Jak dosáhnout rychlejšího a silnějšího růstu vlasů

Obsah:

 • Tipy pro růst vlasů a prevenci jejich lámání
 • Často kladené otázky o vlasech
 • Závěr

Mezi způsoby, jak podpořit zdravější a rychlejší růst vlasů, může patřit mimo jiné konzumace většího množství bílkovin, používání výrobků s obsahem kofeinu, vyhýbání se trvalému barvení a omezení stresu.

Narodíte se se všemi vlasovými folikuly, které kdy budete mít, včetně přibližně 80 000-120 000 na pokožce hlavy.

Vlasy rostou od kořínků na bázi folikulu pod vaší kůží. Krev ve vlasové pokožce se dostává do folikulu a zásobuje vlasový kořínek kyslíkem a živinami, což napomáhá růstu vlasů.

Jak vlasy rostou, protlačují se pokožkou hlavy a míjejí mazovou žlázu. Díky oleji z této žlázy jsou vlasy lesklé a hebké.

S přibývajícím věkem je přirozené, že vám denně vypadne asi 100 vlasů. Některé faktory, například genetika, však mohou tento počet zvýšit.

Přečtěte si 14 způsobů, jak můžete pomoci svým vlasům růst a zabránit jejich lámání.

vlasy5

Tipy, jak pomoci vlasům růst a zabránit jejich lámání

Vyhněte se omezujícím dietám

Podle dermatologa a docenta dermatologie nemůžeme ovlivnit vše, co ovlivňuje růst našich vlasů. Existují však věci, kterým se můžeme vyhnout a které mohou způsobit zhoršený růst a zvýšené vypadávání vlasů.

Omezující strava může snížit zdroje a živiny potřebné pro růst vlasů.

A protože růst vlasů má ve srovnání s ostatními tělesnými funkcemi poměrně nízkou prioritu, růst vlasů se rychle zastaví, když je vaše tělo stresováno omezující stravou.

I po obnovení zdravé stravy vypadávání vlasů obvykle trvá několik měsíců.

Náhlý úbytek hmotnosti může také způsobit dočasné vypadávání vlasů, známé jako telogenní efluvium (TE) nebo difuzní alopecie. Ta může být způsobena nedostatkem niacinu.

Zhodnoťte příjem bílkovin

Pokud je vaše strava výrazně omezující, vlasy nebudou optimálně růst a může dojít k jejich vypadávání.

Pro optimální růst vlasů je důležitá vyvážená strava s dostatečným příjmem bílkovin. Obecně doporučujeme 50 g nebo více bílkovin denně.

Vyzkoušejte výrobky obsahující kofein

Kofein může mít lokální použití, které by mohlo pomoci podpořit růst vlasů.

Přehled z roku 2020 naznačuje, že kofein v lokálních produktech, jako jsou šampony a kondicionéry, by mohl zabránit vypadávání vlasů stejně účinně jako léky. Kofein může podporovat růst vlasů stimulací metabolismu a proliferace buněk.

Esenciální oleje

Esenciální oleje nejen příjemně voní, ale mohou také pomoci podpořit růst vlasů.

Studie z roku 2021 zjistila, že po 3 měsících lokálně aplikovaný dýňový olej výrazně zvýšil růst vlasů u účastnic s plešatostí ženského typu. K dalšímu potvrzení tohoto výsledku je však zapotřebí rozsáhlejších studií.

Mezi další esenciální oleje, které mohou pomáhat předcházet vypadávání vlasů a podporovat jejich růst, patří např:

 • rozmarýnový olej
 • mátový olej
 • jojobový olej
 • levandulový olej

Zlepšete svůj výživový profil

Autoři přehledu z roku 2017 naznačují, že nedostatek klíčových živin může ovlivnit strukturu i růst vlasů.

Mezi nedostatky ve výživě, které mohou ovlivnit vaše vlasy, patří:

 • Železo
 • zinek
 • mastné kyseliny
 • selen
 • vitamíny D, E a A
 • kyselina listová

Studie z roku 2015 zjistila, že užívání doplňků stravy s omega-3 a omega-6 po dobu 6 měsíců pomáhá chránit před vypadáváním vlasů u osob s plešatostí ženského typu.

Dopřejte si masáž pokožky hlavy

Masáž pokožky hlavy může pomoci podpořit relaxaci, zmírnit stres a podpořit zdraví vašich vlasů.

Studie z roku 2016 zkoumala účinnost každodenní čtyřminutové masáže pokožky hlavy. Po 24 týdnech mělo devět účastníků hustší vlasy než na začátku studie. K potvrzení těchto výsledků jsou ještě zapotřebí rozsáhlejší studie.

Studie neprokázala žádný významný rozdíl v růstu vlasů. Masáž pokožky hlavy však může pomoci rozšířit krevní cévy pod kůží. To by mohlo vést k silnějším a pevnějším vlasům, které se méně lámou nebo poškozují.

Masáž vlasové pokožky si můžete nechat provést profesionálně nebo si ji můžete dopřát doma.

rastvlasov

Vyhledejte léčbu plazmou bohatou na krevní destičky (PRP)

Studie z roku 2015 zjistila, že terapie PRP může sloužit jako účinná možnost léčby vypadávání vlasů.

Podle certifikovaného dermatologa se jedná o průlomovou léčbu, která využívá injekce s koncentrací vlastních krevních destiček pacienta k obnově a urychlení růstu vlasů. Krevní destičky jsou bílkoviny získané z vlastního krevního oběhu a DNA, které se po opětovném zavedení do těla mohou chovat jako kmenové buňky.

