Ostropestřec mariánský

Obsah:

 • Co je ostropestřec mariánský?
 • 7 vědecky prokázaných přínosů ostropestřce mariánského
 • Je ostropestřec mariánský bezpečný?
 • Závěr

Ostropestřec mariánský může být užitečný při léčbě onemocnění jater, rakoviny a cukrovky. Důkazy jsou však omezené a některé výzkumné metodiky jsou chybné, takže je obtížné tyto účinky potvrdit.

 Ostropestřec mariánský

 

Co je ostropestřec mariánský?

Ostropestřec mariánský je rostlinný léčivý přípravek získávaný z rostliny ostropestřec mariánský, známé také pod názvem Silybum marianum.

Tato pichlavá rostlina má charakteristické fialové květy a bílé žilky, které podle tradovaných příběhů způsobila kapka mléka Panny Marie dopadající na její listy.

Účinnými látkami ostropestřce mariánského je skupina rostlinných sloučenin souhrnně nazývaných silymarin.

Její rostlinný léčivý přípravek je známý jako extrakt z ostropestřce mariánského. Ostropestřec mariánský extrakt obsahuje vysoké množství silymarinu (65 až 80 %), který byl z rostliny ostropestřce mariánského koncentrován.

Silymarin získaný z ostropestřce mariánského má antioxidační, antivirové a protizánětlivé vlastnosti.

Ve skutečnosti se tradičně používá k léčbě poruch jater a žlučníku, k podpoře tvorby mateřského mléka, k prevenci a léčbě rakoviny a dokonce i k ochraně jater před hadím uštknutím, alkoholem a dalšími jedy z prostředí.

7 vědecky podložených přínosů ostropestřce mariánského

1. Ostropestřec mariánský chrání játra

Ostropestřec mariánský je často vyzdvihován pro své účinky na ochranu jater.

Pravidelně jej jako doplňkovou léčbu užívají lidé, kteří mají poškozená játra v důsledku onemocnění, jako je alkoholické onemocnění jater, nealkoholické ztukovatění jater, hepatitida a dokonce i rakovina jater.

Používá se také k ochraně jater před toxiny, jako je amatoxin, který produkuje houba smrtihlav a jehož požití je smrtelné.

Studie prokázaly zlepšení funkce jater u lidí s jaterním onemocněním, kteří užívali doplněk stravy z ostropestřce mariánského, což naznačuje, že by mohl pomoci snížit zánět a poškození jater.

Ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu o tom, jak funguje, předpokládá se, že ostropestřec mariánský snižuje poškození jater způsobené volnými radikály, které vznikají při metabolismu toxických látek v játrech.

Jedna studie také zjistila, že může mírně prodloužit život lidí s jaterní cirhózou způsobenou alkoholickým onemocněním jater.

Výsledky studií se však liší a ne všechny zjistily, že extrakt z ostropestřce mariánského má příznivý vliv na onemocnění jater.

Proto je třeba provést další studie, které by určily, jaká dávka a délka léčby je potřebná u konkrétních jaterních onemocnění.

A přestože se extrakt z ostropestřce mariánského běžně používá jako doplňková léčba u lidí s onemocněním jater, v současné době neexistují žádné důkazy o tom, že by mohl vzniku těchto onemocnění zabránit, zejména pokud máte nezdravý životní styl.

Shrnutí

Extrakt z ostropestřce mariánského může pomoci chránit játra před poškozením způsobeným nemocí nebo otravou, i když je zapotřebí dalšího výzkumu.

 

akcnibalicky

2. Může pomáhat předcházet zhoršování funkce mozku v důsledku stárnutí.

Ostropestřec mariánský se používá jako tradiční lék na neurologická onemocnění, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, již více než dva tisíce let.

Jeho protizánětlivé a antioxidační vlastnosti znamenají, že pravděpodobně působí neuroprotektivně a mohl by pomoci zabránit zhoršování mozkových funkcí, ke kterému dochází s věkem.

Ve studiích na zkumavkách a na zvířatech bylo prokázáno, že silymarin zabraňuje oxidačnímu poškození mozkových buněk, což by mohlo pomoci zabránit úbytku duševních schopností.

Tyto studie také zjistily, že ostropestřec mariánský může být schopen snížit počet amyloidních plaků v mozku zvířat s Alzheimerovou chorobou.

