Co je detoxikace celého těla?

Obsah:

 • Co je detoxikace celého těla?
 • 9 způsobů detoxikace organismu
 • Často kladené otázky
 • Závěr

Detoxikace

Celotělová detoxikace obvykle zahrnuje dodržování diety, která má z těla odstranit toxiny. Vaše tělo je však dobře vybaveno k tomu, aby tyto škodlivé látky odstranilo i bez zásahu diety nebo doplňků stravy.

Pojem toxin může označovat znečišťující látky, syntetické chemikálie, těžké kovy a zpracované potraviny, které mohou negativně ovlivňovat zdraví.

Mnoho diet a doplňků stravy tvrdí, že „detoxikují“ tělo od těchto látek, ale obvykle nejsou podloženy výzkumem. Detoxikace celého těla je součástí normální funkce orgánů, přičemž tělo přirozeně odstraňuje škodlivé látky prostřednictvím ledvin, jater, trávicího systému, kůže a plic.

Tento článek rozbíjí mnoho mylných představ o detoxikačních dietách a uvádí způsoby, jak můžete podpořit přirozené detoxikační procesy těla.

Co je detoxikace celého těla?

Detoxikace - neboli detoxikace celého těla - je oblíbené slovní spojení. Obvykle se jím rozumí dodržování určité diety nebo používání speciálních produktů, které údajně zbavují tělo toxinů, a tím zlepšují zdraví a podporují hubnutí.

Tělo se však „detoxikuje“ přirozeně a k odstranění toxinů ve skutečnosti nepotřebuje speciální diety ani drahé doplňky stravy.

Nejčastější mylné představy o detoxikaci

Detoxikační diety často zahrnují užívání projímadel, diuretik, vitaminů, minerálů, čajů a dalších potravin, o nichž se předpokládá, že mají detoxikační účinky.

Pojem „toxin“ je v souvislosti s detoxikačními dietami definován volně. Obvykle zahrnuje znečišťující látky, syntetické chemikálie, těžké kovy a zpracované potraviny, které mohou negativně ovlivňovat zdraví.

Populární detoxikační diety však zřídkakdy uvádějí konkrétní toxiny, které mají odstraňovat, nebo mechanismus, kterým je údajně odstraňují.

Kromě toho žádné důkazy nepodporují používání těchto diet k odstraňování toxinů nebo k udržitelnému hubnutí.

Vaše tělo má důmyslný způsob odstraňování toxinů, který zahrnuje játra, ledviny, trávicí systém, kůži a plíce.

Avšak pouze pokud jsou tyto orgány zdravé, mohou účinně odstraňovat nežádoucí látky.

Ačkoli tedy detoxikační diety nedělají nic, co by vaše tělo nedokázalo přirozeně udělat samo, můžete přirozený detoxikační systém svého těla optimalizovat.

SHRNUTÍ
Přestože detoxikační diety působí lákavě, vaše tělo je plně vybaveno k tomu, aby si s toxiny a dalšími nežádoucími látkami poradilo.

9 způsobů, jak detoxikovat své tělo

1. Omezte alkohol

Vaše játra metabolizují více než 90 % alkoholu, který zkonzumujete .

Jaterní enzymy metabolizují alkohol na acetaldehyd, známou rakovinotvornou látku.

Protože játra rozpoznala acetaldehyd jako toxin, přemění ho na neškodnou látku zvanou acetát, kterou vyloučí z těla.

Přestože pozorovací studie prokázaly, že nízká až mírná konzumace alkoholu prospívá zdraví srdce, nadměrné pití může způsobit mnoho zdravotních problémů.

Nadměrné pití alkoholu může vážně poškodit funkci jater tím, že způsobuje hromadění tuku, záněty a jizvení.

Když k tomu dojde, játra nemohou správně fungovat a plnit své nezbytné úkoly - včetně filtrování odpadních látek a dalších toxinů z těla.

Omezení konzumace alkoholu nebo úplná abstinence je jedním z nejlepších způsobů, jak udržet detoxikační systém vašeho těla v dobré kondici.

Zdravotnické orgány doporučují omezit příjem alkoholu na jeden nápoj denně u žen a dva u mužů. Pokud v současné době nepijete, doporučuje se s pitím nezačínat, protože rizika převažují nad všemi zdravotními přínosy, které pití alkoholu přináší.

