Sibiřská čaga

Obsah:

  • Co je sibiřská čaga?
  • Možné zdravotní účinky sibiřské čagy
  • Bezpečnost a vedlejší účinky sibiřské čagy
  • Závěr

Sibiřská čaga může být vhodná pro posílení imunitního systému, boj proti rakovině a snížení hladiny cholesterolu.

Tuto houbu plnou antioxidantů můžete konzumovat jako čaj nebo doplněk stravy.

Sibiřská čaga se na Sibiři a v dalších částech Asie používá již po staletí jako prostředek na posílení imunity a zlepšení celkového zdravotního stavu.

Přestože má čaga ošklivý vzhled, získává si v západním světě oblibu pro své potenciální zdravotní účinky.

Šálek čaje z čagy je navíc plný antioxidantů.

Konzumace této zvláštní houby s sebou však může nést určitá rizika.

Tento článek pojednává o použití, výhodách a možných vedlejších účincích houby čaga.

Sibiřská caga

 

Co je sibiřská čaga?

Čaga sibiřská je druh houby, která roste především na kůře bříz v chladných klimatických oblastech, jako je severní Evropa, Sibiř, Rusko, Korea, severní Kanada a Aljaška.

Čaga vytváří dřevnatý porost neboli konk, který vypadá podobně jako chuchvalec spáleného dřevěného uhlí - velký přibližně 25-38 cm. Uvnitř je však vidět měkké oranžově zbarvené jádro.

Čaga se v Rusku a dalších severoevropských zemích po staletí používá jako tradiční léčivka, zejména na posílení imunity a celkového zdraví.

Používá se také k léčbě cukrovky, některých druhů rakoviny a srdečních onemocnění .

Tradičně se čaga strouhala na jemný prášek a vařila se jako bylinný čaj.

Dnes je k dostání nejen jako čaj, ale také jako prášek nebo doplněk stravy v kapslích. Čaj může obsahovat čagu samotnou nebo v kombinaci s dalšími houbami, jako je například cordyceps.

Předpokládá se, že užívání čagy s horkou nebo studenou vodou uvolňuje její léčivé vlastnosti.

Mějte na paměti, že spolehlivé informace o výživovém obsahu čagy jsou velmi omezené.

Nicméně mají nízký obsah kalorií, velmi vysoký obsah vlákniny a jsou nabité antioxidanty.

SHRNUTÍ
Čaga je houba, která roste především na břízách v chladném podnebí. Svým vzhledem připomíná pálené dřevěné uhlí a již po staletí se sbírá jako tradiční léčivka.

Potenciální zdravotní účinky sibiřské čagy

Ačkoli výzkum stále probíhá, některé vědecké studie naznačují, že extrakt z čagy může mít některé zdraví prospěšné účinky.

Posiluje imunitní systém a bojuje proti zánětům.

Zánět je přirozenou reakcí imunitního systému, která může chránit před nemocemi. Dlouhodobý zánět je však spojován s nemocemi, jako jsou srdeční choroby a revmatoidní artritida.

Studie na zvířatech a ve zkumavkách naznačují, že extrakt z čagy může pozitivně ovlivňovat imunitu tím, že snižuje dlouhodobý zánět a bojuje proti škodlivým bakteriím a virům.

Podporou tvorby prospěšných cytokinů - specializovaných proteinů, které regulují imunitní systém - stimuluje čaga bílé krvinky, které jsou nezbytné pro boj se škodlivými bakteriemi nebo viry.

V důsledku toho by tato houba mohla pomoci v boji proti infekcím - od drobných nachlazení až po závažná onemocnění.

Další studie na zvířatech a ve zkumavkách navíc ukazují, že čaga může zabránit produkci škodlivých cytokinů, které vyvolávají záněty a jsou spojeny s nemocemi.

Například ve studii na myších extrakt z čagy snížil zánět a poškození střev tím, že inhiboval zánětlivé cytokiny.

 

betaglukan

Prevence a boj proti rakovině

Několik studií na zvířatech a ve zkumavkách ukazuje, že čaga může předcházet rakovině a zpomalovat její růst.

Ve studii na myších s rakovinou vedly doplňky čagy ke snížení velikosti nádoru o 60 %.

Ve studii na zkumavkách zabránil extrakt z čagy růstu rakoviny v lidských jaterních buňkách. Podobné výsledky byly pozorovány u buněk rakoviny plic, prsu, prostaty a tlustého střeva.

Předpokládá se, že protirakovinný účinek čagy je částečně způsoben vysokým obsahem antioxidantů, které chrání buňky před poškozením volnými radikály.

