4 příznaky oslabení imunitního systému


Obsah:

 • Známky, že máte oslabený imunitní systém
 • Jak posílit svůj imunitní systém

oslabena imunita

Existují různé kroky, které může člověk s oslabeným imunitním systémem podniknout, aby zůstal zdravý. Příkladem může být udržování správné hygieny, zvládání stresu, zdravá strava a další.

Imunitní systém chrání tělo před infekcemi. Osoba s oslabeným imunitním systémem může být náchylnější k častým infekcím.

Imunitní systém těla tvoří bílé krvinky, protilátky a další složky včetně orgánů a lymfatických uzlin.

Mnoho poruch může oslabit imunitní systém a způsobit, že se člověk stane imunosuprimovaným. Tyto poruchy mohou být od mírných až po závažné. Některé jsou přítomny již od narození, jiné jsou důsledkem vlivu prostředí.
Upřednostňování vlastního imunitního systému nebylo nikdy důležitější, zejména v souvislosti s vysoce nakažlivou subvariantou Omicron, BA.2, která přispívá k dalšímu nárůstu případů Covid po celém světě.

Jako imunologa a lékaře funkční medicíny se mě pacienti často ptají, jak mohou měřit zdraví svého imunitního systému. Říkám jim, že náš imunitní systém je pohyblivý cíl a nemá žádné skutečně určené orgány, kde by mohl být zcela izolován. Nelze ho naskenovat rentgenem, provést biopsii ani přesně určit jeho sílu či slabost pomocí jediného testu.

Existují však čtyři hlavní varovné příznaky, které mohou naznačit, zda máte oslabený imunitní systém a měli byste vyvinout zvýšené úsilí o jeho posílení:

Známky toho, že máte oslabený imunitní systém

 1. Často onemocníte a trvá vám déle než obvykle, než se zotavíte.

Nelekejte se, pokud kýcháte a procházíte nachlazením dvakrát nebo třikrát do roka. Většina lidí se vrátí k normálu přibližně za týden.
Pokud však neustále procházíte nachlazením, jehož příznaky přetrvávají několik týdnů, nebo se dokonce často otravujete jídlem, může to být způsobeno pomalou reakcí vašeho vrozeného imunitního systému.
Váš vrozený imunitní systém zahrnuje bariéry, které brání škodlivým látkám proniknout do vašeho těla. Představte si jej jako první linii obrany proti všem vetřelcům a zraněním. Mezi jeho složky patří např:

 • Kašlací reflex, který nám pomáhá vyloučit věci, které nás mohou podráždit nebo nakazit.
 • Produkce hlenu, který zachycuje bakterie a malé částice a pomáhá je vyloučit z těla.
 • Žaludeční kyselina, která pomáhá ničit mikroby, jež se do nás dostávají potravou a vodou.
 1. Jste v neustálém stresu.

Některé druhy stresu mohou být pro naše imunitní zdraví a celkovou pohodu prospěšné.
Například krátkodobý akutní stresor - jako je dopravní zácpa - má za úkol pomoci vašemu tělu okamžitě dobít jeho ochranné mechanismy. Z tohoto důvodu akutní stres skutečně krátkodobě pomáhá posílit váš imunitní systém.
Na druhé straně stresového spektra může být chronický stres špatnou zprávou, protože způsobuje poruchy imunitní regulace a potlačuje imunitní systém, což vede ke zvýšenému výskytu infekcí a špatnému zotavení z nemoci.
Studie také ukazují, že časté epizody stresu zřejmě zhoršují autoimunitní onemocnění, jako je revmatoidní artritida a ulcerózní kolitida, a mohou způsobit vzplanutí alergických reakcí, jako jsou ekzémy a astma.

 1. Často se u vás objevují opary nebo jste v mládí prodělali pásový opar.

Viry, které způsobují opary a pásový opar, patří do rodiny herpes virů. Jakmile se jednou nakazíte virem herpes, virus ve vašem těle spí.
Pokud jste však ve stresu nebo je vaše buněčná imunita oslabena, virus se může replikovat a reaktivovat.
Časté reaktivace mohou být známkou toho, že váš imunitní systém potřebuje posílit.

