 • Riziko náhodného poranění oka je vysoké a při řízení je vysoké i riziko, že rozptýlením způsobíte zranění ostatním.
 • Před spaním odstraňte veškerý make-up, zejména oční make-up. Make-up se může během spánku přenést do očí a způsobit podráždění a infekci.
 • Před odlíčením si vyjměte kontaktní čočky, abyste předešli jejich poškození a zbytečnému nepohodlí.

6. Noste sluneční brýle

Intenzivní ultrafialové sluneční záření může časem poškodit vaše oči a vést k onemocněním, jako je šedý zákal a zelený zákal. Abyste své oči před tímto škodlivým slunečním zářením ochránili, noste sluneční brýle se 100% ochranou proti UVA a UVB záření a/nebo klobouk se širokou krempou. Neřiďte se jen jasem slunce nebo tím, jak stylově vypadá ochrana proti slunci ve vašem oblečení. Zde je několik bodů, které je třeba zvážit:

 • Oči každého člověka potřebují ochranu před sluncem, bez ohledu na věk. Nejvíce ohroženy jsou děti, protože tráví více času venku, ale jen málo z nich nosí sluneční brýle a škodlivé účinky slunečního záření se kumulují.
 • UV paprsky mohou pronikat skrz mraky a mraky mohou také způsobovat oslnění, které zvyšuje únavu očí. Proto naše oči potřebují ochranu před sluncem v zamračených dnech stejně jako za jasné oblohy.
 • UV paprsky se mohou odrážet od sněhu, písku a vody, proto jsou sluneční brýle v těchto prostředích obzvláště důležité.
 • Větší čočky a zavírací sluneční brýle poskytují lepší ochranu než menší čočky a otevřené obroučky.
 • Ne všechny sluneční brýle poskytují 100% ochranu před UVA a UVB zářením - před nákupem pečlivě zkontrolujte štítek a v případě nejasností se zeptejte prodejce.
 • Pokud si nejste jisti, jaké sluneční brýle jsou pro vás vhodné nebo kdy byste je měli nosit, abyste ochránili své oči, požádejte o radu svého očního lékaře.
 • Investujte do dobrých slunečních brýlí, mějte je po ruce v tašce nebo u klíčů od vchodu a noste je s hrdostí každý den. Pomohou vám chránit oči před zátěží a škodlivými účinky UV záření a sníží riziko vzniku onemocnění poškozujících zrak v pozdějším věku.

7. Předcházejte poraněním očí

Úrazy očí jsou celosvětově hlavní příčinou ztráty zraku, které lze předcházet, zejména u dětí. Ochrana očí je obzvláště důležitá, pokud již došlo ke ztrátě zraku v důsledku retinoblastomu nebo jiného očního onemocnění.

Existuje mnoho jednoduchých věcí, které můžete udělat, abyste předešli úrazům očí a ochránili oči svých dětí i své vlastní. Řiďte se těmito praktickými radami, jak chránit oči a zrak při každodenních i prázdninových činnostech.

8. Zjistěte, jak ošetřit poranění očí

Oko je velmi citlivý orgán a vyžaduje zvláštní péči. K úrazům může dojít nečekaně, i když se jim snažíme ze všech sil předcházet. Buďte připraveni na neočekávané události, abyste snížili riziko trvalého poškození očí - naučte se, jak správně a s jistotou ošetřit poranění očí, a vždy vyhledejte rychlou odbornou lékařskou péči.

9. Snižte digitální namáhání očí

Obrazovky jsou dnes v našem životě všudypřítomné, ale je důležité snížit denní čas strávený u obrazovky a dělat pravidelné přestávky, abyste se vyhnuli syndromu počítačového vidění. Mezi příznaky patří únava očí, bolest hlavy, rozmazané vidění, suché oči a bolest krku a ramen.

Bylo prokázáno, že nadměrné používání gadgetů a práce zblízka zvyšuje riziko krátkozrakosti (myopie), zejména u dětí. Proto je obzvláště důležité zvyšovat u dětí povědomí o správné oční hygieně, pracovat s nimi na tom, aby co nejvíce omezily čas strávený u obrazovky, a nabízet jim zajímavé alternativy, které podporují používání očí na dálku, jako jsou nápadité a objevné hry a sporty venku.

Efektivně pracovat a minimalizovat příznaky:

 • Dělejte si pravidelné přestávky, abyste si odpočinuli a znovu zaostřili zrak.
 • Uplatňujte pravidlo 20-20-20: za každých 20 minut strávených používáním obrazovky se na 20 sekund zaměřte na něco vzdáleného 20 metrů.
 • Vytvořte ergonomické prostředí, abyste si udrželi správné držení těla a omezili muskuloskeletální příznaky.
 • Věnujte pozornost poloze obrazovky vzhledem k poloze vašeho sezení, abyste mohli pohodlně pracovat a nenamáhali si oči ani krk a záda.
 • Upravte nastavení jasu obrazovky, kontrastu a velikosti textu, abyste viděli obsah jasněji a pohodlněji a snížili únavu očí.
 • Pečlivě vyberte a umístěte osvětlení, abyste omezili oslnění obrazovky.
 • Zmírněte příznaky suchých očí častějším mrkáním a v případě potřeby použitím dalších lubrikačních kapek.
 • Používejte cvičení ke snížení únavy očí.

10. Objednejte se na oční vyšetření

Naplánujte si pravidelné oční vyšetření a komplexní oční vyšetření a pochopte rozdíl mezi nimi.

Vyšetření zraku je relativně krátký proces, který může poukázat na problém se zrakem nebo potenciální problém, který vyžaduje další vyšetření očním lékařem nebo optometristou. Screening zraku nemůže diagnostikovat konkrétní onemocnění.

Komplexní screening zraku zahrnuje podrobnou anamnézu vašeho zdravotního stavu a rodinné anamnézy, abyste porozuměli rizikovým faktorům, a následnou kontrolu zraku, síly očí a jejich zdraví. Budou použity rozšiřující oční kapky, aby měl odborník jasný pohled na vaše oko.

Komplexní oční vyšetření se netýká pouze zdraví očí a zraku. Oční specialista může odhalit včasné příznaky potenciálně závažných problémů, které se skrývají hluboko v těle.

Ujistěte se, že oční vyšetření je součástí běžných lékařských prohlídek vašich i vašich blízkých. Každý by měl po celý život pravidelně absolvovat oční prohlídky. Vzhledem ke změnám životního stylu a nárůstu práce kolem dnešních dětí je důležité, aby pravidelné rutinní oční prohlídky absolvovaly také děti a dospívající.

Upřednostněte své oči

Doufáme, že vás tyto tipy inspirují k tomu, abyste dnes a denně podnikali kroky k lásce ke svým očím. Při příležitosti letošního Světového dne zraku si dejte závazek, že si necháte zkontrolovat zrak! Cílem IAPB je inspirovat jeden milion lidí, aby si nechali zkontrolovat zrak. Zavažte se k #LoveYourEyes ještě dnes a pomozte jim dosáhnout milionového cíle.

Zpět do obchodu