Čaga obsahuje zejména antioxidant triterpen. Studie na zkumavkách odhalily, že vysoce koncentrovaný extrakt triterpenu může pomoci ničit rakovinné buňky .

Mějte na paměti, že k vyvození jednoznačných závěrů o protirakovinném potenciálu čagy je třeba provést studie na lidech.

Snižuje hladinu cukru v krvi

Několik studií na zvířatech spojuje čagu se snižováním hladiny cukru v krvi. Může proto pomáhat při léčbě cukrovky.

V nedávné studii na obézních myších trpících cukrovkou bylo zjištěno, že extrakt z čagy snižuje hladinu cukru v krvi a inzulinovou rezistenci ve srovnání s myší trpící cukrovkou, která tento doplněk nedostávala.

V jiné studii na diabetických myších vedly doplňky čagy během tří týdnů ke snížení hladiny cukru v krvi o 31 %.

Podobné výsledky byly zaznamenány i v dalších studiích.

Protože však není k dispozici výzkum na lidech, není jasné, zda čaga může pomoci zvládnout cukrovku u lidí.

Snižuje hladinu cholesterolu

Extrakt z čagy může mít také příznivý vliv na hladinu cholesterolu a snižovat riziko srdečních onemocnění.

V osmitýdenní studii na potkanech s vysokou hladinou cholesterolu snížil extrakt z čagy "špatný" LDL cholesterol, celkový cholesterol a triglyceridy a zároveň zvýšil hladinu antioxidantů.

Podobné studie přinesly stejné výsledky a pozorovaly, že - kromě snížení "špatného" LDL cholesterolu - chaga také zvýšila "dobrý" HDL cholesterol.

Vědci se domnívají, že za účinky čagy na cholesterol jsou zodpovědné antioxidanty, které se v ní nacházejí.

K jasnému pochopení účinku čagy na cholesterol je opět zapotřebí dalšího výzkumu na lidech.

SHRNUTÍ
Studie na zvířatech a ve zkumavkách prokázaly, že extrakt z čagy může posilovat imunitu, předcházet chronickým zánětům, bojovat proti rakovině, snižovat hladinu cukru v krvi a snižovat cholesterol. Je však třeba provést další studie na lidech.

Bezpečnost a vedlejší účinky sibiřské čagy

Čaga je obecně dobře snášena. Nebyly však provedeny žádné studie na lidech, které by určily její bezpečnost nebo vhodné dávkování.

Čaga totiž může interagovat s některými běžnými léky, což může mít škodlivé účinky.

Čaga by například mohla představovat riziko pro osoby užívající inzulín nebo pro diabetiky, protože ovlivňuje hladinu cukru v krvi.

Čaga také obsahuje bílkovinu, která může zabránit srážení krve. Pokud tedy užíváte léky na ředění krve, máte poruchu krvácivosti nebo se chystáte na operaci, poraďte se před užíváním čagy se svým lékařem.

Ačkoli některé výzkumy ukazují, že čaga může pomoci snížit zánět, může také zvýšit aktivitu vašeho imunitního systému. Proto by se lidé s autoimunitními chorobami měli před užíváním čagy poradit s lékařem.

O bezpečnosti čagy pro těhotné a kojící ženy neexistují žádné výzkumy. Nejbezpečnější možností je proto vyhnout se jejímu užívání.

A konečně, ujistěte se, že kupujete doplňky stravy z renomovaných zdrojů, protože čaga není monitorována Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv.

SHRNUTÍ
Žádné studie neanalyzovaly bezpečnost ani vhodné dávkování čagy. Nežádoucí vedlejší účinky by se mohly objevit, pokud trpíte poruchou krvácení nebo autoimunitním onemocněním, užíváte léky na ředění krve nebo jste těhotná či kojíte.

Závěr

Lidé používají houby čagu k léčebným účelům již po staletí.

Čaga je plná antioxidantů a je dostupná ve formě čaje nebo doplňku stravy.

Její extrakt dokáže bojovat proti rakovině a zlepšuje imunitu, chronické záněty, hladinu cukru a cholesterolu v krvi.

K potvrzení těchto účinků a určení bezpečnosti, vedlejších účinků a optimálního dávkování je třeba provést studie na lidech.

Pokud máte zájem vyzkoušet čaj nebo doplněk stravy z houby čaga, ale obáváte se vedlejších účinků nebo možných interakcí s léky, které užíváte, poraďte se nejprve se svým lékařem.

Zpět do obchodu