Kolagen na hubnutí. Funguje to?

Obsah:

 • Co je kolagen a co jsou kolagenové doplňky?
 • Přírodní kolagen
 • Kolagenové doplňky stravy
 • Může kolagen pomoci při hubnutí?
 • Jaké další výhody poskytuje kolagen?
 • Jsou kolagenové doplňky bezpečné?
 • Závěr

Kolagen přímo nezpůsobuje hubnutí, ale může zvýšit pocit sytosti a pomoci regulovat metabolismus.

Nabízí také řadu dalších zdravotních výhod, například lepší hydrataci pokožky.

kolagenn

 

Kolagen je bílkovina, která se přirozeně vyskytuje v těle. V posledních letech se stal oblíbeným doplňkem stravy.

Kolagenové doplňky stravy jsou známé zejména pro své přínosy pro zdraví pokožky. Pokud však hledáte způsoby, jak zhubnout, možná jste slyšeli, že vám mohou pomoci i kolagenové doplňky.

Dosud nebylo provedeno mnoho výzkumů týkajících se kolagenových doplňků a hubnutí. Existují však určité důkazy o tom, že kolagen může nepřímo napomoci vašemu úsilí.

Pokud chcete kolagen používat při hubnutí, čtěte dále. V tomto článku vám vysvětlíme, jaké vědecké poznatky se za tímto účinkem skrývají a jaká preventivní opatření je třeba mít na paměti.

Co je kolagen a co jsou kolagenové doplňky stravy?

Kolagen je hlavní strukturální bílkovina, která tvoří 25 až 30 % bílkovin ve vašem těle. Dodává strukturu pojivovým tkáním, jako jsou např.

 • Kůže
 • chrupavka
 • šlachy
 • vazy
 • svaly
 • kosti
 • cévy

Přírodní kolagen

Kolagen se skládá z aminokyselin, které jsou považovány za stavební kameny bílkovin. Aminokyseliny glycin, prolin a hydroxyprolin tvoří 57 % všech aminokyselin v kolagenu.

Aminokyseliny jsou ve formě řetězců. V kolagenu jsou aminokyseliny pevně svinuty jako provaz, díky čemuž je kolagen mimořádně pevný a stabilní.

V těle je kolagen přirozeně produkován buňkami zvanými fibroblasty. Optimální tvorba kolagenu vyžaduje dostatek kvalitních bílkovin a vitaminu C ve stravě. Kolagen můžete získat také přímo konzumací některých potravin a doplňků stravy.

kolagen

Kolagenové doplňky stravy

Kolagenové doplňky se vyrábějí z kostí a tkání zvířat, jako jsou krávy, koně, prasata nebo ryby. Cílem těchto doplňků je pomoci vašemu tělu obnovit kolagen. Mezi typy kolagenových doplňků patří:

 • Želatina. Želatina neboli vařený kolagen se vyrábí dlouhým zahříváním kolagenu. Teplo rozkládá kolagen a vytváří menší bílkoviny.
 • Hydrolyzovaný. Pokud se bílkovina dále rozkládá na aminokyseliny, nazývá se hydrolyzovaný kolagen. Tato forma se také nazývá hydrolyzovaná želatina, kolagenní peptidy nebo kolagenní hydrolyzát.
 • Nedenaturovaný. Nedenaturovaný kolagen je neporušený a nebyl rozložen.

Kolagenové doplňky jsou k dispozici v několika formách:

 • žvýkací
 • v prášku
 • tekuté
 • v balených potravinách nebo nápojích

Může kolagen pomoci při hubnutí?

Dosud bylo provedeno jen minimum výzkumů o přímé souvislosti mezi kolagenovými doplňky a hubnutím. Většina studií je malá, zastaralá nebo zahrnuje zvířata.

Ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu, stávající studie o širších přínosech kolagenu ukazují, jak tyto doplňky stravy mohou nepřímo pomoci při dosahování cílů v oblasti hubnutí:

Podporují pocit sytosti

Kolagenové doplňky mohou zvyšovat pocit sytosti neboli pocit plnosti. To by mohlo pomoci při hubnutí a regulaci hmotnosti tím, že se sníží pocit hladu, a tím i počet kalorií, které za den sníte.

Kolagen může mít tento účinek, protože se jedná o bílkovinu. Podle přehledu z roku 2020 zvyšuje vysokoproteinová strava hladinu hormonů sytosti, jako je glukagonu podobný peptid-1 a cholecystokinin. Potlačují také ghrelin, hormon hladu.

Podle studie z roku 2008 může zvýšený příjem bílkovin také zvýšit termogenezi, která ovlivňuje pocit sytosti a energetický výdej. Studie také uvádí, že strava s vyšším obsahem bílkovin může stimulovat anabolismus svalových bílkovin, "což podporuje udržení svalové hmoty a zároveň zlepšuje metabolický profil".

