Průvodce péčí o pokožku s ekzémem

Obsah:

 • Co je to rutinní péče o pleť a proč bych ji měl/a dodržovat?
 • Tipy pro vytvoření rutinní péče o pleť s ekzémem
 • Co zařadit do péče o pleť s ekzémem
 • Čeho se vyvarovat u pokožky s ekzémem
 • Příklad denní péče o pleť s ekzémem
 • Závěr

pokožka s ekzémem

Klíčovou součástí péče o pokožku s ekzémem je udržování hydratace pokožky. Důležité je také vyhýbat se složkám péče o pokožku a spouštěčům z prostředí, které mohou způsobit vzplanutí. Každodenní rutinní péče o pokožku vám může pomoci zvládat příznaky.

Pokud vy nebo někdo z vašich blízkých trpí ekzémem nebo atopickou dermatitidou, pravděpodobně víte, jak důležitá je správná péče o pokožku.

Ekzém je chronické onemocnění, které může propuknout, když jste vystaveni spouštěčům z prostředí. Atopická dermatitida je typ ekzému, který se vyznačuje suchou kůží, šupinatými skvrnami, svěděním a vřídky.

Udržování pokožky hydratované může pomoci předcházet vzplanutí ekzému a poskytnout úlevu, když k němu dojde. Vytvořením rutiny, která vám vyhovuje, můžete pomoci zajistit, aby vaše pokožka byla hydratovaná a chráněná před budoucími vzplanutími.

Co je to rutinní péče o pokožku a proč bych ji měl/a dodržovat?

Základní rutinní péče o pleť zahrnuje každodenní čištění, hydrataci a ochranu pleti. Zpravidla se provádí ráno a večer před spaním.

Díky rutinní péči o pleť je snazší o ni důsledněji pečovat, což vaší pleti prospívá.

Každý člověk má jinou pleť, takže žádné dva postupy péče o pleť nebudou úplně stejné.

Přípravky, které používáte k čištění a hydrataci pleti, jsou důležité zejména v případě, že máte ekzém. Budete se chtít ujistit, že jste do své každodenní rutiny zařadili produkty, které vaši pokožku nedráždí.

Návyky, které si v rámci své rutiny vytvoříte, například krátké sprchování a vyhýbání se sprchování horkou vodou, mohou také pomoci chránit vaši pokožku a minimalizovat vzplanutí ekzému.

Nejdůležitější součástí rutinní péče o pokožku je ujistit se, že ji dokážete důsledně dodržovat. Pokud je pro vás každodenní dodržování rutiny příliš obtížné, může být obtížné ji dodržovat, což sníží její přínos.

Tipy pro vytvoření rutinní péče o pleť s ekzémem

Udržování pokožky hydratované může pomoci zabránit svědění, podráždění a zhrubnutí kůže. Ve skutečnosti je v mírných případech suchá pokožka hlavním příznakem ekzému a správná rutina péče o pokožku může pomoci udržet příznaky potlačené.

V ostatních případech může zvládání příznaků vyžadovat další preventivní opatření a léčbu. Bez ohledu na to, zda je váš ekzém mírný nebo závažnější, se výchozí bod většiny léčebných postupů zaměřuje na:

 • udržování vlhkosti
 • zklidnění pokožky
 • vyhýbání se spouštěčům
 • používání hydratačního krému

Jedním z nejdůležitějších kroků, které můžete učinit, je zvyknout si hydratovat pokožku ihned po sprše nebo koupeli.

Podle Národní ekzémové asociace (National Eczema Association), pokud se po koupeli ihned nenamažete hydratačním krémem, voda se z pokožky odpaří. To pak způsobí její vysušení.

Sprchování nebo koupání

Při koupeli nebo sprchování byste se měli vyhýbat horké vodě. Horká voda může způsobit větší vysušování pokožky a vlažná voda pomůže tento proces zastavit.

Je také dobré vyhnout se drhnutí nebo používání drsných mýdel na pokožku. Poté do 3 minut po výstupu ze sprchy naneste hydratační krém, který podle Národní ekzémové asociace (National Eczema Association) pomůže vytvořit bariéru zadržující vlhkost.

Dermatologická akademie nedoporučuje koupání, zejména u dětí. Uvádí, že čas koupání může být příležitostí ke sblížení rodičů a dětí a může odstranit bakterie a odumřelé kožní buňky.

Koupání a sprchování by však mělo být krátké. Podle přehledu z roku 2018 vědci doporučují každodenní koupání nebo sprchování, které trvá 5 až 10 minut.

