Jak používat kolagenový prášek: 13 způsobů

Obsah:

  • Jak namíchat kolagenový prášek
  • Nejlepší způsoby použití kolagenového prášku
  • Jak zabránit shlukování kolagenového prášku
  • Kdy je nejlepší čas užívat kolagenový prášek?

kolagen55_1

Kolagen jako nejrozšířenější bílkovina v našem těle je nezbytný pro různé funkce.

Kromě toho, že slouží k tvorbě pojivové tkáně, poskytuje tato strukturální bílkovina také kosmetické výhody pro naši pokožku, vlasy a nehty.

Jakmile však začnete vlivem stresu a času ztrácet zásoby kolagenu, je dobré užívat kolagenový doplněk, který vám pomůže zásoby ochránit.

Pokud vás zajímá, jak užívat kolagenový prášek pro zlepšení pružnosti pokožky nebo minimalizaci výskytu jemných vrásek, pokračujte ve čtení, kde najdete několik způsobů, jak kolagen konzumovat a pít ve stravě.

Ačkoli jste pravděpodobně slyšeli o hydrolyzovaném kolagenu nebo kolagenních peptidech z kostního vývaru, hovězím kolagenu a mořském kolagenu, je důležité vědět, že ne všechen kolagen je živočišného původu.

Funguje veganský kolagen? Pro ty, kteří hledají produkt na rostlinné bázi, jsou veganské doplňky stravy podporující kolagen dobrou volbou ke zvážení. Ať už jste vegani, nebo ne, možná budete chtít alternativu ke kolagenu získávanému z hovězí kůže a rybích šupin.

V konečném důsledku je váš kolagen tím nejlepším kolagenem, takže byste měli udělat vše, co je ve vašich silách, abyste ho podpořili.

Jak namíchat kolagenový prášek

Pro dosažení nejlepších výsledků užívejte 1 zaokrouhlenou polévkovou lžíci kolagenového prášku denně. K jeho zapracování do nápoje potřebujete pouze lžičku, mixér, šejkr nebo míchačku.

Nejlepší způsoby použití kolagenového prášku

Neexistuje jeden nejlepší způsob, jak kolagenový doplněk pít. Je to univerzální složka, která se dobře mísí do nápojů, koktejlů, a dokonce i do pečiva. Teplý nebo studený, kolagenový doplněk poskytuje přidanou funkčnost čemukoli ve vašem jídelníčku. Přečtěte si 13 způsobů, jak si ho můžete vychutnat.

1. Káva

Proč si kolagen nevyškrtnout ze seznamu hned po ránu? Tolik lidí začíná den kávou, takže kolagen v prášku je bezproblémový způsob, jak přidat kolagen do svého každodenního jídelníčku. Kolagenový prášek se také dobře hodí do ledové kávy nebo nápojů espresso. Stačí přidat 1 zaokrouhlenou polévkovou lžíci do kávového nápoje a smíchat pomocí napěňovače. Vyzkoušejte tento recept na kolagenovou spirituální kávu pro přidanou dávku prospěšných adaptogenů a bylin.

2. Čaj

Začněte nebo zakončete den uklidňujícím kolagenovým čajem. Vzhledem k tomu, že horké tekutiny jsou skvělým způsobem, jak rozpustit kolagenový prášek, je čaj snadnou volbou pro konzumaci vašeho denního doplňku. Chcete-li svému mléčnému Early Grey, chai nebo jinému oblíbenému čajovému nápoji dodat extra krémovou chuť, zalijte kolagenový prášek vroucí vodou a zamíchejte nebo rozmixujte.

3. Matcha Latte

Matcha je plná prospěšných látek, jako jsou antioxidanty, a kolagen je ideální přidat do matcha latte, protože ho už na začátku trochu promícháte. Buď přidejte kolagenový prášek do suchého prášku matcha (½ čajové lžičky) před šleháním s ¼ šálku horké vody, nebo ho přidejte do napěněného mléka před spojením obou tekutin.

4. Horká čokoláda

Zde je funkční důvod, proč pít horkou čokoládu. Kakao, bohaté na polyfenoly a flavanoly, které zlepšují náladu, je spojováno se zdravotními přínosy od zlepšení krevního tlaku a průtoku až po lepší kognitivní funkce. Kakao má ve skutečnosti nejvyšší koncentraci flavanolů ze všech potravin.

5. Smoothies

Přidání veganského kolagenového prášku do každodenního smoothie je snadný způsob, jak podpořit pružnost a hydrataci pokožky na cestách. Zbylé ovoce a špenát? Pošlete ho do mrazáku nebo rovnou do mixéru. Smoothie jsou skvělým způsobem, jak využít produkty, které máte po ruce, a zároveň přidat výhody proteinového prášku a dalších doplňků stravy. Jednoduše přidejte 1 zaokrouhlenou polévkovou lžíci kolagenu k ostatním ingrediencím smoothie, rozmixujte a vychutnejte si ho. Tento recept na smoothie s broskvemi a kolagenem je oblíbený.

6. Proteinové koktejly

Kolagenové doplňky jsou skvělým doplňkem proteinových koktejlů. Jaký je rozdíl mezi proteinovým koktejlem a smoothie? Záleží na tom, koho se zeptáte, ale smoothie obvykle používají ovoce a zeleninu a jsou šlehány v mixéru. Proteinový koktejl je založen na práškových bílkovinách a může být tak jednoduchý jako mléko a bílkoviny přidané do láhve ručního šejkru. Do vybraného proteinového prášku přidejte kolagen a dobře protřepejte s vaším oblíbeným mlékem.

