Vitamíny proti bolesti kloubů

Obsah:

 • Co je to bolest kloubů (osteoartróza)?
 • Co je to osteoartróza?
 • Výhody užívání doplňků stravy při bolestech kloubů
 • Možné nevýhody užívání doplňků stravy při bolestech kloubů
 • Vyplatí se užívat doplňky stravy proti bolesti kloubů?
 • Další způsoby podpory kloubů

vitamíny pro klouby

Bolesti kloubů neboli osteoartróza jsou nejčastějším typem artritidy, která postihuje více než 32,5 milionu dospělých.

Mezi běžné způsoby léčby patří cvičení, snížení hmotnosti, léky a podpůrné pomůcky, jako jsou hole nebo berle. Mnoho lidí se však zajímá také o doplňky stravy.

V tomto článku se podíváme na některé doplňky stravy, které jsou často uváděny na trh jako prostředky proti bolesti kloubů, a na základě výzkumu vám pomůžeme identifikovat slibné možnosti účinné léčby bolesti.

Co je to bolest kloubů (osteoartróza)?

Osteoartróza je chronické a progresivní onemocnění, které vzniká v důsledku opotřebení organismu. Hlavními důsledky osteoartrózy jsou zúžení kloubního prostoru, degenerace chrupavky a nakonec degenerace kostí.

Mezi příznaky osteoartrózy patří hluboká, bolestivá bolest v určitých částech těla (zejména při pohybu), ranní ztuhlost, krepitus (praskání v kloubech) a omezený rozsah pohybu.

Nejlepší doplňky stravy při bolestech kloubů

Vědci zkoumali účinky následujících doplňků stravy u lidí trpících osteoartrózou. Je však důležité si uvědomit, že ačkoli některé doplňky mohou pomoci zmírnit příznaky, neměly by být považovány za náhradu léčby předepsané lékařem. Před přidáním nového doplňku stravy se vždy poraďte se svým lékařem.

Kurkuma

Kurkuma je příbuzná zázvoru a často se používá v tradiční čínské a indické medicíně. Když se používá jako koření, dodává pokrmům, například kari, zlatavý odstín. Kurkuma, známá také jako Curcuma longa, obsahuje kurkumin, protizánětlivou sloučeninu, která může pomoci zmírnit zánět způsobený artritidou.

Přehled zkoumá podávání kurkuminu a extraktu z Curcuma longa u více než 2 000 účastníků s různými typy artritidy, včetně osteoartritidy. Jak kurkumin, tak extrakt z Curcuma longa prokázaly potenciál pro zlepšení příznaků artritidy a snížení zánětu. Konkrétně u osteoartritidy měly kurkumin a extrakt z Curcuma longa srovnatelné účinky jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) při snižování bolesti a ztuhlosti kloubů a zlepšování funkce. Navíc v kombinaci s NSAID byly účinky kurkuminu výraznější než účinky samotných NSAID. Vědci však upozorňují, že k vyvození závěrů je třeba provést další studie.

Rybí olej

Rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny, základní živiny, které bojují proti zánětu. Existuje pouze omezený počet studií, které konzistentně prokázaly přínos rybího oleje na zdraví kloubů a chrupavek. Nadace pro artritidu s tím souhlasí, ale zároveň upozorňuje, že výsledky výzkumu jsou smíšené.

Pozitivní je, že randomizovaná kontrolní studie z roku 2016 dokládá, že nízké i vysoké dávky rybího oleje mohou zlepšit symptomatickou osteoartrózu kolenního kloubu. Zajímavé je, že ve skupině s nízkými dávkami rybího oleje došlo ve studii po dvou letech k většímu zlepšení funkce a skóre bolesti ve srovnání se skupinou s vysokými dávkami rybího oleje.

Další randomizovaná kontrolovaná studie z roku 2020 ukazuje, že suplementace rybím olejem významně snížila osteoartritickou bolest u účastníků žijících s nadváhou a obezitou ve srovnání s absencí suplementace rybím olejem.

Ačkoli jsou tyto studie slibné, optimální léčebné protokoly kolem suplementace rybím olejem zatím nebyly stanoveny, takže je zapotřebí dalšího výzkumu.

Chondroitin a glukosamin

Chondroitin a glukosamin jsou strukturální složky chrupavky, tlumicí tkáně kolem kloubů. Doplňky stravy s chondroitinem se obvykle získávají ze zvířecích chrupavek, zatímco doplňky stravy s glukosaminem se vyrábějí z korýšů nebo rostlinného původu. Předpokládá se, že chondroitin a glukosamin mohou potenciálně zmírnit bolesti kloubů a zabránit progresi zhoršování stavu kloubů a úbytku chrupavky. Chondroitin a glukosamin lze užívat samostatně nebo v kombinaci.

Metaanalýza z roku 2018 zjistila, že chondroitin byl lepší než placebo při zmírňování bolesti a zlepšování fyzické funkce u účastníků s osteoartrózou. Kromě toho glukosamin vykazoval významný účinek na snížení ztuhlosti ve srovnání s placebem.

Jiná metaanalýza z roku 2018, která zkoumala různé doplňky stravy při osteoartróze, však dospěla k závěru, že chondroitin a glukosamin jako jednotlivé doplňky stravy jsou buď neúčinné, nebo vykazují malý přínos.

Nedávný výzkum chondroitinu a glukosaminu při osteoartróze se zaměřil spíše na kombinaci těchto dvou doplňků stravy než na jejich samostatné užívání. Systematický přehled a metaanalýza z roku 2022 naznačují, že kombinace chondroitinu a glukosaminu je při léčbě osteoartrózy kolenního kloubu účinnější než jejich samostatné užívání.

