12 nejlepších potravin pro zdravou pleť

OBSAH:

  • 12 nejlepších potravin pro udržení zdravé pleti
  • Závěr

plet

Strava bohatá na zdravé tuky a vitaminy může podpořit zdraví pokožky. Mnoho druhů ovoce a zeleniny, včetně červených hroznů a rajčat, obsahuje sloučeniny, které mohou vaší pleti prospět.

Výživa je pro zdraví důležitá. Nezdravá strava může poškodit váš metabolismus, způsobit přibývání na váze a dokonce poškodit orgány, jako je srdce a játra.

To, co jíte, však ovlivňuje i další orgán - vaši pokožku.

S tím, jak se vědci dozvídají více o stravě a těle, je stále jasnější, že to, co jíte, může výrazně ovlivnit zdraví a stárnutí vaší pokožky.

12 nejlepších potravin pro udržení zdravé pleti

1. Mastné ryby

Mastné ryby, jako je losos, makrela a sleď, jsou vynikajícími potravinami pro zdravou pleť. Jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité pro udržení zdraví pokožky.

Omega-3 mastné kyseliny jsou potřebné k udržení silné, pružné a hydratované pokožky. Nedostatek omega-3 mastných kyselin může skutečně způsobit suchou pokožku .

Omega-3 mastné kyseliny v rybách snižují záněty, které mohou způsobovat zarudnutí a akné. Mohou dokonce snižovat citlivost pokožky na škodlivé sluneční UV záření.

Některé studie ukazují, že doplňky stravy s rybím olejem mohou pomoci v boji proti zánětlivým a autoimunitním onemocněním postihujícím vaši pokožku, jako je lupénka a lupus.

Mastné ryby jsou také zdrojem vitaminu E, jednoho z nejdůležitějších antioxidantů pro vaši pokožku.

Příjem dostatečného množství vitaminu E je nezbytný pro ochranu pokožky před poškozením volnými radikály a záněty.

Tento druh mořských plodů je také zdrojem vysoce kvalitních bílkovin, které jsou potřebné pro udržení pevnosti a integrity vaší pokožky.

V neposlední řadě ryby poskytují zinek - minerál nezbytný pro regulaci:

  • záněty
  • celkového zdraví pokožky
  • tvorbu nových kožních buněk

Nedostatek zinku může vést k zánětům kůže, kožním lézím a opožděnému hojení ran.

SHRNUTÍ
Mastné ryby, jako je losos, obsahují omega-3 mastné kyseliny, které mohou zmírňovat záněty a udržovat pokožku hydratovanou. Jsou také dobrým zdrojem kvalitních bílkovin, vitaminu E a zinku.

2. Avokádo

Avokádo má vysoký obsah zdravých tuků. Tyto tuky prospívají mnoha funkcím v těle, včetně zdraví pokožky.

Dostatečný příjem těchto tuků je nezbytný pro udržení pružnosti a hydratace pokožky.

Jedna studie, které se zúčastnilo více než 700 žen, zjistila, že vysoký příjem celkových tuků - konkrétně typů zdravých tuků obsažených v avokádu - je spojen s pružnější a vláčnější pokožkou.

Předběžné důkazy také ukazují, že avokádo obsahuje sloučeniny, které mohou pomáhat chránit pokožku před poškozením sluncem. Poškození pokožky UV zářením může způsobit vrásky a další známky stárnutí.

Avokádo je také dobrým zdrojem vitaminu E, což je důležitý antioxidant, který pomáhá chránit pokožku před oxidačním poškozením. Většina Američanů nemá dostatek vitaminu E ve stravě.

Zajímavé je, že vitamin E se zdá být účinnější v kombinaci s vitaminem C.

Vitamin C je rovněž nezbytný pro zdravou pokožku. Pokožka ho potřebuje k tvorbě kolagenu, což je hlavní strukturální bílkovina, díky níž je pokožka silná a zdravá.

Nedostatek vitaminu C je dnes vzácný, ale mezi běžné příznaky patří suchá, drsná a šupinatá kůže, která má tendenci snadno modrat.

