21 zdravotních přínosů probiotik

Obsah:

  • Proč jsou probiotika pro vás dobrá?
  • Přínos probiotik pro zdraví střev
  • Přínos probiotik pro mysl a mozek
  • Přínosy pro imunitní systém
  • Další výhody užívání probiotik
  • Jsou probiotika bezpečná?
  • Je bezpečné užívat probiotika denně?

probiotikaa

Mezi zdravotní přínosy probiotik patří zlepšení zdraví střev, imunitního systému a funkce mozku. Studie prokázaly, že mohou také pomoci při zácpě, krevním tlaku, zdraví kůže a dalších problémech.

Proč jsou pro vás probiotika dobrá?

Pravděpodobně jste již slyšeli o probiotikách a o tom, jak jsou prospěšná pro vaše zdraví, konkrétně pro zdraví trávicího traktu, ale co to vlastně je?

Probiotika jsou prospěšné mikroorganismy, které se přirozeně vyskytují v celém vašem těle a zejména v trávicím systému. Někdy se jim říká živé kultury nebo "dobré" bakterie, protože pomáhají udržovat rovnováhu střevních bakterií. Jedním ze způsobů je ochrana před jinými typy bakterií, které způsobují nemoci nebo onemocnění. Pokud je ve střevech příliš mnoho "špatných" bakterií, probiotika mohou pomoci proti nim bojovat a obnovit rovnováhu ve střevech.

Existují tisíce druhů bakterií, které působí jako probiotika.

Jedním z nejběžnějších je Lactobacillus, který může pomoci podpořit imunitní systém, zdravou hladinu cukru v krvi, trávení a může pomoci předcházet kvasinkovým infekcím.

Další druh, Bifidobacterium, se často používá ke zvládání příznaků syndromu dráždivého tračníku (IBS), přičemž je prospěšný také pro duševní zdraví a řešení ekzémů u kojenců.

Výhody probiotik pro zdraví střev

Trávicí systém je domovem mnoha různých typů mikroorganismů včetně bakterií, plísní, virů a dalších.

Probiotika mohou pomoci stimulovat růst dobrých bakterií a zároveň chránit před bakteriemi způsobujícími onemocnění. Tato směs mikroorganismů se souhrnně nazývá střevní mikrobiota nebo střevní mikrobiom a hraje klíčovou roli ve zdraví lidského těla.

1. Optimalizujte funkci střeva vyvážením bakterií v trávicím systému.

Udržování vyváženého střevního mikrobiomu umožňuje normální funkci střev, zatímco některé změny střevních bakterií mohou vést k problémům. Probiotika mohou pomoci udržet zdravou rovnováhu bakterií ve střevech a pomoci znovu osídlit střeva zdravými bakteriemi po stavech, které mikrobiom narušily.

Například užívání antibiotik zabíjí mnoho dobrých střevních bakterií. Tím vzniká prostor pro množení špatných bakterií, virů a plísní. Užívání probiotik během užívání antibiotik a po něm je pro udržení zdraví nezbytné.

2. Zmírňuje příznaky některých trávicích poruch

Trávicí poruchy, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS), mohou být částečně způsobeny změnami normálních bakterií, které se nacházejí ve střevech. Některé výzkumy naznačují, že probiotika mohou snížit závažnost příznaků IBS, včetně průjmu, zácpy, nadýmání, bolesti břicha a plynatosti.

3. Snižují četnost průjmů

Ačkoli existuje mnoho příčin průjmu, změna střevních bakterií může vést k řídké stolici. Antibiotika často narušují rovnováhu střevního mikrobiomu, což vede k průjmům spojeným s antibiotiky a způsobuje úbytek dobrých bakterií.

Užívání probiotik při průjmu může snížit riziko průjmu spojeného s antibiotiky u dospělých ve věku 18 až 64 let.

4. Udržování a zlepšování integrity střeva

Trávicí trakt je chráněn tenkou (ale pevnou) stěnou z buněk, která se nazývá střevní bariéra. Tato stěna umožňuje průchod prospěšných částic (např. elektrolytů a vody) ze střev do krevního oběhu a zároveň zabraňuje proklouznutí částečně natrávené potravy nebo částic způsobujících onemocnění.

Pokud je střevní bariéra poškozená nebo zanícená, mohou skrz ni pronikat bílkoviny a další bakterie. Tento jev je znám jako zvýšená střevní propustnost nebo syndrom děravého střeva.

5. Snížení nadýmání a plynatosti

Plynatost a nadýmání jsou časté zažívací problémy. Mezi možné příčiny plynatosti a nadýmání patří nerovnováha střevního mikrobiomu, přemnožení kvasinek a potravinová intolerance. Může se také jednat o příznak závažnějšího onemocnění, jako je například IBS. Probiotické doplňky mohou pomoci obnovit rovnováhu střevního mikrobiomu a dokonce pomoci vytlačit špatné bakterie.

