20 tipů pro optimální zdraví očí

Obsah:

 • 10 tipů pro optimální zdraví očí


ocii4

Péče o oči nyní vám pomůže udržet si zdravý zrak i v pozdějším věku a předejít očním problémům, jako je šedý zákal, slabozrakost, makulární degenerace, glaukom a diabetická retinopatie.

Jedním z nejlepších způsobů je dodržovat těchto 10 rad pro optimální zdraví očí.

10 tipů pro optimální zdraví očí

1. Zdravá strava Zdravý zrak

Ano, začíná to tak jednoduše: jste to, co jíte, a stejně tak je to i s vaším zrakem. Potraviny bohaté na živiny, jako je vitamin C a E, zinek, lutein a omega-3 mastné kyseliny, posilují vaše oči proti problémům souvisejícím s věkem, jako je šedý zákal a makulární degenerace. Mezi skvělé potraviny pro zdraví očí patří např:

 • Zelenina: zelená listová zelenina, jako je špenát, kapusta a zelí.
 • Ryby: tučné ryby, jako je losos, tuňák, sardinky a makrela.
 • Ovoce: Citrusové plody, jako jsou citrony, grapefruity a pomeranče.
 • Bezmasé zdroje bílkovin: Vejce, ořechy a fazole.

2.Přestaňte kouřit

Ještě se vám nepodařilo přestat kouřit? Potřebujete další motivaci? Co takhle nemít šedý zákal, makulární degeneraci a uveitidu (kromě různých jiných zdravotních problémů)? Výzkumy naznačují, že kuřáci mají dvakrát až třikrát vyšší pravděpodobnost, že budou postiženi těmito vysilujícími očními chorobami. Takže na ty z vás, kteří mají svůj zrak raději než cigaretu.

3. Sluneční brýle

Pokud jste si mysleli, že sluneční brýle jsou jen módním doplňkem, zamyslete se znovu. Správné brýle vám mohou pomoci vyhnout se šedému zákalu, makulární degeneraci a pingueculaci tím, že blokují škodlivé sluneční UV (ultrafialové) záření. Dobré sluneční brýle s UV ochranou mohou blokovat 99-100 % škodlivých UV paprsků. V případě zájmu jsou k dispozici také kontaktní čočky s UV ochranou.

4. Nepodceňujte sílu ochranných brýlí

Pokud jste v práci nebo i doma vystaveni jakýmkoli nebezpečným látkám přenášeným vzduchem, doporučujeme používat ochranné brýle. Nejen to, uchylte se k ochranným brýlím, pokud se věnujete sportům, jako je lední hokej, lakros nebo squash/raketbal.

5. Vyhněte se nadměrnému vystavení obrazovkám počítačů

Kromě toho, že způsobuje bolesti krku, zad a ramen, může příliš dlouhé zírání na obrazovku počítače/telefonu vážně ovlivnit zdraví vašich očí. Mezi oční problémy, které vám může způsobit nadměrné vystavování se obrazovkám počítače/telefonu, patří např:

 • únava očí
 • suchost očí
 • rozmazané vidění
 • potíže se zaostřováním na velké vzdálenosti

Některá ochranná opatření zahrnují:

 • Aktualizace předpisu na brýle nebo kontaktní čočky pro vystavení obrazovce.
 • Vyhledání vhodné lékařské péče při dlouhodobém namáhání očí a zvážení používání počítačových brýlí při práci s počítačem.
 • Výběr pohodlné podpůrné židle a její umístění tak, abyste měli nohy rovně na podlaze.
 • častější mrkání, pokud vám vysychají oči.
 • dodržování pravidla 20-20-20, které vyžaduje, abyste si každých 20 minut odpočinuli tím, že se budete nepřetržitě
 • 20 sekund dívat do vzdálenosti 20 metrů.
 • doporučují se také 15minutové přestávky každé 2 hodiny a vstávání ze židle.

6. Zařazení přestávek na mrkání

Neobviňujte z únavy očí jen počítače a obrazovky telefonů. Únavu očí mohou způsobovat i knihy a psané dokumenty, pokud se na ně díváte delší dobu. Nezapomeňte proto zvednout hlavu, odvrátit pohled od dokumentů a jednoduše na několik sekund zamrkat, abyste se zbavili napětí.

