PROBIOTIKA: 10 největších mýtů

OBSAH:

  • Mýtus č. 1: Probiotika ve skutečnosti nemají vliv na zdraví a pohodu
  • Mýtus č. 2: Zdraví lidé nepotřebují užívat probiotika
  • Mýtus č. 3: Jogurt, kysané zelí a kombucha mi dodávají dostatek probiotik
  • Mýtus 4: Všechna probiotika jsou stejná
  • Mýtus č. 5: Pro podporu zdraví střev stačí užívat prebiotika
  • Mýtus 6: Probiotika potřebuji jen tehdy, když beru antibiotika
  • Mýtus 7: Probiotika mi způsobují zažívací potíže
  • Mýtus 8: Všechna dobrá probiotika musí být v lednici
  • Mýtus 9: Probiotika s vyšším počtem CFU jsou lepší
  • Mýtus č. 10: Pokud budu užívat probiotika příliš dlouho, moje tělo si na ně zvykne

probiotika

Probiotika se stala jedním z nejčastěji užívaných doplňků stravy. Pravděpodobně jste je viděli v lékárně, v obchodě s potravinami i na internetu. A možná jste slyšeli různé historky a údajná fakta o probiotikách.

Které z nich jsou však pravdivé a které falešné?

Pojďme prozkoumat 10 nejčastějších mýtů o probiotikách.

Mýtus 1: Probiotika ve skutečnosti nemají vliv na zdraví a pohodu

Naše tenké a tlusté střevo (naše střeva) obsahují miliardy dobrých bakterií, známých také jako "probiotika". Je vědecky prokázáno, že tyto dobré bakterie podporují mnoho důležitých funkcí v těle, včetně zdravého trávení, vstřebávání živin, imunitního systému, zdraví kůže a dokonce i kognitivních funkcí.

Pokud je zdravá rovnováha střevních bakterií narušena, projevuje se to především zažívacími problémy včetně plynatosti, nadýmání, průjmu nebo zácpy. Pokud se tato nerovnováha střevních bakterií nevyřeší, může časem vést k potravinovým intolerancím, kožním problémům, jako je akné a ekzémy, a dokonce k poruchám nálady, jako jsou deprese a bipolární porucha.

Po celém světě existuje mnoho klinických studií publikovaných v renomovaných vědeckých časopisech, které poukazují na důležitost zdravého a vyváženého střevního mikrobiomu a na to, jak toho lze dosáhnout pomocí probiotických doplňků.

Mýtus 2: Zdravý člověk nepotřebuje užívat probiotika

Kdybychom všichni stále žili na farmách, pěstovali vlastní plodiny v organické půdě, daleko od znečištěného ovzduší, zpracovaných potravin, chemických přísad, pesticidů a všech dalších toxinů, kterým jsme denně vystaveni, mohlo by to být pravdivé. Moderní život nás však vystavuje faktorům, které poškozují střevní mikrobiom.

Máme tendenci jíst příliš zpracovanou stravu plnou cukru, jednoduchých sacharidů a potravinářských přídatných látek. Často jsme vystaveni stresu, pravidelně užíváme antibiotika a nevědomky přijímáme toxiny s vodou, kterou pijeme, a vzduchem, který dýcháme.

Všechny tyto faktory ničí dobré bakterie žijící v našich střevech a vytvářejí prostor pro růst potenciálně škodlivých bakterií, virů a plísní. Užívání kvalitního probiotického doplňku stravy nám umožňuje obnovit dobré bakterie v našich střevech a obnovit tak střevní flóru, pokud je již poškozená, a naopak udržet zdravou střevní flóru.

Mýtus 3: Jogurt, kysané zelí a kombucha mi dodávají dostatek probiotik

V dnešním světě je široce dostupná řada probiotických potravin a nápojů. Mezi ně patří například jogurt, kvašená zelenina, jako je kysané zelí, alternativy jogurtu, kefír a kombucha. Všechny tyto produkty se vyrábějí fermentačním procesem za použití živých aktivních bakterií. S probiotickými potravinami a nápoji je však spojeno několik problémů.

Zaprvé, bakterie používané ke kvašení obvykle nejsou lidské bakterie. Například v jogurtu jsou to obvykle bakterie kravské. To znamená, že se neusazují ve střevech a opouštějí tělo stolicí.

Kromě toho fermentované potraviny a nápoje často leží na pultech dlouhou dobu, než je zkonzumujete. V důsledku toho mohou být bakterie ve výrobku již mrtvé nebo ve fázi svého života, kdy již nemohou poskytovat všechny své prospěšné látky.

