Bílý povlak na jazyku

Obsah:

 • Co je to bílý jazyk?
 • Proč mám bílý jazyk?
 • Jak se léčí bílý jazyk?
 • Jak mohu bílému jazyku předcházet?
 • Další často kladené otázky
 • Závěr

Bílý jazyk

Bílý jazyk je příznak, při kterém se na části nebo celém horním povrchu jazyka vytvoří bílý povlak. Může se také objevit halitóza, ochlupení jazyka a podráždění. Bílý jazyk vypadá nevzhledně, ale obvykle je neškodný a dočasný. Pokud trvá déle než několik týdnů - nebo pokud máte bolesti či problémy s jídlem a mluvením - navštivte lékaře.

Co je bílý jazyk?

Bílý jazyk zahrnuje silný bílý povlak na jazyku. Povlak může pokrývat celý povrch jazyka, pouze zadní část jazyka nebo se může objevit ve formě skvrn. Bílý jazyk může vypadat znepokojivě, ale obvykle je pouze známkou zachycených bakterií, zbytků (například jídla a cukru) nebo odumřelých buněk na jazyku.

Bílý jazyk se někdy vyskytuje společně s jiným problémem jazykazvaným černý chlupatý jazyk. U černého chlupatého jazyka způsobují částečky potravy, odumřelé buňky a bakterie, že jazyk vypadá tmavý a chlupatý, nikoli bílý.

Bílý jazyk má několik příčin, ale obvykle během několika týdnů zmizí. Pokud trvá déle nebo pokud máte problémy s jídlem či mluvením, navštivte lékaře.

Proč je můj jazyk bílý?

Bílý povlak se na jazyku může objevit, když se bakterie a potrava zachytí mezi malými hrbolky na povrchu jazyka, které se nazývají papily. Vaše papily jsou vyvýšené a vytvářejí velkou plochu, kde se hromadí nečistoty uvnitř úst. Papily mohou otéct a zanítit se. Toto nahromadění často způsobuje zápach z úst a může zanechat nepříjemnou chuť v ústech.

Mezi příčiny patří např:

 • Špatná ústní hygiena (nepravidelné čištění zubů kartáčkem, používání zubní nitě nebo škrábání jazyka ).
 • Kouření, vapování, máčení nebo žvýkání tabáku.
 • Pití více než jednoho alkoholického nápoje denně (vede k dehydrataci).
 • Nošení zubní protézy nebo poškození jazyka ostrými předměty.
 • Užívání antibiotik (mohou způsobit kvasinkovou infekci uvnitř úst).
 • Konzumace stravy s nedostatkem ovoce a zeleniny (a nadbytkem měkkých potravin).
 • Dýchání ústy.
 • Sucho v ústech způsobené zdravotním stavem nebo užíváním léků (např. svalových relaxancií a některých druhů léčby rakoviny).

Bílý jazyk je příznakem několika stavů, včetně:

 • Geografický jazyk: geografické onemocnění, které způsobuje zarudnutí jazyka s bílými okraji. Častěji se vyskytuje u lidí s ekzémem, lupénkou, cukrovkou 1. typu nebo reaktivní artritidou.
 • Leukoplakie: stav, který zahrnuje bílé skvrny nebo skvrny uvnitř úst. Potenciálními příčinami jsou žvýkání tabáku, silné kouření a konzumace alkoholu.
 • Ústní lichen planus: Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění dutiny ústní, které způsobuje bílé skvrny na vnitřní straně tváří, dásní a jazyka. Pravděpodobně souvisí s problémy s imunitním systémem (obranou těla proti choroboplodným zárodkům).
 • Drozd: Jedná se o infekci způsobenou kvasinkami Candida (plísněmi). Ačkoli se Candida normálně vyskytuje uvnitř úst, problémem se stává, když se příliš rozroste.
 • Syfilis: Sexuálně přenosná infekce (STI ) s mnoha příznaky, včetně bílého jazyka.

Ačkoli je to vzácné, bílý jazyk je někdy příznakem rakoviny dutiny ústní.

Jak se bílý jazyk léčí?

Bílý jazyk obvykle zmizí bez léčby během několika týdnů. Pokud však trvá déle nebo pokud se ho chcete zbavit dříve, možná budete chtít podstoupit léčbu. Léčba bílého jazyka se liší v závislosti na příznacích a příčinách.

Vyrážka na jazyku

Vyrážka obvykle zmizí bez léčby. Pokud máte vyrážku spojenou s orálním lichen planus, která nemizí, může vám lékař předepsat steroidní ústní vody (steroidní tablety rozpuštěné ve vodě) a steroidní spreje, které zmírní příznaky, jako je pálení nebo bolest dásní.