 1. Užíváte léky, které oslabují vaši imunitní odpověď.

Bohužel mnoho důležitých léků používaných při chemoterapii rakoviny - k prevenci odmítnutí transplantovaného orgánu a k léčbě autoimunitních onemocnění - může být imunosupresivních.
Kortikosteroidy, běžná skupina léků používaných při alergiích, astmatu a dalších zánětlivých onemocněních, mohou být také imunosupresivní.
Dokonce i časté užívání antibiotik v minulosti prokazatelně poškozovalo rozmanitost mikrobiomu ve střevech, což může přímo zhoršovat imunitní reakce.

Jak posílit svůj imunitní systém

Dobrou zprávou je, že bez ohledu na stav vaší imunitní odolnosti můžete denně zasahovat do jejího posilování.
Zde je několik účinných způsobů, jak toho dosáhnout:

 1. Krmte svůj imunitní systém.

Buňky našeho imunitního systému potřebují dostatek potravin bohatých na antioxidanty - zejména čerstvého ovoce a zeleniny, zejména těch bohatých na vitamin C a beta-karoten.
Snažte se denně konzumovat tmavou listovou zeleninu, jako je kapusta, sytě pigmentované bobulovité ovoce, jako jsou ostružiny, a střevům prospěšnou brukvovitou zeleninu bohatou na vlákninu, jako je kapusta, brokolice a rukola.
Minerály zinek a selen jsou rovněž silnými živinami podporujícími imunitu a nacházejí se v ořeších, semenech, korýších a některých druzích masa.
Nakonec přidejte některé superpotraviny, jako jsou houby shitake a maitake, zelený čaj a koření, například kurkumu, rozmarýn a hřebíček.

 1. Dopřejte si trochu slunečního svitu.

Kromě zlepšení nálady vám pouhých 10 až 15 minut denně na plnospektrálním světle dodá dostatek vitaminu D, důležitého vitaminu, který podporuje imunitní systém.
Některé údaje naznačují, že nízká hladina vitaminu D je rizikovým faktorem pro špatný stav imunitního systému, včetně autoimunitních onemocnění a Covidy. Pokud tedy máte špatnou imunitu, je dobré nechat si zkontrolovat hladinu vitaminu D a doplnit pobyt na slunci tabletami s vitaminem D.

 1. Zaměřte se na spánek.

Kvalita a množství spánku má velký vliv na odolnost vašeho imunitního systému.
Chronický nedostatek spánku je spojen s vyšší mírou zánětů a častějšími infekcemi. Je to proto, že zatímco naše tělo odpočívá, mohou buňky imunitního systému také soustředit veškeré své úsilí a energii na silný útok proti virům a bakteriím.
Spánek také zvyšuje tvorbu paměťových protilátek proti bakteriím a virům, což pomáhá budovat silnější imunitní systém do budoucna.

 1. Přestaňte kouřit.

Nemělo by to být samozřejmostí, ale i chemické látky obsažené v pasivním, a dokonce i třetím kouření jsou karcinogenní. Poškození, které tyto produkty vytvářejí v našich tkáních, nás udržuje v zánětu a v neustálém stavu oprav.
Cigarety, marihuana a vaping poškozují dýchací cesty, které jsou první bariérou vstupu virů a bakterií přenášených vzduchem.

 1. Omezte užívání alkoholu.

Alkohol má negativní účinky na většinu našich vrozených i adaptivních imunitních buněk.
Chronické a nárazové pití alkoholu poškozuje také sliznici trávicího traktu a ochranné T-buňky a neutrofily v trávicím systému. To narušuje funkci střevní bariéry a umožňuje únik mikrobů do krve, což vede k zánětu.

 1. Zdvojnásobte úsilí o zvládání stresu.

Chronický, nezvládnutý emocionální a fyzický stres zvyšuje uvolňování zánětlivýchcytokinů a lidé, kteří mají vysokou úroveň fyzického a emocionálního stresu, mají vyšší hladinu zánětu.
Ve skutečnosti se u pacientů vystavených akutnímu stresu zvyšuje hladina C-reaktivního proteinu, který je markerem zánětu.
Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak posílit imunitní reakci, je zvládat stres pomocí meditace, dechových cvičení a dalších aktivit zaměřených na uvědomění.

Zpět do obchodu