Bakterie navíc musí projít kyselým prostředím v žaludku. Žaludeční kyselina mnoho těchto dobrých bakterií zabíjí, zejména pokud jsou již ve starším stádiu, protože ležely na polici několik dní nebo týdnů.

Některé z těchto živých bakterií se také dostanou do střeva, kde mohou mít určitý pozitivní účinek. Užívání kvalitního probiotického doplňku se však nevyrovná přidání některých fermentovaných potravin a nápojů do vašeho jídelníčku.

Mýtus 4: Všechna probiotika jsou stejná

Možná vám zdravotník řekl, abyste si pořídili probiotika na zažívací potíže. Stojíte před regálem s probiotickými doplňky v obchodě s potravinami nebo v lékárně - co teď? Možná si vyberete ten, který vypadá nejlákavěji, a máte hotovo. Uplynulo několik týdnů, probiotika užíváte nábožně každý den, ale vaše příznaky přetrvávají... Co se děje?

Místo toho, abychom všechna probiotika odepsali jako "zbytečná", zamysleme se nad tím, že ne všechna probiotika jsou stejná!

Každý probiotický kmen je živá bakterie s jinou, vědecky prokázanou funkcí, kterou v těle plní. A stejně jako v životě funguje nejlépe tým složený z různých druhů s doplňujícími se schopnostmi. Studie za studií prokázaly, že tzv. probiotické produkty s více kmeny jsou výrazně účinnější než produkty s jediným kmenem.

Je nesmírně důležité, aby bakteriální kmeny v probiotickém doplňku byly kombinovány promyšleným, vědecky podloženým způsobem. Kombinace kmenů pak musí být testována jako celek, aby bylo zajištěno, že kmeny spolu dobře spolupracují a zajišťují tak účinnost výrobku.

Chcete-li dosáhnout optimálních výsledků, hledejte vysoce kvalitní probiotikum je probiotikum s více kmeny a druhy, podpořené klinickými studiemi prokazujícími účinnost a přizpůsobené konkrétním zdravotním potřebám.

probiotika 1

Mýtus č. 5: K podpoře zdraví střev stačí užívat prebiotika

Prebiotika jsou speciální formou vlákniny. Je to potrava pro naše střevní bakterie. Mezi zdroje vlákniny patří zelená listová zelenina, celozrnné obiloviny, sladké brambory a luštěniny. Bohužel standardní americká strava má neuvěřitelný nedostatek vlákniny. Doporučený denní příjem vlákniny v současné době splňuje jen asi pět procent lidí.

Naše prospěšné střevní bakterie v podstatě hladoví, protože jim chybí potrava, kterou potřebují k životu! Zvýšení příjmu vlákniny je proto zásadním krokem k dobrému zdraví střev.

Pokud jste však své střevní bakterie měsíce nebo dokonce roky nechávali hladovět a zatěžovali je vnějšími faktory životního stylu, je dost pravděpodobné, že nemáte zdravou rovnováhu střevních bakterií.

Ve skutečnosti se vám ve střevech pravděpodobně dokonce množí špatné bakterie nebo plísně. K obnovení zdravého střevního mikrobiomu potřebujete především kvalitní probiotika s více druhy a kmeny.

Jako další krok nezapomeňte zvýšit příjem vlákniny prostřednictvím zdravé, vyvážené stravy nebo prebiotického doplňku stravy.

Mýtus 6: Probiotika potřebuji pouze v případě, že užívám antibiotika

Užívání probiotik, pokud užíváte antibiotika, je nezbytné! Antibiotika zabíjejí špatné bakterie, které nám způsobují nemoci, stejně jako mnoho dobrých bakterií, které žijí v našich střevech a podporují mnoho důležitých tělesných funkcí. Užíváním probiotického doplňku během užívání antibiotik tyto důležité dobré bakterie ve střevech doplníte, čímž snížíte riziko průjmu spojeného s užíváním antibiotik, stejně jako sekundární infekce a dlouhodobých zdravotních problémů.

Antibiotika však nejsou jedinou věcí, která narušuje dobré bakterie ve střevech. Mezi další faktory patří například stres, nezdravá strava a alkohol. Moderní životní styl představuje pro naše dobré střevní bakterie mnoho hrozeb. Proto je dobré užívat kvalitní probiotický doplněk stravy, který vždy podpoří vaše celkové zdraví a pohodu.

Mýtus č. 7: Probiotika mi způsobují zažívací potíže

Kvalitní probiotika vám mají pomoci optimalizovat trávení, nikoliv vyvolat zažívací potíže. Probiotické bakterie se přirozeně vyskytují ve zdravém lidském střevě a neměli byste na ně mít negativní reakci. Jediné, co užíváním probiotického doplňku děláte, je, že přidáváte do střev více dobrých bakterií.