7. Jogurt

Vašemu rannímu jogurtu by se hodil kolagen! Přidejte 1 polévkovou lžíci do svého oblíbeného jogurtu a dobře promíchejte. Podávejte s bobulemi nebo nakrájeným ovocem, ořechy, semínky, müsli nebo jinou oblíbenou polevou.

8. Chia pudink

Chia je výživový poklad, který se po staletí používá jako silný zdroj omega-3 mastných kyselin, bílkovin, vlákniny, antioxidantů a minerálů. Tato drobná semínka pomáhají detoxikovat organismus, čistit trávicí systém, stimulovat mozek a vyživovat pokožku, vlasy a vnitřní orgány.

Chcete-li přidat další blahodárné účinky na pleť do svého chia pudinku k snídani nebo dezertu, smíchejte 1 polévkovou lžíci kolagenu s 1 šálkem (nebo o něco více) mandlového mléka nebo mléka dle vlastního výběru. Poté přidejte 3 polévkové lžíce organických chia semínek a syrový med nebo sladidlo dle vlastního výběru . Intenzivně prošlehejte a nechte přes noc (nebo alespoň 3 hodiny) vychladit v lednici. Až budete připraveni ke konzumaci, přidejte své oblíbené polevy, například čerstvé ovoce nebo kakaové hrudky, a vychutnejte si je.

9. Zmrzlina

Zmrzlina může být nejlepším způsobem užívání kolagenového prášku. Přidejte kopeček kolagenového prášku do receptu na domácí zmrzlinu předtím, než ji budete šlehat ve zmrzlinovači nebo zmrazovat podle receptu.

10. Pečení

Věděli jste, že s kolagenovým práškem můžete péct? Přidejte ho do koláčů, sušenek, brownies, bochníků, palačinek a vaflí. Stačí zašlehat několik lžic kolagenového prášku do suchých ingrediencí nebo základní směsi, kterou používáte, a můžete začít.

11. Vývar

Vývary a polévky představují lahodný základ pro kolagenový prášek. Pokud jíte živočišné produkty, můžete kolagen přidat do vývaru z kostí, abyste zvýšili jeho prospěšnost, nebo ho můžete přidat do kombu či mineralizovaného zeleninového vývaru. Kolagenový prášek přidejte do hrnce s vývarem až po zapracování tekutiny nebo 1-2 odměrky zašlehejte do každé porce a dobře promíchejte.

12. Mléko

Pokud jste minimalisté, můžete kolagenový prášek jednoduše zapít přímo jakýmkoli mlékem - mandlovým, kokosovým nebo vámi preferovaným. Pokud jste příznivci studeného mléka k dezertu nebo teplého mléka před spaním, zkuste příště přidat odměrku kolagenového prášku.

13. Voda

Jste v nouzi? Stačí přidat kolagenový prášek do vody a proměnit ji v krémový základ, který může nahradit mléko v čemkoli!

Jak zabránit slepování kolagenového prášku

Proč se kolagen sráží? Samotné slovo pochází z řeckého slova kolla, což znamená "lepidlo". Tato bílkovina je často označována jako lepidlo, které drží naše tělo pohromadě. Skvělé, ale v důsledku toho jsou kolagenové doplňky stravy ze své podstaty lepkavé, takže aby se zabránilo shlukování, je nejlepší kolagen důkladně promíchat.

Pro rychlé odvápnění bývají nejúčinnější horké nápoje, jako je čaj nebo káva, ale postačí jakýkoli nápoj, pokud máte k dispozici mixér, pěnič, šejkr nebo lžíci, kterou jej můžete rozmíchat.

Kdy je nejlepší užívat kolagenový prášek?

Pokud vás zajímá, kdy je nejlepší čas na užívání kolagenu, krátká odpověď zní: kdykoli je to pro vaše tělo a rutinu nejlepší.

Vzhledem k tomu, že kolagen má tendenci se dobře mísit s horkými nápoji, můžete si ho vzít ráno, když pravděpodobně sáhnete po kávě nebo matcha, nebo večer, když si dáte bylinkový čaj na uklidnění. Pokud však máte tendenci mít v poledne chuť na něco dobrého, bílkoviny obsažené v kolagenu mohou pomoci chuť zmírnit, takže byste si ho mohli dát i tehdy.

Vzhledem k tomu, že kolagen je rozpustný ve vodě, nemusíte se obávat, že byste ho užívali s jídlem.

Díky tolika různým způsobům konzumace kolagenu a jeho typům vás jeho užívání nikdy neomrzí. Ať už používáte kolagenové peptidy, nebo se rozhodnete pro doplněk stravy s rostlinným kolagenem , existuje mnoho způsobů, jak požitý kolagenový prášek zařadit do koktejlů, kávy a dalších nápojů.

Přestože existují rozdíly mezi veganským a živočišným kolagenem, extra dávka ve vašem dni může prospět vaší pleti, vlasům a celkovému zdraví. Jaký je tedy nejlepší způsob užívání kolagenu? Kterýkoli způsob vám nejlépe vyhovuje, abyste v jeho příjmu zůstali důslední pro dosažení nejlepších výsledků.

Zpět do obchodu