Otoky kloubů

Obsah:

 • Co je to kloub a z čeho se skládá?
 • Co způsobuje otoky kloubů?
 • Jak se diagnostikuje příčina otoku kloubů?
 • Jak se léčí otoky kloubů?
 • Závěr

otoky kloubů

Co je to kloub a z čeho se skládá

Definice říká, že kloub je pohyblivé spojení dvou nebo více kostí. Jak je vidět, i samotná definice kloubu v sobě zahrnuje jeho hlavní funkci - pohyb. Kloub se skládá z kloubní hlavice a kloubního pouzdra, jejich povrch je pokryt chrupavkou a vylučují kloubní maz pro lepší skluz. Klouby umožňují pohyb kostí kolem jedné nebo více os.

Mechaniku pohybu lidského těla vytváří několik kloubů najednou. Zkuste si představit, kolik kloubů se podílí na činnosti čištění zubů. Nebo při vstávání ze židle.

Společně s kostrou a svaly tvoří klouby složitý systém, který nám umožňuje pohyb.

Z čeho se skládá kloub?

Kloubní pouzdro obklopuje kloub a omezuje jeho pohyb.

Spojuje kosti po obvodu jejich styčných ploch. Kloubní pouzdro poskytuje kloubu ochranu a zároveň dostatečný prostor pro pohyb. Skládá se ze dvou vrstev:

 • fibrózní vrstva - jedná se o vnější vrstvu pojivové tkáně, která se skládá převážně z kolagenních vláken. Jejím úkolem je stabilizovat a zpevňovat kloub.
 • Synoviální vrstva - neboli "membrána" - je vnitřní vrstva pouzdra, která se skládá z řídkých vazů, které jsou pokryty synoviálními buňkami. Má vynikající regenerační schopnost. Jejím úkolem je zásobovat kloub vazivovou tekutinou (synovií), která vyživuje chrupavku a snižuje tření při pohybu kloubu. Zároveň udržuje pružnost chrupavky a tlumí nárazy. Hlavní složkou synoviální tekutiny je kyselina hyaluronová.

Kloubní vazivo chrání kloub před poškozením, a to i při rychlém pohybu

Slouží k ochraně před nevhodnými nebo prudkými pohyby kloubů, které by vedly k jejich poškození. Zpevňují kloubní pouzdra - například vazy, šlachy nebo začátky svalů upnuté ve vláknité vrstvě pouzdra.

Kloubní chrupavka pokrývá třecí plochy kloubu

Pokrývá styčné plochy kloubů a přesně navazuje na konce kostí. Je pružná, nestejně silná. Tloušťka chrupavky závisí na zatížení kloubu - u velkých kloubů může být až 6 mm.

V mládí je chrupavka měkká a hladká. Časem vysychá, deformuje se a odlupuje.

Tkáň chrupavky se skládá z chrupavčitých buněk, mezibuněčného materiálu a elastických a kolagenních vláken.

Co způsobuje otoky kloubů?

Jednou z nejčastějších příčin otoků kloubů je artritida. Mezi nejčastější typy artritidy patří:

 • Osteoartritida
 • revmatoidní artritida
 • dna
 • psoriatická artritida
 • septická artritida

Otoky kloubů mohou být také důsledkem jiných chronických onemocnění, nemocí nebo akutních úrazů.

Osteoartritida

Osteoartritida je nejčastějším typem artritidy. Je způsobena přirozeným zhoršováním stavu kloubní chrupavky v průběhu času.

Když se chrupavka obklopující kloub opotřebuje, kosti se o sebe třou. To může mít za následek otok kloubu, bolest a ztuhlost.

Revmatoidní artritida

Podle Nadace pro artritidu trpí revmatoidní artritidou (RA) přibližně 1,5 milionu lidí. Tato zánětlivá forma artritidy je také autoimunitní porucha - typ onemocnění, při kterém vaše tělo napadá vlastní zdravé tkáně.

Pokud máte RA, váš imunitní systém napadá membrány, které lemují vaše klouby, což způsobuje hromadění tekutiny a otoky kloubů. To může poškodit chrupavky, šlachy a vazy v kloubech.

Dna

Při dně může zvýšené množství kyseliny močové v krvi vést k ukládání krystalů kyseliny močové v kloubech, což vede k otokům a bolesti kloubů. Tento bolestivý stav může být akutní nebo chronický.

Kyselina močová je vedlejší produkt, který vaše tělo produkuje při rozkladu některých látek v potravinách. Obvykle se rozpouští v krvi a z těla odchází močí.

