Bolest ucha

Obsah:

 • Co je to bolest ucha?
 • Co je to bolest ucha?
 • Příznaky a příčiny bolesti ucha
 • Jak zdravotníci diagnostikují bolest ucha?
 • Jak zdravotníci léčí bolest ucha?
 • Co mohu dělat při bolesti ucha?
 • Lze bolestem ucha předcházet?
 • Co mohu očekávat, když mé dítě bolí ucho?
 • Jak bych měl/a pečovat o bolest ucha?
 • Závěr

bolest ucha

Bolest ucha je jedním z nejčastějších důvodů, proč bereme své děti k lékaři nebo proč sami vyhledáváme pomoc kvůli bolavým uším. Bolesti uší mohou být příznakem ušních infekcí nebo známkou základního onemocnění. Zřídkakdy je bolest ucha nebo uší příznakem závažného onemocnění. Léčba závisí na příčině.

Co je to bolest ucha?

Bolest ucha (ušní boltec) je jedním z nejčastějších důvodů, proč bereme své děti k lékaři nebo vyhledáváme pomoc kvůli vlastním bolavým uším. Bolesti ucha mohou být příznakem ušních infekcí nebo známkou základního onemocnění. Zřídkakdy je bolest ucha nebo uší příznakem závažného onemocnění. Léčba závisí na příčině.

Koho postihuje bolest ucha?

Bolest ucha se může objevit téměř u každého. Malé děti však mají větší pravděpodobnost bolesti ucha než starší děti a dospělí. Jedna studie ukazuje, že do svých třetích narozenin bude mít 80 % dětí infekci středního ucha (akutní zánět středního ucha).

Příznaky a příčiny bolesti ucha

Co znamená, když mě bolí uši?

Uši vás mohou bolet z mnoha důvodů. Zdravotníci dělí bolest ucha do dvou kategorií: primární a sekundární.

Primární bolest ucha vychází z vašich uší. Primární bolest ucha je způsobena například ušními infekcemi. Primární bolest ucha trpí častěji děti než dospělí. Primární bolest ucha se obvykle časem zhoršuje.
Sekundární bolest ucha vzniká, když se vaše uši stanou nevinnými svědky zdravotních problémů, které postihují jiné části vašeho těla. Například někoho, kdo má vyražený zub moudrosti, může bolet ucho. Jedná se o přenesenou bolest. Přenášená bolest vzniká proto, že vaše uši a okolní části těla sdílejí nervy s vaším mozkem.

Mezi běžné primární příčiny bolesti uší patří např:

 • Barotrauma (způsobené extrémní změnou tlaku). Uši vás začnou bolet nebo se cítíte plní během letu v letadle nebo při potápění. Barotrauma může způsobit protržení ušních bubínků.
 • Cizí předmět v uchu vašeho dítěte. Bolí vás ucho a špatně slyšíte. Malé děti, které si procvičují svou zvědavost, si do uší často strkají drobné předměty, jako je jídlo, kamínky nebo korálky.
 • Porucha Eustachovy trubice. Bolí vás uši nebo máte pocit plných uší. Můžete mít tinnitus (zvonění v uchu) nebo slyšet praskání.
 • Plavecké ucho (otitis externa). K zánětům středního ucha často dochází při infekcích horních cest dýchacích u dětí, které způsobují překrvení a otok Eustachovy trubice. Pokud velmi malé dítě tahá za uši, může to být známkou toho, že má ušní infekci.
 • Zánět středního ucha (středoušní infekce). K zánětům středního ucha často dochází, když mají děti infekce horních cest dýchacích, které způsobují překrvení a otok Eustachovy trubice. Pokud si velmi malé dítě tahá za uši, může to být známkou toho, že má ušní infekci.
 • Otitis interna (zánět vnitřního ucha). Mezi příznaky patří závratě, ztráta sluchu, nevolnost a zvracení a rychlé mimovolní pohyby očí.

Mezi běžné sekundární příčiny bolesti ucha patří:

 • Bolest v krku (faryngitida) nebo angína. Vy nebo vaše dítě máte bolesti v krku, které buď rychle odezní, nebo přetrvávají.
 • Zubní problémy. Vy nebo vaše dítě máte zubní kazy nebo abscesy.
 • Gastroezofageální refluxní choroba (GERD).
 • Ušní infekce.
 • Syndrom temporomandibulárního kloubu. Ucho (uši) vás bolí, když otevřete ústa nebo když žvýkáte.