Vyhýbání se spouštěčům a jejich rozpoznávání

Ekzém se může zhoršit, když přijdete do kontaktu s dráždivými látkami nebo spouštěči. Součástí správné péče o pokožku by mělo být aktivní přijímání opatření, která zabrání kontaktu se známými spouštěči.

Pokud nevíte, jaké spouštěče máte, můžete si vést deník, který vám pomůže určit možné příčiny vašich vzplanutí. Tímto způsobem se jim můžete případně v budoucnu vyhnout.

Mějte také na paměti, že ne všechny spouštěče pocházejí z chemických látek nebo dráždivých látek.

Například chladný a suchý vzduch může vyvolat vzplanutí ekzému. Možná budete muset v zimě trochu změnit svůj režim, abyste svou pokožku více chránili.

Experimentování s rutinou

Žádné dva případy ekzému nejsou úplně stejné. V důsledku toho to, co funguje u některých lidí, nemusí fungovat stejně dobře u vás a naopak.

Dermatoložka Dr. Margaret Lee v článku pro Národní ekzémovou asociaci uvádí, že úlevu můžete najít i při používání produktů, které nejsou speciálně určeny pro péči o ekzémy. Můžete například zjistit, že rostlinné zkrácení nebo vazelína pomáhají rehydratovat pokožku a zmírnit bolest a svědění spojené se vzplanutím.

Jakmile si vytvoříte rutinní postup s jedním nebo více výrobky, které fungují, měli byste zvážit, zda si tento postup nezapíšete, abyste ho udrželi.

Pokud pečujete o dítě s ekzémem, může vám zapsaný postup pomoci v případě, že za něj bude muset převzít odpovědnost někdo jiný.

Co je třeba zahrnout do péče o pokožku s ekzémem

Hydratační přípravky jsou jednou z nejdůležitějších součástí rutinní péče o pokožku. Ne všechny zvlhčující přípravky však mají stejné složení a některé poskytují lepší účinky než jiné.

Nejúčinnějšími zvlhčujícími přípravky, které můžete k léčbě ekzému použít, jsou masti a krémy. Je to proto, že masti a krémy mají vyšší obsah oleje než pleťové vody.

Olej má na pokožku dva účinky. Prvním je, že zadržuje vlhkost. Druhým je, že pomáhá udržet dráždivé látky mimo pokožku.

Některé značky, například Aveeno, nabízejí hydratační krémy určené speciálně pro ekzémy. Při hledání hydratačních krémů byste se měli vyhnout těm, které obsahují přidané vonné látky, barviva nebo jiné složky, které mohou pokožku dráždit.

Do své rutiny byste měli zařadit také jemné čisticí prostředky, jako je například CeraVe. Udržování pokožky v čistotě pomůže předcházet infekcím na suchých a popraskaných místech pokožky.

A konečně, pokud navštěvujete dermatologa kvůli léčbě, měli byste s ním probrat, které léky pro vás mohou být nejvhodnější, a ujistit se, že je používáte podle předpisu, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Čeho se vyvarovat u pokožky s ekzémem

Některé látky mohou ekzém zhoršit. Nejlepší je vyhnout se výrobkům pro péči o pokožku s následujícími složkami:

 • Vonné látky: syntetické i přírodní vonné látky, včetně vonných látek z esenciálních olejů, mohou být pro ekzém velmi dráždivé. Oba typy vůní mohou také vyvolat alergické reakce.
 • Močovina: Ačkoli je močovina hydratační složkou, pokud máte ekzém, může vaši pokožku podráždit, protože se jedná o exfoliant, který může poškodit vnější vrstvu pokožky.
 • Lanolin: Lanolin je oblíbená hydratační složka, která se vyrábí z ovčí vlny. U některých lidí může vyvolat alergickou reakci a zhoršit ekzém.
 • Retinoidy: Přípravky na akné a přípravky pro zralou pleť často obsahují retinoidy, které mohou být velmi dráždivé. Na etiketě mohou být uvedeny jako "vitamin A".
 • Kokamidopropylbetain: Jedná se o pěnidlo, které se nachází v mnoha šamponech a mýdlech, zejména ve výrobcích pro děti "bez slz". Může však dráždit pokožku.
 • Propylenglykol: Tato složka se nachází v mnoha hydratačních přípravcích a krémech, ale u některých lidí může vyvolat alergickou reakci.
 • Ethanol: Ethanol je forma vysušujícího alkoholu, který se nachází v mnoha gelech. Protože je drsný a může pokožku vysušovat, může způsobit další podráždění.