7. Pravidelně navštěvujte očního lékaře

Nikdy nepodceňujte význam pravidelných očních prohlídek.

Vaše oči potřebují specializovanou péči, protože jsou jedním z nejsložitějších orgánů ve vašem těle. Odhalení očních onemocnění, jako je například glaukom, je poměrně náročné. Pouze oční specialista to dokáže náležitě provést s využitím potřebných znalostí, zkušeností, nástrojů a technik. Odborníci doporučují absolvovat komplexní oční vyšetření alespoň jednou za dva roky. Základní součásti komplexního očního vyšetření mohou zahrnovat:

 • vyšetření zraku, které určí dalekozrakost/krátkozrakost, presbyopii (změny zraku způsobené procesem stárnutí),
 • astigmatismus (rozmazané vidění způsobené zakřivením rohovky).
 • testy ke zjištění koordinace mezi oběma očima
 • vyšetření zrakového nervu a očního tlaku k odhalení glaukomu.
 • mikroskopické a zevní vyšetření oka před a po rozšíření oka

8. Buďte ostražití vůči očním problémům - hledejte příznaky

Pravidelná návštěva očního lékaře je skvělá rutina, ale nespoléhejte se jen na ni; v sázce je zdraví vašich očí. Buďte ostražití vůči svému zraku a neustále sledujte jakékoli změny ve svém vidění. Mezi červené signály, na které je třeba si dát pozor, patří

 • Rozmazané vidění
 • Dvojité vidění
 • problémy s viděním při slabém osvětlení
 • zarudlé oči po delší dobu
 • neustálá bolest a otok očí
 • Clematis
 • Časté záblesky světla

Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, neprodleně navštivte očního lékaře, který věc podrobně vyšetří.

9. Zvažte svou rodinnou anamnézu

Ze všech ostatních faktorů můžete mít také jednoduše smůlu na nežádoucí oční onemocnění, protože mnoho očních chorob se shlukuje v rodinách. Například vysoký krevní tlak nebo cukrovka v rodinné anamnéze znamenají zvýšené riziko onemocnění očí. Berte proto rodinnou anamnézu očních onemocnění vážně a proberte ji se svým očním lékařem, abyste se nestali další nic netušící obětí.

10. Čerstvý vzduch

Přínos čerstvého vzduchu se neomezuje pouze na plíce a srdce. Čerstvý vzduch přímo dodává kyslík rohovkám vašich očí, protože ty postrádají vlastní mechanismus zásobování kyslíkem. Proto dbejte na to, aby vaše oči přijímaly co nejvíce čerstvého vzduchu.

11. Vyhýbejte se tření očí

Je to zvláštní, ale zdá se, že naprostá většina lidí si vypěstovala zvyk třít si oči každou druhou minutu. Pro mnohé z nich se tření očí mění v dráždivý zvyk, který je pro zdraví očí dosti škodlivý. Musíte si uvědomit, že na rukou máte většinou spoustu bakterií, které jsou zodpovědné za různé druhy nemocí a infekcí. Proto bude lepší, když se tohoto nezdravého zvyku zbavíte, ale pokud se vám to nepodaří, ujistěte se, že máte ruce co nejčistší. Můžete použít cokoli od mýdel po dezinfekční prostředky, jen je udržujte čisté, pokud si je nemůžete přestat třít o oči.

12. Pokud si líčíte oči, držte se kvalitních výrobků.

Pravdou je, že tření nemocných rukou o oči není jediným způsobem, jak si je poškodit, k tomuto účelu může sloužit i oční make-up, zejména pokud si nejste vědomi kvality. Škodlivým bakteriím se může dařit na mnoha nepravděpodobných místech, včetně řasenky, kterou používáte, a špiček tužek na oči, kterými si oči zkrášlujete. Nezůstávejte se stejnou tubou řasenky déle než 3 měsíce a nezapomeňte zastřihnout špičky svých oblíbených tužek na oči. Při nákupu očního make-upu vždy vybírejte kvalitní značky, abyste si zachovali zdravé oči a mohli se z nich těšit co nejdéle.