Amyloidní plaky jsou lepkavé shluky amyloidních bílkovin, které se mohou s přibývajícím věkem hromadit mezi nervovými buňkami.

V mozku lidí s Alzheimerovou chorobou se vyskytují ve velmi vysokém počtu, což znamená, že ostropestřec mariánský by mohl být potenciálně využit k léčbě tohoto závažného onemocnění.

V současné době však neexistují žádné studie na lidech, které by zkoumaly účinky ostropestřce mariánského na osoby s Alzheimerovou chorobou nebo jinými neurologickými onemocněními, jako je demence a Parkinsonova choroba.

Kromě toho není jasné, zda se ostropestřec mariánský u lidí vstřebává natolik dobře, aby jeho dostatečné množství prošlo hematoencefalickou bariérou. Není také známo, jaké dávky by musely být předepsány, aby měly příznivý účinek .

Shrnutí

První výsledky studií na zkumavkách a na zvířatech ukázaly, že ostropestřec mariánský má některé slibné vlastnosti, díky kterým by mohl být užitečný pro ochranu mozkových funkcí. V současné době však není jasné, zda má stejné příznivé účinky i u lidí.

3. Ostropestřec mariánský by mohl chránit vaše kosti

Osteoporóza je onemocnění způsobené postupným úbytkem kostní hmoty.

Obvykle se rozvíjí pomalu v průběhu několika let a způsobuje slabé a křehké kosti, které se snadno lámou i po menších pádech.

V experimentálních studiích na zkumavkách a zvířatech bylo prokázáno, že ostropestřec mariánský stimuluje mineralizaci kostí a potenciálně chrání před jejich úbytkem.

Vědci proto předpokládají, že ostropestřec mariánský může být užitečnou terapií, která zabrání nebo oddálí úbytek kostní hmoty u žen po menopauze.

V současné době však neexistují žádné studie na lidech, takže jeho účinnost zůstává nejasná.

Shrnutí

Bylo prokázáno, že ostropestřec mariánský stimuluje mineralizaci kostí u zvířat. Jak působí u lidí, však v současné době není známo.

4. Může zlepšit léčbu rakoviny

Předpokládá se, že antioxidační účinky silymarinu mohou mít určité protirakovinné účinky, což by mohlo být užitečné pro osoby léčené pro rakovinu.

Některé studie na zvířatech ukázaly, že ostropestřec mariánský by mohl být užitečný pro snížení vedlejších účinků léčby rakoviny.

Může také zvyšovat účinnost chemoterapie proti některým druhům rakoviny a za určitých okolností dokonce ničit rakovinné buňky.

Studie na lidech jsou však velmi omezené a zatím neprokázaly významný klinický účinek u lidí.

Důvodem může být skutečnost, že lidé nejsou schopni vstřebat dostatečné množství k dosažení léčebného účinku.

Je zapotřebí dalších studií, aby se zjistilo, jak by se dal silymarin využít k podpoře lidí podstupujících léčbu rakoviny.

Shrnutí

Ve studiích na zvířatech bylo prokázáno, že účinné látky obsažené v ostropestřci mariánském zlepšují účinky některých způsobů léčby rakoviny. U lidí jsou však studie omezené a zatím neprokázaly žádné příznivé účinky.

5. Může zvyšovat tvorbu mateřského mléka

Jedním z deklarovaných účinků ostropestřce mariánského je, že může zvýšit produkci mateřského mléka u kojících matek. Předpokládá se, že působí tak, že produkuje více mlékotvorného hormonu prolaktinu.

Údaje jsou velmi omezené, ale jedna randomizovaná kontrolovaná studie zjistila, že matky užívající 420 mg silymarinu po dobu 63 dnů produkovaly o 64 % více mléka než matky užívající placebo.

Jedná se však o jedinou dostupnou klinickou studii. K potvrzení těchto výsledků a bezpečnosti ostropestřce mariánského pro kojící matky je zapotřebí dalšího výzkumu.

Shrnutí

Ostropestřec mariánský může u kojících žen zvyšovat tvorbu mateřského mléka, ačkoli bylo provedeno jen velmi málo výzkumů, které by jeho účinky potvrdily.

