Zdravotní účinky hořké čokolády

OBSAH:

  • 7 zdravotních přínosů hořké čokolády nebo kakaa, které jsou vědecky podložené
  • Závěr

horka cokolada

Umírněná konzumace hořké čokolády s vysokým obsahem kakaa vám může dodávat antioxidanty a minerální látky a může vás chránit před srdečními chorobami. Může však také obsahovat vysoké množství cukru a kalorií.

Hořká čokoláda je plná živin, které mohou pozitivně ovlivnit vaše zdraví.

Vyrábí se ze semen kakaovníku a je jedním z nejlepších zdrojů antioxidantů, které můžete najít.

Studie ukazují, že hořká čokoláda může zlepšit vaše zdraví a snížit riziko srdečních onemocnění.

7 zdravotních přínosů hořké čokolády neboli kakaa, které jsou podloženy vědeckými poznatky

1. Velmi výživná

Pokud si koupíte kvalitní hořkou čokoládu s vysokým obsahem kakaa, pak je poměrně výživná.

Obsahuje slušné množství rozpustné vlákniny a je plná minerálních látek.

Stogramová tabulka hořké čokolády se 70-85 % kakaa obsahuje:

  • 11 gramů vlákniny
  • 66 % DV železa
  • 57 % DV hořčíku
  • 196 % DV mědi
  • 85 % DV manganu
  • Kromě toho obsahuje velké množství draslíku, fosforu, zinku a selenu.

Samozřejmě 100 g je poměrně velké množství, které byste neměli konzumovat denně. Tyto živiny také obsahují 600 kalorií a mírné množství cukru.

Z tohoto důvodu je lepší hořkou čokoládu konzumovat s mírou.

Kakao a hořká čokoláda mají také dobrý profil mastných kyselin. Tuky se skládají především z kyseliny olejové (tuk prospěšný pro srdce, který se nachází také v olivovém oleji), kyseliny stearové a kyseliny palmitové.

Kyselina stearová má neutrální vliv na hladinu cholesterolu v těle. Kyselina palmitová může zvyšovat hladinu cholesterolu, ale tvoří pouze jednu třetinu celkových kalorií tuků.

Hořká čokoláda obsahuje také povzbuzující látky, jako je kofein a teobromin, ale je nepravděpodobné, že by vás v noci uspala, protože množství kofeinu je ve srovnání s kávou velmi malé.

SHRNUTÍ
Kvalitní hořká čokoláda je bohatá na vlákninu, železo, hořčík, měď, mangan a několik dalších minerálních látek.

2. Je silným zdrojem antioxidantů

ORAC je zkratka pro kapacitu absorpce kyslíkových radikálů. Jedná se o měřítko antioxidační aktivity potravin.

V podstatě vědci postaví skupinu volných radikálů (těch špatných) proti vzorku potraviny a zjišťují, jak dobře dokáží antioxidanty v potravině volné radikály neutralizovat.

Na základě těchto studií je čokoláda považována za bohatou na antioxidanty. Biologická relevance hodnot ORAC je však zpochybňována, protože se měří ve zkumavce a v těle nemusí mít stejný účinek.

Výzkumy u lidí neprokazují vždy stejný rozsah antioxidačních účinků čokolády. Podle odborníků však zatím není dostatek důkazů, aby se to dalo s jistotou říci.

Hořká čokoláda je plná organických sloučenin, které jsou biologicky aktivní a působí jako antioxidanty. Patří mezi ně mimo jiné polyfenoly, flavanoly a katechiny. Podle výzkumů mohou polyfenoly obsažené v hořké čokoládě v kombinaci s dalšími potravinami, jako jsou mandle a kakao, pomáhat snižovat některé formy LDL ("špatného") cholesterolu.

Jedna studie ukázala, že kakao a hořká čokoláda mají větší antioxidační aktivitu, polyfenoly a flavanoly než jakékoli jiné testované ovoce, mezi něž patřily borůvky a bobule acai.