Pokud při zahájení užívání nového probiotika pocítíte zažívací potíže, zvažte dvě věci:

Za prvé, neobsahuje probiotikum nějaké přídatné látky, jako je lepek nebo mléčné výrobky (laktóza), na které byste mohli reagovat? Až 65 % dospělých na celém světě trpí intolerancí laktózy. Pokud vaše probiotikum obsahuje laktózu, můžete na ni reagovat spíše plynatostí a nadýmáním než na probiotické bakterie.

Za druhé, zažívací potíže se mohou objevit, když probiotické bakterie bojují se všemi špatnými, potenciálně škodlivými bakteriemi a dalšími patogeny ve střevech a vyplavují je z vašeho systému. V takovém případě by se zažívací potíže měly během několika dní zlepšit a zmizet.

Mýtus 8: Všechna dobrá probiotika musí být v lednici

Probiotika nepatří mezi potraviny, u nichž chlazení často signalizuje čerstvost. Probiotika jsou živé bakterie, které jsou citlivé na teplotu, světlo a vlhkost a ke svému přežití potřebují potravu.

Chlazená probiotika nejsou vždy probiotiky nejvyšší kvality.

Pouhé vložení probiotických bakterií do kapsle a jejich uložení do chladničky je příliš živé neudrží, protože jim rychle dojde potrava. Naštěstí existují novější technologie, jako je "lyofilizace" bakterií, které je pomáhají uchovat po dlouhou dobu bez nutnosti chlazení.

Když je chcete znovu oživit, jednoduše rozpustíte lyofilizovaný prášek ve vodě. V ideálním případě prášek obsahuje také některé prebiotické živiny, které slouží jako okamžitý zdroj potravy pro probiotické bakterie. Tímto způsobem mají lyofilizované bakterie možnost rehydratovat se vodou a doplnit svou "potravu", bezpečně projít kyselým prostředím žaludku a posílit se a stát se životaschopnými ve vašem střevě.

Mýtus č. 9: Probiotika s vyšším počtem CFU jsou lepší

CFU je zkratka pro "jednotky tvořící kolonie". Je to měřítko pro to, kolik životaschopných bakterií je ve vašem probiotiku. Vyšší počet CFU však neznamená, že se jedná o lepší probiotikum.

Jak bylo uvedeno v mýtu č. 4, mnohem důležitější je kombinace bakteriálních kmenů ve výrobku. Mějte na paměti, že správná kombinace různých kmenů jim umožňuje dobře spolupracovat jako tým. A chtěli byste pro to nějaké důkazy v podobě výsledků studií testujících konkrétní kombinaci dohromady. Vůbec vám nepomůže, když budete požívat miliardy jednoho bakteriálního kmene, který nepůsobí směrem k vašemu zdravotnímu cíli, nebo několik kmenů, které spolu dobře nefungují.

Dalším důležitým faktorem je mechanismus podávání! Probiotické bakterie musí přežít cestu od výrobce, do obchodu, k vám domů a nakonec do vašeho tlustého střeva. To představuje mnoho problémů, včetně změn teploty a vlhkosti a vystavení žaludečním kyselinám.

Bohužel v mnoha probiotických doplňcích stravy bakterie odumírají dříve, než je stačíte spolknout. I když se dostanou do úst, probiotika v kapslích a žvýkacích tabletách často nepřežijí průchod kyselým prostředím žaludku. Opět odumírají dříve, než vám mohou prospět.

Místo toho, abyste se soustředili na počet CFU, zaměřte se na účinnost mechanismu podávání probiotického doplňku a na to, zda existují klinické studie podporující daný produkt.

Mýtus č. 10: Pokud budu užívat probiotika příliš dlouho, moje tělo si na ně zvykne.

Je sice pravda, že tělo si může zvyknout na některé léky nebo hormony (např. hormony štítné žlázy), ale v případě probiotik tomu tak není. Nezapomeňte, že probiotika jsou dobré bakterie, které se přirozeně vyskytují ve zdravém lidském střevě.

Bohužel mnozí z nás nemají zdravý střevní trakt a potřebují tyto malé probiotické pomocníky, aby podpořili naše tělo z jeho podstaty. Vaše tělo si probiotické bakterie nevyrábí, takže nejlepším přístupem je pravidelné doplňování probiotik, která jsou určena pro vaše osobní zdravotní cíle.

Zpět do obchodu