Jak rybí olej Omega-3 ovlivňuje váš mozek a duševní zdraví

Obsah:

  • Co jsou omega-3 kyseliny v rybím tuku?
  • Jak omega-3 ovlivňují mozek?
  • Omega-3 mohou prospívat při mírné ztrátě paměti
  • Omega-3 mohou zlepšit depresi
  • Měli byste užívat omega-3 pro svůj mozek?
  • Závěr

Omega-3 je zdravá mastná kyselina, která může zlepšit funkci a vývoj mozku ve všech fázích života. Doplňky stravy s rybím olejem omega-3 mohou zlepšit paměť u lidí s kognitivními poruchami, jako je Alzheimerova choroba.

Rybí olej je oblíbený volně prodejný doplněk stravy získávaný z tučných ryb, jako jsou sardinky, ančovičky, makrely a losos.

Rybí olej obsahuje především dva typy omega-3 mastných kyselin - kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a kyselinu dokosahexaenovou (DHA), které jsou známé svými účinky na zdraví srdce a kůže.

Rybí olej má však také neuvěřitelný vliv na mozek, zejména pokud jde o mírnou ztrátu paměti a deprese.

V tomto článku najdete přehled výzkumů o tom, jak mohou omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybím oleji ovlivnit váš mozek a duševní zdraví.

 omega-3

Jaké jsou omega-3 kyseliny v rybím tuku?

Omega-3 mastné kyseliny jsou polynenasycené tuky, které jsou zodpovědné za většinu účinků rybího oleje na mozek a duševní zdraví.

Rybí olej obsahuje především dva typy omega-3 mastných kyselin - EPA a DHA.

Tyto dvě mastné kyseliny jsou součástí buněčných membrán a mají v těle silné protizánětlivé funkce. Jsou také dobře známé pro svou zásadní roli ve vývoji člověka a zdraví srdce.

V lidské stravě se EPA a DHA vyskytují téměř výhradně v tučných rybách a rybím tuku. Vzhledem k tomu, že většina lidí nekonzumuje doporučené množství ryb, mnoho lidí pravděpodobně nemá ve stravě dostatek EPA a DHA.

Tělo si může EPA a DHA vyrobit z další omega-3 kyseliny zvané kyselina alfa-linolenová (ALA). ALA se nachází v mnoha potravinách, jako jsou vlašské ořechy, lněná semínka, chia semínka, řepkový olej, sója a sójový olej.

Člověk však nedokáže ALA velmi účinně přeměnit na EPA a DHA, podle odhadů se na EPA nebo DHA přemění méně než 10 % zkonzumovaného množství ALA.

Proto může být užívání rybího oleje dobrou volbou, zejména pro ty, kteří nejedí mnoho ryb, ale přesto chtějí získat některé ze zdravotních přínosů omega-3 mastných kyselin.

Jak omega-3 ovlivňují mozek?

Omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA mají zásadní význam pro normální funkci a vývoj mozku ve všech fázích života.

Zdá se, že EPA a DHA hrají důležitou roli ve vývoji dětského mozku. Několik studií totiž spojilo příjem ryb nebo užívání rybího oleje těhotnými ženami s vyššími výsledky jejich dětí v testech inteligence a funkce mozku v raném dětství.

Tyto mastné kyseliny jsou také nezbytné pro udržení normální funkce mozku po celý život. Jsou hojně zastoupeny v buněčných membránách mozkových buněk, udržují zdraví buněčných membrán a usnadňují komunikaci mezi mozkovými buňkami.

Pokud jsou zvířata krmena stravou bez omega-3 mastných kyselin, množství DHA v jejich mozku se snižuje a mají tendenci pociťovat nedostatky v učení a paměti.

U starších dospělých je nižší hladina DHA v krvi spojena s menší velikostí mozku, což je známkou jeho zrychleného stárnutí.

Je zřejmé, že je důležité zajistit si dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin, abyste se vyhnuli některým z těchto škodlivých účinků na funkci a vývoj mozku.

Omega-3 mohou prospívat při mírné ztrátě paměti

Omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybím tuku hrají důležitou roli ve funkci a vývoji mozku. Existují také tvrzení, že rybí tuk může zlepšit funkci mozku u lidí s problémy s pamětí, například u lidí s Alzheimerovou chorobou nebo jinými kognitivními poruchami.

Alzheimerova choroba je nejčastějším typem demence a ovlivňuje funkci mozku a kvalitu života milionů starších dospělých. Nalezení doplňku stravy, který by mohl zlepšit funkci mozku u této populace, by bylo významným objevem, který by změnil život.

Bohužel přehled výzkumu nenalezl žádné přesvědčivé důkazy o tom, že doplňky stravy obsahující omega-3, jako je rybí olej, zlepšují mozkové funkce u lidí s Alzheimerovou chorobou.

