7 tipů pro šťastnější život

Obsah:

  • Co je to energetický management?
  • 7 tipů pro šťastnější život
  • Několik jednoduchých opatření, která vám pomohou více o sebe pečovat

šťastnejší život

Vyrovnejte své duševní a emocionální zdraví.

Probouzíte se většinou ráno s pocitem ospalosti? Staly se pro vás kofeinové nápoje nutností, která vám pomáhá přežít den?

Pokud vám to připadá povědomé, je načase zbavit se rychlých řešení, na která spoléháte, a vypracovat plán hospodaření s energií. Začátek se může zdát náročný, ale brzy budete mít energii na pokračování, protože si uvědomíte výhody šťastnějšího, zdravějšího a produktivnějšího životního stylu.

Co je to hospodaření s energií?

Přemýšlejte o své energii jako o omezeném zdroji, podobně jako o penězích na vašem bankovním účtu. Den začínáte s určitou částkou, kterou můžete utratit. Tato částka se u jednotlivých osob liší v závislosti na faktorech, jako je věk, spánek, úroveň stresu, zdravotní stav a životní styl.

Činnosti a interakce energii z vašeho účtu odebírají nebo ji na něm ukládají. I když ne vždy máte kontrolu nad činnostmi, které vám energii ubírají, můžete podniknout kroky, abyste na své konto vložili více energie.

Postupujte podle těchto sedmi tipů, které vám pomohou zvýšit množství energie a žít šťastnější, zdravější a produktivnější život.

7 tipů pro šťastnější život

1. Jezte výživné potraviny.

Vyvážená, zdravá strava je základem dobré pohody. Je však běžné, že o zdravém stravování uvažujeme především jako o nástroji k hubnutí. Podle výživových doporučení pro rok 2020 je k dosažení optimální energie zapotřebí vyvážená strava s vysokým obsahem ovoce a zeleniny, libových bílkovin, nízkotučných mléčných výrobků a celozrnných výrobků. Jste skutečně tím, co jíte.

Jezte různé potraviny ze všech skupin potravin, abyste získali rozmanité živiny, které vám dodají energii po celý den. Vybírejte si čerstvé nebo mražené ovoce a zeleninu, zejména tmavou listovou zeleninu s vysokým obsahem živin a brokolici, a také oranžovou zeleninu, jako je mrkev a sladké brambory. Ze zdravých bílkovin si můžete vybrat z mnoha druhů ryb a luštěnin. Snažte se denně sníst 3 unce celozrnných obilovin, chleba, rýže nebo těstovin.

2. Spěte sedm až osm hodin denně.

Upřednostňování spánku je jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat, abyste se připravili na úspěšný den plný energie. Nedostatek spánku může udržovat vážné zdravotní problémy a také negativně ovlivňovat vaši náladu, motivaci a hladinu energie. Kvalitní spánek je zdravým návykem, který mnoho lidí potřebuje zlepšit. Většina dospělých potřebuje každou noc alespoň sedm až osm hodin spánku, co jim tedy brání v jeho dosažení?

Pokud máte problémy se spánkem, sledujte své spánkové návyky. Všímejte si, kolik spánku si každou noc dopřejete, jakých faktorů se na spánku či jeho nedostatku podílí, jak odpočatí se cítíte a kolik energie máte během dne. Poté vyzkoušejte strategie pro zlepšení spánku, jako je vytvoření relaxačního a klidného prostředí, minimalizace světla a hluku, zavedení režimu před spaním, zvládání stresu a vypnutí elektronických zařízení.

Ať už se rozhodnete začít s čímkoli, buďte důslední. Používání stejného spánkového režimu a spánkových strategií pomůže vytvořit vnitřní budík vašeho těla a může vést ke zlepšení kvality spánku. Díky kvalitnějšímu spánku lidé pociťují lepší zdraví a emoční pohodu, snižují riziko onemocnění a jsou produktivnější.

3. Držte se ve společnosti dobrých lidí.

Maximalizujte množství času, který trávíte s lidmi, s nimiž jste rádi. Spojení s dalšími lidmi, kteří vyzařují pozitivitu a mají podobné zájmy, vás nadchne a dodá vám energii.

