15 tipů, jak zlepšit sluch a předcházet jeho ztrátě

Obsah:

  • Typy ztráty sluchu
  • Jak chránit svůj sluch a předcházet jeho ztrátě
  • Následky neléčené ztráty sluchu

sluch 

Důsledky ztráty sluchu přesahují hranice vašich uší, od bolestí hlavy a vysokého krevního tlaku až po sociální izolaci a deprese. Podívejte se na tyto tipy a cvičení týkající se životního stylu, které podporují lepší sluch a celkové zdraví.

Máte problémy se slyšením televize? Žádáte často ostatní, aby se opakovali? Pokud ano, nejste sami: více než 1,5 miliardy lidí na celém světě - 20 % světové populace - má určitý stupeň ztráty sluchu.1 Náš sluch je jemný a složitý a hraje zásadní roli v naší duševní pohodě.

Přečtěte si, jaké jsou různé typy ztráty sluchu, jaký má ztráta sluchu dopad na vaše celkové zdraví a jak jí můžete pomoci předcházet.

Typy ztráty sluchu

Existují tři základní typy ztráty sluchu:

  • K převodní ztrátě sluchu dochází, když se zvuky nemohou dostat přes vnější a střední ucho do vnitřního ucha.
  • Senzorineurální ztráta sluchu vzniká při poškození vnitřního ucha nebo při problémech s nervy vedoucími z vnitřního ucha do mozku. Jedná se o nejčastější typ ztráty sluchu.
  • Smíšená nedoslýchavost je kombinací převodní a senzorineurální nedoslýchavosti.

Jak chránit svůj sluch a předcházet ztrátě sluchu

Ztráta sluchu může mít významný dopad na vaše zdraví a pohodu. Naštěstí existují kroky, které můžete podniknout, abyste jí předešli.

Podívejte se na následující tipy, jak chránit své uši a zachovat si ostrý sluch.

1. Vyhýbejte se hlasitým zvukům

Nadměrný hluk je častou příčinou ztráty sluchu, ale lze mu také předcházet. Ztlumte hlasitost svých zařízení a pokud se musíte pohybovat v hlučném prostředí, noste špunty do uší. Obzvláště opatrní buďte při zvucích nad 80 decibelů (např. na koncertech, v nočních klubech nebo při sportovních utkáních), které mohou poškodit váš sluch.

2. Udržujte uši v suchu

Nadměrná vlhkost může vést k ušním infekcím, které mohou způsobit problémy se sluchem. Po plavání nebo koupání nakloňte hlavu na stranu a zároveň zatáhněte za ušní lalůček, abyste odstranili vodu ze zvukovodu.

3. Nekouřte

Potřebujete další zdravotní důvod, proč přestat kouřit? Kouření může zvýšit pravděpodobnost ztráty sluchu. Nikotin totiž může narušovat neurotransmitery, které přenášejí zprávy ze sluchového nervu do mozku. Pokud však přestanete kouřit, můžete zabránit budoucímu poškození sluchu a zlepšit své zdraví.

4. Pochopte nežádoucí účinky svých léků

Některé léky mohou vést k trvalému poškození sluchu, proto se před nasazením nového léku poraďte se svým lékařem o možných nežádoucích účincích. Patří mezi ně antibiotika, jako je gentamicin, diuretika, jako je furosemid, a antimalarika, jako je chinin.

5. Pozor na nadměrné množství ušního mazu

Ušní maz chrání vnitřek ucha tím, že zachycuje nečistoty a zabraňuje růstu bakterií. Ačkoli je ušní maz přirozenou a nezbytnou součástí obranyschopnosti vašeho těla, jeho hromadění může vést ke ztrátě sluchu.

Pokud se domníváte, že máte ucpaný ušní maz, objednejte se k lékaři. Nepokoušejte se ho vyhrabat sami, protože byste mohli vosk zatlačit hlouběji do ucha a poškodit zvukovod a bubínek.

6. Vyhněte se vatovým tyčinkám a jiným drobným předmětům.

Do zvukovodu nikdy nevkládejte žádné předměty, včetně vatových tamponů. Mohli byste si poškodit ušní bubínek, což může způsobit ztrátu sluchu.

