Probiotické potraviny, které jsou mimořádně zdravé

Obsah:

 • 11 probiotických potravin, které jsou extrémně zdravé
 • Probiotické potraviny mohou být neuvěřitelně zdravé

probiotika_1

Přidání probiotik do jídelníčku může mít mnoho zdravotních výhod. Jogurt je jedním z nejlepších zdrojů probiotik. Mezi další zdroje probiotik patří kysané zelí, miso, tempeh a další.

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které mají při konzumaci zdraví prospěšné účinky. Tyto prospěšné bakterie poskytují tělu a mozku nejrůznější silné benefity. Mohou:

Jedním z oblíbených způsobů jejich získávání je konzumace probiotik ve formě doplňků stravy, ale můžete je získat také z fermentovaných potravin.

11 probiotických potravin, které jsou mimořádně zdravé

1. Jogurt

Jogurt je jedním z nejlepších zdrojů probiotik. Vyrábí se z mléka fermentovaného probiotiky, zejména bakteriemi mléčného kvašení a bifidobakteriemi.

Mezi zdraví prospěšné účinky spojené s konzumací jogurtu patří:

 • zlepšení zdraví kostí, srdce a trávicího traktu
 • snížení rizika cukrovky
 • snížení rizika rakoviny prsu a tlustého střeva
 • lepší kontrola tělesné hmotnosti

Jogurt může být navíc vhodný pro osoby s nesnášenlivostí laktózy. Bakterie totiž přeměňují část laktózy na kyselinu mléčnou, která jogurtu dodává kyselou chuť.

Mějte však na paměti, že ne všechny jogurty obsahují živá probiotika. Zpracování může někdy živé bakterie zničit. Z tohoto důvodu si vybírejte jogurty s aktivními nebo živými kulturami.

Pozor také na vysoké množství přidaného cukru, a to i v případě, že je označen jako "nízkotučný" nebo "odtučněný".

SHRNUTÍ
Probiotický jogurt je spojován s řadou zdraví prospěšných účinků a může být vhodný pro osoby s intolerancí laktózy. Nezapomeňte si vybrat jogurt s aktivními nebo živými kulturami.

2. Kefír

Kefír je fermentovaný probiotický mléčný nápoj. Vyrábí se přidáním kefírových zrn do kravského nebo kozího mléka.

Kefírová zrna nejsou obilná zrna, ale kultury bakterií mléčného kvašení a kvasinek, které vypadají trochu jako květák.

Předpokládá se, že slovo "kefír" pochází z tureckého slova "keyif", což znamená dobrý pocit po jídle.

Kefír je skutečně spojován s řadou zdraví prospěšných látek. Může zlepšovat zdraví kostí, pomáhat při zažívacích potížích a chránit před infekcemi. Kefír může být také dobrou volbou pro lidi, kteří nesnášejí laktózu.

Kefír obsahuje několik hlavních kmenů přátelských bakterií a kvasinek, což z něj ve srovnání s jogurtem činí rozmanitější a účinnější zdroj probiotik.

SHRNUTÍ
Kefír je fermentovaný mléčný nápoj. Je lepším zdrojem probiotik než jogurt a lidé s intolerancí laktózy mohou kefír často pít bez problémů.

3. Kysané zelí

Kysané zelí je nadrobno nakrájené zelí, které prošlo fermentací bakteriemi mléčného kvašení. Je to tradiční potravina oblíbená v mnoha zemích, zejména ve východní Evropě.

Kysané zelí má kyselou, slanou chuť. Lidé ho často používají do klobás nebo jako přílohu. Ve vzduchotěsné nádobě se dá skladovat několik měsíců.

Kromě probiotických vlastností je kysané zelí bohaté na vlákninu a také na vitaminy C a K. Má také vysoký obsah sodíku a obsahuje železo a draslík.

Kysané zelí obsahuje také antioxidanty lutein a zeaxantin, které jsou důležité pro zdraví očí.

Dbejte na to, abyste si vybrali nepasterizované kysané zelí. Pasterizace totiž zabíjí živé a aktivní bakterie.

SHRNUTÍ
Kysané zelí je jemně nakrájené kvašené zelí. Je bohaté na vitaminy, minerály a antioxidanty. Určitě si vybírejte nepasterizované značky, které obsahují živé bakterie.

