Afty na jazyku

Obsah:

 • Příznaky aft
 • Příčiny aft
 • Léčba aft
 • Prevence aftů

Co jsou afty. Jedná se o malé vřídky, které se mohou objevit na měkkých částech ústní dutiny nebo na jazyku. Při jezení, pití nebo čištění zubů pálí a štípou, avšak navzdory všeobecnému přesvědčení nejsou nakažlivé. Pokud se vám afty v ústech vytvářejí pravidelně, je tedy nutné zbystřit.

Vředy neboli afty mohou postihnout jazyk a další části úst. Afty na jazyku mohou být bolestivé a ztěžovat jídlo. Lokální léčba a ústní vody je mohou pomoci zvládnout.

Afty mohou připomínat opary a jiné vředy v ústech, včetně těch, které se vyskytují při planých neštovicích.

V tomto článku přinášíme podrobné informace o příznacích, příčinách a léčbě afty.

 

Příznaky aftů

Vředy se obvykle objevují jako malé kulaté hrbolky na vnitřní straně rtu nebo tváře. Pokud se vředy objeví na jazyku, jsou často na jeho spodní straně.

Afty se mohou projevovat jako jedna nebo více ranek. Ve většině případů se jedná o tyto afty:

 • kulatého tvaru, o průměru menším než 10 milimetrů
 • bílé nebo žluté s červeným okrajem

Pro některé lidi jsou afty jen drobným podrážděním. U jiných mohou příznaky zahrnovat problémy se spánkem, nevolnost a žaludeční nevolnost.

Vředy se mohou vracet několikrát do roka, obvykle se vyskytují třikrát až šestkrát.

Příčiny aftů

Lékaři přesně nevědí, co vředy na jazyku způsobuje. Identifikovali však některé potenciální rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku těchto vředů:

 • Nedávná poranění v dutině ústní, například kousání do jazyka nebo hrubé čištění jazyka.
 • anamnéza radiačního nebo chemického poškození úst (např. popáleniny)
 • nedostatek vhodných živin ve stravě
 • stres a úzkost

Vzhledem k tomu, že konkrétní spouštěcí faktory vzniku vředů v ústech se u jednotlivých osob liší, doporučují někteří lékaři, aby si lidé vedli deník vředů v ústech, do kterého by zaznamenávali, kdy se u nich vředy v ústech objeví. Vedle toho by si lidé měli zaznamenávat také svůj jídelníček, míru stresu a používání nových ústních přípravků, jako jsou zubní pasty nebo ústní vody, aby zjistili, zda mohou některý z těchto faktorů spojit se svými vředy.

Někteří lidé mohou například zjistit, že se u nich vředy vyskytují častěji, pokud používají zubní pastu, která obsahuje laurylsulfát sodný (SLS). Jiní mohou zjistit, že ke vzniku vředů na prstech mohou přispívat určité potraviny, jako je sýr, skořice, citrusové plody, fíky nebo ananas. Eliminace těchto potenciálních spouštěčů by mohla u některých lidí pomoci snížit výskyt bércových vředů.

Vředy na prstech nejsou nakažlivé. Ačkoli obecně není vhodné sdílet příbory nebo nápoje, člověk tímto způsobem nepřenáší vředy na jazyku na ostatní.

akcnibalicky

Léčba aftů

Vředy na jazyku může člověk léčit doma pomocí různých lokálních a perorálních přípravků. Mezi tyto způsoby léčby patří např:

 • Lokální (dásňová) kyselina hyaluronová: Člověk může aplikovat lokální kyselinu hyaluronovou přímo na vřídky čistýma rukama. Kyselina hyaluronová působí jako bariéra mezi vředem a zbytkem úst. Lidé si je mohou koupit volně prodejné (OTC) v 0,2% přípravku nebo jim lékař či zubař může předepsat silnější přípravky.
 • Doplňky stravy: Někteří lidé užívají k hojení aftů doplňky stravy včetně argininu, vitaminu C a lysinu. neexistuje žádné definitivní dávkování, které by tyto vředy vyléčilo, ale vědci používají 3-5 gramů (g) argininu denně nebo 3-4 g vitaminu C užívaného v průběhu jednoho dne. Lidé by se měli před užíváním jakýchkoli doplňků vždy poradit se svým lékařem, aby se ujistil, že nebudou interferovat s jinými léky.
 • Antiseptické ústní vody: Přestože volně prodejné antiseptické ústní vody pravděpodobně nesníží výskyt vředů, mohou pomoci snížit bolest a nepříjemné pocity na jazyku. Někteří lidé mohou také zředit peroxid vodíku a používat jej jako ústní vodu nebo si zakoupit přípravek na výplach ústní dutiny obsahující tuto chemickou látku.

Kromě těchto způsobů léčby může člověk přijmout některá domácí opatření ke snížení bolesti vředů na jazyku. Mezi tato opatření patří vyhýbání se potravinám, o kterých je známo, že vředy dráždí , jako např.

 • kyselé, jako jsou citrusové plody
 • křupavé
 • tvrdé
 • slané

Prevence aftů

Protože neexistují žádné prokázané příčiny vzniku vředů na prstech, může člověk snížit své riziko použitím určitých preventivních opatření. Mezi ně patří např:

 • šetrné čištění zubů a jazyka zubním kartáčkem s měkkými nebo středně tvrdými štětinami.
 • konzumace zdravé stravy, která poskytuje dostatek vitamínů a minerálů
 • přijímání opatření ke snížení stresu, jako je dostatek spánku, pravidelné cvičení a alespoň 10 minut relaxace každý den.

Shrnutí
Vředy na jazyku mohou být dráždivé a někdy bolestivé a mohou dočasně omezovat mluvení, jídlo a polykání.

Přestože většina z nich zmizí bez léčby, věnování času prevenci a léčbě vředů může tyto nepříjemnosti snížit. Pokud vřed na jazyku přetrvává, je velmi velký nebo je doprovázen dalšími příznaky, měl by člověk navštívit lékaře.

Zpět do obchodu