SHRNUTÍ
Kakao a hořká čokoláda mají širokou škálu účinných antioxidantů. Ve skutečnosti jich mají mnohem více než většina ostatních potravin.

3. Mohou zlepšit průtok krve a snížit krevní tlak

Flavanoidy v hořké čokoládě mohou stimulovat endotel, výstelku tepen, k produkci oxidu dusnatého (NO).

Jednou z funkcí NO je vysílat signály tepnám, aby se uvolnily, což snižuje odpor při průtoku krve, a tím snižuje krevní tlak.

Mnoho kontrolovaných studií ukazuje, že kakao a hořká čokoláda mohou zlepšit průtok krve a snížit krevní tlak, i když účinky jsou obvykle mírné .

Jedna studie na lidech s cukrovkou 2. typu a vysokým krevním tlakem však neprokázala žádný účinek, takže to berte s rezervou. Je možné, že lidem, kteří se již léčí s vysokým krevním tlakem, nemusí přidání kakaových flavanolů do stravy dále prospívat.

Vzhledem k velkým rozdílům mezi jednotlivými studiemi na toto téma je zřejmé, že je zapotřebí dalšího výzkumu.

SHRNUTÍ
Bioaktivní látky v kakau mohou zlepšovat průtok krve v tepnách a způsobovat malé, ale statisticky významné snížení krevního tlaku.

akcnibalicky

4. Zvyšují HDL a chrání LDL před oxidací.

Konzumace hořké čokolády může zlepšit několik důležitých rizikových faktorů srdečních onemocnění. Může chránit před vysokou hladinou cholesterolu.

Malá studie zjistila, že konzumace hořké čokolády doplněné flavanolem lykopenem významně snižuje celkový cholesterol, LDL ("špatný") cholesterol a triglyceridy.

Některé formy LDL cholesterolu jsou náchylnější k oxidaci, ke které dochází při reakci s volnými radikály v těle. Oxidace způsobuje, že samotné částice LDL jsou reaktivní a mohou poškozovat další tkáně, například výstelku tepen v srdci.

Je logické, že kakao snižuje množství forem LDL náchylných k oxidaci. Obsahuje řadu silných antioxidantů, které skutečně vstupují do krevního oběhu a chrání lipoproteiny před oxidačním poškozením .

Flavanoly obsažené v hořké čokoládě mohou také snižovat inzulinovou rezistenci, která je dalším častým rizikovým faktorem onemocnění, jako jsou srdeční choroby a cukrovka.

Hořká čokoláda však obsahuje také cukr, který může mít opačný účinek.

SHRNUTÍ
Tmavá čokoláda zlepšuje několik důležitých rizikových faktorů onemocnění. Snižuje LDL náchylné k oxidaci a zlepšuje citlivost na inzulín.

5. Může snižovat riziko srdečních onemocnění

Sloučeniny v hořké čokoládě se zdají být vysoce ochranné proti oxidaci LDL.

Z dlouhodobého hlediska by tak mělo docházet k mnohem menšímu ukládání cholesterolu v tepnách, což by mělo vést ke snížení rizika srdečních onemocnění.

Ve skutečnosti výzkumy ukazují poměrně výrazné zlepšení.

Několik studií v průběhu času prokázalo, že konzumace kakaa nebo čokolády bohaté na flavanol může snížit krevní tlak a zlepšit kardiovaskulární zdraví.

Přehled studií ukázal, že konzumace čokolády 3x týdně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění o 9 % . Častější konzumace čokolády prokázala jen malý dodatečný přínos.

Jiný přehled naznačil, že konzumace 45 g čokolády týdně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění o 11 %. Konzumace více než 100 gramů čokolády týdně se nezdá mít žádný přínos pro zdraví.

Klinická studie z roku 2017 zjistila, že u lidí, kteří konzumovali mandle s hořkou čokoládou nebo bez ní, se zlepšila hladina LDL cholesterolu.

