Ztuhlé klouby: proč k tomu dochází a jak najít úlevu

Obsah:

 • Proč dochází ke ztuhlosti kloubů?
 • Co způsobuje ztuhlost kloubů?
 • Jak najít úlevu při ztuhlosti kloubů
 • Přírodní prostředky na zmírnění bolesti
 • Léky na ztuhlé klouby

Ztuhlé klouby

S přibývajícím věkem se ztuhlost kloubů stává pro mnoho lidí realitou. Roky používání se mohou na kloubech, svalech a kostech podepsat, ale existují kroky, které můžete podniknout, abyste našli úlevu.

Proč dochází ke ztuhlosti kloubů?

Mnoho lidí pociťuje ztuhlost kloubů hned po probuzení. Několikahodinové ulehnutí ke spánku snižuje množství tekutiny, což ztěžuje pohyb kloubů hned ráno.

Ztuhlost kloubů může být mírná a ovlivnit vaši pohyblivost jen na krátkou dobu každé ráno nebo po delším sezení. Ztuhlost může být také závažnější a ovlivňovat vaši pohyblivost.

V některých případech je ztuhlost kloubů doprovázena bolestí a zánětem. To může způsobit, že chůze, stání nebo zatěžování kloubů je bolestivé.

Ne všechny ztuhlé klouby jsou důsledkem věku. Ztuhlost kloubů může být způsobena i mnoha dalšími onemocněními. Patří mezi ně artritida, lupus a burzitida. Pohyblivost kloubů mohou ovlivnit také faktory životního stylu, včetně stravy a regulace hmotnosti.

Přečtěte si další informace o možných příčinách a léčbě.

Co způsobuje ztuhlost kloubů?

1. Revmatoidní artritida (RA)

Nejčastější příčinou bolesti kloubů je artritida. Přibližně 15 milionů lidí s artritidou uvádí, že pociťují silné bolesti kloubů.

Revmatoidní artritida (RA) je jednou z nejčastějších forem artritidy, která postihuje více než 1,5 milionu lidí.

Její příznaky se obvykle objevují mezi 30. a 60. rokem života.

RA je chronické zánětlivé onemocnění. Jedná se rovněž o autoimunitní onemocnění. To znamená, že váš imunitní systém napadá zdravé části těla, například výstelku kloubů. To způsobuje zánět, bolest a ztuhlost. Časem může také způsobit deformaci kloubů a erozi kostí.

Mezi nejčastější příznaky RA patří:

 • bolest kloubů
 • ztuhlost kloubů
 • otoky kloubů

RA nelze vyléčit, takže její příznaky nelze zcela odstranit. Lze je zvládnout pomocí léků a další léčby. Jakmile však nemoc pokročí, lze jí jen málo zabránit.

2. Osteoartróza (OA)

Další běžnou formou artritidy je osteoartróza (OA). OA se někdy nazývá degenerativní artritida. Postihuje téměř 32,5 milionu lidí. Nejčastěji se vyskytuje u lidí starších 50 let.

Tento typ artritidy je výsledkem opotřebení kloubů. Chrupavka, tenká tkáň, která chrání kosti v kloubech, se používáním opotřebovává. Časem již chrupavka nedokáže kosti chránit.

OA může postihnout jakýkoli kloub v těle, ale nejčastěji postihuje:

 • Kolena
 • kyčle
 • prsty
 • krk
 • záda

Jak OA postupuje, může začít způsobovat i jiné příznaky než jen ztuhlost. Patří mezi ně:

 • Bolest
 • otok
 • praskání při pohybu kloubu

Se zhoršujícím se stavem se mohou objevit kostní ostruhy. V pokročilých stadiích OA chrupavka prakticky mizí. Kost se tře o ostatní kosti v kloubu. To může způsobovat extrémní bolest, ztuhlost a invaliditu.

Léčba OA může pomoci. Účinná může být léčba životního stylu, například cvičení, které snižuje hmotnost a tlak na klouby. Kromě toho lze podávat léky na zmírnění obrovské bolesti, jako např.

 • léky proti bolesti
 • paracetamol
 • nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
 • opioidy

V závažných případech může být nutná operace náhrady kloubu.

3. Lupus

Lupus je autoimunitní onemocnění jako RA. Vaše tělo napadá samo sebe, včetně orgánů a tkání. Lupus, který napadá vaše klouby, může způsobovat ztuhlost, bolest a otoky.

