9 zdravotních výhod užívání kolagenu

Obsah:

 • Co je kolagen?
 • Jaké jsou výhody užívání kolagenu?
 • Jaké potraviny jsou bohaté na kolagen?
 • Jaké jsou alternativy ke kolagenu živočišného původu?
 • Často kladené otázky
 • Závěr

Kolagen je klíčovou složkou kostí, kůže, svalů a dalších částí těla. Mimo jiné může pomoci zlepšit zdraví pokožky, zmírnit bolesti kloubů a zabránit úbytku kostní hmoty.

Kolagen je bílkovina. Vaše tělo si ho vytváří a je důležitý pro zdravé klouby, kůži, kosti, svaly a další. S přibývajícím věkem - právě v době, kdy je pro vaše tělo těžší kolagen vytvářet - se však kolagen, který máte, začíná rozpadat. Možná tedy uvažujete o kolagenových doplňcích a zajímá vás, nakolik skutečně pomáhají.

Zde je 9 vědecky podložených zdravotních přínosů užívání kolagenu.

kolagen6

Co je to kolagen?

Kolagen je nejrozšířenější bílkovina ve vašem těle. Je hlavní složkou pojivových tkání, které tvoří několik částí těla, včetně šlach, vazů, kůže a svalů. Má mnoho důležitých funkcí, mimo jiné zajišťuje strukturu kůže a zpevňuje kosti.

Kolagen můžete získat z potravin, jako jsou vepřové kůže a vývar z kostí, ale oblíbené jsou také kolagenové doplňky stravy. Většina z nich je hydrolyzovaná, což znamená, že kolagen byl rozložen, aby se lépe vstřebával.

Tyto doplňky se dodávají hlavně ve formě prášku, ale jsou k dispozici i v kapslích. Druhy kolagenu obsažené v doplňcích stravy se liší - některé obsahují jeden nebo dva druhy, jiné až pět.

SHRNUTÍ
Kolagen je nejrozšířenější bílkovinou v těle. Příjem kolagenu můžete zvýšit užíváním doplňků stravy nebo konzumací živočišných potravin a vývaru z kostí. Vstřebávání z potravy však nemusí být tak účinné jako z doplňků stravy.

Jaké jsou výhody užívání kolagenu?

Doplňky stravy s kolagenem přinášejí řadu zdravotních výhod.

1. Může zlepšit zdraví pokožky

Kolagen je hlavní složkou vaší pokožky. Hraje roli při zpevňování vaší pokožky a také při udržování její pružnosti a hydratace. S přibývajícím věkem vaše tělo produkuje méně kolagenu, což vede k vysušování pokožky a tvorbě vrásek.

Několik studií prokázalo, že kolagenové peptidy nebo doplňky stravy obsahující kolagen mohou pomoci zpomalit stárnutí vaší pokožky tím, že redukují vrásky a suchost.

Jeden přehled 26 studií, většinou zaměřených na ženy, zjistil, že užívání 1-12 gramů kolagenu denně po dobu 4-12 týdnů vede ke zlepšení pružnosti a hydratace pokožky.

Tyto doplňky stravy mohou fungovat tak, že stimulují vaše tělo k produkci kolagenu a dalších bílkovin, které pomáhají strukturovat pokožku, včetně elastinu a fibrilinu.

Existuje také mnoho neoficiálních tvrzení, že kolagenové doplňky pomáhají předcházet akné a dalším kožním onemocněním, která však nejsou podložena vědeckými důkazy.

Zajímají vás kolagenové doplňky pro zdraví pleti?

Podívejte se na náš přehled nejlepších kolagenových doplňků stravy.

 

 

2. Dokáže zmírnit bolesti kloubů

S přibývajícím věkem se množství kolagenu v těle snižuje a zvyšuje se riziko onemocnění kloubů, jako je například osteoartróza. Některé studie naznačují, že kolagenové doplňky mohou pomoci zlepšit příznaky osteoartrózy a snížit celkovou bolest kloubů.

Přehled studií u lidí s osteoartrózou ukázal, že užívání kolagenu vedlo k významnému zlepšení ztuhlosti kloubů, nikoli však bolesti nebo funkčního omezení.

Vědci naznačují, že doplňkový kolagen se může hromadit v chrupavce a stimulovat tkáně k produkci kolagenu, což může vést kTruststed Zdroj méně zánětů, lepší podpoře kloubů a snížení bolesti. Pro doporučení kolagenu jako léčby osteoartrózy je však zapotřebí důkazů.

 

kolagen

3. Může zabránit úbytku kostní hmoty

Vaše kosti jsou tvořeny převážně kolagenem. Jak stárnete, kolagenu ubývá a vaše kostní hmota se snižuje. To může vést ke stavům, jako je osteoporóza, která se vyznačuje nízkou hustotou kostí a vyšším rizikem zlomenin.

Výzkum naznačuje, že kolagenové doplňky mohou pomoci omezit odbourávání kostí, které vede k osteoporóze.

Ve dvanáctiměsíční studii na ženách po menopauze některé z nich užívaly denně doplněk vápníku a vitaminu D s 5 gramy kolagenu a jiné užívaly doplněk vápníku a vitaminu D bez kolagenu.

Ty, které užívaly doplněk s vápníkem, vitaminem D a kolagenem, měly výrazně nižší hladinu bílkovin, které podporují odbourávání kostí, v krvi a menší úbytek minerální hustoty kostí než ty, které užívaly pouze vápník a vitamin D.

