Účinky kolagenu na vlasy

Obsah:

  • Účinky kolagenu na vlasy
  • Závěr

 

Kolagen může pomoci zlepšit stav vašich vlasů tím, že jim dodává aminokyseliny a pomáhá bojovat proti poškozeným vlasovým folikulům. Může také zpomalit řídnutí a šedivění.

Kolagen je nejrozšířenější bílkovinou v těle a pomáhá vytvářet šlachy, vazy a kůži.

Tělo si kolagen vytváří samo, ale můžete ho získat také z doplňků stravy a potravin, jako je například vývar z kostí.

Může mít různé zdravotní účinky, například podporuje zdravé a silné vlasy.

vlasyI

Účinky kolagenu na vlasy

1. Poskytuje aminokyseliny, které lze využít k tvorbě vlasů

Vlasy se skládají především z bílkoviny keratin.

Vaše tělo používá k tvorbě keratinu několik aminokyselin - některé z nich se nacházejí v kolagenu.

Když konzumujete kolagen a další bílkoviny, vaše tělo je rozkládá na aminokyseliny, které se pak používají k tvorbě nových bílkovin a sloučenin.

Existuje 11 neesenciálních aminokyselin, které si vaše tělo dokáže vytvořit, a 9 esenciálních, které musíte získat ze stravy. Kolagen se skládá především ze 3 neesenciálních aminokyselin: prolinu, glycinu a hydroxyprolinu.

Prolin je také hlavní složkou keratinu. Konzumace kolagenu bohatého na prolin by tedy měla vašemu tělu poskytnout stavební kameny potřebné pro tvorbu vlasů.

Studie o účincích kolagenu na vlasy na lidech však chybí, takže je obtížné zjistit, zda tato bílkovina podporuje růst vlasů.

SHRNUTÍ
Kolagen je bohatý na aminokyseliny, které vaše tělo potřebuje k tvorbě keratinu, bílkoviny, z níž se tvoří vlasy. Přesto chybí studie na lidech o používání kolagenu k podpoře růstu vlasů.

2. Pomáhá v boji proti poškození vlasových folikulů

Kolagen může působit jako antioxidant a bojovat proti poškození způsobenému volnými radikály.

Volné radikály jsou sloučeniny, které vznikají v těle v důsledku stresu, látek znečišťujících ovzduší, kouření, nesprávného výběru stravy, alkoholu a dalších vlivů prostředí. Příliš mnoho volných radikálů může poškodit vaše buňky, bílkoviny a DNA.

Výzkumy ukazují, že volné radikály mohou poškozovat také vlasové folikuly. Protože obranyschopnost organismu proti volným radikálům se s věkem snižuje, jsou starší lidé k poškození vlasů obzvláště náchylní.

Pro boj s volnými radikály a podporu zdravých vlasů potřebuje vaše tělo antioxidanty.

Několik studií na zkumavkách ukázalo, že kolagen - zejména z rybích šupin - může mít silnou antioxidační aktivitu.

Jedna studie zjistila, že mořský kolagen je schopen bojovat proti čtyřem různým volným radikálům, zatímco jiná studie pozorovala, že tento protein může být účinnějším antioxidantem než známá sloučenina obsažená v čaji.

Přesto mějte na paměti, že výzkum byl prováděn pouze na izolovaných buňkách v laboratořích. Antioxidační potenciál kolagenu ve vašem těle je tedy nejasný.

SHRNUTÍ
Vlasové folikuly mohou být poškozeny volnými radikály. Kolagen může působit jako antioxidant, který může bojovat proti volným radikálům a zabránit poškození vlasů, ale výzkum je omezený.

3. Může zabránit řídnutí vlasů spojenému se stárnutím

Kolagen tvoří 70 % dermis, střední vrstvy kůže, která obsahuje kořínky jednotlivých vlasů.

Kolagen přispívá zejména k pružnosti a pevnosti pokožky. S přibývajícím věkem vaše tělo produkuje kolagen méně efektivně a doplňuje buňky v dermis. To může být jedním z důvodů, proč vlasy časem řídnou.

Dodávání kolagenu vašemu tělu proto může pomoci udržet zdravou dermis a zabránit řídnutí vlasů.

Jedna osmitýdenní studie na 69 ženách ve věku 35-55 let zjistila, že každodenní užívání kolagenových doplňků výrazně zlepšilo pružnost pokožky ve srovnání s placebem.

