Kopřivka

Obsah:

 • Co způsobuje kopřivku?
 • Kdo je ohrožen kopřivkou?
 • Jak kopřivka vypadá?
 • Typy kopřivky
 • Úleva: Možnosti léčby kopřivky
 • Lze kopřivce předcházet?
 • Často kladené otázky o kopřivce

Kopřivka obvykle vzniká jako alergická reakce na něco ve vašem okolí nebo na něco, co jste snědli. Někdy se však může objevit jako důsledek základního zdravotního problému.

Kopřivka se projevuje výsevem pupenů červené či bílé barvy. Ty bývají obklopené zarudlou a silně svědící plochou (pomfus), která může různě měnit svou formu i velikost – od nepatrné skvrny až po rozsáhlé mapovité oblasti na těle. Někdy se také kopřivka projevuje tvorbou malých čirých nebo krví naplněných puchýřků

Kopřivka, známá také jako kopřivka, jsou svědivé, vyvýšené hrbolky, které se nacházejí na kůži. Na světlejší kůži jsou obvykle červené, růžové nebo tělové barvy a na snědé nebo černé kůži mohou mít tělovou barvu nebo být o něco světlejší či tmavší než odstín vaší kůže.

Někdy štípou nebo bolí. Ve většině případů je kopřivka způsobena alergickou reakcí na léky nebo potraviny nebo je reakcí na dráždivé látky v prostředí.

V mnoha případech je kopřivka akutním (dočasným) problémem, který lze zmírnit pomocí léků proti alergii. Většina vyrážek sama odezní. Chronické (přetrvávající) případy, stejně jako kopřivka doprovázená závažnou alergickou reakcí, však představují větší zdravotní problémy.

 

akcnibalicky

Co způsobuje kopřivku?

Kopřivka je obvykle způsobena alergickou reakcí na něco, s čím jste se setkali nebo co jste spolkli. Při alergické reakci začne vaše tělo uvolňovat do krve histaminy. Histaminy jsou chemické látky, které vaše tělo produkuje ve snaze bránit se proti infekci a jiným vnějším vetřelcům.

U některých lidí mohou histaminy způsobit otok, svědění a mnoho příznaků, které se objevují při kopřivce. Co se týče alergenů, kopřivku mohou způsobovat faktory, jako jsou pyly, léky, potraviny, zvířecí srst a kousnutí hmyzem.

Kopřivku mohou způsobit i jiné okolnosti než alergie. Není neobvyklé, že lidé mají kopřivku v důsledku stresu, těsného oblečení, cvičení, nemoci nebo infekce.

Je také možné, že se kopřivka objeví v důsledku nadměrného vystavení vysokým nebo nízkým teplotám nebo v důsledku podráždění způsobeného nadměrným pocením. Protože existuje několik možných spouštěčů, mnohdy nelze určit skutečnou příčinu kopřivky.

Kdo je kopřivkou ohrožen?

Lidé, o kterých je známo, že trpí alergiemi, mají větší pravděpodobnost, že dostanou kopřivku. Riziko vzniku kopřivky může hrozit také v případě, že užíváte léky nebo jste nevědomky vystaveni věcem, na které můžete být alergičtí, například potravinám nebo pylům. Pokud jste již onemocněli infekcí nebo máte zdravotní potíže, můžete být náchylnější ke vzniku kopřivky.

Jak kopřivka vypadá?

Nejnápadnějším příznakem kopřivky jsou hrbolky, které se objevují na kůži. Puchýřky mohou být červené, ale mohou mít i stejnou barvu jako vaše kůže. Mohou být malé a kulaté, ve tvaru kruhu nebo velké a náhodně tvarované. Kopřivka svědí a obvykle se objevuje ve shlucích na postižené části těla. Mohou se zvětšovat, měnit tvar a rozšiřovat.

Kopřivka může během propuknutí nemoci zmizet nebo se znovu objevit. Jednotlivé kopřivkové boule mohou trvat od půl hodiny do jednoho dne. Kopřivka může při zmáčknutí zbělet. Někdy mohou kopřivky měnit tvar nebo se spojit a vytvořit větší vyvýšenou plochu.

Kopřivka se může objevit na různých místech těla. Pokud se u vás objeví kopřivka v okolí krku nebo na jazyku nebo pokud máte spolu s kopřivkou potíže s dýcháním, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

 

 

Typy kopřivky

Kopřivka se může objevit jako reakce na alergickou reakci nebo nemusí mít identifikovatelnou příčinu.

Alergické reakce

Alergické reakce jsou nejčastější příčinou kopřivky. Ty mohou být způsobeny jakýmkoli alergenem, na který můžete být citliví, včetně:

 • potraviny (například ořechy, mléko a vejce)
 • srst domácích zvířat
 • pyl
 • roztoči
 • kousnutí nebo bodnutí hmyzem
 • léky (zejména antibiotika, léky proti rakovině nebo ibuprofen).

Mírné případy kopřivky vyvolané alergií se obvykle léčí dlouhodobými nebo krátkodobými léky proti alergii a vyhýbáním se spouštěči.

Anafylaxe

Anafylaxe je závažná, život ohrožující alergická reakce. Při tomto stavu je kopřivka často doprovázena potížemi s dýcháním, nevolností nebo zvracením, silnými otoky a závratěmi. Pokud máte podezření, že máte anafylaxi, okamžitě volejte záchrannou službu nebo místní pohotovost.