Malá studie z roku 2009 také zjistila, že želatina snižuje pocit hladu o 44 % více než kasein, bílkovina obsažená v mléce.

Je třeba poznamenat, že želatina je neúplná bílkovina, což znamená, že postrádá všechny aminokyseliny, které tělo potřebuje. Potřebu bílkovin nelze uspokojit pouze pomocí želatiny nebo kolagenových doplňků. Doplňky stravy však mohou zvýšit celkový příjem bílkovin, což může zlepšit pocit sytosti.

Zvýšení svalové hmoty

Budování svalové hmoty je nezbytnou součástí hubnutí. Svaly totiž v klidu spalují více kalorií, čímž zvyšují celkový kalorický výdej.

Užívání kolagenových doplňků může pomoci vašemu úsilí zvýšením svalové hmoty. Nezapomeňte, že kolagen je hlavní strukturální bílkovinou ve svalech.

Ve studii z roku 2015, které se zúčastnili starší lidé, absolvovali účastníci se sarkopenií (úbytek svalové hmoty související s věkem) 12 týdnů silového tréninku. Polovina účastníků užívala doplňky stravy s kolagenními peptidy, zatímco druhá polovina užívala placebo.

U osob užívajících kolagenní peptidy došlo k většímu zlepšení svalové hmoty a síly. Ztratili také více tukové hmoty než skupina užívající placebo.

Tyto výsledky naznačují, že kolagenové doplňky mohou podporovat úbytek tělesného tuku tím, že zvyšují účinky silového tréninku na svalovou hmotu.

Snížení hromadění tuku

Existují určité důkazy o tom, že kolagen může snižovat vývoj a hromadění adipocytů neboli tukových buněk.

Studie z roku 2019 zjistila, že kolagen z rejnoka, druhu ryby, snižuje množství tělesného tuku u lidí. Množství ztraceného tuku bylo malé, ale naznačuje potenciální přínos pro snížení hmotnosti.

Podobně studie na zvířatech z roku 2018 zjistila, že kolagenové peptidy z rejnoka mají u myší účinek proti obezitě. Výzkumníci tento účinek spojovali se zlepšením metabolismu tuků a snížením jejich akumulace.

Studie na zvířatech z roku 2016 rovněž zjistila, že hydrolyzát kolagenu (nazývaný také kolagenní peptidy) snižuje velikost tukových buněk a přírůstek hmotnosti u potkanů.

Zmírnění bolesti kloubů

Kolagenové doplňky stravy mohou nepřímo pomoci při hubnutí tím, že snižují bolest kloubů. Zdravé klouby jsou potřebné k pohodlnému pohybu během cvičení a každodenních aktivit. Pravidelnější fyzická aktivita by pak mohla podpořit regulaci hmotnosti.

Studie z roku 2015 zjistila, že kolagenní peptidy mohou zvládat osteoartrózu. K osteoartróze dochází při opotřebení kloubní chrupavky, které způsobuje bolest a ztuhlost kloubů.

Také ve studii z roku 2017, které se zúčastnili sportovci, kolagenní peptidy snížily bolest kolenních kloubů související s fyzickou aktivitou.

Pokud vám bolest kloubů brání ve cvičení, mohou vám tyto kolagenové benefity pomoci.

Koupit kolagenové doplňky online

 

 

 

 

Jaké další výhody poskytuje kolagen?

Kolagenové doplňky stravy mají i další potenciální zdravotní přínosy. Kolagen může např:

 • zlepšit pružnost pokožky
 • snížit výskyt kožních vrásek
 • zvýšit hydrataci pokožky
 • snížit úbytek kostní hmoty
 • zlepšit lámavost nehtů
 • zlepšit zdraví vlasů
 • podporuje zdraví srdce

Přečtěte si také: 9 zdravotních výhod užívání kolagenu

Jsou kolagenové doplňky bezpečné?

Výzkum negativních vedlejších účinků kolagenových doplňků chybí. Podle neoficiálních zprávdůvěryhodného zdroje však mohou kolagenové doplňky způsobit nežádoucí účinky, jako např:

Závěr

Kolagenové doplňky mohou nepřímo podporovat hubnutí tím, že:

 • zvyšují pocit sytosti
 • regulací metabolismu tuků
 • zvýšením účinku odporového tréninku na svalovou hmotu

Kolagenové doplňky by také mohly zmírnit bolest kloubů, což by umožnilo pohodlnější cvičení.

Kolagenové doplňky však nejsou zázračným lékem ani náhradou zdravých návyků. Pro udržitelné hubnutí je stále důležité dobře jíst, pravidelně cvičit a dostatečně spát.

Pokud chcete vyzkoušet užívání kolagenových doplňků stravy za účelem hubnutí, používejte je spíše jako součást komplexního režimu než jako náhradu zdravých návyků.

Zpět do obchodu