13. Dávejte pozor na své kontaktní čočky

Samozřejmě nemluvím o kontaktech uložených v seznamu kontaktů ve vašem telefonu, jsou to vaše kontaktní čočky, o které je třeba se obzvlášť starat. Pokud si myslíte, že se o své kontaktní čočky již dobře staráte, zamyslete se znovu, protože podle průzkumu se přibližně 85 % nositelů kontaktních čoček mylně domnívá, že se o své kontaktní čočky stará dobře. Ve skutečnosti pouze 2 % z nich skutečně dodržují požadované náležitosti. Pokud tedy chcete, aby vaše oči byly co nejzdravější a bez nemocí, dodržujte při manipulaci s kontaktními čočkami pečlivě pokyny uvedené na receptu, místo abyste je (údajně) čistili vším možným od vody z kohoutku až po dětský olejíček.

14. Zajímejte se o zdraví svých očí více než o to, aby vám zdravotní pojišťovna zaplatila oční testy.

Nelze popřít, jak obtížné je spravovat své finance, ale zdá se to jako nic ve srovnání s tím, když se musíte vyrovnat s problémy poškozeného nebo ztraceného zraku. Navzdory všeobecnému přesvědčení si můžete nechat vyšetřit oči v rámci svého běžného zdravotního pojištění, pokud máte v rodinné anamnéze zvýšený rizikový faktor pro onemocnění, jako je například glaukom. Kromě toho existují také neziskové organizace, které poskytují oční vyšetření a další druhy péče o oči těm, kteří splňují podmínky. Vyzkoušet je je stále lepší než litovat, proč jste to neudělali včas.

15. Vyhýbejte se suchému vzduchu

Zútulnění vašeho domova přes zimu může být také nepravděpodobným viníkem, pokud vás v poslední době trápí suché oči. V takových situacích vám může velmi pomoci zvlhčovač vzduchu, který vašim očím dodá potřebnou vlhkost a pomůže jim zůstat hydratované.

16. Zůstaňte hydratovaní

Když už mluvíme o suchých očích, může k nim vést také dehydratace. Lidské tělo je pro své bezproblémové fungování do značné míry závislé na vodě. Pokud si nejste vědomi hladiny tekutin v těle, ovlivňuje to i tvorbu slz v očích, což má za následek kromě řady dalších komplikací i suché oči. Jednoduše zůstaňte hydratovaní, aby se vaše oči vyhnuly problémům.

17. Dopřejte si kvalitní spánek

Vaše oči se mohou dostat do potíží také v případě, že máte ve zvyku pravidelně vynechávat spánek. Dostatečný spánek zajistí, že vaše oči budou odpočaté a nebudou namáhané.

18. Sdílení ručníku není dobrý nápad

Být velkorysý je jedna věc a sdílet ručník je něco úplně jiného. Je to spíše volba mezi těmito dvěma možnostmi, protože sdílení ručníků a podložek na obličej znamená, že vaše oči budou náchylné k nakažlivým očním infekcím, jako je zánět spojivek (nebo zánět čočky).

19. Vyhněte se nadměrné konzumaci kávy

Upřímně řečeno, i mě to bolelo nejvíc, ale přesto dávám přednost zdravým očím. Pokud je představa šálku páry před vámi každé odpoledne příliš silná, než abyste jí odolali, zkuste kávu nahradit zeleným čajem. Kromě toho, že zelený čaj uspokojí potřebu tekutin ve vašem těle, je známý jako skvělý zdroj katechinů, které spolu s dalšími antioxidanty (např. vitaminem C, vitaminem E, zeaxantinem a luteinem) pomáhají očím bojovat s řadou očních problémů, včetně šedého zákalu a AMD.

20. Čím dříve, tím lépe

Při léčbě nejzávažnějších očních onemocnění, jako je AMD a glaukom, má nepopiratelný význam načasování. Čím dříve jsou diagnostikovány, tím vyšší je pravděpodobnost úspěšné léčby. Začněte proto pravidelně konzultovat svého očního lékaře dříve, než bude pozdě.

Zpět do obchodu