Jiná studie zjistila podobné výsledky u 66 žen po menopauze, které užívaly 5 gramů kolagenu denně po dobu 12 měsíců. U účastnic, které užívaly kolagen, došlo až k 7% zvýšení hustoty kostních minerálů (BMD), což je ukazatel hustoty minerálů v kostech.

4. Může zvýšit svalovou hmotu

Kolagen je jako nejrozšířenější bílkovina v těle důležitou součástí kosterního svalstva.

Ve 12týdenní studii užívalo 26 starších mužů se sarkopenií 15 gramů kolagenu a zároveň se účastnili cvičebního programu. Ve srovnání s muži, kteří cvičili, ale kolagen neužívali, získali výrazně více svalové hmoty a síly.

K prokázání potenciálu kolagenu zvyšovat svalovou hmotu je však zapotřebí dalšího výzkumu.

5. Může podporovat zdraví srdce

Vědci vyslovili teorii, že kolagenové doplňky mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění.

Kolagen zajišťuje strukturu tepen, krevních cév, které vedou krev ze srdce do zbytku těla.

Bez dostatečného množství kolagenu mohou být tepny méně pružné a elastické, což může vést k ateroskleróze, onemocnění charakterizovanému zužováním tepen. Tento stav může způsobit srdeční infarkt a mrtvici.

V šestiměsíční studii užívalo 30 zdravých dospělých osob 16 gramů kolagenu denně. Od začátku studie do jejího konce u nich došlo k výraznému snížení míry ztuhlosti tepen.

Kromě toho se u nich zvýšila hladina HDL (dobrého) cholesterolu v průměru o 6 %. HDL je důležitým rizikovým faktorem srdečních onemocnění, včetně aterosklerózy, i když je třeba provést další výzkum.

6. Může zlepšit zdraví střev

Ačkoli toto tvrzení není podloženo žádnou randomizovanou kontrolovanou studií, někteří zdravotníci uvádějí, že kolagenové doplňky mohou léčit syndrom děravého střeva, tzv. leaky gut syndrom. Jednotlivci uvádějí, že kolagen pomáhá, ale je třeba provést výzkum.

7. Může posilovat vlasy a nehty

Užívání kolagenu může zvýšit pevnost vašich nehtů. Ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se potvrdil účinek kolagenu na vlasy, lidé uvádějí, že užívání kolagenu může pomoci vlasům, aby se tak snadno nelámaly.

8. Může pomoci udržet zdraví mozku

Ačkoli žádná studie nezkoumala roli kolagenových doplňků stravy pro zdraví mozku, někteří lidé tvrdí, že zlepšují náladu a snižují příznaky úzkosti.

9. Může pomoci podpořit hubnutí

Zastánci se domnívají, že kolagenové doplňky mohou podporovat hubnutí a rychlejší metabolismus. Tato tvrzení však nepotvrzují žádné studie. Přestože jsou tyto potenciální účinky slibné, je třeba provést další výzkum, než bude možné vyvodit formální závěry.

Jaké potraviny jsou bohaté na kolagen?

Kolagen se nachází v živočišných produktech nebo se z nich získává. Mezi potraviny, které kolagen obsahují, patří např:

 • Želatina
 • vývar z kostí
 • živočišné pojivové tkáně
 • kuřecí kůže
 • prasečí kůže
 • hovězí maso
 • rybí

Vitamin C je nezbytný pro syntézu kolagenu. Existuje mnoho potravin s vysokým obsahem vitaminu C, například citrusové plody, brokolice, jahody a mnoho dalších.

Jaké jsou alternativy kolagenu živočišného původu?

Vzhledem k tomu, že aminokyselinové složení kolagenu se liší od složení jiných bílkovin, jsou možné alternativy omezené.

Veganský kolagen lze vyrobit z geneticky modifikovaných kvasinek a bakterií, které obsahují bílkoviny podobné kolagenu. Ty se zkoumají jako potenciální zdroje kolagenu.

Nutričně vyvážená strava bohatá na ovoce, zeleninu a bílkovinné potraviny rostlinného původu může pomoci zvýšitTrusted Source produkci kolagenu v těle.

Často kladené otázky

Za jak dlouho se dostaví výsledky užívání kolagenových doplňků?

Náhrada kolagenu je pomalý proces. Většina studií používá minimálně 8 týdnů k posouzení účinků kolagenu na zdraví pokožky a zmírnění bolesti kloubů, ale jiné studie používají delší dobu, např. 12 měsíců, k posouzení zdraví kostí.

Je dobré užívat kolagen každý den?

Pravděpodobně je v pořádku užívat doplňky stravy obsahující kolagen denně a bylo zaznamenáno jen málo vedlejších účinků.

Je kolagen bezpečný pro vaše ledviny?

Pokud máte ledvinové kameny nebo vám hrozí jejich vznik, možná byste se měli vyhnout doplňkům stravy obsahujícím kolagen.

Obsahují aminokyselinu zvanou hydroxyprolin, která se ve vašem těle mění na oxalát. Příliš mnoho oxalátů může vést ke vzniku ledvinových kamenů.

Závěr

Kolagenové doplňky stravy jsou spojeny s mnoha zdravotními přínosy a velmi malým počtem známých rizik. Doplňky mohou zvyšovat svalovou hmotu, zabraňovat úbytku kostní hmoty, zmírňovat bolesti kloubů a zlepšovat zdraví pokožky tím, že redukují vrásky a suchost.

Ačkoli mohou mít i další přínosy, většina tvrzení o hubnutí, zdraví střev a mozku není podložena výzkumem. Ačkoli některé potraviny kolagen obsahují, není známo, zda tyto potraviny poskytují stejné výhody jako doplňky stravy.

Zpět do obchodu