Za jak dlouho probiotika začnou účinkovat?

Obsah:

 • Co jsou to probiotika?
 • Co říká výzkum o probiotikách
 • Proč vaše probiotika nemusí fungovat nebo může trvat déle, než začnou účinkovat
 • Jak si vybrat správné probiotikum pro vás
 • Jak se ujistit, že vaše probiotika budou fungovat
 • TIPY PRO ÚČINNÉ UŽÍVÁNÍ PROBIOTIK
 • Závěr

Probiotika mohou být použita k léčbě různých onemocnění a příznaků. V závislosti na tom, na co probiotika užíváte, můžete zaznamenat zlepšení příznaků v rozmezí od několika dnů do několika měsíců.

Probiotika jsou dnes natolik populární, že jejich celosvětový obrat činí více než 40 miliard a očekává se, že bude jen růst.

Možná jste již v minulosti probiotika vyzkoušeli. Zajímalo vás, jak dlouho je třeba je užívat? Nebo zda vůbec fungují? Vzhledem k tomu, že na výběr je tolik produktů, může být hledání toho správného ohromující.

Jak dlouho by mělo probiotikum působit? Odpověď závisí na tom, proč ho užíváte, jaký typ užíváte a kolik ho užíváte.

probiotikaII

Co jsou to probiotika?

Probiotika jsou živé mikroby (kvasinky nebo bakterie), které při užívání ve správném množství přinášejí zdraví prospěšné účinky.

Podle panelu odborníků Mezinárodní vědecké asociace pro probiotika a prebiotika musí výrobci při tvrzení o zdravotních přínosech používat více studií založených na důkazech.

V současné době je bohužel na trhu řada výrobků, které uvádějí svá tvrzení bez důkazů o tom, že fungují.

Úřad FDA nezkoumá kvalitu probiotik, protože se prodávají buď jako doplňky stravy, fermentované potraviny, nebo v potravinových doplňcích.

Pojďme se blíže podívat na to, jak vybrat správná probiotika a pochopit, jak fungují, abyste si příště, až budete chtít nějaké vyzkoušet, vybrali to nejlepší pro vás.

Co říká výzkum o probiotikách

Dávky probiotik se uvádějí jako jednotky tvořící kolonie, což znamená počet živých kmenů v každé dávce.

Různé značky mají různé doporučené dávky a použití, proto je důležité porozumět uvedeným informacím.

Nedávný výzkum zjistil, že pro účinnost je důležitý typ mikrobiálního kmene, zdravotní stav, složení výrobku, dávka a kvalita výrobku.

Stav nebo příznak, který se snažíte léčit, může ovlivnit, jak probiotikum působí a kdy se dostaví výsledky. Pokud užíváte probiotikum pro celkové zdraví střev nebo imunitního systému, budete ho muset užívat nějakou dobu, abyste viděli výsledky.

Na druhou stranu, pokud užíváte probiotikum pro zmírnění průjmu, můžete se dočkat rychlejších výsledků.

Například výzkum z roku 2010 ukázal, že při použití v kombinaci s rehydratační léčbou může léčba probiotiky snížit délku trvání a četnost infekčních průjmů již za 2 dny.

Jiná studie ukázala, že u lidí, kteří po dobu 12 týdnů konzumovali vysoké dávky probiotického nápoje obsahujícího Lactobacillus paracasei, Lactobacillus casei a Lactobacillus fermentium, se vyskytlo výrazně méně infekcí horních cest dýchacích a příznaků podobných chřipce ve srovnání se skupinou, která dostávala placebo.

Kromě toho se ukázalo, že probiotický nápoj po 12 týdnech posílil imunitní systém účastníků zvýšením hladiny protilátek, včetně sIgA, ve střevech.

Další studie z roku 2011 zjistila, že u osob se syndromem dráždivého tračníku, které užívaly Saccharomyces boulardii po dobu 4 týdnů, došlo k výraznému zlepšení příznaků souvisejících s IBS ve srovnání s kontrolní skupinou.

V závislosti na tom, k čemu probiotika užíváte, můžete pozorovat zlepšení příznaků v rozmezí od několika dnů do několika měsíců.

Začněte svou cestu ke zdravému trávení s Hisbiotix!

Představujeme vám Hisbiotix, revoluční probiotika, která přinášejí harmonii do vašeho zažívání. S 10 miliardami živých organismů a pěti jedinečnými kmeny, Hisbiotix je navržen tak, aby podporoval vaše trávení a zlepšoval váš celkový pocit pohody. Ideální nejen pro každodenní péči o trávicí systém, ale také pro ty, kteří trpí histaminovou nebo laktózovou intolerancí.

Nepromeškejte šanci na lepší trávení a zdravější život. Vyzkoušejte Hisbiotix ještě dnes a objevte rozdíl, který může přinést.

Klikněte zde a začněte svou cestu ke zdraví s Hisbiotix!

Proč vaše probiotika nemusí fungovat nebo může trvat déle, než začnou účinkovat

Probiotika nefungují u každého. Vaše jedinečná genetická výbava, věk, zdravotní stav, bakterie, které již máte v těle, a strava ovlivňují, jak probiotika fungují.

