Nafouklé břicho

Obsah:

 • Co je nafouklé břicho?
 • Možné příčiny nafouklého břicha
 • Péče a léčba nafouklého břicha
 • Jak napravit nafouklé břicho?
 • Co mohu udělat doma, abych předešel nafouklému břichu?

Nafouklé břicho je abnormálně nafouklé směrem ven. Rozdíl můžete vidět a změřit a někdy ho můžete i cítit.

Nafouklé břicho může být způsobeno nadýmáním z plynu nebo může být způsobeno nahromaděnou tekutinou, tkání nebo obsahem trávicího traktu. Může být chronické nebo akutní.

Hlavními příčinami generalizovaného nadýmání břicha jsou tuk, výkaly, plod, flatus a tekutina.
Látky uvnitř břicha způsobují otok.

 

Co je to distenze břicha?

Roztažené břicho je měřitelně oteklé nad svou normální velikost. Často je doprovázeno pocitem nafouklého břicha s uvězněným plynem nebo obsahem trávicího traktu. Ne vždy je však nafouklé břicho způsobeno trávicími procesy. Zdravotníci diagnostikují nafouklé břicho z hlediska "pěti F": flatus (plyn), fetus (těhotenství), fekálie (zachycené bobky), tekutina (z více příčin) nebo tuk.

Nafouklé břicho může být velmi nepříjemné nebo se může jednat pouze o příznak, který vy a váš lékař pozorujete vizuálně. Může být akutní - náhlý, neobvyklý výskyt - nebo chronický - něco, co se vyskytuje opakovaně a odeznívá předvídatelným způsobem. Chronické nafouknutí břicha doprovázené nepříjemným pocitem nadýmání často souvisí se zažívacím problémem.

Možné příčiny nafouklého břicha

Co znamená nadýmání břicha?

Nadýmání břicha je buď organický, nebo funkční problém. Organický problém lze vysvětlit fyzickými důkazy, například nemocí. Funkční problémy jsou pozorovatelné, ale nevysvětlitelné.

Organické příčiny nafouklého břicha

Mezi organické příčiny nafouklého břicha mohou patřit:

 • Těhotenství.
 • Menstruace, která způsobuje zadržování vody.
 • Výrazný nárůst hmotnosti v poslední době, který se ukládá jako nitrobřišní tuk a může omezovat trávení.
 • Obstrukce tenkého nebo tlustého střeva, která způsobuje hromadění plynů a odpadních produktů.
 • Částečné ochrnutí žaludku (gastroparéza) způsobující hromadění trávicího obsahu.
 • Některá onemocnění trávicího traktu způsobují plynatost a nadýmání, včetně bakteriálního přerůstání tenkého střeva (SIBO), celiakie, exokrinní pankreatické insuficience (EPI) a zánětlivých střevních onemocnění (IBD).
 • Zánět břišní sliznice (peritonitida).
 • Hromadění tekutiny v břiše způsobené onemocněním jater (ascites).
 • Zvětšení orgánů v důsledku zánětu nebo růstu.
 • Vnitřní krvácení (nitrobřišní krvácení).
 • Funkční příčiny nafouklého břicha

Funkční příčiny nafouklého břicha obvykle souvisejí s trávicími problémy, které způsobují hromadění plynu a/nebo obsahu trávicího traktu. Příčiny mohou zahrnovat:

 • Plyn způsobený funkčními poruchami trávení, nesnášenlivostí potravin nebo syndromem dráždivého tračníku (IBS).
 • Zácpa, která způsobuje hromadění stolice a reflux obsahu trávicího traktu.
 • Retence moči, která způsobuje hromadění moči.
 • Porucha svalových kontrakcí během trávení (střevní pseudoobstrukce), která způsobuje zpětné hromadění trávicího obsahu.
 • Oslabení břišní svaloviny, které způsobuje vyklenutí břišního obsahu směrem ven a dolů (enteroptóza).

hisbiotix

Péče a léčba nafouklého břicha

Jak poskytovatelé zdravotní péče léčí nafouklé břicho?