4. Tempeh

Tempeh je fermentovaný sójový výrobek, který tvoří pevné placičky. Tempeh pochází z Indonésie a stal se celosvětově populární jako vysoce proteinová náhražka masa. Lidé jeho chuť popisují jako oříškovou, zemitou nebo houbovou.

Proces fermentace má překvapivé účinky na jeho nutriční profil.

Sójové boby mají obvykle vysoký obsah kyseliny fytové, rostlinné sloučeniny, která zhoršuje vstřebávání minerálních látek, jako je železo a zinek.

Fermentace však množství kyseliny fytové snižuje, což může zvýšit množství minerálů, které může vaše tělo z tempehu vstřebat.

Fermentací se také získá část vitaminu B12, což je živina, kterou sója neobsahuje. Vitamin B12 obvykle získáváte z živočišných produktů, takže tempeh je pro vegetariány skvělou náhradou.

SHRNUTÍ
Tempeh je fermentovaný sójový výrobek, který slouží jako oblíbená vysokoproteinová náhrada masa. Obsahuje dostatečné množství vitaminu B12, což je živina, která se nachází především v živočišných produktech.

5. Kimchi

Kimči je fermentovaná kořeněná korejská příloha. Hlavní složkou je obvykle zelí, ale může se připravovat i z jiné zeleniny.

Kimči se ochucuje směsí koření, jako jsou červené chilli vločky, česnek, zázvor, šalotka a sůl.

Obsahuje Lactobacillus kimchii a další bakterie mléčného kvašení, které mohou prospívat zdraví zažívacího traktu.

Kimči vyrobené ze zelí má vysoký obsah některých vitaminů a minerálních látek, včetně vitaminu K, riboflavinu (vitamin B2) a železa.

SHRNUTÍ
Kimči je kořeněná korejská příloha, která se obvykle vyrábí z fermentovaného zelí. Bakterie mléčného kvašení, které obsahuje, mohou být prospěšné pro zdraví trávicího traktu.

6. Miso

Miso je japonské koření. Tradičně se vyrábí kvašením sójových bobů se solí a houbou zvanou koji.

Miso lze také vyrobit smícháním sójových bobů s dalšími přísadami, jako je ječmen, rýže a žito. Tato pasta se nejčastěji používá do polévky miso, která je v Japonsku oblíbeným snídaňovým pokrmem.

Miso je obvykle pikantní. Můžete ji koupit v mnoha variantách, například bílou, žlutou, červenou a hnědou.

Miso je dobrým zdrojem bílkovin a vlákniny. Má také vysoký obsah různých vitamínů, minerálů a rostlinných sloučenin včetně vitamínu K, manganu a mědi.

Některé výzkumy naznačují, že miso může také chránit před rakovinou, obezitou a vysokým krevním tlakem. Může také pomáhat při pravidelné hladině cholesterolu.

SHRNUTÍ
Miso je fermentovaná sójová pasta a oblíbené japonské koření. Je bohatá na několik důležitých živin a může snižovat riziko vysokého krevního tlaku a některých druhů rakoviny.

7. Kombucha

Kombucha je fermentovaný nápoj z černého nebo zeleného čaje oblíbený v mnoha částech světa, zejména v Asii.

Některé výzkumy naznačují, že kombucha může snižovat riziko rakoviny, cukrovky a dalších onemocnění.

Jiní vědci však upozorňují, že neexistuje dostatek kvalitních důkazů, které by tyto přínosy potvrdily, a že je třeba provést klinické studie na lidech.

Přesto, vzhledem k tomu, že kombucha je fermentována pomocí bakterií a kvasinek, má pravděpodobně zdravotní účinky související s jejími probiotickými vlastnostmi.

SHRNUTÍ
Kombucha je fermentovaný čajový nápoj. Někteří lidé tvrdí, že má širokou škálu zdravotních přínosů, ale je zapotřebí dalšího výzkumu.

8. Je třeba provést další výzkum

Pickles (známé také jako okurky) jsou okurky konzervované v roztoku soli a vody.

Nechávají se po určitou dobu kvasit pomocí vlastních přirozeně se vyskytujících bakterií mléčného kvašení. Tímto procesem se zvýší jejich kyselost.

