10 přírodních prostředků na pomoc při artritidě rukou

OBSAH:

 • 10 přírodních prostředků, které pomáhají při artritidě rukou
 • Homeopatická léčba revmatoidní artritidy
 • Léčba artritidy rukou
 • Závěr

artritída ruk

Dvě nejčastější formy artritidy rukou jsou osteoartritida (OA), nazývaná také degenerativní artritida, a revmatoidní artritida (RA), zánětlivý typ artritidy. OA a RA mají mnoho společných příznaků. Patří mezi ně bolest, ztuhlost, otok a citlivost kloubů rukou a prstů.

Pokud vám byla diagnostikována artritida rukou, váš lékař vám pravděpodobně doporučil léky, jako jsou kortikosteroidní injekce, které pomáhají zmírnit zánět a zpomalit degeneraci kloubů, a volně prodejné nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) k tlumení bolesti. Mezi další léky, které vám mohou být předepsány, patří chorobu modifikující antirevmatika (DMARDs).

Artritidu rukou můžete zvládnout také pomocí domácí terapie, která zmírňuje příznaky. Tento článek vysvětluje, jak můžete používat cvičení rukou, akupunkturu, terapii teplem a chladem, dlahování a další způsoby zvládání bolesti při artritidě rukou.

Bolesti rukou, zápěstí a problémy s klouby prstů jsou příznaky, které byste neměli ignorovat, zejména pokud se postupně zhoršují. Obraťte se co nejdříve na svého lékaře, abyste zjistili příčinu bolesti ruky a mohli ji co nejdříve léčit.

Artritidu rukou - bez ohledu na příčinu artritidy - je nejlépe zvládnout kombinací terapií. Před vyzkoušením jakýchkoli nových přírodních prostředků ke zvládnutí artritidy rukou se poraďte se svým lékařem.

10 přírodních prostředků na pomoc při artritidě rukou

Cvičení rukou

Ruce mají mnoho drobných kostí, takže jsou náchylnější k otokům. Problém s bolestí a otoky rukou spočívá v tom, že ruce musíte používat více než jiné části těla k provádění různých každodenních úkonů.

Posilování rukou pomocí cvičení může pomoci při RA a OA následujícími způsoby:

 • Zlepšit ohebnost kloubů
 • Zlepšit rozsah pohybu
 • Snížit poškození kloubů
 • zmírnit bolest

Mezi cviky na ruce, které můžete vyzkoušet, patří:

 • Stlačování tmelu v rukou
 • mačkání tmelu prsty
 • addukce prstů (mačkání) tmelem
 • abdukce (natahování) prstů pomocí gumičky
 • ohýbání a natahování prstů a palců

Každé z těchto cvičení provádějte až pětkrát za sebou, až několikrát denně, v závislosti na úrovni vašeho pohodlí.

Snížení bolesti

Ve studii publikované v roce 2013 norští vědci instruovali 80 žen s OA rukou, aby prováděly cviky na ruce třikrát denně po dobu tří měsíců. Aktivity zahrnovaly sevření prstů v pěst, mačkání gumového míčku a co nejširší roztažení prstů.

Zpočátku mnoho účastnic pociťovalo při zahájení cvičení výraznou bolest rukou. V průběhu studie se však bolest rukou a kloubů, úchop a funkce zlepšily.

Zvýšení pohyblivosti

V jiné studii z roku 2015 vědci sledovali 490 osob, které se léčily s RA rukou pomocí léků.3 Polovina účastníků studie pokračovala v pravidelné léčbě, zatímco druhá polovina přidala do svého léčebného plánu specifická cvičení na protahování a posilování rukou.

Po roce se ve skupině s cvičením rukou výrazně zlepšila ohebnost, obratnost a svalová síla rukou.

Přestože cvičení rukou mohou být užitečná, měli byste se před jejich vyzkoušením poradit se svým lékařem nebo fyzioterapeutem. Ti vám pomohou naplánovat cvičební režim, který je pro vás bezpečný a nejúčinnější. Pokud při cvičení rukou pociťujete výraznou bolest, přestaňte cvičit. Zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče nebo terapeuta, jak velká bolest je normální, a poraďte se o jiných aktivitách, které by nemusely tolik bolet.