Vitamin C je také antioxidant, který pomáhá chránit pokožku před oxidačním poškozením způsobeným sluncem a životním prostředím, což může vést ke známkám stárnutí .

SHRNUTÍ
Avokádo má vysoký obsah prospěšných tuků a obsahuje vitaminy E a C, které jsou důležité pro zdravou pokožku. Obsahuje také sloučeniny, které mohou chránit pokožku před poškozením sluncem.

3. Vlašské ořechy

Vlašské ořechy mají mnoho vlastností, které z nich činí vynikající potravinu pro zdravou pokožku.

Jsou dobrým zdrojem esenciálních mastných kyselin, což jsou tuky, které si tělo nedokáže samo vytvořit.

Ve skutečnosti jsou bohatší než většina ostatních ořechů na omega-3 i omega-6 mastné kyseliny.

Strava s příliš vysokým obsahem omega-6 tuků může podporovat záněty, včetně zánětlivých kožních onemocnění, jako je lupénka.

Na druhou stranu omega-3 tuky snižují zánětlivé procesy v těle - včetně zánětů kůže.

Zatímco omega-6 mastné kyseliny jsou v západní stravě hojně zastoupeny, zdrojů omega-3 mastných kyselin je málo.

Protože vlašské ořechy obsahují dobrý poměr těchto mastných kyselin, mohou pomoci v boji proti potenciální zánětlivé reakci na nadměrné množství omega-6.

Kromě toho vlašské ořechy obsahují další živiny, které vaše pokožka potřebuje ke správnému fungování a udržení zdraví.

Jedna unce (28 gramů) vlašských ořechů obsahuje 8 % denní dávky zinku.

Zinek je nezbytný pro správné fungování kůže jako ochranné bariéry. Je také nezbytný pro hojení ran a boj s bakteriemi i záněty.

Kromě 4-5 gramů bílkovin v unci (28 gramů) poskytují vlašské ořechy také malé množství antioxidantů vitaminu E a selenu.

SHRNUTÍ
Vlašské ořechy jsou dobrým zdrojem esenciálních tuků, zinku, vitaminu E, selenu a bílkovin - všech živin, které vaše pokožka potřebuje ke svému zdraví.

4. Slunečnicová semínka

Obecně jsou ořechy a semena dobrým zdrojem živin, které podporují pokožku.

Slunečnicová semínka jsou toho vynikajícím příkladem.

Jedna unce (28 gramů) slunečnicových semínek obsahuje 49 % DV vitaminu E, 41 % DV selenu, 14 % DV zinku a 5,5 gramu bílkovin.

SHRNUTÍ
Slunečnicová semínka jsou vynikajícím zdrojem živin, včetně vitaminu E, který je důležitým antioxidantem pro pokožku.

5. Sladké brambory

Beta-karoten je živina, která se nachází v rostlinách.

Funguje jako provitamin A, což znamená, že se v těle může přeměnit na vitamin A.

Beta-karoten se nachází v pomerančích a zelenině, jako je mrkev, špenát a sladké brambory.

Výborným zdrojem jsou sladké brambory - jedna 100gramová porce pečených sladkých brambor obsahuje tolik betakarotenu, že dodá více než šestinásobek vitaminu A.

Karotenoidy, jako je betakaroten, pomáhají udržovat pokožku zdravou tím, že působí jako přírodní ochrana proti slunečnímu záření.

Při konzumaci se tento antioxidant zabudovává do kůže a pomáhá chránit kožní buňky před slunečním zářením. Tím pomáhá předcházet spálení od slunce, odumírání buněk a suché a vrásčité pokožce.

Zajímavé je, že vysoké množství betakarotenu může také dodat pokožce teplou, oranžovou barvu, což přispívá k celkově zdravějšímu vzhledu.

SHRNUTÍ
Sladké brambory jsou vynikajícím zdrojem betakarotenu, který působí jako přírodní ochrana proti slunečnímu záření a může chránit vaši pokožku před poškozením sluncem.

6. Červená nebo žlutá paprika

Stejně jako sladké brambory jsou papriky vynikajícím zdrojem beta karotenu, který vaše tělo přeměňuje na vitamin A.