Některé důkazy naznačují, že probiotika mohou pomoci zmírnit tyto příznaky, zejména u lidí s poruchami trávení, jako je IBS.

Přínos probiotik pro mysl a mozek

Zdraví střev není jen o trávení. Vědecké důkazy ukazují, že střeva a mozek spolu neustále komunikují. Možná jste si tohoto spojení všimli, když vám klesl žaludek nebo jste se cítili vnitřně rozladěni. Tato "osa střevo-mozek" ovlivňuje mnoho duševních stavů.

Další výzkumy ukazují, jak důležitou roli hraje zdraví trávicího traktu při zlepšování nálady a podpoře koncentrace a paměti.

6. Zlepšení nálady a snížení stresu

Bakterie ve střevech produkují neurotransmitery, které jsou posly vašeho těla. Neurotransmitery pomáhají se spánkem, náladou a také s řízením funkce močového měchýře a srdce. Je známo, že stres narušuje střevní bakterie, což může ovlivnit množství a funkci neurotransmiterů.

Doplňky stravy s probiotiky mohou pomoci obnovit střevní bakterie během období stresu a po něm a bylo prokázáno, že zlepšují náladu, spánek a kognitivní funkce.

7. Pomáhají při některých psychických potížích

Změny ve složení mikrobioty jsou spojovány s depresí a úzkostí. Důvodem může být skutečnost, že 95 % neurotransmiteru serotoninu, hormonu "dobré nálady", je produkováno bakteriemi ve střevech.

Jedna studie zjistila, že po 30 dnech užívání probiotických kmenů Lactobacillus helveticus a Bifidobacteria longum měli zdraví účastníci méně úzkostí a depresí.

Přínosy pro imunitní systém

Až 70 % imunitních buněk těla se nachází ve střevech. Udržování zdravých střev je klíčem k normálnímu fungování imunitního systému.

Bylo prokázáno, že specifická probiotika zlepšují imunitní reakci. Bylo například prokázáno, že probiotický kmen Bifidobacteria infantis zvyšuje počet T regulačních buněk. Tyto buňky pomáhají předcházet autoimunitním onemocněním a mohou pomoci omezit chronická zánětlivá onemocnění.

8. Posilují imunitní systém a urychlují zotavení z nemoci

V průběhu nemoci jsou bakterie ve střevech často v nerovnováze, zejména pokud trpíte žaludeční virózou, otravou jídlem nebo jste museli užívat antibiotika. Probiotika doplňují střevní flóru o dobré bakterie a mohou pomoci vyrovnat imunitní systém.

9. Chrání před nachlazením a chřipkou

Výzkumy ukazují, že některé kmeny laktobacilů a bifidobakterií mohou pomoci zkrátit dobu trvání příznaků běžného nachlazení a snížit jejich závažnost.

10. Zabraňují infekcím trávicího traktu

Při infekci, např. přemnožení kvasinek Candida, mohou patogenní neboli "špatné" mikroorganismy převážit nad dobrými bakteriemi v trávicím traktu. Probiotika mohou pomoci bojovat proti těmto částicím způsobujícím onemocnění a obnovit rovnováhu mikrobiomu s dobrými bakteriemi.

11. Ochrana před rezistencí na antibiotika

Antibiotika jsou sice potřebná, aby pomohla tělu bojovat s infekcemi, ale mohou narušit střevní prostředí. Antibiotika často snižují rozmanitost dobrých bakterií ve střevech, což může snížit jejich schopnost bojovat proti jiným mikrobům způsobujícím onemocnění.

Někdy se škodlivé bakterie mohou stát vůči antibiotikům rezistentní, což představuje skutečnou hrozbu pro léčbu. Bylo prokázáno, že některé kmeny bakterií Lactobacillus chrání před zlatým stafylokokem rezistentním vůči meticilinu (MRSA), infekcí odolnou vůči několika běžným antibiotikům.

12. Snižují závažnost některých alergií a ekzémů

Ve střevech sídlí většina imunitního systému, který přímo souvisí s alergiemi. Udržování zdravého trávicího traktu je zajímavé tím, že pomáhá zmírňovat alergie a kožní onemocnění, jako je ekzém.

Mnoho studií využívajících probiotické kmeny Lactobacillus nebo Bifidobacterium u dospělých prokázalo pozitivní účinky, včetně snížení příznaků a výskytu ekzému.

Další výhody užívání probiotik

Pokračuje také výzkum dalších přínosů užívání probiotik, včetně zlepšení vstřebávání některých živin, podpory hubnutí a podpory zdraví pokožky.

13. Zlepšení vstřebávání živin

Probiotika pomáhají udržovat ve střevech prospěšné mikroby, které napomáhají vstřebávání živin v potravě. Zejména některé kmeny Lactobacillus a Bifidobacterium mohou pomoci zlepšit vstřebávání železa, které je důležitou mikroživinou pro tvorbu krve a přenos kyslíku v těle.

