Kolagen pro zdraví žen

Obsah:

  • Co je kolagen a je pro vás dobrý?
  • Druhy kolagenových doplňků pro zlepšení zdraví žen
  • Kolagen a tělesná produkce
  • Přínosy kolagenu pro zdraví žen
  • Přínosy kolagenu pro ženy

Kolagen pro ženy

 

Kolagen si často spojujeme se zdravím žen díky jeho přínosu pro krásnou pleť a silné, zdravé vlasy a nehty; kolagen však dokáže mnohem více a nabízí mnoho výhod pro zdraví žen, které nejsou jen přínosem pro pleť.

Tento článek pojednává o tom, co je kolagen, jak zvýšit jeho příjem a jaké výhody má kolagen pro zdraví žen.

Co je kolagen a je pro vás prospěšný?

Slovo "kolagen" je odvozeno z řeckého slova "kolla", což doslova znamená lepidlo. Kolagen nás drží pohromadě a tvoří velkou část obsahu bílkovin v těle.

Tvoří výstelku našeho trávicího traktu, kůže a pojivových tkání včetně kloubů a kostí. Kolagen je nezbytný pro strukturu a údržbu celého těla, ale bohužel s přibývajícím věkem začíná jeho produkce klesat. Přibližně od poloviny dvacátých let ztrácíme kolagen rychlostí asi 1 % ročně a s přibývajícím věkem jeho produkce dále klesá, což je důvod, proč si s přibývajícím věkem můžeme všimnout rozdílu v naší kůži nebo kloubech.

Naši prehistoričtí předkové konzumovali stravu bohatou na kolagen tím, že používali všechny části ulovených zvířat a připravovali vývary z kostí bohaté na živiny. Naše moderní strava bohužel tento klíčový zdroj výživy postrádá, ale řešením může být doplnění kvalitního zdroje kolagenních peptidů.

Druhy kolagenových doplňků pro zlepšení zdraví žen

Na trhu najdete především kolagenové přípravky hovězího původu (většinou typ 1 s malým množstvím typu 3) a mořského původu (typ 1).

Mezi nimi je jen velmi malý rozdíl, takže výběr bývá založen na preferencích v oblasti stravování a životního stylu. Ve skutečnosti existuje více než 30 různých typů kolagenu.

V celém těle, včetně kůže, však najdeme především typ 1, který je hojně zajišťován hovězím a mořským kolagenem. Kolagen lze užívat ve formě kapslí/tablet, ale abyste získali dobrou dávku, museli byste je užívat po hrstech a bývají obohacené o přidané složky. Naše řada kolagenových prášků představuje snadný a pohodlný způsob konzumace vysoké dávky vysoce vstřebatelného hydrolyzovaného kolagenu.

Kolagen a tělesná produkce

Potraviny bohaté na kolagen byly hojně zastoupeny v jídelníčku našich předků, kteří využívali všechny části zvířat k výrobě na živiny bohatých kostních vývarů. Mnozí z nás dnes jednoduše nemají čas na přípravu vývaru z kostí, proto mohou být užitečné kolagenové doplňky stravy. Doporučujeme přidat do svého jídelníčku 1-2 porce kolagenového prášku denně, abyste viděli a pocítili přínosy kolagenu pro zdraví žen.

Pokud s kolagenem začínáte, je nejlepší začít pomalu a dávku zvyšovat postupně. Dávku si můžete rozdělit na celý den nebo ji užít najednou. Kolagen snadno zařadíte do svého denního režimu. Můžete si ho přidat do ranní kávy/čaje nebo smoothie a získat tak bílkovinami nabitý start do nového dne, který podpoří rovnováhu cukru v krvi a pocit sytosti.

Jeho užívání po tréninku by mělo napomoci regeneraci a užívání před spaním podpoří regeneraci a obnovu během noci. Kolagenový prášek kdykoli během dne bude prospěšný, pokud budete v jeho užívání důslední.

Výhody kolagenu pro zdraví žen

Kolagen podporuje zdravou pokožku

Kolagen je hlavní složkou pokožky; je nezbytný pro pevnost a pružnost pokožky a také pro její hydrataci. S přibývajícím věkem, kdy se produkce kolagenu snižuje, můžeme trpět suchou pokožkou a mohou se nám začít tvořit vrásky. Studie prokázaly, že kolagen působí proti stárnutí pleti u žen, zvyšuje její hydrataci a pružnost.

