Jak získat zdravější vlasy - a udržet si je!

Obsah:

  • 13 tipů, jak získat a udržet si zdravé vlasy
  • Potraviny a doplňky stravy pro zdravé vlasy 

zdravé vlasy

Zdravé, pružné a lesklé vlasy - ať už krátké a špičaté, rámující obličej nebo dlouhé jako Rapunzel - jsou cílem pro každého a každý den. Zdravé vlasy však nevznikají jako mávnutím kouzelného proutku. Zde je 13 tipů, jak získat - a udržet - zdravé vlasy, i když jsou vaše vlasy poškozené už od začátku.

13 tipů, jak získat a udržet si zdravé vlasy

Krok 1: Myjte si vlasy méně často

Mytí vlasů šamponem odstraňuje nečistoty a oleje, ale nadměrné mytí vlasů může zbavit vlasy a pokožku hlavy přirozených olejů. Šampon, který není zcela opláchnut, se navíc může na vlasech usazovat a zanechávat je matné a bez života.

Mytí vlasů několikrát týdně pomáhá udržovat rovnováhu olejů ve většině typů vlasů. Mezi jednotlivými mytími používejte suché šampony , které absorbují přebytečné oleje a osvěží vaše vlasy.

Krok 2: Správné použití kondicionéru

Kondicionér se nejlépe nanáší na střed a konečky vlasů a poté postupuje směrem dozadu k pokožce hlavy. Vlasy potřebují hydrataci dále od pokožky hlavy, ale pokožka hlavy může být také suchá. Pokud vás svědí nebo si všimnete šupinek, věnujte hydrataci pokožky hlavy zvýšenou pozornost.

A ujistěte se, že jste vybrali správný kondicionér pro svůj typ vlasů: husté kadeře potřebují jiný druh hydratace než rovné nebo tenké vlasy.

Krok 3: Používejte masku na vlasy jednou týdně nebo podle potřeby

Masky na vlasy jsou hloubkově hydratační přípravky, které pronikají do vlasového stvolu a hydratují a posilují vlasy zevnitř. Aby byly vaše vlasy pružné, lesklé a silné, zařaďte masku na vlasy do své rutiny zdravé péče o vlasy alespoň jednou týdně.

Krok 4: Chraňte vlasy při tepelném stylingu

Snažte se snížit frekvenci fénování nebo používání horké žehličky na vlasy a před použitím tepla použijte hydratační ochranný přípravek. Bezoplachové masky pomáhají chránit vlasy před teplem do 450 stupňů - před fénováním nebo žehlením vlasů jich trochu vetřete do pramenů.

Krok 5: Minimalizujte styling vlasů, jako je barvení, trvalá ondulace, relaxace.

Je zábavné měnit barvu a styl vlasů, a jakmile začnete vlasy odbarvovat, barvit nebo upravovat, musíte tento vzhled udržovat. Mezi stylingem nechte vlasy odpočívat a věnujte jim trochu více lásky, aby se mohly rehydratovat a zotavit poté, co jste je zatížili chemickými látkami. Jsou vaše odbarvené vlasy poškozené a potřebují trochu lásky? Dopřejte jim masku na vlasy, která je opraví a posílí.

Krok 6: Chraňte vlasy při pobytu na slunci nebo při plavání

Když si dopřejete trochu zábavy na slunci, pomozte udržet své vlasy zdravější tím, že před koupáním v jakémkoli typu vody (ale zejména v chlorovaných bazénech) použijete kondicionér nebo bezoplachovou masku. Pokud plavete pravidelně, noste plaveckou čepici, abyste minimalizovali vystavení vlasů chlóru, a při pobytu na slunci je vždy dobré nosit klobouk, abyste ochránili své vlasy a pokožku.

Krok 7: Před sprchováním a mytím vlasů si je rozčesejte.

Před mytím vlasů si vlasy pročešte nebo rozčešte prsty, abyste odstranili jejich zamotání. Pokud věnujete pár okamžiků rozčesání vlasů předtím, než skočíte po tréninku nebo ráno do sprchy, ušetříte čas a pomůžete předejít jejich lámání.