Lupus je obtížné diagnostikovat, protože jeho příznaky napodobují mnoho jiných onemocnění. Stanovení diagnózy lupusu může trvat několik měsíců, než testy vyloučí jiné onemocnění.

Stejně jako RA je lupus chronický. Jakmile se u vás jednou objeví, budete pravděpodobně pociťovat příznaky onemocnění po zbytek života. Lék neexistuje, ale léčba účinně zmírňuje a kontroluje příznaky. Mezi léčebné postupy patří např:

 • Benlysta (belimumab): biologická léčba užívaná spolu s dalšími léky, která pomáhá zabránit autoreaktivním B buňkám (základní příčina lupusu), aby zůstávaly v těle příliš dlouho.
 • Saphnelo (anifrolumab): lék na předpis, který blokuje aktivitu interferonu typu 1, který hraje hlavní roli v tom, jak lupus ovlivňuje lidské tělo.
 • Lupkynis (voclosporin): další lék na předpis, který se váže na kalcineurinové bílkoviny v těle a pomáhá snižovat zánět v ledvinách.

Mezi další potenciální možnosti léčby patří hydroxychlorochin, kortikosteroidy a k potlačení příznaků lupusu může být předepsán také přechod na zdravější životní styl.

4. Bursitida

Burzitida jsou malé váčky naplněné tekutinou, které chrání kosti, vazy a svaly v kloubech. Bursitida se u vás vyvine, když se tyto váčky zanítí. Tento stav může způsobit ztuhlost a bolest postiženého kloubu.

Bursitida může postihnout jakýkoli kloub, ale nejčastěji se vyskytuje u velkých kloubů, jako jsou např.

 • loket
 • rameno
 • kyčelní kloub

Mezi další častá místa patří např:

 • koleno
 • kotník
 • palec u nohy

Bursitida je často dočasná a její léčba spočívá v několikatýdenním klidu postiženého kloubu. To může znamenat, že budete muset omezit fyzickou aktivitu a nechat kloub po určitou dobu v klidu, aby se burzy zotavily a aby se odstranila ztuhlost.

Zdravotnický pracovník vás může požádat, abyste prováděli cvičení, která uleví od některých bolestí při burzitidě.

Perorální nesteroidní antirevmatika, jako je ibuprofen a naproxen, nebo lokální nesteroidní antirevmatika, jako je diklofenak, mohou také pomoci zmírnit bolest a snížit zánět.

5. Dna

Na rozdíl od některých jiných možných příčin ztuhlosti kloubů přichází dna náhle. Může se objevit během spánku, takže klouby jsou bolestivé zejména po probuzení.

Silné, náhlé epizody bolesti a citlivosti kloubů charakterizují dnu. Dna může postihnout jakýkoli kloub. Palec na noze je často prvním kloubem, u kterého se příznaky objeví.

Dna je typem artritidy. Častěji postihuje mužeSpolehlivý zdroj než ženy, ale riziko dny u žen se zvyšuje po menopauze. Většina lidí se bude s obdobími příznaků dny vyrovnávat po zbytek života, ale příznaky jsou léčitelné.

6. Rakovina kostí

Toto onemocnění je zřídka příčinou bolesti a ztuhlosti kloubů, ale je možné. Lidé s rakovinou kostí mohou pociťovat bolesti kloubů nebo kostí. Můžete také pociťovat otok nebo citlivost v blízkosti kosti.

Ne každý bude mít bolesti, takže rakovina kostí může postupovat a začít způsobovat další příznaky dříve, než je odhalena.

Rakovina je léčitelná, ale výsledek závisí na několika faktorech. Mezi tyto faktory patří velikost, umístění a typ nádoru.

Mezi možnosti léčby rakoviny kostí patří ozařování, chemoterapie a operace. Kromě toho imunoterapie (imunoonkologie), novější možnost léčby, využívá inhibitory kontrolních bodů, jako je Keytruda (pembrolizumab), k posílení imunitní odpovědi proti rakovinným buňkám.

Jak najít úlevu od ztuhlosti kloubů

Nejlepší způsob úlevy od ztuhlosti kloubů závisí na tom, co ji v první řadě způsobuje. Pokud ztuhlost trvá déle než 30 minut po probuzení nebo pokud se příznaky zhoršují, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.