SHRNUTÍ
Pití nadměrného množství alkoholu snižuje schopnost jater plnit své běžné funkce, jako je například detoxikace.

2. Zaměřte se na spánek

Zajistit si každou noc dostatek kvalitního spánku je pro podporu zdraví a přirozeného detoxikačního systému vašeho těla nezbytností.

Spánek umožňuje vašemu mozku reorganizaci a dobití energie a také odstranění vedlejších toxických produktů, které se nahromadily během dne.

Jedním z těchto odpadních produktů je protein zvaný beta-amyloid, který přispívá ke vzniku Alzheimerovy choroby.

Při nedostatku spánku nemá tělo čas tyto funkce vykonávat, takže se toxiny mohou hromadit a ovlivňovat více aspektů zdraví.

Nedostatečný spánek je spojen s krátkodobými i dlouhodobými zdravotními následky, jako je stres, úzkost, vysoký krevní tlak, srdeční choroby, cukrovka 2. typu a obezita.

Pro podporu dobrého zdraví byste měli pravidelně spát 7 až 9 hodin denně.

Pokud máte potíže s usínáním nebo s udržením spánku v noci, pomohou vám ke zlepšení spánku změny životního stylu, například dodržování spánkového režimu a omezení modrého světla před spaním .

SHRNUTÍ
Dostatečný spánek umožňuje mozku reorganizaci, načerpání nových sil a odstranění toxinů, které se nahromadily během dne.

3. Pijte více vody

Voda dokáže mnohem víc než jen uhasit žízeň. Reguluje tělesnou teplotu, promazává klouby, napomáhá trávení a vstřebávání živin a detoxikuje organismus odstraňováním odpadních látek.

Buňky vašeho těla se musí neustále obnovovat, aby mohly optimálně fungovat, a rozkládat živiny, které vaše tělo využívá jako energii.

Při těchto procesech se však uvolňují odpadní látky ve formě močoviny a oxidu uhličitého, které mohou způsobit poškození, pokud se nahromadí v krvi.

Voda tyto odpadní produkty přenáší a účinně je odstraňuje močením, dýcháním nebo pocením. Správná hydratace je proto pro detoxikaci důležitá.

Přiměřený denní příjem vody je 3,7 litru pro muže a 2,7 litru pro ženy. V závislosti na vaší stravě, místě, kde žijete, a úrovni vaší aktivity můžete potřebovat více nebo méně.

SHRNUTÍ
Kromě mnoha funkcí, které voda ve vašem těle plní, umožňuje vašemu detoxikačnímu systému odstraňovat z krve odpadní látky.

4. Snižte příjem cukru a zpracovaných potravin

Lidé často připisují cukru a zpracovaným potravinám mnoho dnešních krizí veřejného zdraví.

Výzkumy spojují vysokou spotřebu sladkých a vysoce zpracovaných potravin s obezitou a dalšími chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, rakovina a cukrovka.

Tyto nemoci brání tělu v přirozené detoxikaci tím, že poškozují orgány, které hrají důležitou roli, jako jsou játra a ledviny.

Například vysoká konzumace sladkých nápojů může způsobit odvápnění jater, což je stav, který negativně ovlivňuje jejich funkci.

Detoxikační systém svého těla můžete udržet zdravý tím, že budete konzumovat méně nezdravých potravin.

Nezdravé potraviny můžete omezit tím, že je necháte v regálu obchodu. Pokud je nebudete mít v kuchyni, zbavíte se pokušení úplně.

Nahrazení nezdravých potravin zdravějšími, jako je ovoce a zelenina, je také zdravý způsob, jak snížit jejich konzumaci.

SHRNUTÍ
Nadměrná konzumace nezdravých potravin je spojena s chronickými onemocněními, jako je obezita a cukrovka. Tyto stavy mohou způsobit poškození orgánů důležitých pro detoxikaci, jako jsou játra a ledviny.

5. Jezte potraviny bohaté na antioxidanty

Antioxidanty chrání vaše buňky před poškozením způsobeným molekulami zvanými volné radikály. Oxidační stres je stav, který je důsledkem nadměrné produkce volných radikálů.

Vaše tělo tyto molekuly přirozeně produkuje pro buněčné procesy, jako je trávení. Alkohol, tabákový kouř, strava s nízkým obsahem živin a působení znečišťujících látek však mohou produkovat nadměrné množství volných radikálů.