Krok 8: Rozčesávejte vlasy suché, ne mokré

Když jsou vlasy mokré, jsou náchylnější k lámání. Chcete-li zabránit poletování, roztřepeným konečkům a lámání, vyhněte se kartáčování mokrých vlasů. Nejvhodnější doba pro rozčesávání vlasů je, když jsou téměř nebo úplně suché. Tato doba se může lišit v závislosti na struktuře vašich vlasů, protože kudrnaté vlasy se mohou při česání nasucho více poškodit. Pokud opravdu nemůžete odolat česání mokrých vlasů, použijte místo kartáče hřeben se širokými zuby. Hřebeny se zuby mohou být šetrnější k pokožce hlavy a vlasovým folikulům, pokud je budete česat pomalu.

Krok 9: Mokré vlasy vymačkejte ručníkem, netřete je.

Omotejte si ručník kolem hlavy nebo dlouhých pramenů a třete je, aby se voda vsákla. Tření vlasů ručníkem vnáší do vlasů zamotání a způsobuje jejich lámání.

Krok 10: Chraňte a hydratujte pokožku hlavy

Pokožka hlavy může být poměrně suchá, zejména pokud je suchý vzduch, příliš často používáte šampon nebo je vystavena slunci. Když jdete na slunce, noste klobouky a pokožku hlavy si namažte opalovacím krémem; pokud máte doma suchý vzduch, zapněte zvlhčovač vzduchu, méně často šamponujte a používejte hydratační šampon. Pokud je vaše pokožka hlavy suchá a šupinatá, používejte podle potřeby hloubkové ošetření pokožky hlavy, které ji hydratuje.

Krok 11: Péče o vlasy během spánku

Dlouhé vlasy stáhněte dozadu do volného copu nebo si je dejte do čepice na spaní. Zkuste také vyměnit bavlněný nebo mikrovláknový povlak na polštář za hedvábný nebo umělý. Hladší tkanina může pomoci zabránit nebo omezit zamotávání vlasů během spánku.

Krok 12: Pravidelné stříhání vlasů

Vlasy stříhejte každých 3 až 7 týdnů, pokud jsou krátké nebo kudrnaté, každých 8 až 12 týdnů u kudrnatých vlasů s texturou a nejméně každých 12 týdnů u dlouhých vlasů, abyste odstranili poškozené nebo roztřepené konečky a zachovali tvar účesu. Pravidelné zastřihování je nutností pro udržení zdravých vlasů bez ohledu na typ vlasů.

Krok 13: Jezte zdravě a pijte hodně vody

Jezte stravu bohatou na bílkoviny, esenciální mastné kyseliny a vitaminy skupiny B, které tělu pomáhají dodávat živiny potřebné k tvorbě keratinu, strukturálního proteinu vlasů a nehtů. Pijte hodně vody, abyste udrželi pokožku a vlasy hydratované.

Potraviny a doplňky stravy pro zdravé vlasy

Věděli jste, že to, co jíte, může mít velký vliv na zdraví vašich vlasů? Udržování vyvážené stravy je klíčovým faktorem pro zdraví vlasů, a pokud vaše tělo není zdravé, vaše vlasy vám mohou dát první znamení, že něco není v pořádku. Na druhou stranu, nárazové diety nebo jojo diety, stejně jako anémie a hormonální nerovnováha mohou ovlivnit růst, strukturu, délku a lesk vašich vlasů.

I když jsou živiny, jako jsou vitaminy, ale i bílkoviny, mastné kyseliny a minerály, důležité pro udržení zdravých vlasů, nemusíte nutně sáhnout po doplňcích stravy. Tyto látky se obvykle v dostatečném množství vstřebávají z potravy, pokud máte vyváženou stravu.

Mezi klíčové vitaminy a živiny pro zdravé vlasy patří:

  • Biotin
  • Železo
  • Zinek
  • vitamín C
  • vitamín D
  • Bílkoviny
  • Zdravé tuky (např. omega-3 mastné kyseliny)

Pokud nejíte vyváženou stravu nebo se obáváte, že nemáte dostatek těchto vitamínů, můžete se poradit s lékařem, zda je pro vás vhodná jejich suplementace. Ačkoli můžete užívat každý doplněk zvlášť, můžete si také pořídit jednu kombinovanou tabletu se všemi těmito živinami, která je určena speciálně pro vlasy.

Zpět do obchodu