Slunce a jeho vliv na zdraví

OBSAH:

  • ZDRAVOTNÍ PŘÍNOSY POBYTU NA SLUNCI
  • JAK ZVÝŠIT SVŮJ POBYT NA SLUNCI
  • SHRNUTÍ

Slunce a zdraví

 

Již víme, že sluneční světlo je pro život nezbytné. Podporuje růst rostlin a plodin a udržuje nás v teple. Samozřejmě jsme se také dozvěděli, že přílišné vystavování se slunci může způsobit rakovinu kůže, a proto jsme začali věnovat pozornost tomu, kolik času na něm trávíme.

Věděli jste ale, že pobyt na slunci má také mnoho zdravotních výhod? Proto je sice nezbytné chránit se před přílišným vystavováním se slunečním paprskům, ale zároveň je dobré se ujistit, že se vám dostává i zdraví prospěšných látek.

ZDRAVOTNÍ PŘÍNOSY POBYTU NA SLUNCI

Mnoho lidí si klade otázku: kolik je "dost"? Odpověď závisí na celé řadě faktorů, ale obecně odborníci tvrdí, že 5 až 30 minut denně stačí k tomu, abyste získali některé z výhod slunečního záření, aniž byste riskovali jeho poškození. Pokud používáte opalovací krém, můžete být venku déle. O tom, co je pro vás nejvhodnější, se poraďte se svým zdravotníkem.

Zopakujme si některé hlavní výhody pobytu na slunci.

1. ZLEPŠUJE SPÁNEK

Výzkum ukázal, že hodina strávená na ranním světle zlepší váš spánek, protože sluneční světlo říká vašemu tělu, kdy má zvýšit nebo snížit hladinu melatoninu. Čím více se tedy můžete vystavovat slunci, tím více melatoninu se bude produkovat, až přijde čas jít spát.

2. SNÍŽÍ STRES

Kromě toho, že vám melatonin pomáhá spát, pomáhá snižovat hladinu stresu. Navíc vzhledem k tomu, že během pobytu venku obvykle děláte něco fyzického, může vám dodatečný pohyb pomoci spálit stres.

3. POSILUJE KOSTI

Vitamin D pomáhá udržovat hladinu vápníku, což vede k pevným kostem. Nejlepším způsobem, jak získat vitamin D, je trávit čas venku, protože naše tělo ho produkuje, když jsme na slunci. Pokud máte světlou pleť, stačí 15 minut denně.

4. POMÁHÁ UDRŽOVAT VAŠI VÁHU

Podle odborníků pomáhá při hubnutí pobyt na slunci po dobu asi 30 minut mezi 8. a 12. hodinou. Samozřejmě mohou hrát roli i jiné faktory, ale zdá se, že mezi ranním pobytem na slunci a úbytkem hmotnosti existuje souvislost.

5. POSILUJE IMUNITU

Další věcí, pro kterou je vitamin D potřebný, je posílení imunitního systému. Pokud je váš imunitní systém zdravý, můžete se přirozeně bránit nemocem a infekcím, některým formám rakoviny a dokonce vám pomůže zotavit se z operace.

6. ZLEPŠUJE DUŠEVNÍ ZDRAVÍ

Duševní zdraví je pro vaše celkové zdraví velmi důležité a existují vědecké důkazy, že pobyt na slunci zlepšuje vaše duševní zdraví. Vystavení přirozenému světlu totiž zvyšuje produkci serotoninu ve vašem těle, který vás udržuje klidné, soustředěné a šťastné.

7. ZLEPŠUJE HLADINU ENERGIE

Víme, že pobyt na slunci zlepšuje hladinu serotoninu, který zvyšuje vaši náladu a koncentraci. Když máte dobrou náladu, vaše hladina energie je vyšší, což znamená, že jste produktivnější. Když se slunečnímu světlu nevystavujete, hladina serotoninu klesá, což znamená, že vaše energie a nálada jsou nižší.

8. ZLEPŠUJE FUNKCI MOZKU

Vitamin D souvisí také s funkcí mozku. Jedna studie odhalila, že pacienti, kteří měli špatné fungování mozku, měli také nízkou hladinu vitaminu D. Vystavení slunečnímu záření však zvyšuje růst nervových buněk v hipokampu, což je oblast mozku zodpovědná za vytváření, uspořádávání a ukládání vzpomínek.