Jak poznám, že mám ušní infekci nebo bolest ucha?

Lidé se často domnívají, že bolest ucha znamená, že mají ušní infekci. Zde jsou informace, které vám pomohou pochopit rozdíl:

 • Bolest ucha můžete pociťovat, jako byste měli v uchu tlak. Některé bolesti ucha začínají náhle, ale mohou se časem zhoršovat.
 • K ušní infekci obvykle dochází poté, co jste prodělali infekci horních cest dýchacích. Mezi příznaky patří horečka a pocit únavy nebo nevolnosti. Ušní infekce jsou častější u dětí než u dospělých.

Jak zdravotníci diagnostikují bolest ucha?

Váš poskytovatel se vás zeptá na vaše příznaky. Vyšetří vaše uši.

Co se stane, pokud poskytovatelé zdravotní péče nezjistí, že je s ušima mého dítěte něco v nepořádku?

Pokud uši vašeho dítěte vypadají zdravě, může poskytovatel zdravotní péče pátrat po základních onemocněních, která mohou způsobovat druhotnou bolest ucha. V závislosti na tom, co zjistí, vám může doporučit, abyste se obrátili na poskytovatele ušní, nosní a krční (ORL) péče.

Jak poskytovatelé zdravotní péče léčí bolest ucha?

Poskytovatelé se zaměřují na vyhledání a léčbu příčiny bolesti ucha. Pokud má například vaše dítě ušní infekci, může vám poskytovatel doporučit volně prodejný lék proti bolesti, který bolest ucha zmírní. Může také předepsat antibiotika. Podobně, pokud bolest ucha vašeho dítěte způsobuje bolest v krku, bude poskytovatel léčit bolest v krku vašeho dítěte.

Co mohu udělat při bolesti ucha?

Můžete vyzkoušet některé domácí prostředky, které bolest ucha zmírní. Pomoci mohou volně prodejné léky proti bolesti. Některým lidem pomáhá přikládat na bolavé uši teplé nebo studené obklady. Mějte na paměti, že bolest ucha může být příznakem infekce nebo jiného problému. Pokud bolest ucha přetrvává déle než dva nebo tři dny nebo se zhoršuje, obraťte se na svého lékaře.

Lze bolesti ucha předcházet?

Bolesti uší vznikají z mnoha důvodů. Naštěstí existují kroky, kterými můžete riziko vzniku bolesti ucha snížit:

 • Při letu letadlem si chraňte uši, abyste si nezpůsobili barotrauma.
 • Pečlivě si čistěte uši. K čištění vnějšího ucha používejte tampon a vyvarujte se prohlubování zvukovodu.
 • Infekce horních cest dýchacích mohou způsobit bolest uší a mohou způsobit bolestivé ušní infekce. Snižte riziko infekce mytím rukou, zejména pokud máte ve zvyku dotýkat se nosu, očí a úst. Měli byste se také vyhýbat nemocným lidem.

Co mohu očekávat, pokud mé dítě bolí ucho?

Existuje několik důvodů, proč vaše dítě může bolet ucho. Některé bolesti ucha odezní samy od sebe. Pokud bolest ucha vašeho dítěte trvá déle než dva dny nebo pokud zaznamenáte další příznaky, jako je horečka, zimnice nebo překrvení, kontaktujte svého lékaře.

Jak se mám starat o bolest ucha?

Bolesti uší mohou být způsobeny mnoha příčinami, od infekcí přes změny tlaku vzduchu až po základní onemocnění, která ovlivňují uši. Pokud víte, co bolest ucha způsobilo, zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče na kroky, které můžete podniknout, abyste snížili riziko opakování problémů s ušima.

Závěr

Většinu z nás někdy v životě bolí ucho (ušní boltec).

Bolesti ucha a ušní infekce jsou nejčastějšími důvody, proč děti navštěvují své zdravotníky.

U dospělých se bolesti ucha vyskytují z každodenních důvodů, jako je barotrauma z letu v letadle nebo syndrom temporomandibulárního kloubu. Možná jste v pokušení ignorovat bolest ucha jen proto, že bolest ucha je běžný problém.

Neléčené bolesti ucha však mohou být stále bolestivější. Kromě toho mohou být bolesti uší příznakem skrytých zdravotních potíží, které mohou být závažné. Kdykoli vás bolesti uší znepokojují, poraďte se o zdravotním stavu svých uší se svým lékařem.

Zpět do obchodu