7. Užívejte vitamíny a doplňky stravy

Zdravá strava bohatá na vitaminy a minerály je důležitá pro vaše celkové zdraví, včetně sluchu. Ve skutečnosti bylo prokázáno, že některé vitaminy a minerály zlepšují funkci uší a sluchu:

Kyselina listová podporuje prokrvení uší a může zvýšit produkci energie v buňkách potřebných pro sluch.
Hořčík může podporovat zdravou funkci nervů v uších a pomáhá zastavit poškození výstelky tepen.
Zinek podporuje imunitní systém, což může pomoci předcházet ušním infekcím. Chrání také vláskové buňky v uchu.

8. Chránte uši před chladem

Vaše vnější uši mají minimální množství tuku pro izolaci, takže vaše cévy musí stáhnout průtok krve, aby se v chladném počasí udržely v teple. To ovlivňuje zdraví vašich uší a činí vás náchylnými k ušním infekcím a omrzlinám. Abyste tomu předešli, když je venku zima, chraňte si uši chrániči sluchu, šálou nebo kapucí.

9. Cvičení

Cvičení zvyšuje průtok krve ušima, což pomáhá drobným vláskovým buňkám ve vnitřním uchu zůstat zdravé. Tyto vláskové buňky převádějí zvuk na elektrické impulsy pro mozek - a protože se buňky neobnovují, váš sluch při jejich poškození nebo odumření trvale trpí. Ke zlepšení zdraví svého sluchu můžete přispět i tak jednoduchou činností, jako je procházka, práce na zahradě nebo dokonce domácí práce.

10. Soustřeďte se na zvuky a lokalizujte je

Vyzkoušejte toto cvičení na zlepšení sluchu: Pusťte si dva různé zvuky nebo písně z reproduktorů umístěných ve dvou různých částech místnosti. Zavřete oči a požádejte někoho, aby se pohyboval po hlučné místnosti a přitom nahlas četl větu. Zopakujte mu větu a pokuste se lokalizovat místo, kde se nachází.

11. Meditujte

Meditace může být skvělým způsobem, jak snížit stres a zlepšit sluch. Meditace totiž zahrnuje hluboké dýchání, které může zvýšit průtok krve a kyslíku v celém těle. Zařazením meditace do svého dne můžete zlepšit svou schopnost vnímat a zpracovávat zvuky, včetně řeči.

12. Cvičte jógu

Jóga je dalším zdravým způsobem, jak zlepšit sluch a zmírnit příznaky tinnitu. Cvičení jógy může zvýšit krevní oběh v uších a mozku, což pomáhá odstraňovat toxiny a zlepšovat funkci nervů. Mezi nejlepší pozice pro cirkulaci krve a zdraví sluchu patří pozice kobry, lotosu, stromu a trojúhelníku.

13. Pravidelně navštěvujte svého lékaře

Chronická onemocnění, jako je vysoký krevní tlak nebo cukrovka, mohou zvýšit možnost ztráty sluchu. Pravidelné kontroly u lékaře jsou důležitým způsobem, jak si udržet zdraví sluchu a včas zachytit případné problémy.

14. Naplánujte si vyšetření sluchu

Jedním ze způsobů, jak zlepšit zdraví svého sluchu, je návštěva odborníka na sluch. Rutinní screening sluchu poskytuje lékaři základní údaje, s nimiž může porovnávat váš sluch s věkem, což umožňuje odhalit změny a předepsat možnosti léčby.

15. Zvažte nošení sluchadel

Pokud vám lékař předepíše sluchadla k léčbě ztráty sluchu, nezapomeňte je nosit podle doporučení.1 Nošení sluchadel může časem zlepšit zpracování vašeho mozku, který se přizpůsobuje obnovené sluchové stimulaci. Nošení sluchadel může zlepšit vaše sluchové schopnosti a celkovou kvalitu života.

Účinky neléčené ztráty sluchu

Neléčená ztráta sluchu může mít překvapivý dopad na vaše celkové zdraví. Nejenže ztráta sluchu může způsobit vaši sociální izolaci - což vede k depresi a osamělosti - ale může vést i k fyzickým příznakům, jako je svalové napětí, bolesti hlavy a vysoký krevní tlak.

Pokud si myslíte, že vy nebo někdo z vašich blízkých může mít ztrátu sluchu, navštivte lékaře, aby vám vyšetřil sluch a vyhodnotil problém dříve, než se zhorší nebo povede k dalším komplikacím.

Zpět do obchodu