Co se děje s vaším tělem, když užíváte kolagenový prášek každý den

OBSAH:

  • Co je kolagen?
  • Co je kolagenový prášek?
  • Co se děje, když užíváte kolagen každý den
  • Co hledat v kolagenovém prášku
  • Závěr

kolagen55

Kolagen si našel cestu do mnoha našich jídel, nápojů a každodenních rutin, od posypání ranní kávy přes přidání odměrky do energetického smoothie až po prosté užívání doplňku.

Podle společnosti Grand View Research se nezdá, že by jeho popularita měla v dohledné době klesat, protože hodnota celosvětového trhu s kolagenem v roce 2022 přesáhne 9 miliard dolarů a každoročně dále poroste.

Tento módní doplněk stravy jsou technicky vzato malé kousky bílkovin vyrobené ze zvířecího kolagenu a výrobky se ohánějí některými vznešenými sliby, jako je redukce vrásek a zlepšení zdraví kloubů. Co se však skutečně stane, když tento doplněk stravy denně zařadíte do svého jídelníčku?

V tomto článku se dozvíte více o tom, co je kolagen a zda jsou tvrzení spojená s jeho užíváním skutečně platná.

Co je kolagen?

Naše tělo se skládá z mnoha různých bílkovin a mezi ně patří i různé typy kolagenu. Kolagen se skládá především ze tří aminokyselin - prolinu, glycinu a hydroxyprolinu - a nachází se v naší pojivové tkáni, kůži, chrupavkách a kostech.

Co je kolagen v prášku?

Stejně jako lidé má i mnoho dalších živočichů ve svém těle velké množství kolagenu. Kolagenový prášek se vyrábí z kolagenu získaného z různých živočichů, podle toho, který druh si člověk vybere.

Hovězí kolagen pochází z kravského kolagenu, vepřový kolagen z vepřového a mořský kolagen z rybí kůže, šupin a částí těl. Bez ohledu na to, z jakého zvířete kolagenová bílkovina pochází, je zpracována na prášek bez chuti.

Tento prášek se používá jako doplněk stravy a obvykle se přidává do koktejlů, kávových nápojů, krémů, tyčinek, čokolád a řady dalších potravin a receptů.

Co se stane, když budete kolagen užívat každý den

Stejně jako mnoho jiných doplňků stravy, i mnozí výrobci kolagenových doplňků doporučují, aby je lidé užívali každý den, a vznešeně slibují zdravěji vypadající pleť, zdravé klouby a mnoho dalšího, pokud budete dodržovat pokyny na etiketě.

Co se ale skutečně stane, když budete kolagen užívat každý den? Zde je několik věcí, které můžete pozorovat, i když výsledky se mohou u jednotlivých lidí lišit. Jen mějte na paměti, že některé údaje potvrzující tyto výsledky je třeba dále ověřit, takže si uvědomte, že kolagen nebude zázračným lékem na neduhy každého člověka.

Po odporovém tréninku můžete zaznamenat lepší regeneraci

Kolagen není kompletní bílkovina, protože mu chybí esenciální aminokyselina tryptofan. Nicméně některé důkazy, jako například přehled z roku 2022, naznačují, že doplnění může zvýšit regeneraci, pokud je spojeno s odporovým tréninkem. Byl také spojen se snížením bolesti a zlepšením síly u těch, kteří také cvičí odporový trénink.

Mohlo by docházet k menšímu stárnutí pokožky

Postupem času ztrácíte kolagen, což může mít za následek tenčí, sušší nebo méně pružnou pokožku. Podle přehledu z roku 2021 je užívání kolagenu každý den po dobu 90 dnů spojeno s lepší hydratací a pružností ve srovnání s těmi, kteří kolagen nedoplňují. Kromě toho se u uživatelů kolagenu může vyskytovat méně vrásek na pleti.

Můžete mít silnější kosti

Podle Úřadu pro prevenci nemocí a podporu zdraví trpí osteoporózou odhadem 10 milionů lidí starších 50 let, což zdůrazňuje, jak důležité je zaměřit se na zdraví kostí, abyste si je udrželi silné co nejdéle.

