Výhody probiotik pro zdraví pokožky

Obsah:

  • Jak mohou probiotika pomoci vaší pleti?
  • Další způsoby, jak můžete pomoci mikrobiomu své pokožky
  • Závěr

probiotikaaa

 

Výzkumné studie naznačují, že užívání probiotik může pomoci podpořit vaše tělo v prevenci kožních onemocnění, jako jsou ekzémy, akné a další lokální záněty, například suchá kůže. Vyvážení a udržování zdravého střeva může vašemu tělu pomoci lépe vstřebávat živiny, které udržují vaši pokožku zdravou.

Jak mohou probiotika pomoci vaší pokožce?

Naše pokožka je vnějším zrcadlem našich střev. Pokud se podíváme na naši pokožku, je zřejmé, že nekončí u úst. Kůže se jednoduše mění a pokračuje v protahování našeho vnitřního těla v podobě sliznic.

Nyní si uvědomte, že střeva mají plochu přibližně 4 300 čtverečních stop - tedy asi jako tenisový kurt - a tvoří většinu výstelky vašeho těla. Rychle je jasné, že pokud chceme mít zdravou pokožku, musíme obnovit a udržovat zdravá střeva.

Ve zdravém střevě 400 až 600 miliard bakterií, které tvoří náš střevní mikrobiom, neustále pomáhá s mnoha důležitými procesy v těle. Vstřebávají živiny, chrání před škodlivými bakteriemi, viry, plísněmi a toxiny (patogeny) a neustále pracují na rovnováze našeho imunitního systému.

Stres, silné léky a některé potraviny mohou narušit střevní mikrobiom a oslabit imunitní systém, což zvyšuje náchylnost k nemocem včetně kožních problémů.

Když střeva nefungují správně, nejsme schopni vstřebávat živiny, které jsou nezbytné pro udržení dobrých střevních bakterií a zdravé pokožky. Kromě toho se oslabuje funkce naší střevní bariéry, což umožňuje škodlivým patogenům, toxinům a alergenům pronikat do našeho krevního oběhu, což vede k zánětům v celém těle.

Výsledek: kůže reaguje lokálním zánětem, který se projevuje v podobě akné, ekzémů a lupénky.

Na chronické kožní problémy, jako je akné, ekzém a lupénka, bohužel neexistuje žádný lék. Existuje však několik způsobů, jak můžete své tělo podpořit v léčbě a prevenci kožních onemocnění.

Očista střev

Probiotika pomáhají stimulovat pravidelné vyprazdňování střev, které je nezbytné k tomu, abychom se zbavili škodlivých látek, které se do našeho těla dostávají převážně s jídlem a vodou, jež denně přijímáme.

V klinických studiích bylo dokonce prokázáno, že některé probiotické bakteriální kmeny pomáhají bojovat proti špatným bakteriím a dalším patogenům, čímž potlačují jejich kolonizaci ve střevech a zabraňují vzniku onemocnění.

Snížení zánětu

Náš střevní mikrobiom je velmi citlivý. Když zažíváme stres, musíme užívat silné léky a/nebo jíme nezdravé potraviny, může se v našich střevech objevit zánět.

Tento zánět způsobuje oslabení těsných spojů v naší střevní bariéře a naše střevní bariéra se stává propustnou (tzv. děravé střevo). To umožňuje průnik patogenů, toxinů a alergenů do krevního oběhu.

Příliv škodlivých látek do těla vyvolává zánět a imunitní reakci. Pokud se tento problém neřeší, může děravé střevo vést k autoimunitním onemocněním, jako jsou chronické ekzémy a lupénka, alergie a potravinové intolerance.

Bohužel mnoho jedinců řeší pouze příznaky toho, jak se jejich zánět projevuje (např. pomocí antihistaminik a kortizonu).

Tato léčba může mít často dlouhodobé škodlivé účinky na organismus. Abychom se skutečně uzdravili a cítili se lépe, je nezbytné řešit základní příčinu, kterou je nerovnováha ve střevním mikrobiomu.

