Jak probiotika působí při kvasinkových infekcích?

Obsah:

 • Co jsou kvasinkové infekce?
 • Příčiny vaginálních kvasinkových infekcí
 • Běžné příznaky kvasinkové infekce
 • Léčba a prevence kvasinkové infekce
 • Jak mohou probiotika pomoci při kvasinkových infekcích
 • Užívání probiotik při kvasinkových infekcích
 • Potraviny bohaté na probiotika
 • Závěr

kvasinkové infekce

Lidská střeva nejsou jediným místem v těle, které obsahuje prospěšné bakterie. Podobně jako střeva obsahuje i pochva svůj vlastní mikrobiom. Narušení prospěšných bakterií v pochvě může způsobit kvasinkové infekce. Některé výzkumy ukázaly, že probiotika mohou tyto ochranné bakterie doplnit a pomoci v boji proti kvasinkovým infekcím.

Vaginální kvasinkové infekce jsou častým a nepříjemným problémem, který může ovlivnit zdraví a kvalitu života žen. Dostupná antimykotická léčba je obvykle účinná, ale recidivy jsou časté.

Ochranné vaginální bakterie, které potlačují kvasinky, může narušit řada faktorů, které vedou ke kvasinkovým infekcím. Probiotika mohou tyto ochranné bakterie doplnit a podpořit vyváženou vaginální flóru.

Co jsou kvasinkové infekce?

Kvasinkovou infekci, známou také jako kandidóza, způsobují běžné kvasinky (druh plísně) Candida. Candida albicans je nejčastější příčinou kvasinkových infekcí u lidí. Normálně žije na kůži a v těle bez problémů, ale její přemnožení může vést k infekci.

Jedním z nejčastějších míst infekce je pochva. Vaginální kvasinkové infekce, nazývané také vaginální nebo vulvovaginální kandidóza, jsou jednou z nejčastějších příčin vaginitidy (zánětu pochvy). Odhaduje se, že 70 až 75 % žen na celém světě prodělá alespoň jednu vaginální kvasinkovou infekci. Časté jsou opakované infekce a přibližně 40-45 % žen prodělá dvě nebo více kvasinkových infekcí.

Tyto infekce mohou způsobovat bolest a nepříjemné pocity a mohou skutečně komplikovat vaše každodenní aktivity. Vaginální kandidóza v těhotenství je spojena s vyšším rizikem předčasného porodu (zatímco užívání probiotik během těhotenství by mohlo toto riziko snížit).

Candida albicans je příčinou vaginálních kvasinkových infekcí ve více než 90 % případů. V poslední době se zvyšuje počet zdokumentovaných infekcí jinými druhy rodu Candida, jejichž léčba může být náročnější.

Příčiny vaginální kvasinkové infekce

Vaginální kvasinkové infekce se nejčastěji vyskytují u žen v plodném věku. Ve většině případů není přítomen žádný základní zdravotní problém. Mezi stavy, které zvyšují pravděpodobnost vzniku vaginální kandidózy, patří např:

 • užívání antibiotik
 • zvýšená hladina estrogenu v důsledku perorální antikoncepce nebo hormonální substituční terapie
 • Těhotenství
 • Snížená imunita, například při infekci HIV nebo v důsledku užívání imunosupresivních léků, včetně kortikosteroidů nebo léků používaných při chemoterapii.
 • Diabetes mellitus se špatnou kontrolou hladiny cukru v krvi

Dobré bakterie normálně osidlují pochvu a chrání ji před přemnožením kvasinek a patogenních bakterií. Nerovnováha této vaginální flóry je spojena s vaginálními infekcemi, včetně infekcí způsobených plísní Candida.

Mezi faktory, které mění rovnováhu vaginální flóry, patří oslabená imunita a některé léky. Chronický stres může snížit odolnost ženy vůči vaginálním kvasinkovým infekcím. Vyšší hladina estrogenu také zvyšuje náchylnost ke kvasinkovým infekcím, i když důvody nejsou jasné.

Užívání antibiotik může zničit ochrannou vaginální flóru spolu s cílenými bakteriemi. Studie in vitro a na zvířatech podporují teorii, že západní strava s vysokým obsahem jednoduchých cukrů může také narušit rovnováhu vaginální mikroflóry, což negativně ovlivňuje zdraví pochvy.

Běžné příznaky kvasinkové infekce

Mezi příznaky kvasinkové infekce mohou patřit:

 • svědění, pálení a bolestivost pochvy
 • nepříjemné pocity při močení
 • bolest při pohlavním styku
 • abnormální vaginální výtok, který může být bílý a sýrovitý nebo vodnatý.

Léčba a prevence kvasinkové infekce

Typickými možnostmi léčby vaginální kandidózy jsou antimykotika, konkrétně skupina zvaná azoly, která se podávají buď vaginálně, nebo perorálně, obvykle po dobu až sedmi dnů.

Mnohé z těchto léků jsou dostupné bez lékařského předpisu ve formě krémů, mastí nebo čípků. Tyto léky jsou obecně účinné proti Candida albicans, ale jiné druhy kvasinek vůči nim mohou být rezistentní. Kromě toho mnoho žen po léčbě trpí recidivami.

