Cystitida (zánět močového měchýře)

Obsah:

 • Příčiny zánětu močového měchýře
 • Rizikové faktory cystitidy
 • Komplikace cystitidy
 • Prevence cystitidy
 • Brusinky při zánětu močového měchýře

zánět močového měchýře

Cystitida je lékařský termín pro zánět močového měchýře. O zánětu hovoříme, když je část těla oteklá a horká. Může být také bolestivý.

Většinou k zánětu močového měchýře dochází při infekci způsobené bakteriemi. Ta se nazývá infekce močových cest (UTI). Infekce močového měchýře může být bolestivá a nepříjemná. Může se stát vážným zdravotním problémem, pokud se infekce rozšíří do ledvin.

Zánět močového měchýře se může objevit také jako reakce na některé léky nebo radioterapii. K zánětu močového měchýře mohou vést také věci, které někdy dráždí močový měchýř, jako jsou hygienické prostředky, spermicidní želé nebo dlouhodobé používání katetru. K zánětu močového měchýře může dojít také jako komplikace jiného onemocnění.

Obvyklou léčbou zánětu močového měchýře způsobeného bakteriemi je užívání antibiotik. Léčba ostatních typů zánětu močového měchýře závisí na příčině.

Příznaky a symptomy zánětu močového měchýře mohou zahrnovat:

U malých dětí mohou být nové epizody náhodného denního pomočování také známkou infekce močových cest (UTI). Je nepravděpodobné, že by samotné noční pomočování bylo způsobeno infekcí močových cest.

Příčiny zánětu močového měchýře

Močový systém zahrnuje ledviny, močovody, močový měchýř a močovou trubici. Všechny hrají roli při odstraňování odpadních látek z vašeho těla.

Ledviny jsou dvojice orgánů fazolovitého tvaru, které se nacházejí směrem k zadní části horní části břicha. Filtrují odpadní látky z krve a regulují koncentraci mnoha látek.

Trubky zvané močovody odvádějí moč z ledvin do močového měchýře. Močový měchýř uchovává moč, dokud nepocítíte potřebu močit. Moč pak opouští vaše tělo močovou trubicí.

Bakteriální zánět močového měchýře

K infekci močových cest obvykle dochází, když se bakterie z vnějšího prostředí dostanou močovou trubicí do močových cest a začnou se množit. Většinu případů zánětu močového měchýře způsobuje typ bakterie Escherichia coli (E. coli). Infekce však mohou způsobovat i jiné typy bakterií.

Bakteriální infekce močového měchýře se mohou vyskytnout u žen po sexu. Infekci močového měchýře mohou dostat i ty, které nejsou sexuálně aktivní, protože bakterie, které mohou způsobit zánět močového měchýře, se často nacházejí v oblasti ženských pohlavních orgánů.

Neinfekční zánět močového měchýře

Ačkoli bakteriální infekce jsou nejčastější příčinou zánětu močového měchýře, zánět močového měchýře může způsobit i několik neinfekčních faktorů. Mezi některé příklady patří např:

 • Intersticiální cystitida. Příčina tohoto chronického zánětu močového měchýře, nazývaného také syndrom bolestivého močového měchýře, není jasná. Většina případů se vyskytuje u žen. Tento stav může být obtížné diagnostikovat a léčit.
 • Cystitida související s léky. Některé léky, například některé léky používané k léčbě rakoviny (chemoterapie), mohou způsobit zánět močového měchýře, když rozpadlé složky léků odcházejí z těla.
 • Radiační cystitida. Ozařování pánevní oblasti může způsobit zánětlivé změny ve tkáni močového měchýře.
  Zánět močového měchýře způsobený cizím tělesem. Dlouhodobé používání katétru může zvýšit pravděpodobnost bakteriálních infekcí a poškození tkáně. Obojí může způsobit zánět močového měchýře.
 • Chemická cystitida. Někteří lidé mohou být extrémně citliví na chemické látky obsažené v některých výrobcích. Může se jednat například o pěnu do koupele, sprej pro osobní hygienu nebo spermicidní želé. V močovém měchýři může dojít k reakci alergického typu, která způsobí zánět.
 • Zánět močového měchýře spojený s jinými onemocněními. Zánět močového měchýře se někdy může objevit jako komplikace jiných onemocnění, například cukrovky, ledvinových kamenů, zvětšené prostaty nebo poranění míchy.

Rizikové faktory zánětu močového měchýře

U některých lidí je pravděpodobnost vzniku infekce močového měchýře nebo opakovaných infekcí močových cest vyšší než u jiných. Tento problém mohou mít ženy. Klíčovým důvodem je fyzická anatomie. Ženy mají krátkou močovou trubici. To znamená, že bakterie, které mohou způsobit infekci, nemají tak dlouhou cestu, aby se dostaly do močového měchýře.