Silná probiotika posílí funkci vaší střevní bariéry. Probiotika mohou chránit vaše tělo před škodlivými látkami, rozvojem zánětu a následnou nesprávně nasměrovanou imunitní reakcí.

Posílení imunitního systému

Určité probiotické bakterie pomáhají řídit imunitní systém a pomáhají v péči o pokožku dvěma zásadními způsoby, aby se nevymkla kontrole, což se může projevit v podobě kožních problémů, alergií a potravinových intolerancí.

Zaprvé je známo, že určité probiotické kmeny zvyšují produkci IL-10 v těle, čímž pomáhají tělu zvládat záněty. IL-10 je poselská látka imunitního systému, která chrání před přehnanými zánětlivými procesy a autoimunitními chorobami.

Druhou imunomodulační vlastností probiotických kmenů je stimulace sekrece sekrečního imunoglobulinu A (sIgA). SIgA je protilátka, která hraje klíčovou roli ve funkci slizniční imunity.

Pokud vaše tělo nemá dostatek sIgA, může být váš imunitní systém oslaben a můžete být náchylnější ke kožním problémům a infekcím, jako je nachlazení, chřipka, kvasinkové infekce a infekce močových cest.

Snížení zánětu a posílení imunitního systému prostřednictvím zdravého střevního mikrobiomu proto může mít silný, pozitivní vliv na vaši pokožku.

Další způsoby, jak můžete pomoci mikrobiomu své pokožky

Kromě užívání vysoce kvalitního, speciálně kombinovaného probiotického doplňku existuje několik dalších přirozených a vysoce účinných způsobů, jak můžete podpořit zdraví své pokožky.

Detox celého těla

V mnoha případech lidé trpící kožními problémy užívali k léčbě příznaků svých potíží silné léky, včetně antihistaminik a kortizonu. Tyto léky mohou způsobit chaos ve střevech a játrech a mohou ohrozit správnou detoxikaci.

Proto je dobré se v případě kožních problémů zapojit do jednoduché, levné a snadné detoxikace celého těla. Doporučujeme pít tři litry vody každý den po dobu nejméně jednoho měsíce.

Můžete také zvážit užívání ostropestřce mariánského, což je bylinný doplněk, který pomáhá podporovat funkci jater.

Zeolitový prášek je dalším doplňkem, který pomůže vašemu tělu s detoxikací. Nelze jej strávit, a proto funguje jako houba, která nasává toxiny a odvádí je z těla ven.

Snižte příjem alergenních potravin

Při léčbě kožního onemocnění je nezbytné omezit všechny potraviny, které jsou běžně spojovány s alergickými reakcemi. Patří sem všechny výrobky včetně lepku a mléčných výrobků, všechny druhy ořechů, potraviny s vysokým obsahem zpracovaného cukru, noční koření a vše, co zatěžuje játra, například alkohol.

Skvělou alternativou jsou těstoviny z hnědé rýže, kokosové mléko a jogurt, javorový sirup, slunečnicová a dýňová semínka a zelená listová zelenina.

Jezte více vlákniny

Chcete se ujistit, že se vaše tělo správně detoxikuje prostřednictvím pravidelné a zdravé stolice. Účinným způsobem, jak zajistit pravidelnou a zdravou stolici, je jíst dostatek vlákniny.

Nejjednodušším a nejpřirozenějším způsobem, jak do svého jídelníčku dostat více vlákniny, je konzumovat více vláknitých potravin včetně listové zeleniny, quinoy a bezlepkového ovsa, fazolí/hrášku, lněných semínek a jablek.

Dalším přístupem je přidat do svého denního režimu prebiotický doplněk vlákniny, například psyllium husk. Chcete-li se dozvědět více o tom, jak optimalizovat pohyb střev, podívejte se na náš příspěvek na blogu o tom, co vás může pohyb střev naučit o vašem zdraví.