Další 12týdenní studie na více než 1000 dospělých osobách zjistila, že každodenní užívání kolagenových doplňků zlepšilo množství této bílkoviny v kůži a snížilo známky stárnutí kůže.

Vzhledem k tomu, že vlasy vyrůstají z kůže, může potenciál kolagenu působit proti účinkům stárnutí kůže přispět k lepšímu růstu vlasů a snížení jejich řídnutí. Výzkum vlivu kolagenu na řídnutí vlasů však není k dispozici.

SHRNUTÍ
Protože kolagen chrání vrstvu kůže, v níž se nacházejí vlasové kořínky, může přispívat k prevenci vypadávání a řídnutí vlasů souvisejícího s věkem - výzkum těchto účinků však v současné době není k dispozici.

4. Může pomoci zpomalit šedivění

Díky svým antioxidačním vlastnostem může být kolagen schopen bojovat proti poškození buněk a zpomalovat šedivění.

Na šedivění vlasů související s věkem má velký vliv genetika, ale svou roli může hrát i poškození buněk, které produkují barvu vlasů, volnými radikály.

S přibývajícím věkem přirozeně odumírají buňky produkující pigment melanin, který dodává vlasům barvu. Volné radikály, které vznikají v důsledku špatné stravy, stresu a znečišťujících látek v životním prostředí, však mohou také poškozovat buňky produkující melanin.

Bez dostatečného množství antioxidantů, které bojují proti poškození volnými radikály, mohou vaše vlasy začít šedivět. Jedna studie na zkumavce zjistila, že antioxidační aktivita vlasových folikulů v šedivých vlasech je mnohem nižší než u vlasových folikulů, které stále obsahují pigment.

Protože bylo prokázáno, že kolagen bojuje proti volným radikálům ve zkumavkách, teoreticky může pomoci zabránit poškození buněk, které produkují barvu vlasů. V důsledku toho může zabránit předčasnému šedivění nebo zpomalit šedivění související s věkem.

Výzkum antioxidačních účinků kolagenu u lidí však v současné době chybí.

SHRNUTÍ
Poškození buněk produkujících barvu vlasů volnými radikály může do určité míry urychlit šedivění. Protože kolagen může působit jako antioxidant, může být schopen proti tomuto poškození bojovat a zpomalit šedivění.

5. Snadné zařazení do jídelníčku

Kolagen můžete do svého jídelníčku přidat prostřednictvím potravin nebo doplňků stravy.

Jelikož tvoří pojivovou tkáň savců, nachází se v kůži, kostech a svalech kuřecího, hovězího, vepřového masa a ryb.

Vývar ze zvířecích kostí obsahuje jak kolagen, tak želatinu, což je vařená forma kolagenu. Tento vývar z kostí lze popíjet jako nápoj nebo použít jako základ pro polévky.

Kromě toho konzumace potravin s vysokým obsahem vitaminu C může podpořit přirozenou produkci kolagenu ve vašem těle. Výborným zdrojem tohoto vitaminu jsou pomeranče, papriky, růžičková kapusta a jahody.

V neposlední řadě lze kolagen užívat ve formě doplňkových tablet nebo prášku. Většina kolagenových doplňků je hydrolyzovaná, což znamená, že jsou již rozložené a snadněji se vstřebávají.

Kolagenový prášek je bez chuti a zápachu a lze jej přidávat do koktejlů, kávy a jiných teplých nebo studených tekutin. K dispozici jsou také ochucené varianty.

Podle současných výzkumů se zdá, že kolagenové doplňky jsou pro většinu lidí bezpečné. Některé zprávy však naznačují, že doplňky stravy mohou způsobovat přetrvávající pachuť, žaludeční nevolnost nebo pálení žáhy.

SHRNUTÍ
Kolagen se nachází v potravinách, jako jsou vývary z kostí a živočišné maso, včetně kůže. K dispozici jsou také kolagenové doplňky, z nichž mnohé obsahují již rozložený kolagen, který se tak lépe vstřebává.

Závěr

Kolagen může podporovat zdravé vlasy různými způsoby.

Za prvé, vaše tělo může být schopno využít aminokyseliny obsažené v kolagenu k tvorbě vlasových bílkovin a posílení pokožky, která obsahuje vlasové kořínky. Může také zabránit poškození vlasových folikulů a šedivění.

Výzkum účinků kolagenu na lidské vlasy je však omezený.

Pokud máte zájem vyzkoušet kolagen pro zlepšení vlasů, zvažte kostní vývar nebo doplňky stravy, které lze přimíchat do jídla nebo nápojů.

Zpět do obchodu