Tyto molekuly poškozují řadu buněk. Výzkumy naznačují, že poškození volnými radikály hraje roli při onemocněních, jako je demence, srdeční choroby, onemocnění jater, astma a některé druhy rakoviny .

Strava bohatá na antioxidanty může vašemu tělu pomoci čelit oxidačnímu stresu způsobenému nadbytkem volných radikálů a dalších toxinů, které zvyšují riziko onemocnění.

Zaměřte se na získávání antioxidantů z potravin, nikoli z doplňků stravy. Užívání příliš velkého množství antioxidačních doplňků může zvýšit riziko některých onemocnění.

Mezi antioxidanty patří například vitamin A, vitamin C, vitamin E, selen, lykopen, lutein a zeaxantin.

Jedny z největších množství antioxidantů obsahují bobuloviny, ovoce, ořechy, kakao, zelenina, koření a nápoje, jako je káva a zelený čaj.

SHRNUTÍ
Konzumace stravy bohaté na antioxidanty pomáhá tělu snižovat poškození způsobené volnými radikály a může snížit riziko onemocnění, která mohou ovlivnit detoxikaci.

6. Jezte potraviny s vysokým obsahem probiotik

Zdraví střev je důležité pro udržení zdravého detoxikačního systému. Vaše střevní buňky mají detoxikační a vylučovací systém, který chrání střeva a tělo před škodlivými toxiny, např. chemickými látkami.

Dobré zdraví střev začíná probiotiky, což je druh vlákniny, která vyživuje dobré bakterie ve střevech, tzv. probiotika. Díky probiotikům mohou vaše dobré bakterie produkovat živiny zvané mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které jsou prospěšné pro zdraví.

Užívání antibiotik, špatná zubní hygiena a kvalita vaší stravy mohou změnit rovnováhu bakterií ve střevech.

Tato nezdravá změna bakterií může následně oslabit váš imunitní a detoxikační systém a zvýšit riziko onemocnění a zánětů.

Konzumace potravin bohatých na prebiotika může udržet váš imunitní a detoxikační systém zdravý. Mezi dobré zdroje prebiotik patří rajčata, artyčoky, banány, chřest, cibule, česnek a oves.

SHRNUTÍ
Strava bohatá na prebiotika udržuje váš trávicí systém zdravý, což je důležité pro správnou detoxikaci a zdraví imunitního systému.

7. Snížení příjmu soli

Pro některé lidi je detoxikace prostředkem k odstranění přebytečné vody.

Konzumace příliš velkého množství soli může způsobit, že vaše tělo zadržuje nadbytečné množství tekutin, zejména pokud máte onemocnění, které postihuje ledviny nebo játra - nebo pokud nepijete dostatek vody.

Toto nadměrné hromadění tekutin může způsobit nadýmání a nepohodlné oblečení. Pokud konzumujete příliš mnoho soli, můžete se zbavit nadbytečné hmotnosti vody.

Ačkoli to může znít neintuitivně, zvýšení příjmu vody je jedním z nejlepších způsobů, jak se zbavit nadměrné hmotnosti vody způsobené konzumací příliš velkého množství soli.

Je to proto, že když konzumujete příliš mnoho soli a málo vody, vaše tělo uvolňuje antidiuretický hormon, který vám brání v močení, a tím i v detoxikaci.

Zvýšením příjmu vody vaše tělo sníží vylučování antidiuretického hormonu a zvýší močení, čímž vyloučí více vody a odpadních látek.

Pomáhá také zvýšit příjem potravin bohatých na draslík, který vyrovnává některé účinky sodíku. Mezi potraviny bohaté na draslík patří brambory, dýně, fazole, banány a špenát.

SHRNUTÍ
Konzumace příliš velkého množství soli může zvyšovat zadržování vody v těle. Zvýšením příjmu vody a potravin bohatých na draslík se můžete zbavit přebytečné vody - a odpadu.

8. Zůstaňte aktivní

Pravidelný pohyb - bez ohledu na tělesnou hmotnost - je spojen s delším životem a snížením rizika mnoha onemocnění, včetně cukrovky 2. typu, srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku a některých druhů rakoviny.

Ačkoli za zdravotními přínosy cvičení stojí několik mechanismů, klíčovým bodem je snížení zánětu.

Zatímco určitý zánět je nezbytný pro zotavení z infekce nebo hojení ran, jeho přílišné množství oslabuje tělesné systémy a podporuje onemocnění.