Při nákupu výrobků pro péči o pleť kontrolujte etikety a věnujte pozornost výše uvedeným složkám. Můžete se také poohlédnout po výrobku s pečetí Národní ekzémové asociace. To vám pomůže vyhnout se výrobkům, které obsahují tyto známé dráždivé látky.

Mimo péči o pokožku mohou ekzém zhoršovat i další látky, se kterými můžete přijít do styku. Nejlepší je vyhnout se následujícím běžným spouštěčům.

 • Kovy, zejména nikl
 • kouř
 • některé textilie, například vlna
 • antibakteriální masti a ubrousky
 • drsná mýdla a čisticí prostředky pro domácnost
 • barviva používaná na kůži nebo dočasné tetování

I když pomáhá vyhýbat se místním látkám a chemikáliím, nezapomeňte, že to nejsou jediné spouštěče. Pokud je to možné, můžete se také vyvarovat:

 • velmi horké sprchy nebo koupele
 • suchému a studenému vzduchu
 • jakýmkoli potravinám nebo alergenům v ovzduší, které ekzém zhoršují.
 • stresu

Příklad denní rutiny pro pokožku s ekzémem

Vaše rutina se bude lišit v závislosti na spouštěčích a na tom, co plánujete každý den dělat. Konkrétnější pokyny získáte od svého dermatologa, který vám doporučí, co dělat.

Měli byste se zaměřit na hydrataci pokožky 2 až 3krát denně.

Ranní rutina

 • Vyčistěte si pleť: Pokud se ráno sprchujete nebo koupete a chcete si umýt obličej, raději se vyhněte drsným mýdlům a použijte nedráždivý čisticí přípravek, například CeraVe nebo Cetaphil. Pokud se rozhodnete si obličej nemýt, můžete místo toho jemně odstranit případný olej pomocí vody a měkkého hadříku.
 • Léčba: V případě potřeby osušte obličej a na místa s ekzémem naneste krémy nebo léky na předpis. V opačném případě ošetřete problematické oblasti hutným krémem na bázi oleje.
 • Hydratujte: Poté naneste hydratační krém na celou vlhkou pokožku. I když se nesprchujete, měli byste si ráno udělat čas a nanést na pokožku hydratační krém.
 • Chraňte: Pokud plánujete trávit čas venku, měli byste se před odchodem namazat opalovacím krémem s ochranným faktorem SPF 30. Pokud je chladno a sucho, ujistěte se, že jste zakryli co největší část pokožky.

V průběhu dne

 • Očistěte se: Mějte v koupelně, kuchyni nebo v práci jemná mýdla, která vám pomohou chránit ruce po celý den.
 • Hydratujte: Při každém mytí rukou je natřete krémem nebo hydratačním krémem.
  Podle potřeby znovu nanášejte opalovací krém.

Noční rutina

 • Čištění: Před spaním si umyjte obličej jemným čisticím prostředkem, abyste odstranili veškeré nečistoty a nánosy z celého dne. Pokud se plánujete sprchovat, udržujte teplotu vody vlažnou a omezte dobu sprchování na 5 až 10 minut.
 • Dopřejte si péči: Osušte se a poté věnujte čas ošetření problematických míst hutnými krémy na bázi oleje nebo podle potřeby použijte přípravky na předpis.
 • Hydratujte: Ihned po osušení namažte tělo hydratačním krémem. Můžete použít různé hydratační krémy na tělo a obličej.
 • Chraňte: Ujistěte se, že vaše noční oblečení a lůžkoviny jsou vyrobeny z látek, které neodírají a nedráždí vaši pokožku. Prodyšná a volně padnoucí bavlna je vhodnou tkaninou pro noční nošení. V případě potřeby zvažte použití zvlhčovače vzduchu, když je vzduch suchý. Udržování ložnice v čistotě a bez prachu vám pomůže vyhnout se alergenům přenášeným vzduchem.

Závěr

Jednou z nejdůležitějších součástí péče o ekzém je udržovat pokožku hydratovanou. Měli byste také podniknout kroky k tomu, abyste se vyhnuli spouštěčům, což může pomoci zabránit vzplanutí.

Vaše rutinní péče o pokožku by se měla skládat z plánů, kdy budete pokožku hydratovat, a také ze způsobů, jak ji pomáhat chránit. Vaše rutina se bude pravděpodobně lišit od rutiny ostatních lidí v závislosti na vašich aktuálních potřebách.

Pokud máte problémy s vytvořením účinné rutiny, možná se budete chtít poradit se svým lékařem. Ten vám může dát konkrétnější doporučení, která mohou pomoci ve vaší individuální situaci.

Zpět do obchodu