Diagnostika základního problému vám a vašemu lékaři pomůže určit nejlepší způsob, jak ztuhlost zmírnit a zastavit další související příznaky.

Horký nebo studený obklad

Obě extrémní teploty mohou být pro ztuhlé klouby prospěšné.

Několikrát denně přikládejte na ztuhlý kloub studený obklad nebo ledový obklad po dobu 15 až 20 minut. To může pomoci snížit zánět nebo otok a usnadnit pohyb kloubu. Může také znecitlivit receptory bolesti, takže budete cítit menší bolest.

Teplo je pro klouby a svaly rovněž léčivé. K uvolnění svalů a zvýšení krevního oběhu použijte vyhřívací polštářek, láhev s horkou vodou nebo teplou vodu ze sprchy či vany.

Volně prodejné léky

Mnoho mírných příznaků bolesti kloubů lze zmírnit volně prodejnými léky. Nejčastěji používanými léky na artritidu jsou NSAID. Mezi běžné názvy NSAID patří aspirin, ibuprofen a naproxen.

Steroidy

Pokud zánět a otok kloubu způsobují ztuhlost kloubu, mohou být možností léčby steroidy. Otok a zánět jsou u artritidy běžné.

Kortikosteroidy zmírňují zánět. Když se sníží zánět, sníží se i bolest a ztuhlost kloubu.

Steroidy nemusí být prospěšné pro osoby s pokročilou artritidou. V některých případech může být úleva krátkodobá a budoucí injekce steroidů nemusí být tak účinné.

Cvičení

Cvičení a fyzikální terapie mohou pomoci zvýšit pohyblivost kloubů, a tím snížit jejich ztuhlost.

Je to také skvělý způsob, jak zhubnout nebo si udržet zdravou váhu. Přenášení nadbytečných kilogramů může zvýšit riziko onemocnění, která způsobují bolest a ztuhlost kloubů.

Pokud si nejste jisti, jak začít cvičit, nebo máte problémy s pohybem, poraďte se se svým lékařem nebo vyškoleným fyzioterapeutem. Cvičení je snadný způsob, jak zmírnit bolest a ztuhlost, ale pokud před zahájením cvičebního plánu nepřijmete opatření, můžete některé stavy zhoršit.

Přírodní prostředky pro zmírnění bolesti

Doplňkové a alternativní terapie mohou být také slibné pro zmírnění ztuhlých kloubů. Zde jsou dva doplňky stravy, které mohou pomoci.

Doplňky stravy s rybím olejem

Ve studii klinických studií z roku 2018 vědci zjistili, že užívání rybího oleje v kombinaci se středomořskou stravou má potenciál snížit zánět.

Rybí olej obsahuje nenasycené tuky kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a kyselinu dokosahexaenovou (DHA). Pomoci by mohlo také přidání rybích pokrmů do týdenního jídelníčku, protože obsahují omega-3 mastné kyseliny.

Obvyklá dávka doplňků stravy s rybím tukem je 250 až 500 miligramů (mg) denně. Měli byste si přečíst etikety na lahvičkách, abyste zjistili, kolik miligramů omega-3 je v každém doplňku.

Národní institut zdraví (NIH) doporučuje maximálně 3 gramy (3 000 mg) kombinované dávky EPA a DHA denně.

Před užíváním doplňků stravy s rybím olejem se určitě poraďte se svým lékařem. Tyto doplňky mohou interferovat s jinými léky.

Lněné semínko

Lněná semínka obsahují další typ omega-3 mastné kyseliny, kyselinu alfa-linolenovou (ALA). Stejně jako EPA a DHA může ALA pomoci snížit zánět a zmírnit příznaky ztuhlosti kloubů.

Mleté lněné semínko obsahuje určité množství ALA, ale lněný olej jí obsahuje více. Lněný olej je k dostání v kapslích nebo v lahvičce. Neexistuje žádné průměrné denní doporučení. V jedné kapsli lněného oleje nebo unci mletého lněného semínka je často asi 500 mg.

Lněná semínka se melou nebo drtí, aby se uvolnily zdravé tuky. Vaše tělo nedokáže rozložit a zpracovat celá lněná semínka, takže nepřijímáte žádné zdravé tuky.

Zpět do obchodu