Snížením zánětu může cvičení pomoci systémům vašeho těla - včetně detoxikačního systému - správně fungovat a chránit před nemocemi.

Měli byste se snažit vykonávat alespoň 150-300 minut týdně fyzickou aktivitu střední intenzity - například rychlou chůzi - nebo 75-150 minut týdně intenzivní fyzickou aktivitu - například běh.

SHRNUTÍ
Pravidelná fyzická aktivita snižuje zánět a umožňuje správné fungování detoxikačního systému vašeho těla.

9. Další užitečné tipy pro detoxikaci

Ačkoli v současné době neexistují žádné důkazy, které by podporovaly používání detoxikačních diet k odstraňování toxinů z těla, určité změny stravy a životního stylu mohou pomoci snížit zátěž toxiny a podpořit detoxikační systém vašeho těla.

 • Jezte potraviny obsahující síru. Potraviny s vysokým obsahem síry, jako je cibule, brokolice a česnek, zvyšují vylučování těžkých kovů, jako je kadmium.
 • Vyzkoušejte chlorellu. Chlorella je druh řasy, která má mnoho výživových výhod a podle studií na zvířatech může zlepšit vylučování toxinů, jako jsou těžké kovy.
 • Okořeňte svá jídla koriandrem. Koriandr zlepšuje vylučování některých toxinů, například těžkých kovů, jako je olovo, a chemických látek včetně ftalátů a insekticidů.
 • Podporuje glutathion. Konzumace potravin bohatých na síru, jako jsou vejce, brokolice a česnek, pomáhá zvyšovat funkci glutathionu, hlavního antioxidantu produkovaného vaším tělem, který se významně podílí na detoxikaci.
 • Přejděte na přírodní čisticí prostředky. Výběr přírodních čisticích prostředků, jako je ocet a jedlá soda, namísto komerčních čisticích prostředků může snížit vaše vystavení potenciálně toxickým chemikáliím.
 • Volte přírodní péči o tělo. Používání přírodních deodorantů, make-upu, hydratačních krémů, šamponů a dalších výrobků osobní péče může také snížit vaše vystavení chemickým látkám.
  Ačkoli jsou tyto účinky slibné, mnohé z nich byly prokázány pouze ve studiích na zvířatech. Proto je třeba provést studie na lidech, které by tyto poznatky potvrdily.

SHRNUTÍ
Určité úpravy životního stylu a stravy mohou posílit přirozený detoxikační systém vašeho těla.

Často kladené otázky

Jaký je nejlepší způsob detoxikace organismu?

Vaše tělo se přirozeně čistí od toxinů. Tento proces a své celkové zdraví můžete podpořit dodržováním některých zásad životního stylu, včetně vyhýbání se alkoholu nebo jeho omezení, dostatku spánku, pití dostatečného množství vody a konzumace určitých potravin.

Jak mohu doma detoxikovat celé tělo?

Vaše tělo má důmyslný způsob odstraňování toxinů, který zahrnuje játra, ledviny, trávicí systém, kůži a plíce. Avšak pouze pokud jsou tyto orgány zdravé, mohou účinně odstraňovat nežádoucí látky.

Jaké jsou 3 příznaky, že potřebujete detoxikovat?

Pokud se u vás objevují nevysvětlitelné příznaky, jako je krvavá nebo tmavá moč, bolestivé močení, zežloutnutí kůže a očí, přetrvávající únava nebo časté modřiny, může to znamenat problém s některým z tělesných systémů zodpovědných za odstraňování toxinů z těla a obvykle vyžaduje lékařské vyšetření a péči (64Credible Source, 65Credible Source).

Jak dlouho trvá detoxikace vašeho těla?

Detoxikace celého těla je součástí normální funkce orgánů, přičemž tělo přirozeně odstraňuje škodlivé nebo toxické látky prostřednictvím ledvin, jater, trávicího systému, kůže a plic.

Závěr

Detoxikační diety údajně odstraňují toxiny, což podporuje zlepšení zdraví a podporuje hubnutí.

Přestože jsou tyto diety oblíbené, nejsou nezbytné. Vaše tělo má vlastní vysoce účinný detoxikační systém.

To znamená, že přirozený detoxikační systém svého těla můžete posílit a celkově zlepšit svůj zdravotní stav tím, že budete hydratovaní, budete konzumovat méně soli, zůstanete aktivní a budete dodržovat stravu bohatou na antioxidanty.

Zpět do obchodu