3 nejčastější vaginální problémy

Obsah:

 • 3 nejčastější vaginální problémy
 • Prevence vaginálních problémů
 • Shrnutí

Vaginální problémy

Tři nejčastější problémy, které ovlivňují zdraví pochvy, jsou kvasinkové infekce, trichomoniáza a bakteriální vaginóza. Často mají podobné příznaky, jako je přetrvávající svědění, abnormální výtok nebo bolest při močení.

Tyto tři vaginální problémy se však liší a liší se i jejich příčiny. Je důležité získat přesnou diagnózu toho, co příznaky způsobuje, protože se liší i léčba. Váš poskytovatel zdravotní péče vám může poskytnout včasnou a účinnou léčbu, která vám pomůže vyhnout se komplikacím.

Tento článek pojednává o těchto třech běžných vaginálních onemocněních a jejich příznacích. Nabízí také několik nápadů, jak těmto infekcím a poruchám předcházet.

3 nejčastější vaginální problémy

1. Kvasinkové infekce

Kvasinková infekce je způsobena přemnožením plísně zvané Candida. Ta normálně žije uvnitř těla (v místech, jako jsou ústa, hrdlo, střeva a pochva) a na kůži v malém množství, aniž by způsobovala nějaké problémy.

Některé faktory - například antibiotika, těhotenství, nekontrolovaná cukrovka nebo oslabení imunitního systému (i když jen v důsledku stresu) - však mohou narušit rovnováhu bakterií v pochvě a způsobit množení kvasinek. Bez zásahu se kvasinkám daří díky vlhkému a teplému prostředí pochvy.

Jak časté jsou infekce způsobené candidou?

Tři ze čtyř lidí, kteří mají vagínu, prodělají během svého života alespoň jednu vaginální kvasinkovou infekci. Přibližně 8 % z nich bude mít infekce opakovaně, třikrát nebo vícekrát ročně. Téměř vždy se vyskytují v plodném období, po nástupu puberty a před menopauzou, pravděpodobně kvůli dramatické změně hormonů v těchto obdobích.
Nejčastějším příznakem kvasinkové infekce je extrémní svědění v pochvě a jejím okolí. Mezi další příznaky a symptomy, které se u vás mohou vyskytnout, patří:

 • pálení, zarudnutí a otok pochvy a vulvy (oblast kolem pochvy).
 • Bolest nebo nepříjemné pocity při močení
 • Bolest při pohlavním styku
 • Bolestivost
 • Hustý, bílý poševní výtok, který vypadá jako tvaroh a nemá nepříjemný zápach

Většina kvasinkových infekcí má mírný průběh, ale u některých lidí může dojít k závažným infekcím zahrnujícím zarudnutí, otok a praskliny v poševní stěně.

U některých lidí se kvasinkové infekce vyskytují často, takže příznaky a průběh léčby jsou jim známé. Můžete si zakoupit volně prodejný antimykotický krém, čípek nebo tabletu, které se zavádějí do pochvy na jeden až sedm dní, podle toho, co si vyberete.

Váš lékař vám také může předepsat tabletu zvanou Diflucan (flukonazol), kterou k léčbě infekce užíváte jednorázově ústy.

Léčba kvasinkové infekce nevyléčí sexuálně přenosnou infekci (STI) nebo bakteriální vaginózu, kterou můžete mít místo toho, což vás vystavuje riziku komplikací způsobených těmito stavy.

Kromě toho se vaše tělo může stát odolnějším vůči antimykotickým lékům, pokud je užíváte, když nemáte kvasinkovou infekci, což může vést k obtížím zbavit se kvasinkové infekce v budoucnu.

Pokud se u vás tyto příznaky objevují poprvé, je důležité navštívit poskytovatele zdravotní péče, aby vám stanovil oficiální diagnózu a vyloučil jiné možnosti, zejména proto, že výzkumy ukazují, že dva ze tří lidí, kteří si koupí antimykotický lék na vaginální kvasinkovou infekci, ji ve skutečnosti nemají.

2. Trichomoniáza

Trichomoniázu způsobuje parazit a šíří se nechráněným pohlavním stykem. Jedná se o nejčastěji léčitelnou pohlavně přenosnou infekci a může se šířit, i když nemáte žádné příznaky trichomoniázy. touto infekcí se mohou nakazit lidé obou pohlaví, i když častěji se vyskytuje u těch, kteří mají vaginální kvasinkové infekce.

Doba mezi expozicí trichomoniáze a objevením se příznaků může být od pěti do 28 dnů. Můžete si všimnout:

 • svědění, pálení, zarudnutí a bolestivost pohlavních orgánů.
 • řídký nebo zpěněný výtok s neobvyklým rybím zápachem, který může být čirý, bílý, nažloutlý nebo nazelenalý
 • nepříjemné pocity při pohlavním styku
 • Bolest nebo nepříjemné pocity při močení
 • pánevní bolest, i když vzácná

Léčba trichomoniázy zahrnuje jedno ze dvou antibiotik: Flagyl (metronidazol) nebo Tindamax (tinidazol). Pokud se trichomoniáza neléčí, hrozí vám vyšší riziko infekce, pokud se dostanete do kontaktu s virem lidské imunodeficience (HIV).