Kolagen ovlivňuje pevnost a strukturu vašich kostí. A podle studie zveřejněné v roce 2018 může užívání některých kolagenních peptidů pomoci zvýšit hustotu kostních minerálů u žen po menopauze a snížit úbytek kostní hmoty.

Můžete zlepšit růst svých vlasů

Vaše vlasy se skládají z bílkoviny zvané keratin. A tato bílkovina se vyrábí z aminokyselin, které se přirozeně nacházejí v kolagenu.

Požívání kolagenu proto může tělu dodat aminokyseliny potřebné k výrobě keratinu. Podle studie z roku 2022 může užívání kolagenu pomoci těm, kteří potřebují další podporu při obnově vlasů nebo prevenci jejich vypadávání. K potvrzení tohoto vztahu je však zapotřebí více dobře navržených klinických studií na lidech, protože v mnoha studiích byli použiti hlodavci.

Rány se mohou hojit rychleji

Vzhledem k tomu, že kolagen je součástí kůže, může jeho dostatečné množství napomáhat hojení ran. Randomizovaná kontrolovaná klinická studie z roku 2020 zjistila, že doplňky stravy na bázi hydrolyzovaného kolagenu mohou pomoci urychlit hojení ran u lidí s popáleninami na 20 až 30 % povrchu těla a zkrátit jejich pobyt v nemocnici.

Mohli byste snížit bolest kloubů

Systematický přehled z roku 2021 zjistil, že u lidí, kterým bylo podáváno 5 g až 15 g kolagenních peptidů denně, se snížila bolest a funkce kloubů ve srovnání s těmi, kteří kolagen neužívali. Denní užívání tohoto doplňku může pomoci lidem trpícím bolestmi kloubů. Ne u každého však dojde ke snížení bolesti kloubů a k pochopení přesných mechanismů je zapotřebí dalšího výzkumu.

Co hledat v kolagenovém prášku

Stejně jako všechny doplňky stravy nejsou ani kolagenové doplňky regulovány Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Proto je rozumné vybírat si takové varianty kolagenových doplňků, které jsou testovány třetí stranou a vytvořeny společnostmi, které dodržují správnou výrobní praxi.

Rovněž byste se měli vyhnout možnostem, které obsahují zbytečná plnidla nebo cukry. A pokud užíváte multivitamín nebo jiný doplněk stravy, ujistěte se, že vámi vybraný kolagenový doplněk neobsahuje další přidané živiny, abyste se vyhnuli nadměrné suplementaci.

Existují různé typy kolagenu, přičemž nejběžnější jsou typy I, II a III. Pro lidi zaměřené na přínosy zdravého stárnutí bude pravděpodobně nejlepší volbou kolagen typu I nebo kombinace kolagenu typu I a III. Pro ty, kteří hledají výhody pro zmírnění bolesti, se obvykle používá kolagen typu II.

Závěr

Kolagenové doplňky stravy získaly na popularitě. A vzhledem k potenciálním přínosům, jako je zdravěji vypadající pokožka, zdravé kosti a rychlejší hojení ran, je snadné pochopit, proč si tento doplněk nachází cestu do mnoha výrobků a receptů.

Ačkoli jsou dostupné údaje slibné, pokud jde o to, jak mohou kolagenové doplňky pomoci lidem žít zdravěji, dokud nebudeme mít k dispozici více dobře navržených studií zaměřených na tento doplněk, nemůžeme předpokládat, že nás jeho každodenní užívání obdaruje menšími bolestmi kloubů a superpevnými kostmi.

Pro lidi, kteří chtějí prozkoumat užívání kolagenových doplňků, neexistují žádné zjevné zásadní nevýhody jejich užívání, pokud jsou užívány podle pokynů výrobce, obsahují kvalitní složky a jsou testovány třetí stranou. Jejich užívání pravděpodobně ničemu neublíží a může pomoci! Nejlépe uděláte, když se poradíte se svým lékařem, který vám dá individuální pokyny k užívání doplňků stravy.

Zpět do obchodu