Ledvinové kameny

Obsah:

 • Ledvinové kameny: přehled
 • Ledvinové kameny: příznaky
 • Ledvinové kameny: příčiny
 • Typy ledvinových kamenů
 • Rizikové faktory vzniku ledvinových kamenů

Ledvinové kameny: přehled

Ledvinové kameny jsou tvrdé usazeniny minerálů a solí, které se tvoří uvnitř ledvin.

Mezi mnoho příčin vzniku ledvinových kamenů patří strava, nadměrná tělesná hmotnost, některé zdravotní potíže a některé doplňky stravy a léky. Ledvinové kameny mohou postihnout kteroukoli část močových cest - od ledvin až po močový měchýř. Kameny často vznikají, když moč zhoustne, což umožní krystalizaci minerálů a jejich slepení.

Vylučování ledvinových kamenů může být poměrně bolestivé, ale kameny obvykle nezpůsobují žádné trvalé poškození, pokud jsou včas rozpoznány. V závislosti na vaší situaci nemusí být k odchodu ledvinového kamene potřeba nic víc než užít léky proti bolesti a pít hodně vody. V jiných případech - například pokud kameny uvíznou v močových cestách, jsou spojeny s infekcí močových cest nebo způsobují komplikace - může být nutná operace.

Pokud je u vás zvýšené riziko opakovaného výskytu ledvinových kamenů, může vám lékař doporučit preventivní léčbu ke snížení rizika jejich vzniku.

 

 

Ledvinové kameny: příznaky

Ledvinový kámen obvykle nevyvolává příznaky, dokud se nepohne v ledvině nebo nepřejde do jednoho z močovodů. Močovody jsou trubice, které spojují ledviny a močový měchýř.

Pokud se ledvinový kámen usadí v močovodech, může blokovat průtok moči a způsobit otok ledviny a křeč močovodu, což může být velmi bolestivé. Pak se mohou objevit následující příznaky:

 • silná, ostrá bolest v boku a v zádech, pod žebry.
 • bolest, která vyzařuje do podbřišku a třísel
 • bolest, která přichází ve vlnách a kolísá v intenzitě
 • bolest nebo pocit pálení při močení

Další příznaky a symptomy mohou zahrnovat:

 • Růžová, červená nebo hnědá moč
 • Zakalená nebo zapáchající moč
 • Trvalá potřeba močit, močení častěji než obvykle nebo močení v malém množství
 • nevolnost a zvracení
 • Horečka a zimnice, pokud je přítomna infekce
 • Bolest způsobená ledvinovým kamenem se může měnit - například se přesunout na jiné místo nebo se zhoršit - jak se kámen pohybuje močovými cestami. 

Ledvinové kameny: příčiny

Ledvinové kameny často nemají jasnou, jedinou příčinu, ačkoli riziko jejich vzniku může zvyšovat několik faktorů.

Ledvinové kameny vznikají, když moč obsahuje více krystalizujících látek - například vápníku, oxalátů a kyseliny močové - než dokáže tekutina v moči zředit. Současně mohou ve vaší moči chybět látky, které zabraňují slepování krystalů, což vytváří ideální prostředí pro vznik ledvinových kamenů.

auro

Typy ledvinových kamenů

Znalost typu ledvinových kamenů, které máte, pomáhá určit jejich příčinu a může vám napovědět, jak snížit riziko vzniku dalších ledvinových kamenů. Pokud je to možné, snažte se ledvinový kámen zachránit, pokud vám chybí, abyste ho mohli přinést lékaři na rozbor.

Mezi typy ledvinových kamenů patří:

 • Vápníkové kameny. Většina ledvinových kamenů jsou vápenaté kameny, obvykle ve formě šťavelanu vápenatého. Oxalát je látka, která je denně produkována játry nebo vstřebávána ze stravy. Některé druhy ovoce a zeleniny, stejně jako ořechy a čokoláda, mají vysoký obsah šťavelanů. Dietní faktory, vysoké dávky vitaminu D, operace střevního bypassu a některé metabolické poruchy mohou zvýšit koncentraci vápníku nebo šťavelanu v moči. vápenaté kameny se mohou vyskytovat také ve formě fosforečnanu vápenatého. Tento typ kamenů je častější u metabolických stavů, jako je například renální tubulární acidóza. Může být také spojen s některými léky používanými k léčbě migrény nebo záchvatů, jako je topiramát (Topamax, Trokendi XR, Qudex XR).
 • Struvitové kameny. Struvitové kameny se tvoří v reakci na infekci močových cest. Tyto kameny mohou rychle růst a stát se poměrně velkými, někdy bez varování nebo jen s malým varováním.
  Kameny kyseliny močové. Kameny kyseliny močové se mohou tvořit u lidí, kteří ztrácejí příliš mnoho tekutin v důsledku chronického průjmu nebo malabsorpce, u těch, kteří jedí stravu s vysokým obsahem bílkovin, a u lidí s cukrovkou nebo metabolickým syndromem. Riziko vzniku kamenů kyseliny močové mohou zvyšovat také některé genetické faktory.
 • Cystinové kameny. Tyto kameny se tvoří u lidí s dědičnou poruchou zvanou cystinurie, která způsobuje, že ledviny vylučují příliš mnoho specifické aminokyseliny.

Rizikové faktory vzniku ledvinových kamenů

Mezi faktory, které zvyšují riziko vzniku ledvinových kamenů, patří:

 • Rodinná nebo osobní anamnéza. Pokud měl někdo ve vaší rodině ledvinové kameny, je větší pravděpodobnost, že se u vás ledvinové kameny objeví také. Pokud jste již měli jeden nebo více ledvinových kamenů, máte zvýšené riziko vzniku dalších.
 • Dehydratace. Nedostatečné každodenní pití vody může zvýšit riziko vzniku ledvinových kamenů. Lidé, kteří žijí v teplém a suchém podnebí, a ti, kteří se hodně potí, mohou být ohroženi více než ostatní.
 • Určité diety. Strava s vysokým obsahem bílkovin, sodíku (soli) a cukru může zvyšovat riziko vzniku některých typů ledvinových kamenů. To platí zejména pro stravu s vysokým obsahem sodíku. Příliš mnoho soli ve stravě zvyšuje množství vápníku, které musí ledviny filtrovat, a výrazně zvyšuje riziko vzniku ledvinových kamenů.
 • Obezita. Vysoký index tělesné hmotnosti (BMI), velký obvod pasu a nárůst hmotnosti jsou spojeny se zvýšeným rizikem vzniku ledvinových kamenů.
 • Onemocnění trávicího traktu a operace. Operace žaludečního bypassu, zánětlivé onemocnění střev nebo chronický průjem mohou způsobit změny v trávicím procesu, které ovlivňují vstřebávání vápníku a vody a zvyšují množství látek tvořících kameny v moči.

Riziko vzniku ledvinových kamenů mohou zvyšovat i další onemocnění, jako je renální tubulární acidóza, cystinurie, hyperparatyreóza a opakované infekce močových cest.

Riziko vzniku ledvinových kamenů mohou zvyšovat také některé doplňky stravy a léky, například vitamin C, doplňky stravy, projímadla (při nadměrném užívání), antacida na bázi vápníku a některé léky používané k léčbě migrény nebo deprese.

Zpět do obchodu