Léčba vypadávání vlasů u mužů

Obsah:

 • Léčba vypadávání vlasů u mužů
 • Tipy pro péči o vlasy ke snížení jejich vypadávání
 • Příčiny vypadávání nebo řídnutí vlasů u mužů
 • Závěr

Vypadávání vlasů

Léčba vypadávání vlasů u mužů je různá, od transplantace vlasů a laserů až po léky, jako je minoxidil a finasterid. Pokud hledáte nejúčinnější možnost, přečtěte si naše tipy rozdělené podle výhod, nevýhod a ceny.

Vypadávání vlasů nelze vždy zabránit a může být způsobeno buď genetikou, nebo životním prostředím. Existují však léčebné postupy a prostředky, které mohou pomoci tento proces zpomalit.

Než se vydáte na nákup doplňků stravy a speciálních tonik, zjistěte, které z nich se osvědčily při prevenci nebo léčbě řídnutí vlasů u mužů.

Léčba vypadávání vlasů u mužů

Léky na předpis a volně prodejné léky

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil dva léky pro léčbu mužské plešatosti:

 • Minoxidil
 • Finasterid
 • Kombinace minoxidilu a finasteridu

Transplantace vlasů

Dva nejoblíbenější postupy transplantace vlasů jsou transplantace folikulární jednotky a extrakce folikulární jednotky.

Mějte na paměti, že oba zákroky transplantace vlasů jsou považovány za chirurgický zákrok, takže mohou být nákladné a mohou způsobovat určitou míru nepohodlí.

Existují také určitá rizika, včetně infekcí a jizvení. K dosažení požadovaného výsledku může být nutné podstoupit více zákroků transplantace vlasů.

Transplantace folikulární jednotky (FUT)

FUT je "klasičtější" metoda. Zahrnuje odstranění části kůže, obvykle ze zadní části vlasové pokožky, kde se nachází velké množství vlasů. Chirurg pak z tohoto pruhu kůže odebere folikuly. Nakonec jsou vlasové folikuly znovu vloženy do části pokožky hlavy, kde dochází k vypadávání vlasů.

Extrakce folikulární jednotky (FUE)

Při FUE chirurg odebere vlasové folikuly přímo z pokožky hlavy a transplantuje je do bezvlasých částí pokožky hlavy. Přímá implantace vlasů (DHI) je upravená verze této techniky, při níž se k dokončení zákroku používá specializovaný nástroj.

Laserové ošetření

Předpokládá se, že laserová léčba pomáhá snižovat zánět ve folikulech, který brání opětovnému růstu u některých typů vypadávání vlasů, jako je například alopecie areata. U jiných typů vypadávání vlasů přehled z roku 2013 naznačuje, že léčba nízkoúrovňovou laserovou terapií (LLLT) může zvýšit růst vlasů prostřednictvím jiných mechanismů.

Existuje pouze omezený počet studií, které potvrzují účinnost léčby vypadávání vlasů laserem. Nicméně přehled z roku 2015naznačuje, že LLLT je bezpečná a účinná, pokud se používá k léčbě vypadávání vlasů u mužů. Podle přehledu 2019Trusted Source je stále zapotřebí dalšího výzkumu LLLT.

Změny životního stylu

Přestat kouřit

Pokud jste kuřák, pravděpodobně jste slyšeli o negativních účincích kouření na plíce. Věděli jste ale, že kouření může souviset s vypadáváním vlasů? Studie provedená v roce 2020 na 1000 mužích zjistila, že většina z těch, kteří kouřili, měla určitý stupeň vypadávání vlasů ve srovnání s méně než polovinou účastníků, kteří nekouřili.

Pokud kouříte, může přestat kouřit pomoci snížit vypadávání vlasů.

Masáž pokožky hlavy

Masáže jsou nejen příjemné, ale mohou také pomoci při vypadávání vlasů. Masáž pokožky hlavy stimuluje vlasové folikuly.

V malé studii z roku 2016 měli zdraví japonští muži, kteří každý den po dobu 24 týdnů absolvovali 4 minuty masáže pokožky hlavy, na konci studie silnější vlasy.