Na druhou stranu několik studií naznačilo, že užívání doplňků stravy s rybím olejem může zlepšit mozkové funkce u lidí s mírnějšími typy mozkových onemocnění, jako je mírná kognitivní porucha (MCI) nebo s věkem související pokles kognitivních funkcí.

Tyto typy onemocnění nejsou tak závažné jako Alzheimerova choroba, ale přesto vedou ke ztrátě paměti a někdy i k dalším typům zhoršené funkce mozku.

Na základě tohoto výzkumu se zdá, že doplňky stravy s rybím olejem mohou být nejpřínosnější, pokud je lidé začnou užívat v počátečních fázích zhoršování mozkových funkcí. Pokud se čeká příliš dlouho, může být rybí tuk pro mozek málo prospěšný.

Shrnutí Studie ukazují, že rybí:

Rybí tuk nezlepšuje mozkové funkce u lidí s Alzheimerovou chorobou.
Výzkumy však naznačují, že u lidí s MCI, tedy mírným zhoršením mozkových funkcí.
funkce mohou mít z užívání rybího oleje největší prospěch.

 

akcnibalicky

Omega-3 mohou zlepšit depresi

Hledání léčby deprese a dalších duševních poruch je i nadále prioritou v oblasti veřejného zdraví a snaha o nemedikamentózní zásahy ke zlepšení příznaků se bude pravděpodobně zvyšovat.

Lidé se již dlouho domnívají, že rybí tuk je spojen se zlepšením duševního zdraví, ale potvrzuje výzkum toto tvrzení skutečně?

Nedávný přehled klinických studií dospěl k závěru, že užívání doplňků stravy s rybím tukem zlepšuje depresivní příznaky u lidí s depresí, přičemž účinky jsou srovnatelné s účinky antidepresiv.

Zdá se však, že k největšímu zlepšení depresivních příznaků došlo u lidí, kteří zároveň užívali antidepresiva. Kromě toho měli lidé tendenci pozorovat větší účinky, pokud doplněk stravy s rybím tukem obsahoval vyšší dávky EPA.

Zatím není jasné, jak EPA a omega-3 zlepšují depresivní příznaky.

Vědci předpokládají, že to může souviset s jejich účinkem na serotonin a serotoninové receptory v mozku. Jiní se domnívají, že omega-3 z rybího oleje by mohly zlepšovat depresivní příznaky díky protizánětlivým účinkům.

Další důkazy naznačují, že rybí tuk může zlepšovat i jiné duševní stavy, jako je hraniční porucha osobnosti a bipolární porucha.

Než však lékařská obec bude moci vydat definitivní doporučení, je třeba provést lepší výzkum.

Shrnutí doplňků stravy s rybím olejem,
zejména ty, které obsahují vyšší množství EPA, mohou zlepšit depresivní stavy.
příznaky u lidí s depresí. Zdá se, že největší účinek mají, když
těch, kteří již užívají antidepresiva.

Měli byste užívat omega-3 pro svůj mozek?

Na základě nejlepších dostupných výzkumů můžete zvážit užívání rybího oleje, pokud u vás došlo k mírnému zhoršení mozkových funkcí nebo vám byla diagnostikována deprese.

Mohou existovat i další zdravotní důvody, proč byste měli užívat doplňky stravy s rybím olejem, ale tyto dvě skupiny lidí pravděpodobně pocítí největší přínos, pokud jde o mozek a duševní zdraví.

Neexistují žádná oficiální doporučení pro množství omega-3 z rybího oleje, které musíte užívat, abyste pocítili přínos pro mozkové funkce a duševní zdraví. Množství použité ve výzkumu se v jednotlivých studiích liší.

Obecně jsou doplňky stravy s rybím olejem považovány za bezpečné při nižších dávkách, než se dříve uvádělo.

Jako vždy byste se však před užíváním doplňků stravy s rybím olejem měli poradit se svým lékařem. Vzhledem k jejich možnému vlivu na srážlivost krve je to důležité zejména v případě, že v současné době užíváte léky na ředění krve nebo vás čeká operace.

Závěr

EPA a DHA jsou omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybím tuku, které jsou nezbytné pro normální funkci a vývoj mozku.

Lidé s depresí nebo mírným poklesem mozkových funkcí by měli zvážit užívání omega-3 z rybího oleje, protože u nich může dojít ke zlepšení příznaků a mozkových funkcí.

Bohužel výzkum ukázal, že rybí tuk nemá žádné účinky u lidí s normální funkcí mozku ani u lidí s Alzheimerovou chorobou.

Dobrým začátkem může být užívání 1 000 až 2 000 mg omega-3 mastných kyselin z rybího oleje denně. Denní dávka by neměla překročit 3 000 mg.

Přestože je rybí olej obvykle chválen pro své účinky na zdraví srdce, má také neuvěřitelné účinky na mozek a duševní zdraví, které si zaslouží určitou pozornost.

Zpět do obchodu