Všechna tato zjištění jsou sice slibná, ale je zapotřebí více důkazů, abychom věděli, zda riziko snížila právě čokoláda.

Jelikož je však znám biologický proces (nižší krevní tlak a nižší LDL náchylný k oxidaci), je pravděpodobné, že pravidelná konzumace hořké čokolády může snížit riziko srdečních onemocnění.

SHRNUTÍ
Výzkumy ukazují na snížené riziko srdečních onemocnění u těch, kteří konzumují přiměřené množství čokolády.

6. Může chránit pokožku před sluncem

Bioaktivní sloučeniny obsažené v hořké čokoládě mohou být skvělé i pro vaši pokožku.

Flavanoly mohou chránit před poškozením sluncem, zlepšují průtok krve kůží a zvyšují hustotu a hydrataci pokožky.

Minimální erytémová dávka (MED) je minimální množství UVB záření potřebné k tomu, aby po 24 hodinách od vystavení pokožce způsobilo její zarudnutí.

Studie prokázaly, že MED se může zvýšit, a dokonce zdvojnásobit po konzumaci tmavé čokolády nebo kakaa s vysokým obsahem flavanolu po dobu 12 týdnů. Výsledkem je lepší ochrana pokožky před slunečním zářením.

Pokud plánujete dovolenou na pláži, zvažte, zda si v týdnech a měsících před ní nedopřát trochu hořké čokolády. Než se však vzdáte své péče o pleť ve prospěch většího množství hořké čokolády, poraďte se se svým lékařem nebo dermatologem. A nezapomeňte, že čokoláda nemůže nahradit opalovací krém ani jiné formy ochrany před sluncem.

SHRNUTÍ
Studie ukazují, že flavanoly z kakaa mohou zlepšit prokrvení pokožky a chránit ji před poškozením sluncem.

7. Mohly by zlepšit funkci mozku

Dobrým zprávám ještě není konec. Hořká čokoláda může také zlepšit funkci vašeho mozku.

Studie ukazují, že konzumace kakaa s vysokým obsahem flavanolů může u mladých dospělých zlepšit průtok krve mozkem. To může vysvětlovat, proč se zdá, že každodenní konzumace kakaa zlepšuje pozornost, verbální učení a paměť.

Kakaové flavanoidy mohou také pomáhat udržovat kognitivní funkce u starších osob s mírnou kognitivní poruchou a snižovat pravděpodobnost přechodu do demence. Je však zapotřebí dalšího výzkumu .

Kromě toho kakao obsahuje stimulanty, jako je kofein a teobromin, což může být klíčovým důvodem, proč může krátkodobě zlepšovat mozkové funkce .

SHRNUTÍ
Kakao nebo hořká čokoláda mohou zlepšovat funkci mozku tím, že zvyšují průtok krve. Obsahuje také stimulanty, jako je kofein a teobromin.

Závěr

Existuje mnoho důkazů o tom, že kakao může mít výrazný přínos pro zdraví, zejména v oblasti ochrany před srdečními chorobami.

To samozřejmě neznamená, že byste měli každý den konzumovat velké množství čokolády. Stále obsahuje hodně kalorií a je snadné se jí přejíst.

Možná si dejte jeden nebo dva čtverečky po večeři a zkuste si je vychutnat. Chcete-li získat výhody kakaa bez kalorií v čokoládě, zvažte přípravu horkého kakaa bez smetany a cukru.

Uvědomte si také, že spousta čokolády na trhu není výživná.

Vybírejte si tu kvalitní: hořkou čokoládu se 70% nebo vyšším obsahem kakaa. Možná byste se měli podívat na tento návod, jak najít nejlepší hořkou čokoládu.

Tmavé čokolády obvykle obsahují trochu cukru, ale jeho množství je obvykle malé a čím je čokoláda tmavší, tím méně cukru obsahuje.

Čokoláda je pozoruhodná potravina, která úžasně chutná a zároveň poskytuje významné zdravotní výhody.

Zpět do obchodu