Pokud není správně vylučována, může se hromadit v kloubech, kde vytváří jehličkovité krystalky. To způsobuje příznaky dny, včetně otoků kloubů.

Psoriatická artritida

Psoriatická artritida je typ artritidy, který může doprovázet kožní onemocnění lupénku.

Nadace pro artritidu odhaduje, že přibližně 30 % lidí s lupénkou trpí psoriatickou artritidou. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá zdravou tkáň v kloubech a kůži. Výsledkem je zánět, který způsobuje otoky kloubů, bolest a ztuhlost.

Septická artritida

Otok kloubů může být také důsledkem infekce v kloubech způsobené bakteriemi, viry nebo plísněmi. Tento typ otoku kloubů se nazývá septická artritida. Podle Mayo Clinic je nejčastější příčinou septické artritidy infekce způsobená bakterií Staphylococcus aureus.

Septická artritida může být chronická nebo akutní. Chronická septická artritida je vzácná.

Další příčiny

Otoky kloubů může způsobovat mnoho dalších typů artritidy i jiných zdravotních problémů. Mezi příklady patří např:

 • zranění, jako jsou zlomeniny kostí, vykloubení, přetržené vazy a natržené šlachy
 • ankylozující spondylitida, chronické onemocnění, které způsobuje zánět kloubů
 • systémový lupus erythematodes (lupus), autoimunitní onemocnění, které způsobuje zánět
 • hypotyreóza (nedostatečná činnost štítné žlázy)
 • sarkoidóza, onemocnění, při kterém se v těle shromažďují shluky zánětlivých buněk.
 • revmatická horečka, zánětlivé onemocnění vznikající v důsledku neléčené angíny nebo spály.
 • tendinitida, zánět šlach

Jak se diagnostikuje příčina otoku kloubů?

Když přijdete do ordinace lékaře, začne pravděpodobně tím, že se vás bude ptát na vaši anamnézu a příznaky.

Může se například zeptat:

 • kdy otok kloubů začal
 • kde se otok objevil
 • jak silný byl otok
 • zda se zdá, že se otok něčím zlepšuje nebo zhoršuje
 • zda máte spolu s otokem kloubů i jiné příznaky

Váš lékař bude chtít také vyšetřit postižené klouby. Může nařídit jedno nebo více vyšetření, která pomohou určit příčinu otoku. Může například provést:

 • krevní testy
 • zobrazovací vyšetření, například rentgenové snímky
 • aspiraci kloubu, což je test, při kterém lékař pomocí jehly odebere malý vzorek tekutiny z postiženého kloubu k analýze v laboratoři.

Jak se léčí otok kloubu?

Lékařem doporučený plán léčby bude záviset na příčině vašich příznaků.

Pokud byl otok kloubů způsoben po úrazu, může vám jednoduchá domácí léčba pomoci zmírnit příznaky. Ke snížení otoku přikládejte na postižený kloub led nebo studený obklad zabalený v látce po dobu až 10 minut.

Aplikujte na kloub kompresi pomocí elastického obvazu nebo zábalu. Při odpočinku kloub zvedněte, nejlépe do výšky nad srdce. Zvažte užívání volně prodejných léků proti bolesti, které zmírní nepříjemné pocity.

Lékař vám také může doporučit, abyste se po určitou dobu vyhnuli pohybu nebo zatěžování poraněného kloubu. Zeptejte se ho, jak dlouho byste měli počkat, než jej začnete znovu používat.

I když je důležité dát tělu čas na uzdravení, příliš dlouhé znehybnění kloubu může způsobit zhoršení svalové síly a rozsahu pohybu.

Pokud vám bylo diagnostikováno chronické onemocnění, jako je osteoartróza nebo lupus, dodržujte léčebný plán doporučený lékařem. Může vám doporučit léky, fyzikální terapii nebo jinou léčbu, která vám pomůže zmírnit příznaky a udržet zdraví vašeho kloubu.

Závěr

Otoky kloubů jsou příznakem mnoha onemocnění, z nichž nejčastější je artritida. Váš kloub může být také bolestivý a ztuhlý nebo se může zdát větší než obvykle.

V některých případech může být příčina otoku zřejmá, například pokud jste si nedávno poranili kloub. Pokud však příčina není zřejmá, otok je silný nebo neustupuje, objednejte se ke svému lékaři.

Poskytovatel zdravotní péče vám může poskytnout více informací o vaší konkrétní diagnóze, možnostech léčby a dlouhodobých vyhlídkách.

Zpět do obchodu