Jeden šálek (149 g) nakrájené červené papriky obsahuje ekvivalent 156 % DV vitaminu A .

Jsou také jedním z nejlepších zdrojů vitaminu C. Tento vitamin je potřebný k tvorbě bílkoviny kolagenu, která udržuje pokožku pevnou a silnou.

Jeden šálek (149 gramů) paprik poskytuje působivých 211 % DV vitaminu C.

Rozsáhlá observační studie zahrnující ženy spojila konzumaci velkého množství vitaminu C se snížením rizika vzniku vrásek a suché pokožky s přibývajícím věkem.

SHRNUTÍ
Papriky mají vysoký obsah betakarotenu a vitaminu C - obou důležitých antioxidantů pro vaši pokožku. Vitamin C je také nezbytný pro tvorbu kolagenu, strukturálního proteinu, který udržuje pokožku pevnou.

7. Brokolice

Brokolice je plná mnoha vitamínů a minerálů důležitých pro zdraví pokožky, včetně zinku, vitamínu A a vitamínu C.

Obsahuje také lutein, karotenoid, který funguje podobně jako betakaroten. Lutein pomáhá chránit pokožku před oxidačním poškozením, které může způsobit vysušení a vrásky.

Růžičky brokolice však obsahují také speciální sloučeninu zvanou sulforafan, která se může pochlubit působivými potenciálními přínosy. Může mít dokonce protirakovinné účinky, a to i na některé typy rakoviny kůže.

Sulforafan je také silným ochranným prostředkem proti poškození sluncem. Působí dvěma způsoby: neutralizuje škodlivé volné radikály a zapíná další ochranné systémy v těle.

V laboratorních testech sulforafan snížil počet kožních buněk zničených UV zářením až o 29 %, přičemž ochrana trvala až 48 hodin.

Důkazy naznačují, že sulforafan může také pomáhat udržovat hladinu kolagenu v kůži.

SHRNUTÍ
Brokolice je dobrým zdrojem vitaminů, minerálních látek a karotenoidů, které jsou důležité pro zdraví pokožky. Obsahuje také sulforafan, který může pomáhat předcházet rakovině kůže a chránit pokožku před spálením.

 

akcnibalicky

8. Rajčata

Rajčata jsou skvělým zdrojem vitaminu C a obsahují všechny hlavní karotenoidy včetně lykopenu.

Bylo prokázáno, že betakaroten, lutein a lykopen chrání pokožku před poškozením sluncem. Mohou také pomáhat předcházet tvorbě vrásek.

Protože rajčata jsou bohatá na karotenoidy, jsou vynikající potravinou pro udržení zdravé pokožky.

Zvažte kombinaci potravin bohatých na karotenoidy, jako jsou rajčata, se zdrojem tuku, například sýrem nebo olivovým olejem. Tuk zvyšuje vstřebávání karotenoidů .

SHRNUTÍ
Rajčata jsou dobrým zdrojem vitaminu C a všech hlavních karotenoidů, zejména lykopenu. Tyto karotenoidy chrání pokožku před poškozením slunečním zářením a mohou pomoci předcházet vzniku vrásek.

9. Sója

Sója obsahuje izoflavony, což je kategorie rostlinných sloučenin, které mohou napodobovat nebo blokovat estrogen v těle.

Izoflavony mohou být prospěšné pro více částí vašeho těla, včetně pokožky.

Jedna malá studie zahrnující ženy středního věku zjistila, že každodenní konzumace sójových izoflavonů po dobu 8 až 12 týdnů zmírnila jemné vrásky a zlepšila pružnost pokožky.

U žen po menopauze může sója také zlepšit suchost pokožky a zvýšit obsah kolagenu, který pomáhá udržovat pokožku hladkou a silnou.

Tyto izoflavony pomáhají chránit nejen buňky v těle před poškozením, ale také pokožku před UV zářením - což může snížit riziko vzniku některých druhů rakoviny kůže.

SHRNUTÍ
Sója obsahuje izoflavony, které prokazatelně zlepšují stav vrásek, kolagenu, pružnost a suchost pokožky a chrání pokožku před poškozením UV zářením.

