Pásový opar

Obsah:

 • Příznaky pásového oparu
 • Příčiny pásového oparu
 • Rizikové faktory pásového oparu
 • Komplikace pásového oparu
 • Diagnostika pásového oparu
 • Léčba pásového oparu

 pasovy opar

Pásový opar je virová infekce, která způsobuje bolestivou vyrážku. Pásový opar se může vyskytnout kdekoli na těle. Obvykle vypadá jako jeden pás puchýřů, který se vine po levé nebo pravé straně trupu.

Pásový opar způsobuje virus varicella-zoster - stejný virus, který způsobuje plané neštovice. Po prodělání planých neštovic zůstává virus v těle po zbytek života. Po letech se virus může znovu aktivovat jako pásový opar.

Pásový opar není život ohrožující. Může však být velmi bolestivý. Očkování může pomoci snížit riziko vzniku pásového oparu. Včasná léčba může zkrátit dobu trvání infekce pásovým oparem a snížit pravděpodobnost komplikací. Nejčastější komplikací je postherpetická neuralgie. Jedná se o bolestivé onemocnění, které způsobuje bolest při pásovém oparu ještě dlouho poté, co puchýře zmizely.

Příznaky pásového oparu

Příznaky pásového oparu obvykle postihují pouze malou část na jedné straně těla. Mezi tyto příznaky mohou patřit např:

 • Bolest, pálení nebo brnění
 • Citlivost na dotek
 • Červená vyrážka, která začíná několik dní po bolesti
 • puchýře naplněné tekutinou, které praskají a vytvářejí krusty
 • Svědění

Někteří lidé také pociťují:

Prvním příznakem pásového oparu je obvykle bolest. U některých lidí může být bolest intenzivní. V závislosti na umístění bolesti může být někdy zaměněna za problémy se srdcem, plícemi nebo ledvinami. Někteří lidé pociťují bolest při pásovém oparu, aniž by se u nich objevila vyrážka.

Nejčastěji se vyrážka z pásového oparu vyvíjí jako pruh puchýřů, který se vine buď po levé, nebo po pravé straně trupu. Někdy se vyrážka z pásového oparu objeví kolem jednoho oka nebo na jedné straně krku či obličeje.

Pásový opar

Pásový opar je charakterizován bolestí nebo pocitem brnění v ohraničené oblasti na jedné straně obličeje nebo trupu, po níž následuje červená vyrážka s malými puchýřky naplněnými tekutinou.

Kdy navštívit lékaře

Při podezření na pásový opar se co nejdříve obraťte na svého lékaře, zejména v následujících situacích:

 • Bolest a vyrážka se objevují v blízkosti oka. Pokud se tato infekce neléčí, může vést k trvalému poškození oka.
 • Je vám 50 let nebo více. Věk zvyšuje riziko komplikací.
 • Vy nebo někdo z vaší rodiny má oslabený imunitní systém. To může být způsobeno rakovinou, léky nebo chronickým onemocněním.
 • Vyrážka je rozsáhlá a bolestivá.

Příčiny pásového oparu

Pásový opar způsobuje virus varicella-zoster - stejný virus, který způsobuje plané neštovice. U každého, kdo prodělal plané neštovice, se může vyvinout pásový opar. Po zotavení z planých neštovic se virus dostane do nervového systému a zůstává neaktivní po několik let.

Někdy se virus reaktivuje a cestuje po nervových drahách do kůže - vzniká pásový opar. Ne u každého, kdo prodělal plané neštovice, se však pásový opar vyvine.

Příčina vzniku pásového oparu je nejasná. Může být způsobena sníženou imunitou vůči infekcím s přibývajícím věkem. Pásový opar se častěji vyskytuje u starších dospělých a u lidí s oslabeným imunitním systémem.

Pásový opar patří do skupiny virů nazývaných herpes viry. Jedná se o stejnou skupinu, která zahrnuje viry způsobující opary a genitální herpes. V důsledku toho je pásový opar znám také jako herpes zoster. Virus, který způsobuje plané neštovice a pásový opar, však není stejným virem, který způsobuje opary nebo genitální herpes, což je sexuálně přenosná infekce.

