Je kofein dobrý nebo špatný pro vaše oči?

Obsah:

  • 1. Suché oko: Kofein může pomoci
  • 2. Glaukom: Kofein může zvýšit riziko - pokud jste geneticky náchylní
  • 3. Slzení očních víček: Kofein ho zhoršuje
  • 4. Šedý zákal: Kofein může pomoci
  • 5. Onemocnění sítnice: Kofein/káva může pomoci zpomalit progresi

kofein

Nejnovější výzkum účinků kofeinu na pět různých očních onemocnění.

V posledních letech byly titulky o kofeinu a zdraví očí přinejmenším matoucí: "Příliš mnoho kofeinu může zvyšovat riziko oslepujících očních chorob," hlásal jeden z titulků. Jiný titulek se ptal: "Co je to kofein? "Může káva chránit náš zrak?"

Není divu, že jsou obyčejní lidé zmatení.

Tuto otázku ohledně kofeinu dostáváme stále dokola.

Přibližně 90 procent lidí denně konzumuje kofein, ať už z limonád, čaje, energetických nápojů nebo kávy. Ve skutečnosti je spotřeba kávy na dvacetiletém maximu, podle Národní kávové asociace si dva ze tří lidí denně dopřejí šálek kávy. Zároveň roste počet lidí se závažnými očními chorobami, což je z velké části způsobeno stárnutím populace.

Ať už již nějakým očním onemocněním trpíte, nebo mu chcete jednoduše předcházet, je důležité vědět, jak váš kávový návyk ovlivňuje zdraví vašich očí - a co můžete udělat pro snížení rizika.

Dobrou zprávou je, že ačkoli se výzkumy liší, nezdá se, že by mírné množství kofeinu zvyšovalo riziko očních onemocnění u většiny lidí.

Skutečné riziko však závisí na řadě faktorů, včetně toho, kolik kofeinu vypijete, zda již trpíte očními problémy nebo zda jste k nim náchylní.

Obecně odborníci říkají, že jejich rada ohledně kofeinu je stejná jako u jiných aspektů vašeho zdraví: všeho s mírou.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv doporučuje pro zdravé dospělé osoby maximálně 400 miligramů kofeinu denně, což jsou asi čtyři šálky kávy.

Přečtěte si další podrobnosti o výzkumu vlivu kofeinu na různá oční onemocnění:

1. Suché oko: Kofein může pomoci

Pokud trpíte suchým okem - běžným onemocněním, které se vyznačuje svěděním a podrážděním očí - možná se obáváte, že váš každodenní povzbuzující nápoj může situaci ještě zhoršit. To proto, že kofein je považován za mírné diuretikum, což znamená, že z vašeho těla vytlačí více vody.

Studie provedená v roce 2022 na 85 000 lidech a publikovaná v časopise Cornea však zjistila, že konzumace kofeinu nezvyšuje riziko suchého oka ani ho nezhoršuje.

Ve skutečnosti nejnovější výzkum odhalil, že kofein může tento stav ve skutečnosti zlepšit tím, že stimuluje žlázu, která produkuje slzy.

Dvě placebem kontrolované studie ukázaly, že účastníci, kterým byl podáván kofein, produkovali více slz než ti, kterým byla podávána pouze voda nebo jiné placebo.

2. Glaukom: Kofein může zvyšovat riziko - pokud k němu máte genetické předpoklady

Ačkoli je známo, že kofein dočasně zvyšuje oční tlak, nedávné studie naznačují, že většina lidí, kteří konzumují kofein, nemá zvýšené riziko glaukomu, oslepujícího onemocnění způsobeného příliš vysokým tlakem v oku.

Studie z roku 2021 publikovaná v časopise Ophthalmology však odhalila, že kofein zvyšuje riziko u osob s glaukomem v rodinné anamnéze nebo s genetickou predispozicí k tomuto onemocnění.

Studie ukazuje, že u těchto pacientů se riziko zvyšuje až trojnásobně, pokud konzumují kofein.

"Pokud máte vysoké genetické riziko, je možné, že omezení konzumace kofeinu vás pomůže ochránit," řekl Khawaja. "A to je opravdu zajímavé, protože se pohybujeme ve světě, kde nyní stále více zjišťujeme náš genetický kód."