Kolagen

Kolagen je bílkovina, která se nachází v kostech, chrupavkách, svalech, kůži a šlachách. Pomáhá udržovat tyto tkáně silné, aby odolaly natahování. Většina kolagenových výrobků na trhu pochází z živočišných zdrojů, jako jsou kůže, šlachy, kosti a kůže. Ve vztahu ke zdraví kloubů byly zkoumány různé typy kolagenových výrobků, přičemž nejvíce zkoumaný je kolagen typu II a hydrolyzovaný kolagen u osteoartrózy.

Podle doktora Johansena, který cituje metaanalýzu z roku 2019 v časopise International Orthopaedics, která ukazuje, že kolagen je účinný při zlepšování příznaků osteoartrózy, může kolagen pomoci snížit bolest kostí související s aktivitou a posílit šlachy a vazy.

Přehled Nutrients z roku 2023 o suplementaci kolagenem pro zdraví kloubů však vysvětluje, že ačkoli se většina studovaných kolagenových složek jeví jako účinná, existuje mnoho rozdílů v tom, jak byly studovány, jaké množství užívat a jaká je doba léčby.

Výhody užívání doplňků stravy při bolestech kloubů

Užívání doplňků stravy při bolestech kloubů může přinášet různé výhody v závislosti na zvoleném doplňku. Vezměte v úvahu následující:

 • Glukosamin a chondroitin mohou pomoci zlepšit příznaky osteoartrózy, jako je bolest a funkčnost kloubů.
 • Rybí olej může snížit zánět, bolest kloubů, ztuhlost a otoky u lidí s revmatoidní artritidou.
 • Kurkumin (účinná látka kurkumy) může zmírnit zánět a snížit otok a citlivost kloubů.
 • Kolagen může snížit bolest kostí, posílit šlachy a vazy a zlepšit příznaky osteoartrózy.

Možné nevýhody užívání doplňků stravy proti bolesti kloubů

Jednou z možných nevýhod užívání doplňků stravy je, že nemusí řešit hlavní příčinu bolesti kloubů, jako je například úprava pohybového aparátu nebo aspekty stravy, říká Dr. Johansen.

Doplňky stravy mohou také potenciálně interagovat s určitými léky a mohou představovat riziko pro osoby s určitými zdravotními potížemi. Pokud užíváte léky na srážlivost krve, je vhodné vyhnout se kurkumě/kurkuminu a rybímu oleji. Kromě toho by se kurkumě/kurkuminu měli vyhnout lidé připravující se na operaci nebo lidé s onemocněním žlučníku.

Je také důležité si uvědomit, že užívání chondroitinu společně s léky na ředění krve může zvýšit riziko krvácení. Kromě toho by měli být opatrní při užívání glukosaminu jedinci s glaukomem, protože by mohl potenciálně zhoršit oční tlak.

Před zařazením jakéhokoli doplňku stravy do jídelníčku se vždy poraďte se svým lékařem, zejména pokud máte zdravotní potíže, radí Dr. Scott.

Závěrem je důležité si uvědomit, že doplňky stravy nejsou regulovány Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) stejným způsobem jako léky a normy se mohou u jednotlivých výrobců lišit, říká Dr. Scott. Doporučuje prozkoumat a vybrat si značky, které znáte, nebo ty, které vám doporučil lékař.

Vyplatí se užívat kloubní doplňky?

Zda se vyplatí užívat doplňky stravy proti bolesti kloubů, závisí na faktorech, jako je vaše osobní zdravotní anamnéza a všechny příznaky, které pociťujete. Některé doplňky stravy mohou přinášet výhody, jako je zmírnění zánětu a zlepšení bolesti kloubů, některé však mohou interagovat s léky nebo způsobovat nežádoucí vedlejší účinky.

Poraďte se se svým lékařem, zda by vám užívání doplňků stravy proti bolesti kloubů prospělo.

Další způsoby podpory kloubů

Zvažte následující tipy na podporu zdraví kloubů:

 • Více pohybu: Abyste předešli ztuhlosti a bolesti kloubů, snažte se během dne střídat sezení a stání a zařazujte přestávky na protažení. Při cvičení volte nenáročné cviky, které jsou pro klouby šetrnější, jako je plavání nebo jízda na kole.
 • Snižte nadváhu: Pokud máte nadváhu nebo jste obézní, může i mírné snížení hmotnosti pomoci snížit zátěž kolen. Každé zhubnuté kilo totiž snižuje tlak na kolena a další váhonosné klouby o čtyři kila.
 • Přestaňte kouřit: Kouření může snižovat kostní hmotu, což může přispívat ke vzniku osteoartrózy.
 • Jezte více vápníku: Dostatek vápníku pomáhá udržovat kosti silné a snižuje riziko osteoporózy. Chcete-li zvýšit příjem vápníku, jezte více potravin, jako je jogurt, kapusta, brokolice a losos, nebo zvažte užívání doplňku stravy s vápníkem.
 • Zvyšte příjem vitaminu C: Vitamin C může pomoci zpomalit postup osteoartrózy. Chcete-li získat více této živiny, snažte se konzumovat potraviny, jako jsou citrusové plody, jahody, papriky a brokolice, nebo do svého jídelníčku zařaďte doplněk stravy s vitaminem C.
 • Noste podpůrnou obuv: Nošení bot s vysokými podpatky zvyšuje zátěž kolen a může přispívat k rozvoji osteoartrózy. Místo toho volte pružnou obuv s gumovou podrážkou, která lépe tlumí.
Zpět do obchodu