Chronická kopřivka

Chronická kopřivka jsou přetrvávající případy, které nemusí mít identifikovatelnou příčinu. Tento stav, nazývaný také chronická kopřivka, je charakterizován opakující se kopřivkou, která může narušovat váš každodenní život. Chronické případy mohou trvat několik týdnů až několik měsíců nebo let.

Podezření na chronickou kopřivku můžete mít, pokud se u vás objeví kopřivky, které nezmizí do 6 týdnů. Přestože tato forma kopřivky není život ohrožující, může být nepříjemná a obtížně léčitelná. Chronická kopřivka může být také příznakem základního zdravotního problému, jako je např.

Dermatografie

Tato forma akutní kopřivky je považována za mírnou. Je způsobena nadměrným škrábáním nebo trvalým tlakem na kůži. Dermatografie obvykle sama odezní v krátké době bez léčby.

Kopřivka vyvolaná teplotou

Někdy mohou změny teploty vyvolat kopřivku u lidí, kteří jsou na tyto změny citliví. Kopřivka vyvolaná chladem se může objevit při vystavení studené vodě nebo vzduchu, zatímco tělesné teplo z fyzické aktivity může vyvolat kopřivku vyvolanou cvičením. Vystavení slunečnímu záření nebo soláriu může u některých lidí vyvolat také solární kopřivku.

Kopřivka způsobená infekcí

Kopřivku mohou způsobit virové i bakteriální infekce. Mezi běžné bakteriální infekce způsobující kopřivku patří infekce močových cest a angína. Viry, které způsobují infekční mononukleózu (mono), hepatitidu a běžné nachlazení, často způsobují kopřivku.

Nalezení úlevy: možnosti léčby kopřivky

Prvním krokem k léčbě je zjistit, zda skutečně máte kopřivku. Ve většině případů může lékař určit, zda máte kopřivku, na základě fyzikálního vyšetření. Na vaší kůži se objeví známky vyrážky, které jsou spojeny s kopřivkou.

Lékař může také provést krevní testy nebo kožní testy, aby zjistil, co mohlo být příčinou Vaší kopřivky - zejména pokud byla Vaše kopřivka důsledkem alergické reakce.

Pokud se u vás vyskytne mírný případ kopřivky, který nesouvisí s alergií nebo jiným zdravotním stavem, nemusíte potřebovat léčbu na předpis. Za těchto okolností vám lékař může doporučit, abyste našli dočasnou úlevu tím, že:

 • užívání antihistaminik, jako je difenhydramin (Benadryl) nebo cetirizin (Zyrtec).
 • vyhýbání se podráždění dané oblasti
 • vyhýbání se horké vodě, která může kopřivku zhoršit
 • chladnou nebo vlažnou koupelí s koloidními ovesnými vločkami nebo jedlou sodou.

Lze kopřivce předcházet?

Jednoduché změny životního stylu mohou pomoci zabránit tomu, aby se kopřivka v budoucnu znovu objevila. Pokud trpíte alergií a víte, které látky mohou vyvolat alergickou reakci, lékař vám doporučí, abyste se vyhnuli případnému kontaktu s těmito faktory. Další možností, která vám může pomoci snížit riziko opakovaného výskytu kopřivky, je očkování proti alergii.

Pokud jste nedávno měli kopřivku, vyhýbejte se pobytu v místech s vysokou vlhkostí nebo nošení těsného oblečení.

Často kladené otázky týkající se kopřivky

Níže jsou uvedeny některé z nejčastěji kladených otázek týkajících se kopřivky.

Je kopřivka nakažlivá?

Ne, kopřivka není nakažlivá a nemůže se šířit z jedné osoby na druhou.

Znamená kopřivka, že jsem na něco alergický?

V mnoha případech je kopřivka důsledkem alergické reakce na něco, čemu jste byli vystaveni, například na některé léky nebo pyl. Může být také způsobena infekcí, stresem nebo nošením příliš těsného oblečení. Pokud máte kopřivku, která přetrvává déle než několik dní, obraťte se na svého lékaře, aby zjistil, zda je třeba provést alergologické vyšetření, které určí příčinu vašich příznaků.

Jak dlouho kopřivka trvá?

Výskyt kopřivky může trvat od několika hodinDůvěryhodný zdroj až po týden nebo dvaDůvěryhodný zdroj. Pokud je kopřivka důsledkem alergické reakce, může trvat déle a vyžadovat lékařské ošetření. V některých případech může chronická kopřivka trvat měsíce nebo dokonce roky. Pokud se u vás objeví kopřivka, která sama nezmizí, obraťte se na svého lékaře.

Existují nějaké domácí léky na kopřivku?

Ano, existuje několik domácích prostředků, které mohou pomoci zmírnit příznaky kopřivky. Jednou z možností je užívání antihistaminika a také chladná nebo vlažná koupel s koloidními ovesnými vločkami nebo jedlou sodou. Vyhněte se horké vodě, protože ta může kopřivku zhoršit. Snažte se také vyhnout všem potenciálním dráždivým látkám nebo alergenům, které mohly kopřivku způsobit.

Co můžete očekávat?

Přestože kopřivka může být svědivá a nepříjemná, obvykle není závažná a po nějaké době odezní. Mějte však na paměti, že když některé kopřivky zmizí, mohou se objevit nové.

Mírné případy kopřivky jsou považovány za neškodné. Kopřivka může být nebezpečná, pokud se u vás projeví silná alergická reakce a dojde k otoku hrdla. Pro dobré vyhlídky je důležitá okamžitá léčba těžkého případu kopřivky.

Zpět do obchodu