Kolagen může zlepšit zdraví kostí

Věděli jste, že vaše kosti jsou z velké části tvořeny kolagenem? Ten jim pomáhá dodávat strukturu a udržovat je silné. Studie prokázaly, že doplňování kolagenu může pomoci omezit odbourávání kostí, které vede k osteoporóze, a zlepšit hustotu kostních minerálů. Kolagen je důležitý zejména po menopauze, kdy ženy ztrácejí ochranný účinek estrogenu na zdraví kostí a je u nich větší pravděpodobnost, že dojde k jejich poškození, což vede k osteoporóze a častým zlomeninám.

Kolagen může pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi

Kolagen je plný bílkovin, které mohou pomoci s pocitem nasycení nebo plnosti po jídle - a stabilizovat hladinu cukru v krvi, což usnadňuje dodržování zdravé stravy. Kolagen je bohatý na glycin, jehož nízké hladiny se podle studií trvale vyskytují u diabetiků 2. typu. Glycin je vysoce protizánětlivý, což je velmi důležité, protože chronický zánět je významným faktorem mnoha chronických onemocnění, která nás mohou postihnout v pozdějším věku.

Použití kolagenu pro regeneraci po tréninku

Kolagenové doplňky mohou pomoci posílit pojivové tkáně a podpořit regeneraci tkání po tréninku. Kolagen pomáhá podporovat pružnost šlach a vazů, podporuje účinnější regeneraci svalů po tréninku a pomáhá při prevenci zranění. Kolagen působí také protizánětlivě, takže je ideální volbou pro regeneraci a ochranu kloubů a kostí během a po vysoce namáhavém cvičení.

Kolagen může zlepšit zdraví střev a trávení

Kostní vývary a kolagen jsou již dlouho doporučovány jako součást protokolů na podporu trávení pro svůj bohatý zdroj výživy a také pro svůj obsah protizánětlivých aminokyselin, které pomáhají zklidnit sliznici trávicího traktu a podpořit jeho strukturu a celkovou funkci. Stejně jako naše vnější kůže jsou i naše vnitřní tkáně závislé na kolagenu jako hlavní strukturální bílkovině. Poškození střevní sliznice se podílí na mnoha zánětlivých stavech, proto je nezbytné dodávat tělu živiny, které mohou podpořit zdraví střev.

Podpora štítné žlázy

Kolagen může podpořit metabolické zdraví žen tím, že do stravy vnese rovnováhu. Jeho protizánětlivý aminokyselinový profil vyvažuje zánětlivější aminokyseliny, jako je cystein a tryptofan, které se vyskytují v naší běžné stravě a které mohou potlačovat funkci štítné žlázy. Kolagen může podporovat přeměnu hormonů štítné žlázy na jejich aktivní formu a pomáhá detoxikovat hormony a chemické látky potlačující štítnou žlázu.

Přínosy kolagenu pro ženy

Kromě zlepšení stavu pokožky, vlasů a nehtů nabízí kolagen ženám hluboké zdravotní výhody. Doplnění této strukturální bílkoviny, která se přirozeně vyčerpává s věkem, posiluje pojivové tkáně v těle, podporuje trávení, podporuje zdravou pokožku, zlepšuje zdraví kostí, vyrovnává hladinu cukru v krvi, podporuje regeneraci během tréninku a podporuje zdraví štítné žlázy.

Přestože moderní strava obvykle neobsahuje dostatek kolagenu, cenově dostupnou alternativou jsou doplňky stravy, jako je náš čistý kolagen v prášku. Důslednost v konzumaci je rozhodující bez ohledu na formu nebo zdroj - hovězí nebo mořský. Zařazením kolagenových doplňků do každodenní rutiny mohou ženy zlepšit svou celkovou pohodu a pocítit mnoho zdravotních výhod, které přesahují rámec pokožky.

Chcete-li využít výhod kolagenu, podívejte se na naši nabídku produktů včetně veganského kolagenu ZDE.

Zpět do obchodu