6. Mohl by pomoci při léčbě akné

Akné je chronické zánětlivé onemocnění kůže. Ačkoli není nebezpečné, může způsobit jizvy. Pro lidi může být také bolestivé a mohou se obávat jeho vlivu na svůj vzhled.

Předpokládá se, že při vzniku akné může hrát roli oxidační stres v těle .

Díky svým antioxidačním a protizánětlivým účinkům může být ostropestřec užitečným doplňkem stravy pro lidi s akné.

Zajímavé je, že jedna studie zjistila, že u lidí s akné, kteří užívali 210 miligramů silymarinu denně po dobu 8 týdnů, došlo k 53% poklesu lézí akné.

Jelikož se však jedná o jedinou studii, je třeba provést další výzkum.

Shrnutí

Jedna studie ukázala, že u lidí užívajících ostropestřec mariánský došlo ke snížení počtu lézí akné na těle.

7. Ostropestřec mariánský může snižovat hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou

Ostropestřec mariánský může být užitečnou doplňkovou léčbou, která pomáhá zvládat diabetes 2. typu.

Bylo zjištěno, že jedna ze sloučenin v ostropestřci mariánském může působit podobně jako některé léky na cukrovku tím, že pomáhá zlepšovat citlivost na inzulin a snižovat hladinu cukru v krvi.

Nedávný přehled a analýza totiž zjistily, že u lidí, kteří běžně užívali silymarin, došlo k významnému snížení hladiny cukru v krvi nalačno a HbA1c, což je ukazatel kontroly hladiny cukru v krvi.

Kromě toho mohou být antioxidační a protizánětlivé vlastnosti ostropestřce užitečné také pro snížení rizika diabetických komplikací, jako je například onemocnění ledvin.

V tomto přehledu se však také uvádí, že kvalita studií nebyla příliš vysoká, takže je třeba provést více studií, než bude možné vydat nějaké pevné doporučení .

Shrnutí

Ostropestřec mariánský může pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi u osob s diabetem 2. typu, i když je zapotřebí provést více kvalitních studií.

Je ostropestřec bezpečný?

Ostropestřec mariánský je obecně považován za bezpečný, pokud je užíván ústy.

Ve studiích, v nichž byly dlouhodobě užívány vysoké dávky, se totiž nežádoucí účinky vyskytly pouze u přibližně 1 % osob.

Hlášené nežádoucí účinky ostropestřce mariánského jsou obecně střevní potíže, jako je průjem, nevolnost nebo nadýmání.

Některým lidem se doporučuje, aby byli při užívání ostropestřce mariánského opatrní. Mezi ně patří např:

 • Těhotné ženy: Nejsou k dispozici žádné údaje o jeho bezpečnosti u těhotných žen, proto by měly
  obvykle doporučuje, aby se tomuto doplňku vyhnuly.
 • Lidé alergičtí na rostliny: Lidé s alergií na rostliny: U lidí alergických na ostropestřec mariánský se může vyskytnout alergická reakce.
 • Jsou alergičtí na rostliny z čeledi Asteraceae/Compositae.
 • Lidé trpící cukrovkou: Působení ostropestřce mariánského na snižování hladiny cukru v krvi může způsobit.
  lidem s cukrovkou riziko nízké hladiny cukru v krvi.
 • Lidé s určitými zdravotními potížemi: Ostropestřec mariánský může mít estrogenní účinky, které mohou zhoršit.
  onemocnění citlivá na hormony, včetně některých typů rakoviny prsu.

Shrnutí Ostropestřec mariánský je obecně považován za bezpečný. Přesto je vhodný pro těhotné ženy,
osoby alergické na rostliny z čeledi Asteraceae, osoby s cukrovkou a všechny osoby alergické na rostliny z čeledi Asteraceae.

Závěr

Ostropestřec mariánský je bezpečný doplněk stravy, který vykazuje potenciál jako doplňková léčba různých onemocnění včetně onemocnění jater, rakoviny a cukrovky.

Mnohé studie jsou však malé a mají metodologické nedostatky, takže je obtížné poskytnout pevné pokyny k tomuto doplňku nebo potvrdit jeho účinky .

Celkově je zapotřebí kvalitnějšího výzkumu, který by definoval dávky a klinické účinky této fascinující byliny.

Zpět do obchodu