Následující rady týkající se péče o tělo mohou pomoci předcházet kvasinkovým infekcím:

 • Při použití toalety se vždy utírejte zepředu dozadu.
 • Vyhněte se sprchování, protože může odstranit ochranné vaginální bakterie.
 • Vyhýbejte se příliš horkým koupelím, perličkovým koupelím a horkým vanám.
 • vyhýbejte se parfémovaným vložkám a tamponům a vaginálním sprejům
 • vyhýbejte se oblečení, které těsně obepíná oblast genitálií.
 • okamžitě se převlékněte z tréninkového oblečení a mokrých plavek
 • noste spodní prádlo s bavlněným rozkrokem

Výzkum naznačuje, že užívání probiotik - živých mikrobů se zdravotními účinky - může být užitečné při prevenci a podpoře léčby kvasinkových infekcí.

Jak mohou probiotika pomoci při kvasinkových infekcích

Lactobacillus species jsou nejhojnější ochranné bakterie ve vaginálním mikrobiomu. Probiotické kmeny Lactobacillus, jako jsou Lactobacillus acidophilus a Lactobacillus rhamnosus, prokázaly schopnost přilnout k buňkám vaginálního a cervikálního epitelu.

Laktobacily chrání zdraví pochvy tím, že chrání před škodlivými patogeny, včetně Candida albicans. Konkrétně produkují látky, které inhibují růst kandidy a soutěží o místa uchycení, čímž účinně blokují její schopnost přilnout k vaginální tkáni.

Laktobacily produkují vedlejší metabolické produkty, které pomáhají udržovat kyselé poševní prostředí, které brání růstu kandidy. Předpokládá se, že laktobacily a další ochranné bakterie také stimulují imunitní systém, čímž poskytují další ochranu před infekcemi.

Existují důkazy o sníženém množství bakterií rodu Lactobacillus u vaginálních kvasinkových infekcí. Doplnění prospěšných bakterií může pomoci obnovit zdravou vaginální flóru.

Bylo zjištěno, že užívání probiotických doplňků s tradiční antimykotickou léčbou pomáhá krátkodobě řešit vaginální kandidózu a snižovat její recidivu, ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu dlouhodobých účinků.

Účinnost se může lišit v závislosti na použitých probiotických kmenech. Některé výzkumy zjistily, že druhy Lactobacillus pomáhají v prevenci recidivující vaginální kandidózy.

Užívání probiotik při kvasinkových infekcích

Užívání probiotik může pomoci obnovit zdravou vaginální flóru a předcházet kvasinkovým infekcím nebo je pomáhat léčit. Jaký je však nejlepší způsob příjmu těchto prospěšných mikrobů?

Probiotické doplňky stravy se užívají perorálně nebo vaginálně k prevenci a léčbě kvasinkových infekcí. Zdá se, že zatím neexistuje jasná odpověď na to, který způsob podávání je vhodnější. Bylo zjištěno, že několik druhů bakterií rodu Lactobacillus zlepšuje vaginální flóru při perorálním nebo vaginálním užívání.

Pro perorální konzumaci probiotik existuje široká škála možností, včetně několika potravinových zdrojů a rozsáhlého výběru perorálních doplňků stravy.

Potraviny bohaté na probiotika

Mezi potraviny a nápoje obsahující probiotika patří jogurt, kombucha, kefír, kysané zelí a miso. Předpokládá se, že živé kultury v mnoha z těchto potravin podporují zdraví, ale tyto kultury se značně liší a konkrétní účinky nejsou dobře zdokumentovány.

Některé studie zjistily, že konzumace jogurtu s živými kulturami může pomoci předcházet kvasinkovým infekcím. Existují také důkazy, že konzumace jogurtu s živými kulturami může urychlit odpověď na léčbu vaginální kandidózy. Jogurtové kultury obvykle obsahují druhy Lactobacillus a někdy se přidávají i druhy Bifidobacterium. Probiotika některých jogurtů však nemusí přežít cestu trávicím traktem.

Kefír, fermentovaný mléčný výrobek, může obsahovat různá probiotika v závislosti na způsobu výroby a druhu použité kultury. V jedné studii bylo zjištěno, že kefír má vyšší antikandida aktivitu než jogurt, i když se lišila v závislosti na druhu použitého mléka.

Probiotika získaná z potravinových zdrojů, nikoliv od lidí, mohou, ale nemusí být účinná proti lidským buňkám a patogenním mikrobům. Lidská probiotika mohou mít lepší schopnost přilnout k buňkám a přežít v tělesných podmínkách, jako je nízké pH. Vzhledem k rozdílům mezi probiotiky v potravinových zdrojích a možným vlivům zpracování a trávení může být cílený probiotický doplněk spolehlivějším způsobem konzumace specifických probiotik v boji proti kandidóze.

Závěr

Pokud vás trápí kvasinkové infekce, můžete podniknout kroky k jejich odvrácení. Dbejte na všechny změny v péči o tělo, které můžete provést, abyste ochránili své vaginální zdraví. Zvažte, zda by vám neprospělo doplňování ochranných vaginálních bakterií.

Důležitou roli mohou hrát probiotika, včetně těch z cílených doplňků stravy.

Zpět do obchodu