Užívejte tyto doplňky stravy

  • Zinek - bylo prokázáno, že zinek snižuje vylučování histaminu a s ním i svědění a otoky kůže. Kromě toho je zinek jednou z nejdůležitějších látek v těle; podílí se na více než 300 metabolických procesech, včetně těch, které vedou ke zdravé pokožce. Zinek pomáhá obnovovat zdravé kožní buňky, což je důležité zejména pro lidi trpící kožními problémy.
  • Omega-3 mastné kyseliny - Omega-3 mastné kyseliny posilují buněčnou membránu. Buněčná membrána slouží jako bariéra proti vstupu škodlivých látek do buňky a je průchodem pro vstup živin dovnitř a odchod odpadních látek ven z buňky. Buněčná membrána navíc ovlivňuje schopnost buněk zadržovat vodu. Pěkná a zdravá buněčná bariéra pomáhá zadržovat vodu a způsobuje, že pokožka vypadá jemnější a mladší. Omega-3 mastné kyseliny také pomáhají snižovat produkci zánětlivých látek v těle, přirozených chemických látek, které se podílejí na procesu stárnutí.
  • Co-Q10 - energetickým centrem buněk našeho těla jsou mitochondrie. Co-Q10 dodává energii mitochondriím, a tím nabíjí každou buňku v těle, včetně kožních buněk. Užívání Co-Q10 také obvykle zvyšuje hladinu energie.

Udržuje vlhkost v pokožce

U citlivé pleti je velmi důležité udržovat v pokožce vlhkost. Proto se pro správnou péči o pleť doporučuje sáhnout po přírodním, bohatém hydratačním krému, který neobsahuje parfémy a kortizon. Tento hydratační krém by měl také obsahovat kyselinu gama-linolenovou, která podporuje obnovu membrán kožních buněk, a vitamin E pro přirozenou ochranu.

Nezapomeňte hydratační krém nanést na celé tělo při každém sprchování, abyste ihned po něm pomohli pokožce udržet vlhkost.

Je také dobré přejít na přírodní, organické odličovací přípravky, abyste zabránili dalšímu podráždění pokožky.

Vyhněte se drsnému drhnutí

Pokožka s problémy, jako jsou ekzémy, lupénka a akné, je často velmi citlivá a hrubé drhnutí ji může podráždit a způsobit další lokální záněty.

Přesto, pokud trpíte lupénkou nebo ekzémem a vaše pokožka je pokryta šupinkami, může být teplá koupel k jemnému peelingu dobrým nápadem. K jemnému drhnutí odumřelé kůže z míst lupénky/ekzému můžete použít žínku.

Účelem této koupele a jemného peelingu je zajistit, aby se váš hydratační krém mohl znovu vstřebat do pokožky. Upozorňujeme, že koupel by neměla trvat déle než deset minut. Můžete také zvážit konzultaci s dermatologem, zda vám může pomoci probiotická péče o pokožku.

Zvládání stresu

Stres je významným faktorem ovlivňujícím zdraví střev a pokožky. Snažte se co nejvíce vyhýbat zjevným stresorům ve svém životě. Pokud se ocitnete v delším období stresu, snažte se podpořit své tělo ve zvládání tohoto stresu aktivitami, které stres uvolňují, včetně meditace a jógy.

Do své každodenní wellness rutiny můžete také přidat doplněk stravy z afrického černého fazolu (tzv. Griffonia Simplicifolia). Jedná se o rostlinný extrakt, který prokazatelně pomáhá při depresích, úzkosti, tenzních bolestech hlavy a migrénách a také zvyšuje produkci hormonu štěstí Serotoninu.

Závěr

Řešení akutních a chronických kožních problémů může být neuvěřitelně frustrující. Naše kůže je jedním z největších orgánů v našem těle, a pokud není zdravá, má obrovský dopad na celé tělo a mysl. Upřímně doufáme, že kroky uvedené v tomto příspěvku vám pomohou pochopit, co přispívá ke zdraví pokožky a kde můžete začít provádět změny, abyste úspěšně obnovili a udrželi zdraví své pokožky.

Péče o trávicí systém konzumací probiotických potravin, jako je kysané zelí, kimči, miso a další kvašené potraviny, může pomoci v péči o vaši pleť. Kvalitní probiotický doplněk stravy s živými kulturami dobrých bakterií však může mít obrovský vliv na vaše celkové zdraví, včetně zdraví vaší pokožky.

Zpět do obchodu