Osoba s pásovým oparem může přenést virus varicella-zoster na kohokoli, kdo není vůči planým neštovicím imunní. K tomu obvykle dochází přímým kontaktem s otevřenými ranami vyrážky pásového oparu. Po nakažení se však u člověka vyvinou spíše plané neštovice než pásový opar.

Plané neštovice mohou být pro některé lidi nebezpečné. Dokud vám neprasknou puchýře pásového oparu, jste nakažliví. Vyhýbejte se fyzickému kontaktu s kýmkoli, kdo ještě neměl plané neštovice nebo nebyl očkován proti planým neštovicím. Patří sem lidé s oslabeným imunitním systémem, těhotné ženy a novorozenci.

Rizikové faktory pásového oparu

U každého, kdo někdy prodělal plané neštovice, se může vyvinout pásový opar. Většina dospělých ve Spojených státech prodělala plané neštovice v dětství. Bylo to v době před dostupností rutinního očkování v dětství, které nyní chrání před planými neštovicemi.

Mezi faktory, které mohou zvyšovat riziko vzniku pásového oparu, patří:

 • Věk. Riziko pásového oparu se zvyšuje s věkem. Pásový opar se obvykle vyskytuje u lidí starších 50 let. A u lidí starších 60 let je pravděpodobnější, že se u nich vyskytnou závažnější komplikace.
 • Některá onemocnění. Nemoci, které oslabují váš imunitní systém, jako je HIV/AIDS a rakovina, mohou zvýšit riziko vzniku pásového oparu.
 • Léčba rakoviny. Ozařování nebo chemoterapie mohou snížit vaši odolnost vůči onemocnění a mohou vyvolat pásový opar.
 • Některé léky. Léky, které zabraňují odmítnutí transplantovaných orgánů, mohou zvýšit riziko vzniku pásového oparu.
 • Dlouhodobé užívání steroidů, jako je prednison, může rovněž zvýšit riziko vzniku pásového oparu.

Komplikace pásového oparu

Komplikace pásového oparu mohou zahrnovat:

 • Postherpetická neuralgie. U některých lidí přetrvává bolest při pásovém oparu ještě dlouho po odstranění puchýřů. Tento stav se nazývá postherpetická neuralgie. Vzniká, když poškozená nervová vlákna vysílají zmatené a přehnané zprávy o bolesti z kůže do mozku.
 • Ztráta zraku. Pásový opar v oku nebo jeho okolí (oftalmický pásový opar) může způsobit bolestivou oční infekci, která může vést ke ztrátě zraku.
 • Neurologické problémy. Pásový opar může způsobit zánět mozku (encefalitidu), ochrnutí obličeje nebo problémy se sluchem či rovnováhou.
 • Kožní infekce. Pokud nejsou puchýře pásového oparu správně ošetřeny, mohou vzniknout bakteriální kožní infekce.

Diagnostika pásového oparu

Poskytovatelé zdravotní péče obvykle diagnostikují pásový opar na základě anamnézy bolesti na jedné straně těla spolu s nápadnou vyrážkou a puchýři. Poskytovatel zdravotní péče může také odebrat vzorek tkáně nebo kultivaci puchýřů a odeslat je do laboratoře.

Léčba pásového oparu

Na pásový opar neexistuje žádný lék. Včasná léčba antivirovými léky na předpis může urychlit hojení a snížit riziko komplikací.

Pásový opar může způsobovat silnou bolest, proto vám lékař může předepsat také léky.

Pásový opar obvykle trvá 2 až 6 týdnů. Většina lidí onemocní pásovým oparem pouze jednou. Je však možné jej dostat dvakrát nebo vícekrát.

Péče o sebe

Chladná koupel nebo používání chladných vlhkých obkladů na puchýře může pomoci zmírnit svědění a bolest. A pokud je to možné, snažte se snížit množství stresu ve svém životě.

Zpět do obchodu