Co je to erytritol? Výhody, použití a nebezpečí

Obsah:

 • Co je to erytritol?
 • Potenciální výhody erytritolu
 • Potenciální nebezpečí a vedlejší účinky erythritolu
 • Jak se erytritol používá
 • Výrobky, které často obsahují erythritol
 • Jak zjistit, zda vaše potravina obsahuje erythritol
 • Je erythritol bezpečný?
 • Porovnání erytritolu s cukrem

erythrinol

Erythritol (psáno erythritol) je přírodní sladidlo, které se nazývá alkoholový cukr a používá se jako nízkokalorické sladidlo. Nadměrné množství může způsobit zažívací potíže včetně nevolnosti. Citlivost a příznaky se mohou lišit.
Nízkokalorické sladidlo erythritol se může zdát příliš dobré na to, aby to byla pravda. Je přírodní, nezpůsobuje žádné vedlejší účinky a chutná téměř stejně jako cukr - bez kalorií. Ve skutečnosti má všechny pozitivní aspekty běžného cukru bez jakýchkoli negativ, i když některé zdroje jeho přínosy zpochybňují. Tento článek založený na důkazech hodnotí výhody a možné vedlejší účinky erytritolu.

Co je erythritol?

Erythritol je cukerný alkohol, který se používá jako potravinářská přísada a náhrada cukru v celé řadě výrobků, zejména v potravinách zaměřených na snížení obsahu cukru nebo celkového množství kalorií. Erythritol se v malém množství přirozeně vyskytuje v některých druzích ovoce, jako je meloun, hrušky a hroznové víno, a ve fermentovaných potravinách, jako jsou sýry a sójová omáčka, ale obvykle se ve větší míře vyrábí fermentací.
Erythritol se rychle vstřebává do těla v tenkém střevě, odkud se dostává do krevního oběhu. Jakmile se erythritol dostane do krevního oběhu člověka, alkoholový cukr se z velké části vyloučí z těla močí, aniž by byl metabolizován. Tato jedinečná metabolická cesta umožňuje, aby erythritol poskytoval sladkou chuť cukru s téměř nulovým obsahem kalorií a bez vlivu na hladinu glukózy nebo inzulínu.

Potenciální přínosy erytritolu

Erythritol nabízí několik potenciálních výhod, které přispívají k jeho širokému používání v potravinářských výrobcích, říká doktor Alex Foxman, certifikovaný internista a zakladatel a lékařský ředitel společnosti Achieve Health and Weight Loss, virtuálního lékařského programu pro regulaci hmotnosti.
Mezi potenciální výhody erytritolu patří:

 • Kontrola hladiny cukru v krvi. Na rozdíl od cukru neovlivňuje erytritol hladinu cukru v krvi ani inzulínu, což může být potenciálně výhodné pro lidi, kteří si hladinu cukru v krvi hlídají, například pro diabetiky.
 • Řízení spotřeby kalorií. Erythritol poskytuje přibližně 0,2 kalorie na gram, zatímco jiné cukerné alkoholy (např. xylitol) mají 2,4 kalorie na gram a cukr 4 kalorie na gram. Tato nízkokalorická vlastnost může být prospěšná při snaze o regulaci hmotnosti.
 • Zlepšení zdraví ústní dutiny. Bylo prokázáno, že žvýkací bonbony nebo tablety obsahující erytritol zabraňují tvorbě zubního plaku a zlepšují zdraví ústní dutiny u dětí i dospělých.

Možná nebezpečí a nežádoucí účinky erytritolu

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) klasifikuje erytritol jako "obecně uznávanou bezpečnou" látku (GRAS), kterou většina lidí obvykle dobře snáší. Pro některé lidi však může erytritol představovat potenciální nebezpečí a nežádoucí účinky.
Mezi potenciální nežádoucí účinky a rizika konzumace erytritolu mohou patřit:

 • Gastrointestinální účinky. Ačkoli je erytritol obecně lépe snášen než jiné cukerné alkoholy, jako je xylitol a sorbitol, může vést k gastrointestinálním nežádoucím účinkům, jako je nevolnost, nadýmání a průjem.
 • Zvýšené riziko kardiovaskulárních příhod. Některé výzkumy naznačují, že existuje souvislost mezi konzumací erytritolu a zvýšeným rizikem vzniku krevních sraženin a závažných kardiovaskulárních příhod, jako je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. K dalšímu prozkoumání této souvislosti je však zapotřebí další výzkum.

Údaje o tom, zda erytritol interaguje s léky, jsou omezené. Dr. Stombaugh však doporučuje, aby se lidé se základním onemocněním nebo ti, kteří užívají léky, před pravidelným zařazováním erytritolu nebo jiné náhražky cukru do stravy poradili se svým zdravotnickým pracovníkem.