Naopak lidé, s nimiž se neztotožňujete nebo kteří mají negativní pohled na svět, často si stěžují nebo dělají špatná rozhodnutí, vám jen vyčerpají vaše energetické konto. Buďte vybíraví, pokud jde o společnost, ve které se pohybujete.

Je důležité stanovit si hranice a omezení, abyste se chránili a šetřili svou energii, když jste ve společnosti lidí, kteří vaše energetické zásoby nedoplňují.

4. Vyvarujte se předávkování novinkami.

Konzumace novinek je důležitým způsobem, jak zůstat v kontaktu s tím, co se děje ve světě. Mohou být informativní, zábavné a dokonce povzbuzující.

Bohužel jsou zprávy až příliš často plné příběhů o utrpení. Tyto příběhy mohou zkreslit váš pohled na svět a způsobit, že se zaměříte na své nejhorší obavy, místo abyste si uvědomili to dobré, co vás obklopuje.

Těmto příběhům se nemůžete vyhnout úplně, ale snažte se jim vystavovat co nejméně, zejména v těžkých obdobích.

5. Pravidelně cvičte.

Stává se vám, že se uprostřed dne cítíte letargičtí? Zjistili jste někdy, že jste unavení při jednoduchých každodenních úkonech, jako je nákup potravin nebo domácí práce? Ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí doporučuje dospělým, aby se každý týden věnovali alespoň 150 minutám fyzické aktivity střední intenzity. Navzdory tomu, co si možná myslíte, vám to energii přidá, nikoliv ubere.

Cvičení zmírňuje stres a napětí, posiluje svaly a zvyšuje vytrvalost a pomáhá tělu efektivněji pracovat při dalších fyzických úkolech nebo činnostech.

6. Každý den dělejte něco smysluplného.

Co je vaší vášní? Máte zvláštní talent, který byste chtěli častěji praktikovat nebo se o něj podělit s ostatními? Dělejte každý den něco, co vás baví, i kdyby to měl být jednoduchý úkol, jako je uvaření zdravého jídla nebo poslech oblíbené písničky. Vynaložení úsilí na věci, které jsou pro vás nejdůležitější, vám pomůže využít a rezervovat energii způsobem, který ve vás probudí to nejlepší.

7. Myslete na dobré myšlenky pro druhé.

Udržování soucitného myšlení je dalším způsobem, jak šetřit energii. Jedním z příkladů praktikování tohoto způsobu myšlení je tzv. laskavá pozornost. Zkuste například navázat oční kontakt s cizím člověkem a usmívat se, přičemž si myslete „Přeji vám vše dobré“. Tento pozitivní čin vám zase může zabránit v tom, abyste dotyčnou osobu odsuzovali. Odsuzování druhých může způsobit, že budeme soudit sami sebe, a takový negativní vnitřní dialog může být vyčerpávající.

Každý krok, který učiníte směrem k této důležité investici do péče o sebe, vám pomůže cítit se lépe.

Několik jednoduchých kroků, které vám pomohou více dbát na péči o sebe sama

  • Sledujte svou energii.
  • V průběhu dne si v různých okamžicích změřte svou energetickou „teplotu“ a přiřaďte jí číslo od 1 do 10, přičemž 10 znamená nejvyšší úroveň energie. Věnujte pozornost detailům svého dne, abyste mohli identifikovat osoby nebo události, které vás nejvíce ovlivňují.
  • Provádějte postupné změny.
  • Až si uvědomíte, že někteří lidé nebo události sabotují vaši energii, zvažte další kroky. Místo toho, abyste řešili vše najednou, vyberte si oblast, která je pro vás důležitá, a buďte realističtí, pokud jde o cíle, které si stanovíte. Pokud je například dezorganizace ve vaší domácnosti velkým zdrojem každodenního stresu, vyberte si jednu skříň, skříňku nebo zásuvku, kterou každý týden uklidíte, místo abyste se zahltili prací na všem najednou. K dalšímu cíli pak přejděte, až se budete cítit připraveni.
  • Plánujte a stanovte si priority.
  • Všimněte si, kdy máte během dne nejvíce energie. Rozhodněte se, jak můžete těchto okamžiků využít, a upřednostněte důležité úkoly, když se cítíte svěží a produktivní.
Zpět do obchodu