Nakládané okurky jsou skvělým zdrojem zdravých probiotických bakterií, které mohou zlepšit zdraví trávicího traktu. Mají také nízký obsah kalorií a jsou dobrým zdrojem vitaminu K, který je nezbytnou živinou pro srážlivost krve.

Mějte na paměti, že okurky mají také vysoký obsah sodíku.

Je důležité si uvědomit, že okurky vyrobené z octa neobsahují živá probiotika.

SHRNUTÍ
Nakládané okurky jsou okurky konzervované ve slané vodě a fermentované. Mají nízký obsah kalorií a vysoký obsah vitaminu K. Nakládané okurky vyrobené z octa však nemají probiotické účinky.

9. Tradiční podmáslí

Termín "podmáslí" ve skutečnosti označuje řadu fermentovaných mléčných nápojů. Existují dva hlavní druhy podmáslí: tradiční a kultivované.

Tradiční podmáslí je jednoduše zbytková tekutina z výroby másla. Pouze tato verze obsahuje probiotika. Někteří mu říkají "babiččino probiotikum".

Tradiční podmáslí se konzumuje především v Indii, Nepálu a Pákistánu.

Kultivované podmáslí, které se běžně vyskytuje v amerických supermarketech, obecně žádné probiotické účinky nemá.

Podmáslí má nízký obsah tuku a kalorií, ale obsahuje několik důležitých vitamínů a minerálů, např.

 • vitamin B12
 • riboflavin
 • vápník
 • fosfor

SHRNUTÍ
Tradiční podmáslí je fermentovaný mléčný nápoj, který se konzumuje především v Indii, Nepálu a Pákistánu. Kultivované podmáslí, které lze nalézt v amerických supermarketech, obvykle nemá žádné probiotické účinky.

10. Natto

Natto je další fermentovaný sójový výrobek, podobně jako tempeh a miso. Obsahuje bakteriální kmen Bacillus subtilis.

Natto je základem japonské kuchyně. Lidé ho obvykle míchají s rýží a podávají k snídani. Má charakteristické aroma, kluzkou strukturu a výraznou chuť.

Natto je bohaté na bílkoviny a vitamin K2, který je důležitý pro zdraví kostí a kardiovaskulárního systému. Například japonská studie z roku 2020 zjistila, že pravidelná konzumace natto snižuje riziko zlomenin při osteoporóze u žen po menopauze.

SHRNUTÍ
Natto je fermentovaný sójový výrobek, který je základem japonské kuchyně. Obsahuje vysoké množství vitaminu K2, který může zlepšit hustotu kostí a zdraví srdce.

11. Některé druhy sýrů

Přestože většina druhů sýrů je fermentovaných, neznamená to, že všechny obsahují probiotika. Proto je důležité hledat na etiketách potravin slova "živé kultury" nebo "aktivní kultury".

Polotvrdé sýry, jako je čedar, mozzarella nebo gouda, a také tvaroh mohou obsahovat vyšší množství probiotik než jiné druhy sýrů, které zrají delší dobu. Výrobci sýrů zkoumají nové metody ochrany probiotických bakterií během procesu zrání.

Sýry jsou vysoce výživné a jsou vynikajícím zdrojem bílkovin. Je také bohatý na důležité vitaminy a minerální látky, včetně:

 • vitamíny A, B6, B12, D a K.
 • vápník
 • jód
 • hořčík
 • draslík
 • fosfor
 • selen
 • zinek

Mírná konzumace mléčných výrobků, jako je sýr, může dokonce snížit riziko srdečních onemocnění a osteoporózy.

SHRNUTÍ
Probiotika obsahují pouze některé druhy sýrů - včetně sýrů čedar, mozzarella a gouda. Sýry jsou velmi výživné a mohou být prospěšné pro zdraví srdce a kostí.

Probiotické potraviny mohou být neuvěřitelně zdravé

Existuje mnoho velmi zdravých probiotických potravin, které můžete jíst.

Patří mezi ně mnoho druhů fermentované sóji, mléčných výrobků a zeleniny. Zde uvádíme 11 z nich, ale existuje jich mnohem více.

Pokud nemůžete nebo nechcete jíst žádnou z těchto potravin, můžete také užívat probiotický doplněk stravy. Před užíváním jakéhokoli nového doplňku se nezapomeňte poradit se zdravotníkem.

Probiotika z potravin i doplňků stravy mohou mít silný vliv na vaše zdraví.

Zpět do obchodu