Jak se erytritol používá

Kromě použití v komerčních výrobcích je erytritol k dispozici také ve formě granulí nebo prášku pro domácí použití, například při vaření a pečení, říká Dr. Stombaugh. Vzhledem k jeho minimální pachuti jej lze také kombinovat s jinými sladidly, aby pomohl zamaskovat nežádoucí chutě jiných sladidel.
Erythritol je asi o 70 % sladší než sacharóza. Toto procento se může u jednotlivých značek mírně lišit, proto Dr. Stombaugh doporučuje zkontrolovat obal výrobku, kde jsou uvedeny konkrétní pokyny pro přepočet, pokud chcete upravit poměry složek. Dodává, že erytritol se často používá jako náhrada cukru v poměru 1:1 v receptech, aby se dosáhlo o něco méně sladké chuti.

Výrobky, které často obsahují erytritol

Erythritol lze nalézt v celé řadě výrobků, zejména ve verzích bez cukru a s nízkým obsahem kalorií, říká Dr. Foxman. Příklady výrobků, které často obsahují erytritol, zahrnují (mimo jiné):

 • pečené výrobky, jako jsou sušenky, koláče a dorty.
 • žvýkačky
 • Dezerty, jako jsou zmrzliny a pudinky.
 • džemy a želé
 • sladkosti

Jak zjistit, zda vaše potravina obsahuje erytritol?

Podle pokynů pro označování potravin je obtížné na první pohled zjistit, zda potravina obsahuje erytritol nebo jiná umělá sladidla.
Ačkoli to není povinné, výrobci potravin mohou dobrovolně uvádět množství cukerných alkoholů obsažených v potravině jako součást celkového množství sacharidů na etiketě s výživovými údaji. Výrobce se také může rozhodnout uvést konkrétní použitý cukerný alkohol, pokud je do potraviny přidán pouze jeden.
Úřad FDA však uvedení cukerných alkoholů nevyžaduje, pokud výrobce na obalu výrobku neuvede prohlášení o zdravotních účincích cukerných alkoholů nebo cukru, pokud jsou cukerné alkoholy přítomny.

Je erytritol bezpečný?

Celkově se erytritol jeví jako velmi bezpečný.
Bylo provedeno několik studií toxicity a vlivu na metabolismus u zvířat. Bylo zjištěno, že erytritol je bezpečný pro lidi i zvířata.
U většiny alkoholových cukrů však existuje jedno zásadní upozornění: Mohou způsobit zažívací potíže.
Vzhledem k jejich jedinečné chemické struktuře je lidské tělo nedokáže strávit a procházejí beze změny většinou trávicí soustavy, dokud se nedostanou do tlustého střeva.
V tlustém střevě jsou fermentovány místními bakteriemi, které jako vedlejší produkt produkují plyn.
V důsledku toho může konzumace velkého množství alkoholických cukrů způsobit nadýmání a zažívací potíže. Ve skutečnosti patří do kategorie vláknin známých jako FODMAP.
Erytritol se však od ostatních alkoholových cukrů liší. Většina z něj se vstřebá do krevního oběhu dříve, než se dostane do tlustého střeva.
Chvíli cirkuluje v krvi, než se nakonec v nezměněné podobě vyloučí močí. Tímto způsobem se vyloučí přibližně 90 % erytritolu.

Shrnutí:
Většina zkonzumovaného erytritolu se vstřebá do krevního oběhu a vyloučí se močí. Zdá se, že má vynikající bezpečnostní profil.

Erythritol ve srovnání s cukrem

Cukr se stal nechvalně známým tím, že se přidává ve stále větším množství do stále širšího spektra výrobků. Je základní složkou pochutin, které se vyznačují vysokým stupněm zpracování. Tyto výrobky poskytují velké množství kalorií, ale neposkytují pocit sytosti, čímž vytvářejí tendenci k překračování energetických potřeb a podporují přibývání na váze a metabolické poruchy. Nadměrná konzumace cukru navíc škodí zubům, protože snižuje pH v ústech a narušuje bakteriální rovnováhu.
Odpovědí na problémy způsobené sacharózou jsou nízkokalorická nebo nekalorická sladidla, například erytritol. Bez stínu pochybností lze říci, že se jedná o zdravější sloučeninu než cukr. Zůstává neutrální vůči kalorické rovnováze a metabolismu glukózy a inzulínu, snižuje škodlivý zubní plak a vyživuje cenné střevní bakterie.

Zpět do obchodu