Výzkum z roku 2019 také ukázal, že masáže pokožky hlavy byly spojeny s vlastním zlepšením hustoty vlasů.

Vyvážená strava

Vyvážená strava může pomoci udržet vaše vlasy zdravé. Je důležité, abyste do svého jídelníčku zahrnuli různé druhy zeleniny, ovoce, celozrnné výrobky, nenasycené tuky a libové bílkoviny. Pomáhá také omezení sladkostí.

Přehled literatury z roku 2018 naznačuje souvislost mezi některými vitaminy a minerály obsaženými v potravinách a zdravými vlasy. Zvažte přidání těchto potravin do svého jídelníčku:

 • potraviny bohaté na železo, včetně libového hovězího masa, fazolí, zelené listové zeleniny, obilovin obohacených železem a vajec.
 • potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako je losos, makrela, tuňák, lněná semínka, vaječné žloutky,
 • konopná semínka a vlašské ořechy.
 • potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou vejce, libové maso a mořské plody.

Důležitou součástí vyvážené stravy je také pití velkého množství vody.

Snižte stres

Stres může mít nepříznivé účinky na organismus včetně vlasů a může vést k jejich vypadávání.

Mezi strategie na snížení stresu patří:

 • pravidelná fyzická aktivita, například cvičení
 • poslech hudby
 • cvičení jógy
 • meditace
 • dostatek spánku

Přírodní léčebné prostředky

Oleje

Některé důkazy ze studie na myších z roku 2014 naznačují, že mátový olej může pomoci při růstu vlasů. Rozmarýnový olej se také tradičně používá ke zvýšení prokrvení vlasové pokožky.

Studie z roku 2013 naznačila, že extrakt z listů rozmarýnu zlepšuje růst vlasů u myší.

Obecně se doporučuje také kokosový, ricinový a olivový olej. Podle přehledu výzkumu z roku 2020 jsou však jejich přínosy pro růst vlasů omezené.

Saw palmetto

Saw palmetto je rostlina s malými bobulemi.

Ačkoli výzkum schopnosti saw palmetta léčit vypadávání vlasů je nedostatečný, podle přehledu z roku 2020 může pomáhat při růstu vlasů a zároveň mít málo vedlejších účinků.

Biotin

Biotin je vitamin, který se přirozeně nachází v potravinách, jako jsou ořechy, sladké brambory, vejce, cibule a oves.

Existují určité důkazy, že užívání biotinu může pomoci zpomalit vypadávání vlasů, ale většina výzkumůDůvěryhodný zdroj byla provedena u žen s nedostatkem biotinu. Chybí však důkazyTruststed Source potvrzující, že suplementace biotinem má skutečně významný účinek u zdravých jedinců.

Cibulová šťáva

Malá studie z roku 2014 ukázala, že použití cibulové šťávy jako lokální léčby vedlo k výrazně většímu obnovení růstu než samotná voda z kohoutku u lidí s nerovnoměrnou alopecií areata. Je třeba provést další výzkum u osob s vypadáváním vlasů mužského typu.

Bhringraj

Bhringraj (Eclipta alba), nazývaný také nepravá sedmikráska, je druh z čeledi slunečnicovitých. V ájurvédské medicíně je známá jako bylina podporující růst vlasů.

Studie na potkanech z roku 2008 ukázala, že výtažky z této byliny vedly k lepšímu růstu vlasů než minoxidil. K potvrzení těchto účinků u lidí je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Zelený čaj

Dalším údajným bylinným prostředkem proti vypadávání vlasů je zelený čaj.

Ve studii na myších z roku 2005 se polyfenolické sloučeniny obsažené v zeleném čaji ukázaly jako slibný přírodní prostředek proti vypadávání vlasů. Na lidech však nebyly provedeny žádné studie, které by tyto účinky potvrdily.

Ibišek 

Ibišek čínský (Hibiscus rosa-sinensis) se běžně prodává v Indii pro růst vlasů. Studie na myších z roku 2003 prokázala pozitivní účinky na vlasové folikuly, ale na lidech nebyly provedeny žádné studie.