Pokud vyhledáte lékařskou péči kvůli nafouklému břichu, váš poskytovatel zdravotní péče se pokusí izolovat příčinu. Začne tím, že vám položí otázky týkající se vašich příznaků a vyšetří vaše břicho, aby zjistil, kde je nafouklé. Lokalizace vyklenutí směrem ven, ať už je rovnoměrné v celé břišní dutině nebo výraznější v určité oblasti, mu pomůže určit, které orgány jsou postiženy, a zúžit seznam pravděpodobných příčin. Mohou také oblast nahmatat rukama nebo na ni poklepat a poslechnout si zvuk, který vydává, aby zjistili přítomnost tekutin, plynů nebo pevných látek.

Vnitřní orgány břicha lze klasifikovat jako pevné nebo duté. Mezi pevné orgány patří játra, slezina, ledviny, nadledviny, slinivka břišní, vaječníky a děloha. Tyto orgány se mohou zvětšit v důsledku zánětu nebo výrůstků, jako je nádor, absces nebo cysta. Váš lékař může být schopen nahmatat, že jsou zvětšené, nebo se bude muset podívat na obrázek vnitřních orgánů, aby to zjistil. Velký výrůstek může být hmatný přes kůži. Váš poskytovatel zdravotní péče potvrdí váš stav pomocí zobrazovacích vyšetření, poté bude následovat další vyšetřování a léčba v závislosti na stavu.

Mezi duté orgány břicha patří žaludek, tenké střevo, tlusté střevo, žlučník, žlučové cesty, vejcovody, děloha a močový měchýř. Tyto orgány jsou hmatné pouze tehdy, jsou-li nafouklé. Pokud lékař některý z nich nahmatá, okamžitě pozná, kde je problém. Stejně jako pevné orgány se mohou duté orgány zvětšit v důsledku zánětu nebo výrůstků. Mohou se však také zvětšovat produkty trávení - plyny, trávicími šťávami, stolicí a močí - nebo v těhotenství, v případě dělohy - nebo vzácně při vnitřním krvácení. To objasní zobrazovací vyšetření.

Další příčinou nadýmání břicha je nahromadění tekutiny ve výstelce břišní dutiny, zvané pobřišnice. Tyto tkáně se mohou zanítit v důsledku infekce (peritonitida) nebo mohou být naplněny tekutinou v důsledku stavu zvaného ascites. Ascites je obvykle vedlejším účinkem jizvení jater (cirhózy) a vzniká, když tlak na cévy v játrech (portální hypertenze) vytlačuje tekutinu do dutiny břišní. Poskytovatelé zdravotní péče mohou tekutinu v pobřišnici často identifikovat na základě fyzikálního vyšetření, ale ultrazvuk břicha je citlivější.

Jak napravit nafouklé břicho?

Pokud má vaše nafouklé břicho organickou příčinu, bude léčba velmi specifická pro tuto příčinu. To může znamenat zvládnutí nemoci, infekce, růstu, obstrukce nebo zranění. Akutní případ se vyřeší, když se vyléčí základní příčina. Chronický případ může být léčen doplňkově diuretiky (na tekutiny), projímadly (na zácpu) nebo kapslemi s aktivním uhlím (na plyny).

Pokud máte funkční břišní distenzi a příčina není známa, může být k jejímu zvládnutí zapotřebí několik pokusů a omylů. Váš lékař vám může doporučit vodíkový dechový test, který vám pomůže určit příčinu nadměrné střevní plynatosti. Může vám také doporučit vyzkoušet změnu stravy, probiotika nebo enzymy na zlepšení trávicích procesů. Pokud má podezření, že příčinou je svalová slabost, může navrhnout cvičení břišních svalů nebo pánevního dna.

Co mohu udělat doma, abych zabránil/a nadýmání v břiše?

Prevence je snazší, pokud znáte příčinu. Pokud si všimnete, že se nadýmání břicha objevuje po jídle, můžete změnit své stravovací návyky, abyste mu předešli. Např:

 • Zjistěte citlivost na potraviny a změňte podle toho svůj jídelníček.
 • Jezte menší množství pomaleji. Počkejte déle mezi jídly.
 • Pijte více vody a jezte více vlákniny, abyste zabránili hromadění odpadních látek.
 • Vyzkoušejte trávicí enzymy a probiotika před jídlem.
Zpět do obchodu