Akupunktura

Akupunktura je technika tradiční čínské medicíny, která používá tenké jehly zavedené do různých částí těla. Jehly stimulují specifické body v těle, aby se odstranila nerovnováha a zmírnila bolest.

Dvojitě zaslepená studie u lidí s revmatoidní artritidou rukou zjistila, že akupunktura významně zlepšila bolest, sílu úchopu a kvalitu života podle vlastního hodnocení. U lidí léčených akupunkturou se také snížil otok a citlivost kloubů.

U chronické bolesti mohou být sezení akupunktury účinnější, pokud se opakují alespoň dvakrát týdně po dobu několika týdnů. K udržení účinné úlevy od bolesti může být nutné opakování ošetření.

Terapie teplem a chladem

Levnou, jednoduchou a účinnou léčbou bolesti rukou při artritidě je terapie teplem a chladem. Tepelná terapie dokáže uvolnit svaly a promazat klouby. Terapie chladem zase snižuje zánět, otok a bolest způsobenou artritidou.

Terapie teplem

Některé způsoby využití tepelné terapie ke zvládnutí bolesti rukou zahrnují:

 • Teplá sprcha: Teplá ranní sprcha může pomoci snížit ztuhlost, která se u vás mohla objevit přes noc, a zlepšit rozsah pohybu.
 • Teplé obklady nebo nahřívací polštářky: Teplo můžete aplikovat po dobu asi 20 minut. Abyste se vyhnuli popáleninám, použijte na vyhřívacím polštářku nízký stupeň a/nebo mezi vyhřívací polštářek a ruku vložte ručník.
 • Namáčení rukou v teplé vodě: Pro snížení otoku přidejte 1/4 šálku epsomské soli. Tuto domácí proceduru je nejlepší provádět hned ráno.
 • Ošetření parafínovým voskem: Parafínový vosk je druh vosku, který se používá k výrobě svíček. Ošetření spočívá v zahřátí vosku v parafínovém přístroji a úplném pokrytí rukou zahřátým voskem, aby se zmírnila bolest a bolestivost rukou. Výzkum zjistil, že terapie parafínem snižuje bolest, pokud se aplikuje 20 minut denně po dobu dvou týdnů.

Terapie chladem

Studené obklady mohou znecitlivit bolavé ruce a zmírnit zánět a otok. Terapie chladem by měla být aplikována vždy po dobu 20 minut.9 Poté, když je kůže na dotek necitlivá, ledový obklad odstraňte. Pro ochranu pokožky zabalte studený obklad do tenkého ručníku.

Mezi způsoby použití chladové terapie patří např:

 • Použití sáčku se zmraženou zeleninou
 • Zmrazení ručníku a jeho přiložení na bolestivé místo.
 • naplnění ponožky rýží a její zmrazení
 • Masírování rukou zmrzlou lahví s vodou
 • použití ledového balíčku z krabičky od oběda
 • přiložení instantního ledového balíčku, který rychle praskne a ochladí se
 • Střídavá terapie teplem a chladem některým lidem nejvíce ulevuje od bolesti při artritidě. Můžete experimentovat s oběma metodami a zjistit, která vám nejlépe uleví od bolesti a příznaků v rukou a prstech.
 • Led nepoužívejte déle než 10 minut v kuse. Opakujte maximálně 10krát denně.

Dlahování

Ke zmírnění bolesti při artritidě můžete nosit dlahy. Pokud pociťujete bolest, ale přesto potřebujete zvládat úkoly s rukama, mohou vám pomoci dlahy, protože znehybňují zápěstí a ruce. Nošení dlahy nebo kompresních rukavic na noc, každou noc, může pomoci zlepšit bolest a funkci.

Snižuje bolest

Studie z roku 2014 zjistila výhody používání dlah při bolestech kloubů. Konkrétně zjistila, že pokud účastníci používali na noc dlahu na distální interfalangeální kloub (DIP), jednalo se o bezpečný a snadný způsob, jak snížit bolest a zlepšit pohyblivost kloubu.

Co je to DIP kloub?

