Může detoxikace nebo očista pomoci vašim játrům?

OBSAH:

 • Co je to detoxikace jater?
 • Jsou detoxikace jater bezpečné?
 • Pomáhá jaterní očista léčit játra od alkoholu nebo nezdravých potravin?
 • Chrání jaterní očista před onemocněním jater?
 • Pomůže vám jaterní očista bezpečně zhubnout?
 • Pomáhají játrům doplňky stravy?

detoxikace jater

Co je to detoxikace jater?

Detoxikace jater, jaterní očista nebo jaterní proplach je program, který tvrdí, že odstraní toxiny z vašeho těla, pomůže vám zhubnout nebo zlepší váš zdravotní stav.

Chcete udělat vše pro to, abyste se aktivně podíleli na svém zdraví. Pokud si však myslíte, že potřebujete detoxikaci jater, měli byste vědět, že pro vás nemůže udělat mnoho.

Vaše játra jsou jedním z největších orgánů ve vašem těle. Pomáhají odstraňovat odpadní látky a zpracovávají různé živiny a léky.

Většina lidí si myslí, že očista jater jim pomůže odstranit toxiny poté, co vypili příliš mnoho alkoholu nebo snědli nezdravé jídlo. Někteří doufají, že pomůže jejich játrům lépe pracovat na denní bázi. Mnozí věří, že pomůže vyléčit onemocnění jater.

Stejně jako většina detoxikací má i jaterní očista určité kroky. Může vám nařídit, abyste se několik dní postili nebo pili pouze šťávy či jiné tekutiny. Možná budete muset jíst omezenou stravu nebo užívat bylinné či výživové doplňky. Některé detoxikace vás také nabádají k nákupu různých produktů.

Jsou detoxikace jater bezpečné?

Existují lékařské postupy k léčbě onemocnění jater. Nic však nenasvědčuje tomu, že by detoxikační programy nebo doplňky stravy mohly napravit poškození jater.

Ve skutečnosti mohou detoxy játra poškodit. Studie zjistily, že poškození jater bylinnými a potravinovými doplňky je na vzestupu. Například extrakt ze zeleného čaje může způsobit poškození jako při hepatitidě. A kávové klystýry, které jsou součástí některých režimů, mohou vést k infekcím a elektrolytovým problémům, které mohou být smrtelné.

Další věci, které je třeba o těchto programech a produktech vědět:

 • Některé společnosti používají složky, které mohou být škodlivé. Jiné uvádějí nepravdivá tvrzení o tom, jak dobře léčí závažná onemocnění.
 • Nepasterizované šťávy mohou způsobit onemocnění, zejména pokud jste starší nebo máte oslabený imunitní systém.
 • Pokud máte onemocnění ledvin, může očista, která zahrnuje velké množství šťáv, vaše onemocnění zhoršit.
 • Pokud máte cukrovku, nezapomeňte se před zahájením diety, která mění způsob vašeho běžného stravování, poradit se svým lékařem.
 • Pokud se v rámci detoxikačního programu postíte, můžete pocítit slabost nebo mdloby, bolesti hlavy nebo dehydrataci. Pokud máte hepatitidu B, která způsobila poškození jater, může půst toto poškození ještě zhoršit.

Pomáhá jaterní očista léčit játra od alkoholu nebo nezdravých potravin?

Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by očista jater odstraňovala toxiny z těla nebo vás činila zdravějšími. Při detoxikační dietě se můžete cítit lépe jednoduše proto, že nejíte vysoce zpracované potraviny s pevnými tuky a zpracovanými cukry. Tyto potraviny mají vysoký obsah kalorií, ale nízký obsah živin. Detoxikační dieta může také vyloučit potraviny, na které můžete být alergičtí nebo citliví, jako jsou mléčné výrobky, lepek, vejce nebo arašídy.

Lékaři tvrdí, že jaterní detoxy nejsou důležité pro vaše zdraví ani pro to, jak dobře fungují vaše játra. Neexistují žádné důkazy o tom, že pomáhají zbavit se toxinů poté, co jste vypili příliš mnoho nezdravého jídla nebo alkoholu.

Způsoby, jak pomoci játrům po vypití nadměrného množství alkoholu

Existuje limit, kolik alkoholu vaše játra zvládnou najednou. Když jich vypijete příliš mnoho, musí pracovat usilovněji. To může časem vést k zánětům, zjizvení nebo rakovině.