Zde je několik dalších důvodů, proč probiotika nemusí fungovat:

PROČ PROBIOTIKA NE VŽDY FUNGUJÍ:

 • Dávka není správná (příliš málo CFU).
 • Neužíváte je správně (s jídlem oproti užívání nalačno). Přečtěte si etiketu a dodržujte pokyny na výrobku, jak jej užívat.
 • Jedná se o nesprávný kmen. Ne všechny kmeny fungují na každý příznak. Najděte si ten správný na základě ověřených studií.
 • Kvalita výrobku je nízká (živé kultury). Jedním z největších problémů probiotik je jejich křehkost. Musí přežít výrobní proces, skladování a žaludeční kyseliny, aby byly ve střevech účinné.
 • Byly nesprávně skladovány. Vlhkost, teplo a světlo mohou probiotika také negativně ovlivnit. Některá může být nutné skladovat v chladničce.

Jak si vybrat správné probiotikum pro vás

Výběr správného probiotika závisí na tom, proč ho užíváte. Účinnost je závislá na kmeni a onemocnění.

Probiotika se nacházejí v potravinách, jako je jogurt, nebo v doplňcích stravy s různými oblíbenými kmeny.

Přestože se o probiotických produktech objevilo mnoho tvrzení, v současné době existují spolehlivé, na důkazech založené důkazy, že některá probiotika - například Lactobacillus, Bifidobacterium (bakterie) a Saccharomyces boulardii (kvasinky) - jsou obecně bezpečná a užitečná při konkrétních onemocněních.

PROBIOTIKA MOHOU BÝT NEJÚČINNĚJŠÍ U TĚCHTO STAVŮ

 • prevence a léčba cestovního průjmu
 • IBS
 • průjmy vyvolané antibiotiky
 • ulcerózní kolitida
 • ekzém

Nový přehled také zjistil, že probiotika jsou u zdravých lidí užitečná pro udržení zdraví střev, pochvy a imunitního systému.

Nejdůležitější body, které je třeba mít na paměti pro dosažení úspěchu, jsou:

 • Správná kondice. Probiotika nefungují na každé onemocnění, proto je důležité přizpůsobit symptom kmeni.
 • Správný mikrob. Na kmeni záleží. (Například Lactobacillus acidophilus versus Bifidobacterium longum.) Pro dosažení nejlepších výsledků si vyberte symptom, který podporujete na základě důkazů. Před zahájením užívání doplňku se poraďte se svým lékařem.
 • Správné dávkování (CFU). Dávka závisí na zdravotním stavu nebo příznaku, který se snažíte zvládnout. V průměru bylo zjištěno, že dávka 5 miliard CFU nebo vyšší je při léčbě gastrointestinálních potíží účinnější než nižší dávky. Dávky se liší podle značky. Mnoho značek obsahuje více kmenů, proto si pečlivě přečtěte etiketu. Dávkování se také liší pro děti a dospělé.

hisbiotix

Jak se ujistit, že vaše probiotikum bude fungovat

Nejdůležitějším způsobem, jak se ujistit, že vámi vybrané probiotikum bude fungovat, je najít renomovanou značku a dodržovat pokyny na etiketě, jak ho užívat. Každá značka bude mít specifické informace založené na daném výrobku.

Výrobci se neustále snaží zlepšovat účinnost probiotik používáním různých metod, jako je například mikroenkapsulace, která chrání probiotika před okolním prostředím, čímž zvyšuje šanci na přežití a účinnost.

TIPY PRO ÚČINNÉ UŽÍVÁNÍ PROBIOTIK

Aby vám probiotika přinášela užitek, měla by být:

 • kvalitní (živé kultury). Vyberte si takové, které prokázalo svou účinnost.
  Správně skladováno. Čtěte etikety a skladujte je tak, jak je na nich uvedeno (v chladu, při pokojové teplotě atd.).
 • Užívá se podle pokynů. Čtěte etikety a užívejte podle doporučení (před jídlem, před spaním atd.).
 • Schopnost přežít v těle. Probiotikum musí být schopno přežít cestu žaludeční kyselinou a žlučí a kolonizovat vaše střeva.
 • Bezpečné pro vás. Přečtěte si etiketu a všímejte si přidaných složek. Dejte si pozor na přidaná plnidla a pojiva, která mohou způsobit reakce.
  Na typické etiketě najdete název konkrétního probiotika (například Lactobacillus acidophilus), dávku v
 • CFU, datum spotřeby a návod k použití a skladování.
  Datum spotřeby je důležité, protože by mělo obsahovat "datum spotřeby", což znamená, jak dlouho budou živé kultury ve výrobku.

Vyhněte se výrobkům, které uvádějí jako datum spotřeby "dobu výroby". Kultury nemusí být v době nákupu aktivní nebo jich může být méně, než je uvedeno.

Závěr

Na trhu je dnes tolik probiotických výrobků, že může být matoucí vybrat si ten nejlepší.

Světová gastroenterologická organizace (World Gastroenterology Organization Global Guidelines) sestavila obsáhlý, na důkazech založený seznam stavů, při kterých mohou probiotika pomoci. Seznam obsahuje konkrétní kmeny probiotik a doporučené dávky.

Pozorně si přečtěte etiketu, abyste našli správný kmen, dávku, způsob použití, datum spotřeby a způsob skladování.

Pro některé lidi nejsou probiotika tou správnou volbou. O užívání jakýchkoli doplňků stravy se nejprve poraďte se svým lékařem. Měli byste také probrat obavy z nežádoucích účinků nebo interakcí s jinými léky, které v současné době užíváte.

Zpět do obchodu