Pokud máte rodinnou anamnézu a chcete vědět, zda máte zvýšené riziko glaukomu, můžete se zeptat svého lékaře na genetické vyšetření.

3.Slzení očních víček: Kofein ho zhoršuje

Většina lidí zažila chvíle, kdy se jim víčka nedobrovolně chvěla nebo cukala. Někdy může tento stav - nazývaný myokymie - trvat hodiny nebo dny.

Příliš mnoho kofeinu je častou příčinou myokymie, zejména pokud jste současně unavení nebo pod velkým stresem. Kolik kofeinu je příliš mnoho? Jako obecné vodítko používejte maximální doporučenou dávku 400 miligramů denně, kterou uvádí FDA. Únava i stres však hrají v tomto stavu roli, takže množství se může u jednotlivých osob lišit.

Dobrou zprávou je, že tento stav obvykle sám odezní, pokud snížíte spotřebu kofeinu a omezíte stres. Pokud ne, mohou pomoci léky a botoxové injekce.

4. Šedý zákal: Kofein může pomoci

Váš každodenní šálek kávy nemusí jen odstranit ranní ospalost; stále více důkazů naznačuje, že může také pomoci předcházet šedému zákalu.

Rozsáhlá studie publikovaná v časopise Clinical Ophthalmology v roce 2016 zjistila, že ti, kteří pijí více kávy, mají výrazně nižší pravděpodobnost vzniku šedého zákalu ve srovnání s těmi, kteří pijí méně.

Vědci se domnívají, že kofein pomáhá působit proti účinkům UV záření na oči. Pomáhá při oxidačním stresu, který je příčinou šedého zákalu.

5. Kofein/káva může pomoci zpomalit progresi onemocnění sítnice.

Výzkumy ukazují, že silné antioxidanty obsažené v kávě mohou také pomoci předcházet nebo zpomalit poškození sítnice způsobené stárnutím a některými chorobami.

Jedna studie, publikovaná v roce 2022 v časopise Frontiers in Pharmacology, zjistila, že kofein může potenciálně potlačit zánětlivou reakci, která způsobuje poškození sítnice v důsledku věkem podmíněné makulární degenerace a diabetické retinopatie.

V jiné studii korejští vědci zjistili, že u těch, kteří vypijí více než dva šálky kávy denně, je menší pravděpodobnost vzniku diabetické retinopatie a zrak ohrožující diabetické retinopatie.

Předpokládá se, že stejné protizánětlivé vlastnosti jsou důvodem, proč se ukázalo, že káva snižuje riziko dalších onemocnění, včetně Parkinsonovy choroby, cukrovky a Alzheimerovy choroby.

Závěr

Pokud denně konzumujete příliš mnoho kávy nebo si dopřáváte energetické nápoje s obsahem kofeinu, může dojít k náhlému zvýšení hladiny cukru v krvi.

To způsobuje mimo jiné rozmazané vidění doprovázené nevolností, změny chuti k jídlu a zrychlený srdeční tep. Nadměrné množství kofeinu je také spojováno se záškuby očí nebo očních víček. Ačkoli to není bolestivé ani nebezpečné, může to přiměřeně znepříjemnit každodenní činnosti.

Není žádným tajemstvím, že mnoho lidí se ráno neobejde bez šálku voňavé kávy. Někteří dokonce tvrdí, že se nemohou pořádně probudit, dokud si nedají první doušek.

Při konzumaci velkého množství kofeinu však mohou nastat problémy. Jeho nadbytek totiž může negativně ovlivnit váš zrak. Existuje možnost, že časem může způsobit vážnější poškození. Pokud tedy chcete o své oči řádně pečovat, je důležité udržovat příjem kofeinu na nízké úrovni.

Kromě krátkodobých účinků může mít nadužívání kofeinu i trvalé následky. Jedna studie například zjistila, že pití tří a více šálků kávy denně zvyšuje riziko vzniku glaukomu, degenerativního onemocnění očí. To způsobuje postupné poškození zrakového nervu, protože zvyšuje tlak tekutiny uvnitř oka. Toto onemocnění je však velmi nebezpečné, a proto je třeba konzumaci kofeinu omezit.

Zpět do obchodu