DIP kloub je první kloub, který se nachází na horní straně prstu. Pocit bolesti v DIP kloubu je příznakem artritidy, včetně OA nebo RA.

Zvyšuje funkčnost

Dlahování pomáhá zvládat funkci ruky a zápěstí i u lidí s RA. Studie z roku 2018 publikovaná v časopise Rheumatology zjistila, že funkce ruky u žen s RA může způsobovat problémy s úchopem a manuální zručností.11 Výzkumníci dospěli k závěru, že stabilizace zápěstí může zlepšit funkci ruky.

Kompresní rukavice

Alternativou k dlahování by mohly být kompresní rukavice. Lidé obvykle nosí kompresní rukavice na noc. Výzkumníci se domnívají, že tyto těsně přiléhající a pružné rukavice by mohly zlepšit bolest a ztuhlost ruky a potenciálně zlepšit její funkci. Ačkoli jsou však tyto rukavice bezpečné a běžně se používají, existuje jen málo výzkumů o tom, jak by mohly být užitečné.

Kapsaicinové krémy

Kapsaicin je složka chilli papriček, která jim dodává pálivost. Při použití v krémech, gelech a náplastech blokuje signály bolesti. Kapsaicinové krémy obecně způsobují jen málo systémových (celotělových) nežádoucích účinků.13 Lokální použití však někdy způsobuje lokální zarudnutí, svědění a bolest.

Ve studii z roku 2011 vědci přezkoumali literaturu týkající se kapsaicinového gelu pro OA rukou a kolen. V pěti z přezkoumávaných studií autoři zprávy zjistili, že kapsaicinový gel je významně účinný při zmírňování bolesti. Například v jedné ze studií, v níž účastníci používali kapsaicinový gel po dobu 12 týdnů, došlo k 50% snížení bolesti.

Před použitím kapsaicinových přípravků na ruce vyzkoušejte malé množství na jedné oblasti kůže, abyste se ujistili, že nejste alergičtí. Ve studiích byl kapsaicinový krém aplikován až čtyřikrát denně14.

Rybí olej

RA může způsobovat bolest, otok a ztuhlost rukou a prstů. Při zánětu rukou a prstů bývají klouby teplé a citlivé. Vzhledem k tomu, že RA je symetrické onemocnění, jsou často postiženy obě ruce.

Výzkum rybího oleje jako doplňku stravy při RA zjistil, že dvě účinné látky obsažené v rybách, EPA a DHA, mohou pomoci zmírnit zánět.

Jedna studie publikovaná v roce 2016 zjistila, že u lidí, kteří denně užívali doplňky stravy s rybím olejem, se snížila bolestivost RA. Autoři studie dále uvedli, že užívání doplňků stravy s rybím olejem může snížit potřebu léků proti bolesti.

Pokud užíváte kapsle s rybím olejem, dodržujte doporučení výrobce ohledně dávkování.

Vitamíny

Revmatoidní artritida je spojena s nedostatkem vitaminu D. Některé studie zjistily, že vitamin D může pomoci snížit zánět a zpomalit progresi revmatoidní artritidy.

Kyselina all-trans retinová je forma vitaminu A, u které bylo prokázáno, že podporuje protizánětlivé buňky a potlačuje prozánětlivé buňky. Studie zjistily, že může pomoci potlačit zánětlivé cytokiny spojené s revmatoidní artritidou.18

Meditace pro zvládání bolesti

Meditace je prastará praxe propojení mysli a těla v buddhismu a dalších východních náboženstvích. Zaměřuje pozornost a soustředění na přítomný okamžik, aby vám v životě nepřekážely rušivé vlivy.

Meditace má mnoho výhod. Může:

 • zvýšit klid a uvolnění
 • Zlepšit duševní zdraví
 • pomáhá lidem vyrovnat se s nemocí
 • Zlepšit celkovou pohodu

Výzkumy navíc ukazují, že meditace může pomoci zvládat chronickou bolest spojenou s onemocněními, jako je OA a RA.