10. Tmavá čokoláda

Pokud potřebujete ještě jeden důvod, proč jíst čokoládu, tady je: účinky kakaa na vaši pleť jsou docela fenomenální.

Po 6 až 12 týdnech každodenní konzumace kakaového prášku, který má vysoký obsah antioxidantů, hlásili účastníci jedné studie silnější a hydratovanější pleť.

Jejich pokožka byla také méně drsná a šupinatá, méně náchylná ke spálení a lépe prokrvená - což jí přinášelo více živin.

Jiná studie zjistila, že konzumace 20 gramů hořké čokolády s vysokým obsahem antioxidantů denně může vaší pokožce umožnit odolat více než dvakrát většímu vystavení UV záření při spálení sluncem ve srovnání s konzumací čokolády s nízkým obsahem antioxidantů.

Několik dalších studií uvádí podobné výsledky, včetně zlepšení vzhledu vrásek. Mějte však na paměti, že nejméně jedna studie nezjistila významné účinky.

Nezapomeňte si vybírat hořkou čokoládu s nejméně 70 % kakaa, abyste maximalizovali její přínosy, a omezte přidaný cukr na minimum.

SHRNUTÍ
Kakao obsahuje antioxidanty, které mohou chránit pokožku před spálením. Tyto antioxidanty mohou také zlepšovat vrásky, tloušťku kůže, hydrataci, průtok krve a strukturu pokožky.

11. Zelený čaj

Zelený čaj může pomoci chránit pokožku před poškozením a stárnutím.

Účinné látky obsažené v zeleném čaji se nazývají katechiny a působí na zlepšení zdraví vaší pokožky mnoha způsoby.

Stejně jako několik dalších potravin obsahujících antioxidanty může zelený čaj pomoci chránit vaši pokožku před poškozením způsobeným slunečním zářením.

Jedna dvanáctitýdenní studie, které se zúčastnilo 60 žen, zjistila, že každodenní pití zeleného čaje může snížit zarudnutí pokožky způsobené slunečním zářením až o 25 %.

Zelený čaj také zlepšil vlhkost, drsnost, tloušťku a pružnost jejich pokožky .

Přestože je zelený čaj skvělou volbou pro zdravou pokožku, možná byste se měli vyhnout pití čaje s mlékem, protože existují důkazy, že mléko by mohlo snížit účinek antioxidantů zeleného čaje .

SHRNUTÍ
Katechiny obsažené v zeleném čaji jsou silné antioxidanty, které mohou chránit pokožku před poškozením sluncem a snižovat její zarudnutí a také zlepšovat hydrataci, tloušťku a pružnost pokožky.

12. Červené hrozny

Červené hrozny jsou známé obsahem resveratrolu, sloučeniny, která pochází ze slupek červených hroznů.

Resveratrolu se připisuje celá řada zdravotních přínosů, mezi které patří i zmírnění projevů stárnutí.

Studie na zkumavkách naznačují, že může také pomoci zpomalit produkci škodlivých volných radikálů, které poškozují kožní buňky a způsobují známky stárnutí .

Tato prospěšná sloučenina se nachází také v červeném víně. Bohužel neexistuje mnoho důkazů, že množství resveratrolu, které získáte ze sklenky červeného vína, je dostatečné k tomu, aby ovlivnilo vaši pleť.

A protože červené víno je alkoholický nápoj, jeho nadměrné pití má negativní účinky.

Nedoporučuje se začít pít červené víno jen kvůli jeho potenciálním zdravotním přínosům. Místo toho byste měli zvýšit příjem červeného hroznového vína a lesních plodů.

SHRNUTÍ
Resveratrol, známý antioxidant obsažený v červených hroznech, může zpomalit proces stárnutí vaší pleti tím, že oslabuje škodlivé volné radikály, které poškozují vaši pleť.

Závěr

To, co jíte, může výrazně ovlivnit zdraví vaší pokožky.

Ujistěte se, že přijímáte dostatek základních živin, které chrání vaši pokožku. Potraviny uvedené v tomto seznamu jsou skvělou volbou pro udržení zdravé, silné a přitažlivé pleti.

Zpět do obchodu