Výzkumníci z této studie navrhují, že léčba může probíhat jednou měsíčně po dobu 3 měsíců a poté každých 6 měsíců pro udržení.

Podržte teplo

Teplo z kulmy, fénu a žehličky na vlasy by mohlo poškodit vaše vlasy a způsobit jejich lámání. Chcete-li snížit poškození vlasů, zkuste omezit frekvenci používání těchto nástrojů a snížit teplotu při jejich používání.

Podle přehledu výzkumu z roku 2019 může navíc použití tepelné ochrany před použitím vyhřívaného stylingového nástroje výrazně snížit lámavost vlasů.

Tepelně ochranné prostředky fungují tak, že vytvářejí ochrannou bariéru, která pomáhá zabránit ztrátě vlhkosti při používání vyhřívaných nástrojů.

Poraďte se o minoxidilu se svým lékařem

Minoxidil je lék, který může pomoci zabránit vypadávání vlasů a podpořit jejich růst. Obvykle se prodává bez lékařského předpisu.

Tento lék nemusí fungovat u každého a může trvat až 12 měsíců, než se dostaví výsledky. Nejlepší je používat jej jako součást plánu léčby vypadávání vlasů, nikoli samostatně.

Omezte barvení vlasů

Používání barvy na vlasy by mohlo ovlivnit pevnost a tloušťku vašich vlasů, což by mohlo vést k jejich poškození.

Autoři přehledu 2021 naznačují, že trvalé barvy na vlasy mohou odstranit přirozené mastné kyseliny, které tvoří vlasy. Tyto barvy mohou způsobit větší poškození než nepermanentní varianty.

Aplikujte antioxidanty na pokožku hlavy

Aplikace antioxidantů na pokožku hlavy může pomoci snížit vypadávání vlasů a zlepšit stav pokožky hlavy.

Ve 24týdenní studii účastníci, kteří používali buď šampon, nebo bezoplachovou kúru na pokožku hlavy obsahující antioxidant pyrokton olamin, výrazně zvýšili množství vlasů a zlepšili stav pokožky hlavy ve srovnání s těmi, kteří používali placebo přípravky.

Tyto složky mohou zlepšit a chránit bariéru pokožky hlavy, což vede ke snížení řídnutí vlasů.

Pravidelné zastřihování vlasů

Zastřihování vlasů každých několik měsíců může podpořit zdravý růst vlasů. Odstraňuje roztřepené konečky, čímž zabraňuje jejich šíření dále po pramenech a způsobuje lámání vlasů.

Pravidelné zastřihování však nezajistí rychlejší růst vlasů. Vlasy rostou přibližně o půl centimetru měsíčně bez ohledu na to, jak často je stříháte.

Chraňte své vlasy během spánku

Chcete-li podpořit zdravé vlasy během spánku, vyzkoušejte následující postupy:

 • Dbejte na to, abyste každou noc spali 7 až 9 hodin. Nedostatek spánku snižuje produkci melatoninu, hormonu, který hraje roli při regulaci růstu vlasů.
 • Používejte hedvábný nebo saténový povlak na polštář, abyste zabránili tření, tahání a zamotávání, které může způsobit lámání vlasů.
 • Nechoďte spát s mokrými vlasy. Ležení na mokrých vlasech může oslabit prameny a může vést k jejich lámání nebo matování.

Omezte stres

Chronický stres může vést k vypadávání vlasů. Stres může způsobit, že vaše folikuly přejdou do klidové fáze, během níž vlasy vypadávají, místo aby rostly nové prameny.

Některé tipy, které pomáhají zmírnit stres, mohou zahrnovat:

 • Cvičení
 • meditace
 • psát si deník
 • jíst vyváženou a výživnou stravu

Často kladené otázky o vlasech

Jak mohu přirozeně zvýšit růst vlasů?

Počet vlasových folikulů nelze změnit. Následující tipy vám však mohou pomoci přirozeně zvýšit růst vlasů:

 • Jíst vyváženou a výživnou stravu
 • užívání doplňků stravy, jako jsou biotin, probiotika a železo
 • nepoužívejte barvy na vlasy
 • vyzkoušejte akupunkturu
 • vyzkoušejte aromaterapii
 • minimalizujte teplo z nástrojů na úpravu vlasů

Je důležité si uvědomit, že tyto přírodní léčebné postupy podporuje jen málo výzkumů.

Pokud nefungují, poraďte se s odborníkem o dalších možnostech. Ty mohou zahrnovat lokální krémy a šampony, perorální léky nebo transplantaci vlasů, například transplantaci folikulární jednotky a extrakci folikulární jednotky.

Které účesy podporují zdravý růst vlasů?

Žádný účes nemůže přímo podpořit zdravý růst vlasů.

Přirozené styly, které nevyžadují velkou údržbu, však mohou zabránit poškození vlasových folikulů. Některé účesy by mohly vlasy poškodit, například culíky, drdoly a lokny.

Vyhněte se pevnému stažení vlasů gumičkami, sponkami, gumičkami do vlasů nebo jinými doplňky, které by mohly zatížit vaše kořínky.

Závěr

Neexistuje žádný zázračný recept na okamžitý růst vlasů. Některé kroky však mohou pomoci zlepšit zdraví a růst vašich vlasů.

Klíčem je zdravá strava bohatá na živiny, která obsahuje dostatek bílkovin. Pomoci může také používání určitých produktů a přípravků, přičemž může pomoci i omezení tepelné úpravy a chemického zpracování.

Pokud vás trápí vypadávání vlasů nebo máte problémy s jejich růstem, poraďte se s lékařem, abyste zjistili, proč k tomu může docházet.

Zpět do obchodu