Tipy pro péči o vlasy ke snížení jejich vypadávání

Buďte k vlasům šetrní

Při česání nebo úpravě vlasů se snažte být co nejšetrnější. Neustálé kroucení, stáčení nebo tahání za vlasy může vést k jejich vypadávání.

Pokud se obáváte řídnutí vlasů, možná byste se měli vyhnout následujícím činnostem:

 • pevným účesům, jako jsou copy, copánky, drdoly a drdoly
 • chemickým přípravkům používaným k trvalému a rovnému účesu
 • horké kulmy nebo žehličky na vlasy
 • odbarvování vlasů

Pokud na vlasy používáte chemické látky nebo odbarvovače, vyhledejte pomoc vyškoleného odborníka. Nepokoušejte se o to sami doma.

Příčiny vypadávání nebo řídnutí vlasů u mužů

Vypadávání vlasů může být způsobeno:

 • Genetika a rodinná anamnéza: pokud vaši příbuzní trpí vypadáváním vlasů, je pravděpodobnější, že se objeví i u vás. Mužská plešatost neboli androgenetická alopecie je genetické onemocnění, při kterém muži postupně ztrácejí vlasy. Může se projevovat pomalým ustupováním vlasů nebo řídnutím vlasů na temeni hlavy.
 • Léky: Některé zdravotní potíže, například hormonální problémy nebo autoimunitní onemocnění, způsobují vypadávání vlasů. Například problémy se štítnou žlázou, infekce vlasové pokožky nebo trichotillomanie (porucha trhání vlasů) mohou vést k řídnutí vlasů nebo plešatění. Autoimunitní onemocnění zvané alopecia areata vzniká, když imunitní systém napadá vlasové folikuly, což vede k plešatění.
 • Léky a léčba: Vypadávání vlasů je možným vedlejším účinkem několika léků používaných k léčbě onemocnění, jako je rakovina, deprese, dna, srdeční choroby a artritida.
 • Stres: Chronický stres nebo stresující události mohou vést k dočasnému řídnutí vlasů.
  Mužská plešatost, známá také jako androgenetická alopecie, je dědičný znak. Medline Plus uvádí, že postihuje více než polovinu mužů starších 50 let. Na vypadávání vlasů však může mít vliv i stres nebo jiná autoimunitní onemocnění, například alopecie areata.

Typická ztráta vlasů je přibližně 50 až 100 vlasů denně. Obvykle tato ztráta není viditelná, protože na místo ztracených vlasů dorůstají nové. K vypadávání vlasů a plešatosti dochází, když vlasy vypadávají příliš rychle nebo když nové vlasy přestanou růst.

V závislosti na příčině vypadávání vlasů můžete zaznamenat pomalé řídnutí vlasů nebo náhlou plešatost. Vypadávání vlasů může postihnout pouze vlasy na hlavě nebo celé tělo.

Způsoby prevence vypadávání vlasů

Pokud jste si začali všímat řídnutí vlasů nebo máte v rodině mužskou plešatost, nemusíte být schopni vypadávání vlasů zcela zastavit. Můžete ji však zpomalit nebo jí předejít.

Zvažte vyzkoušení těchto tipů, které vám pomohou zabránit vypadávání vlasů u mužů:

 • Najděte způsoby, jak snížit úroveň stresu.
 • Podpořte své celkové zdraví výživnou stravou a fyzickou aktivitou.
 • Vyhýbejte se účesům, které tahají vlasy.
 • Používejte vlasové přípravky, které podporují prevenci vypadávání vlasů.
 • Vyhněte se kouření.
 • Vyzkoušejte masáže pokožky hlavy.

Poraďte se s odborníkem, zda vypadávání vlasů nezvyšují nějaké léky nebo zdravotní potíže.

Závěr

Existuje několik způsobů léčby vypadávání vlasů, které můžete vyzkoušet. Patří mezi ně volně prodejné léky a léky na předpis, vlasové implantáty a domácí prostředky.

Nejprve se poraďte s lékařem. Ten vám pomůže určit příčinu vypadávání vlasů a nejlepší možnosti léčby.

Zpět do obchodu