V přehledu literatury z roku 2016 vědci hodnotili účinky používání meditace založené na všímavosti na zvládání bolesti. Zjistili, že meditace založená na všímavosti snižuje bolest u lidí s chronickými onemocněními. Vědci však zjistili, že krátkodobá meditace (kratší než jeden týden) je při zvládání bolesti účinnější než meditace dlouhodobá.

Rostlinná strava

Pokud trpíte artritidou, může vaše strava hrát roli v příznacích, které pociťujete. Rostlinná strava je bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a další potraviny rostlinného původu. Někteří lidé mohou vedle rostlinných potravin jíst také maso a mléčné výrobky.

Tato strava může poskytovat živiny, které zmírňují zánět, bolest a otoky spojené s artritidou.

Studie z roku 2015 zjistila, že konzumace rostlinné stravy může u lidí s OA výrazně zlepšit jejich funkci. Výzkumy týkající se rostlinné stravy při RA jsou však rozporuplné.

Některé studie zjistily, že rostlinná strava by mohla pomoci zmírnit příznaky RA. Ne všechny studie však ukazují významné souvislosti mezi tímto typem stravy a zlepšením bolesti a funkce.

Bez ohledu na to může stát za to vyzkoušet ji jako součást léčebného plánu pro zvládání RA a zmírnění příznaků kloubů rukou a prstů.

Homeopatická léčba revmatoidní artritidy

Kurkumin
Kurkumin je účinnou složkou kurkumy, koření používaného v ájurvédské a čínské medicíně již tisíce let. Kurkumin působí protizánětlivě a je uváděn jako prostředek ke snížení bolesti a otoků u lidí s RA.

Podle systematického přehledu a metaanalýzy osmi studií z roku 2016 by 500 miligramů kurkumy dvakrát denně mohlo snížit bolest a ztuhlost kloubů u OA i RA. Nejjednodušší způsob, jak kurkumin dostat do stravy, je užívat ho jako doplněk stravy.

Zázvor
Zázvor může snižovat zánět u lidí s RA a OA. Přehledová studie z roku 2014 navíc zjistila, že složky zázvoru mohou zvládat bolest u RA a snižovat možnost poškození kloubů.

Pokud chcete zvýšit množství zázvoru ve stravě, můžete si ho připravit jako čaj nebo přidat zázvor do pečených nebo hotových jídel. Jednou z možností jsou také zázvorové doplňky, ale o správném dávkování a bezpečnosti se poraďte se svým lékařem.

Boswellia
Boswellie, nazývaná také kadidlovník, je známá svými protizánětlivými účinky. Systematický přehled a metaanalýza z roku 2020 zjistily, že boswellie může být při čtyřtýdenním užívání bezpečnou a účinnou léčbou OA.24 V malých dávkách je bezpečná a je k dispozici ve formě tablet nebo lokálního krému. Při používání tohoto doplňku stravy se řiďte pokyny výrobce.

Léčba artritidy rukou

V závislosti na tom, jaký typ artritidy máte a jak závažné jsou vaše příznaky, vám může poskytovatel zdravotní péče doporučit volně prodejné léky a léky na předpis k léčbě artritidy. Mezi ně patří např:

 • Volně prodejné léky proti bolesti
 • Kortikosteroidní injekce
 • Antirevmatické léky modifikující onemocnění
 • Léčba kyselinou hyaluronovou: kyselina hyaluronová je tekutina, která je přirozeně přítomna v kloubech. Lidé s artritidou mohou mít prospěch z injekcí kyseliny hyaluronové do kloubu.
 • Fyzikální terapie: Fyzikální terapie může pomoci zlepšit flexibilitu, zvýšit sílu a zlepšit rozsah pohybu.
 • Chirurgický zákrok: Chirurgický zákrok může pomoci při léčbě závažných forem artritidy, které nereagují na konzervativnější léčbu. Mezi tyto zákroky patří fúze, náhrada kloubu a artroskopie.

Závěr

Některé přírodní a domácí prostředky mohou pomoci zvládnout artritidu rukou. Cvičení rukou, akupunktura, tepelná a chladová terapie, dlahování, meditace a některé doplňky stravy slibují nefarmakologické možnosti úlevy od bolesti. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, které možnosti mohou dobře fungovat jako doplněk standardní lékařské péče.

Zpět do obchodu