Pokud máte HIV, neléčená trichomoniáza zvyšuje pravděpodobnost, že přenesete HIV na své sexuální partnery, proto Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje, abyste se v případě, že jste HIV pozitivní, nechali každoročně testovat na trichomoniázu.

Potřebuje váš partner léčbu?

Pokud máte podezření, že máte trichomoniázu, měli byste se zdržet pohlavního styku a okamžitě navštívit lékaře. Pokud váš lékař diagnostikuje trichomoniázu, měl by být diagnostikován i váš sexuální partner či partneři a měl by podstoupit potřebnou léčbu. V pohlavním styku byste neměli pokračovat, dokud nebudete vy i váš partner léčeni a dokud nebudete bez příznaků.

3. Bakteriální vaginóza (BV)

Bakteriální vaginóza (BV) je nejčastější příčinou vaginálního výtoku v reprodukčním období. K BV obvykle dochází, když je v pochvě více škodlivých než dobrých bakterií. Konkrétně k BV dochází, když je normální rovnováha bakterií Lactobacillus, které osídlují pochvu, narušena přemnožením jiných bakterií.

Ačkoli neexistuje jasná odpověď na otázku, co BV způsobuje, je známo několik faktorů, které zvyšují riziko infekce, včetně následujících:

 • Mít nové nebo více sexuálních partnerů
 • Těhotenství
 • Používání vaginálních výplachů
 • Používání nitroděložního tělíska (IUD)
 • Nepoužívání kondomu při každém sexuálním styku

Ačkoli mnoho lidí nemá viditelné příznaky bakteriální vaginózy, ti, kteří je mají, si mohou všimnout následujících příznaků:

 • Vaginální zápach podobný rybímu zápachu.
 • abnormální vaginální výtok, který je bílý nebo šedý a může být vodnatý nebo zpěněný
 • podráždění a/nebo svědění pochvy
 • pocit pálení při močení

BV se léčí antibiotiky a nereaguje na antimykotika proti kvasinkovým infekcím, i když příznaky jsou podobné. Až do ukončení léčby byste se měla zdržet pohlavního styku.

Pokud je vaším partnerem muž, léčbu nepotřebuje, ale pokud máte partnerku, může mít BV i ona a měla by také navštívit lékaře. Pokud se BV neléčí, může zvýšit riziko nákazy pohlavně přenosnými chorobami a HIV a také vést k předčasnému porodu nebo narození dítěte s nízkou porodní hmotností, pokud jste těhotná.

Prevence vaginálních problémů

Za normálních okolností je ve vaší pochvě zdravá rovnováha kvasinek a bakterií, ale některé faktory mohou tuto rovnováhu narušit. Pokud jste náchylná k vaginálním infekcím, zvažte následující tipy, které vám pomohou udržet prostředí ve vaší pochvě v rovnováze:

 • Noste spodní prádlo s bavlněným rozkrokem.
 • Vyhněte se těsným punčochám, legínám nebo džínům.
 • Nepoužívejte vaginální výplachy
 • Nepoužívejte parfémované dámské výrobky nebo toaletní papír.
 • Dbejte na častou výměnu tamponů, vložek a tamponových vložek.
 • Vyměňte si mokré oblečení co nejdříve
 • Vždy se utírejte zepředu dozadu

Shrnutí

Kvasinkové infekce, trichomoniáza a bakteriální vaginóza jsou nejčastější vaginální problémy. Všechny jsou léčitelné, ale je třeba je přesně diagnostikovat, protože se léčí různými způsoby.

Trichomoniázu, pohlavně přenosnou infekci způsobenou parazitární infekcí, je třeba léčit antibiotiky. Totéž platí pro bakteriální vaginózu, která však naopak souvisí s rovnováhou druhů bakterií v pochvě a může mít více příčin.

U kvasinkové infekce antibiotika vůbec nepomáhají (jsou zapotřebí antimykotika) a někdy mohou dokonce vést k infekci. Proto se nezapomeňte obrátit na svého poskytovatele zdravotní péče ohledně vaginálních příznaků, aby byla zajištěna přesná diagnóza.

Přestože se zabýváme nejčastějšími vaginálními problémy spojenými s vaginálním výtokem, existují i další, které mohou mít některé překrývající se příznaky, jako jsou infekce močových cest (UTI), vaginitida a vulvodynie. Mějte na paměti, že vaše příznaky mohou vznikat v důsledku více stavů.

Zpět do obchodu