Pokud se chystáte pít alkohol, odborníci doporučují maximálně jeden nápoj denně pro ženy a dva pro muže. Jeden drink je 12 uncí piva, 5 uncí vína nebo jeden panák likéru.

Vaše játra se mohou z drobných poškození způsobených alkoholem vyléčit během několika dnů nebo týdnů. Vážnější poškození se mohou hojit i několik měsíců. A po delší době může být trvalé. Dopřejte svým játrům odpočinek tím, že se každý týden alespoň 2 dny po sobě vyhnete alkoholu.

Chrání vás jaterní očista před onemocněním jater?

Váš celkový zdravotní stav a vaše geny ovlivňují vaše játra. Stejně tak vaše strava, životní styl a životní prostředí. Programy detoxikace jater neléčí poškození ani nezabraňují onemocnění.

Způsoby prevence onemocnění jater

Změna životního stylu může pomoci udržet vaše játra zdravá i bez detoxikačních programů. Tyto kroky mohou být důležité zejména v případě, že jste vystaveni vyššímu riziku onemocnění jater kvůli něčemu, jako je zneužívání alkoholu nebo rodinná anamnéza onemocnění jater.

 • Omezte množství vypitého alkoholu.
 • Jezte každý den vyváženou stravu. To znamená pět až devět porcí ovoce a zeleniny spolu s vlákninou ze zeleniny, ořechů, semen a celozrnných výrobků. Nezapomeňte zařadit bílkoviny pro enzymy, které pomáhají vašemu tělu přirozeně se detoxikovat.
 • Udržujte si zdravou hmotnost.
 • Pokud můžete, cvičte každý den. Pokud nejste aktivní, poraďte se nejprve se svým lékařem.
 • Omezte rizikové chování, které může vést k virové hepatitidě:
 • Vyhněte se rekreačním drogám. Pokud je užíváte, nesdílejte jehly nebo brčka k jejich injekčnímu podání nebo šňupání.
 • Nesdílejte holicí strojky, zubní kartáčky ani jiné domácí potřeby.
 • Nechávejte se tetovat pouze ve sterilním obchodě.
 • Nemějte nechráněný sex s lidmi, které neznáte.

Pomáhá očista jater bezpečně zhubnout?

Několik studií spojovalo očistu jater s úbytkem hmotnosti nebo tuku, ale byly nekvalitní nebo zkoumaly jen malý počet lidí. Jiné výzkumy zjistily, že nízkokalorická dieta jako součást detoxikačního programu může vést k brzkému úbytku hmotnosti, ale lidé mají tendenci kila nabrat zpět, jakmile se vrátí k běžné stravě.

Způsoby, jak zhubnout a pomoci ztučnělým játrům

Některé změny životního stylu, které mohou chránit před onemocněním jater, vám mohou také pomoci zhubnout a zbavit se zánětlivého tuku v játrech.

 • Jezte zdravou stravu s dostatkem vody, ovoce a zeleniny.
 • Pravidelně cvičte.
 • Dodržujte zásady týkající se užívání alkoholu.

Pomáhají vašim játrům doplňky stravy?

Ostropestřec mariánský je bylina, která obsahuje sloučeninu zvanou silybin. Někteří lidé tvrdí, že pomáhá játrům lépe pracovat a může pomoci při léčbě jaterních onemocnění. Ale stejně jako není dostatek důkazů o tom, že detoxikace jater funguje, není ani dostatek důkazů o tom, že ostropestřec mariánský nebo výtažky z něj činí vaše játra zdravějšími.

Některé studie tvrdí, že sloučeniny z ostropestřce mariánského pomáhají zmírnit příznaky některých typů jaterních onemocnění. Žádný výzkum však neprokázal, že by léčil samotné onemocnění.

Kurkuma, někdy nazývaná "zlaté koření", může tělu dodat energii a může pomoci chránit před poškozením jater. Neexistuje však dostatek výzkumů, které by podporovaly její pravidelné užívání pro prevenci.

Pampeliška je také považována za přírodní lék na řadu onemocnění. K prokázání její účinnosti je třeba provést další studie.

Nezapomeňte, že pravidla FDA týkající se doplňků stravy nejsou stejná jako pravidla pro potraviny nebo léky. Neexistuje žádná záruka, že fungují tak, jak se uvádí, nebo že jsou bezpečné.

Pokud si myslíte, že byste mohli mít nějaké jaterní problémy nebo komplikace způsobené nějakým onemocněním, poraďte se se svým lékařem.

Zpět do obchodu