9. ZLEPŠUJE STAV POKOŽKY

Uvádí se, že vystavení slunečnímu záření pomáhá léčit kožní onemocnění, jako jsou ekzémy, akné, lupénka a žloutenka. Je to proto, že sluneční světlo spouští uvolňování sloučeniny, která zbavuje zánětu. Zvýšení hladiny vitaminu D také pomáhá zlepšit imunitní systém, což pomáhá zpomalit postup kožních onemocnění.

10. ZLEPŠUJE ZDRAVÍ OČÍ

Některé studie prokázaly, že mírné vystavování slunečnímu záření, zejména v období dospívání a mladé dospělosti, může pomoci snížit pravděpodobnost vzniku krátkozrakosti.

11. SNIŽUJE KREVNÍ TLAK

Jedna studie odhalila, že při vystavení slunečnímu záření vaše tělo přirozeně uvolňuje oxid dusnatý, přírodní sloučeninu, která pomáhá snižovat krevní tlak. To bylo důležité, protože v té době se věřilo, že jediným zdravotním přínosem pobytu na slunci je zvýšení produkce vitaminu D.

12. SNIŽUJE ZÁNĚT

Jak jsme již opakovaně uvedli, pobyt na slunci zvyšuje produkci vitaminu D, který je nezbytný pro mnoho funkcí v našem těle, včetně imunitního systému. Imunitní systém může být silným protizánětlivým činitelem. Proto trávte nějaký čas na slunci, abyste přirozeně zvýšili hladinu vitaminu D.

13. SNIŽUJE RIZIKO VZNIKU RAKOVINY

Opět vitamin D na pomoc. Vědci zkoumali výskyt různých druhů rakoviny a porovnávali je podle toho, zda se lidé v dané oblasti vystavovali slunečnímu záření, či nikoli. Studie odhalila, že ti, kteří žili v jižních zeměpisných šířkách a byli více vystaveni slunci, měli menší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu než ti, kteří žili v severních zeměpisných šířkách a byli slunci vystaveni méně.

14. DELŠÍ ŽIVOT

Jedna studie odhalila, že ti, kteří trávili více času na slunci, žili v průměru o 6 měsíců až 2 roky déle než ti, kteří venku moc času netrávili. K potvrzení této myšlenky je však zapotřebí dalšího výzkumu v této oblasti.

JAK PRODLOUŽIT POBYT NA SLUNCI

Existuje několik způsobů, jak zvýšit množství slunečního záření, kterému jste denně vystaveni.

Jak zvýšit své vystavení slunečnímu záření.

SNÍDEJTE NA SLUNCI

Studie prokázaly, že ranní slunění je nejlepší, protože dává tělu signál, aby přestalo produkovat melatonin. I když UVB paprsky nemohou proniknout oknem a stimulovat tak tvorbu vitaminu D, měli byste alespoň během snídaně sedět u okna.

Jak zvýšit množství slunečního svitu.

UDĚLEJTE SI PŘESTÁVKU NA SLUNCI

Chcete-li zvýšit hladinu vitaminu D, snažte se alespoň na 15 minut denně vyjít ven. Nejvhodnější doba je uprostřed dne, kdy je slunce nejsilnější, a nezapomeňte, že ruce, nohy a trup absorbují nejvíce slunečních paprsků a ruce a obličej nejméně.

Jak zvýšit intenzitu slunečního záření: Jeďte na dovolenou

VYRAZTE NA DOVOLENOU

Pokud pracujete uvnitř a ven moc nechodíte, zvažte dovolenou. Je to dobrý nápad, zejména pokud žijete v severním podnebí, kde v zimě není mnoho slunce. Vyrazte někam do tropů, kde je dostatek slunce, na kterém se můžete vyhřívat.

SHRNUTÍ

Slunce je pro naše zdraví naprosto nezbytné. Sluneční paprsky potřebujeme pro dostatek vitaminu D, dobrou náladu, pravidelný denní biorytmus a pro správné fungování naší imunity. Slunce nám dodává pozitivní energii a není divu, že na něm chceme trávit co nejvíce času. Všeho moc ale škodí. V přiměřených dávkách je sluneční světlo prospěšné, ale ve vysokých dávkách může být škodlivé. Mluvíme o příliš dlouhém a nechráněném pobytu na slunci.

Zpět do obchodu