14. Pomáhá při hubnutí

Střevní mikroflóra hraje důležitou roli v tom, jak tělo získává energii (nebo kalorie) z potravy, takže střeva mohou být rozhodujícím faktorem při hubnutí. Některé výzkumy ukazují, že doplňování probiotik může vést ke snížení hmotnosti.

Ve hře je pravděpodobně několik faktorů, včetně konkrétního kmene probiotik, délky suplementace, věku, pohlaví a výchozí hmotnosti. Je zapotřebí dalšího výzkumu, abychom pochopili, jakou roli hrají probiotika při hubnutí.

15. Osa střevo-játra

Kromě spojení střeva a mozku jsou střeva propojena také s játry. Poruchy střevní stěny nebo rozmanitosti bakterií ve střevě mohou vést k nadměrnému zatížení jater a časem mohou přispět ke vzniku jaterních onemocnění, jako je nealkoholické ztukovatění jater (NAFLD).

16. Pomáhají udržovat zdravé srdce

Jedním z faktorů optimálního zdraví srdce je hladina cholesterolu. Některé výzkumy ukazují, že doplňování více kmenů probiotik může pomoci snížit celkový cholesterol a cholesterol v lipoproteinech o nízké hustotě (LDL), často známý jako "špatný" cholesterol.

17. Podpora zdraví pokožky

Atopická dermatitida je typ ekzému, který se nejčastěji vyskytuje u kojenců a dětí a vyznačuje se svědivou, šupinatou kůží. Některé důkazy ukazují, že u malých dětí a batolat mohou probiotika obsahující Lactobacillus pomoci snížit příznaky a riziko tohoto onemocnění, stejně jako dalších alergií.

18. Přínosy pro ženy

Během těhotenství je doplňování probiotik obecně bezpečné a prospěšné. Probiotika se často používají k podpoře zdraví matky i dítěte.

Probiotika mohou pomoci zmírnit některé zažívací potíže, které ženy během těhotenství zažívají, např. zácpu, a mohou také snížit riziko atopické dermatitidy u dětí v pozdějším věku.

19. Výhody pro muže

Existuje mnoho různých kmenů probiotik a muži mohou mít prospěch z jiných probiotických kmenů než ženy. Bylo prokázáno, že kombinace probiotik a prebiotik pomáhá zlepšit hladinu testosteronu a kvalitu spermií u mužů, kteří se potýkají s neplodností.

Probiotika mohou mužům také pomoci zmírnit zažívací příznaky, jako jsou průjmy a chronické zažívací problémy, například IBS.

20. Přínosy pro děti

Bylo prokázáno, že některé bakteriální kmeny pomáhají léčit akutní gastroenteritidu (řídkou stolici) a předcházet průjmům spojeným s užíváním antibiotik. U dětí bylo prokázáno, že užívání probiotik zkracuje dobu trvání příznaků průjmu o více než 24 hodin.

Bylo také prokázáno, že kmeny Lactobacillus pomáhají předcházet infekcím dýchacích cest ve střediscích denní péče.

21. Výhody pro seniory

S přibývajícím věkem se rozmanitost střevní mikroflóry obvykle snižuje v důsledku faktorů, jako je pohlaví, strava, fyzická aktivita, užívání léků a funkce imunitního systému.

Bylo prokázáno, že doplňování probiotik u starších osob zvyšuje množství prospěšných střevních bakterií a protizánětlivých proteinů zvaných cytokiny. Posílení osy střevo-mozek prostřednictvím cílené suplementace probiotiky může také pomoci s pamětí a koncentrací, které se s věkem obvykle zhoršují.

Jsou probiotika bezpečná?

Užívání probiotik je obecně bezpečné. Mnoho dostupných probiotik využívá kmeny bakterií, které se již vyskytují ve zdravém trávicím systému nebo u kterých byla prokázána bezpečnost v potravinách, takže je nepravděpodobné, že by mohly škodit.

Probiotika však často obsahují mnoho kmenů probiotických bakterií, z nichž každý může v těle vyvolat jiné účinky. Proto je nejlepším řešením vybrat si výrobek, který odpovídá vašim zdravotním potřebám.

Chcete se také ujistit, že výrobek, který jste si vybrali, je podložen rozsáhlým výzkumem a vědeckým a klinickým testováním.

Stejně jako u většiny doplňků stravy se před zavedením čehokoli nového do svého wellness režimu nejlépe poraďte se svým lékařem.

Je bezpečné užívat probiotika denně?

U zdravých jedinců jsou probiotika při každodenním užívání dlouhodobě považována za bezpečná a prospěšná. Je to proto, že většina probiotických doplňků obvykle využívá stejné mikroby, které se již přirozeně vyskytují v lidském střevě.

Riziko je větší u osob se závažnými zdravotními potížemi nebo u osob s oslabenou imunitou z důvodu užívání doplňků stravy. Pokud trpíte závažným zdravotním stavem nebo máte oslabenou imunitu, poraďte se před užíváním probiotického doplňku se svým lékařem.

Zpět do obchodu