Infekce

V případě plísňových infekcí, jako je například afty v dutině ústní, vám poskytovatel předepíše antimykotika, jako je flukonazol (Diflucan®) nebo nystatin (Nystop®).
Pokud je příčinou bílého jazyka syfilis, budete potřebovat antibiotika (penicilin) k usmrcení bakterií.

Bílé skvrny

Neexistuje žádné riziko, že by se bílé skvrny spojené s geografickým jazykem staly rakovinnými. Léčba spočívá především ve zvládání nepříjemných příznaků. Můžete se například vyhýbat potravinám a nápojům, které způsobují bolest. Antimykotické léky na jazyk mohou také pomoci zmírnit příznaky.
Pokud existuje riziko, že by se skvrny mohly stát rakovinnými, jako je tomu někdy u leukoplakie, lékař je odstraní. Může použít skalpel, laser nebo (vzácně) jinou metodu, například kryoterapii (zmrazení tekutým dusíkem). Tento postup pomůže zajistit, aby se buňky vašeho jazyka nestaly rakovinnými.

Co mohu udělat doma pro léčbu bílého jazyka?

Většina lidí se může bílého jazyka zbavit dodržováním správné ústní hygieny a pitím velkého množství tekutin, aby se zabránilo dehydrataci. Mezi tipy, které můžete vyzkoušet doma, patří např:

 • Vypijte denně alespoň osm sklenic vody.
 • Čistěte si zuby měkkým zubním kartáčkem.
 • Čištění jazyka nebo používání škrabky na jazyk k odstranění bílého plaku.
 • Používání zubní pasty a ústní vody s mírným obsahem fluoridu.
 • Vyhýbejte se látkám, které mohou jazyk vystavit toxinům, jako jsou cigarety a kuřácká pera.
 • Vyhýbání se potravinám, které mohou dráždit ústa, včetně potravin kořeněných, slaných, kyselých nebo velmi horkých.

Pokud je bílý jazyk bolestivý nebo nepříjemný, užívejte volně prodejné léky proti bolesti.

Jaké jsou možné komplikace nebo rizika neléčení bílého jazyka?

Bez léčby mohou bakterie a nečistoty, které pokrývají váš jazyk, vést k onemocnění dásní. Infekce se může rozšířit do dalších částí těla. Bílé skvrny spojené s leukoplakií se mohou nakonec vyvinout v rakovinu ústní dutiny.

Jak mohu bílému jazyku předcházet?

Někdy není možné bílému jazyku zabránit. Své šance však můžete snížit dodržováním správné ústní hygieny. Každých šest měsíců absolvujte preventivní prohlídku u svého zubního lékaře. Čistěte si zuby alespoň dvakrát denně. Denně používejte zubní nit a jezte zdravé potraviny s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny.
Pokud vám lékař řekne, že příznaky bílého jazyka jsou závažné, zvažte, zda nepřestat (nebo méně užívat) alkohol nebo tabák. Naplánujte si pravidelné kontrolní návštěvy u svého zubního lékaře nebo ošetřovatele. Důsledná péče může pomoci zabránit tomu, aby se vaše bílá skvrna stala rakovinnou.

Další časté otázky

Způsobuje piercing jazyka bílý jazyk?

Pokud jste si vy (nebo váš dospívající) právě nechali udělat piercing jazyka, můžete na jazyku pozorovat bílý povlak. Jedná se o normální růst bakterií, který můžete omezit používáním ústní vody proti plísním, jako je například nystatin (Nystop). Můžete si také všimnout bílého kroužku tkáně kolem obou stran piercingu, ale to je jen způsob, jakým se jazyk normálně hojí z rány.

Znamená bílý jazyk, že jste nemocní?

Ne nutně. Bílý jazyk často znamená, že byste se měli zaměřit na ústní hygienu nebo celkové zdraví. Může to například znamenat, že si musíte pravidelněji čistit zuby a používat zubní nit a vyhýbat se tabáku a alkoholu.
Přesto může bílý jazyk signalizovat kvasinkovou nebo bakteriální infekci. Pokud si nejste jisti, navštivte svého lékaře nebo zubaře.

Závěr

Ústní hygiena je důležitá, proto dbejte na pravidelné zubní prohlídky, abyste včas odhalili případné problémy. Bílý jazyk obvykle není škodlivý, ale pokud vás jazyk (nebo dokonce jen jeho vzhled) trápí nebo máte bolesti, měli byste navštívit svého zubního lékaře nebo zdravotnického pracovníka. Tak mohou včas odhalit případná zdravotní rizika a léčit vás dříve, než se situace zhorší.

Zpět do obchodu