Větší riziko infekcí močového měchýře nebo opakovaných infekcí močových cest můžete mít, pokud:

 • jste sexuálně aktivní. Při sexu se bakterie mohou dostat do močové trubice.
 • Používáte některé typy antikoncepce. Používání diafragmy zvyšuje riziko vzniku infekce močových cest.
 • Diafragmy, které obsahují spermicid, mohou riziko ještě zvýšit.
 • Jste těhotná. Hormonální změny během těhotenství mohou zvýšit riziko infekce močového měchýře.
 • Prošla jste menopauzou. Hormonální změny, ke kterým dochází po menopauze, mohou často vést k infekci močového měchýře.

Mezi další rizikové faktory patří např:

 • Rušení průtoku moči. K tomu může dojít při stavech, jako je kámen v močovém měchýři nebo zvětšená prostata.
 • Změny v imunitním systému. K tomu může dojít při některých stavech, jako je cukrovka, infekce HIV a léčba rakoviny.
 • Dlouhodobé používání močových katétrů. Tyto hadičky mohou být nutné u osob s chronickým onemocněním nebo u starších dospělých. Dlouhodobé používání vás může vystavit většímu riziku bakteriálních infekcí i poškození tkáně močového měchýře.
 • U celkově zdravých mužů je zánět močového měchýře vzácný.

Komplikace zánětu močového měchýře

Pokud jsou infekce močového měchýře léčeny včas vhodnými léky, jen zřídka vedou ke komplikacím. Pokud se však neléčí, mohou se vyvinout v něco závažnějšího. Komplikace mohou zahrnovat:

 • Infekce ledvin. Neléčená infekce močového měchýře může vést k infekci ledvin. Ta se také nazývá pyelonefritida. Ledvinové infekce mohou trvale poškodit ledviny.
 • Krev v moči. Při zánětu močového měchýře můžete mít v moči krevní buňky. Ty lze často vidět pouze pod mikroskopem. Tento stav se nazývá mikroskopická hematurie. Po léčbě obvykle vymizí. Pokud se krevní buňky v moči objevují i po léčbě, možná budete muset navštívit odborníka, aby zjistil příčinu.
  Krev v moči, kterou můžete vidět, se nazývá hrubá hematurie. Vyskytuje se zřídka u typické, bakteriální cystitidy. Tento příznak však může být častější, pokud máte zánět močového měchýře, který vznikl po chemoterapii nebo radioterapii rakoviny.

Prevence zánětu močového měchýře

Samoprofylaktická opatření k prevenci opakovaných infekcí močového měchýře nejsou dobře prozkoumána. Někteří poskytovatelé však doporučují následující preventivní tipy:

 • Pijte hodně tekutin, zejména vody. Pití velkého množství tekutin je důležité zejména po chemoterapii nebo radioterapii, zejména ve dnech léčby.
 • Často močte. Pokud pocítíte nutkání močit, neodkládejte použití toalety.
 • Po stolici se utřete zepředu dozadu. Zabráníte tak šíření bakterií v anální oblasti do pochvy a močové trubice.
 • Místo koupele se osprchujte. Pokud jste náchylní k infekcím, sprchování místo koupání jim může pomoci předcházet.
 • Jemně si omyjte pokožku v okolí genitálií. Dělejte to denně, ale nepoužívejte drsná mýdla ani se nemyjte příliš intenzivně. Jemná pokožka v této oblasti může být podrážděná.
 • Po sexu co nejdříve vyprázdněte močový měchýř. Vypijte plnou sklenici vody, která pomůže vyplavit bakterie.
 • Vyhněte se používání deodorantů ve spreji nebo hygienických přípravků v oblasti genitálií. Tyto výrobky mohou dráždit močovou trubici a močový měchýř.

Brusinky při zánětu močového měchýře

Ke snížení rizika opakovaných infekcí močového měchýře se často doporučuje brusinková šťáva nebo tablety obsahující proanthokyanidin. Ačkoli výzkum v této oblasti není konzistentní, existují určité důkazy, že brusinky mohou u některých lidí fungovat jako prevence opakovaných infekcí.

Brusinkové produkty jsou obecně považovány za bezpečné u zdravých lidí bez zdravotních problémů.

Jako domácí lék však buďte s brusinkovou šťávou nebo brusinkovými výrobky opatrní, pokud užíváte lék na ředění krve warfarin (Coumadin). Je možné, že mezi brusinkami a warfarinem může dojít k interakci, která by mohla vést ke krvácení. Důkazy se však různí.

Zpět do obchodu