Artritida kyčelního kloubu

OBSAH:

 • Co je to artritida kyčelního kloubu?
 • Typy a příčiny artritidy kyčelního kloubu
 • Příznaky artritidy kyčelního kloubu
 • Rizikové faktory artritidy kyčelního kloubu
 • Jak se diagnostikuje artritida kyčelního kloubu?
 • Léčba artritidy kyčelního kloubu


Artritida kyčelního kloubu

Artritida kyčelního kloubu je poškození chrupavky kyčelního kloubu. Jedná se o běžné onemocnění, které může být bolestivé a časem se zhoršuje, což ovlivňuje vaši pohyblivost a kvalitu života.

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT
Existuje několik typů artritidy kyčelního kloubu, včetně osteoartritidy, revmatoidní artritidy, psoriatické artritidy a posttraumatické artritidy.

Příčiny artritidy kyčelního kloubu se liší v závislosti na typu. Nejčastější příčinou je opotřebení kyčelního kloubu související s věkem.

Příznaky artritidy kyčelního kloubu mohou zahrnovat bolest v kyčelním kloubu nebo v jeho blízkosti, ztuhlost, slyšitelné cvakání při pohybu kyčelním kloubem a slabost.

Přestože artritida kyčelního kloubu je obvykle chronické onemocnění, existují léčebné postupy, které pomáhají zmírnit příznaky a omezit další poškození. Pokud se kvalita vašeho života zhorší, může vám dlouhodobou úlevu přinést operace, například výměna kyčelního kloubu.

Co je to artritida kyčelního kloubu?

Artritida kyčelního kloubu je poškození chrupavky kyčelního kloubu. Kyčelní kloub je kulový kloub s koulí na vrcholu stehenní kosti (hlavice stehenní kosti). Koule je od jamky (acetabula) oddělena chrupavkou. Chrupavka působí jako kluzný povlak mezi koulí a jamkou, který umožňuje kouli hladké klouzání a otáčení při pohybu nohy. Labrum, silná chrupavka, která lemuje vnější okraj jamky, zajišťuje stabilitu.

Když je chrupavka v kyčelním kloubu poškozená, zdrsní. Ztenčení chrupavky zužuje prostor mezi kostmi. V pokročilých případech dochází k tření kosti o kost a jakýkoli pohyb může způsobit bolest a ztuhlost. Pokud dochází ke tření v jakémkoli místě mezi kostmi, může to vést také k tvorbě kostních výrůstků - kostních výrůstků na okrajích kosti, které mění její tvar.

Schéma znázorňující normální kyčelní kloub ve srovnání s kyčelním kloubem s artritidou, který má poškozenou chrupavku

Typy a příčiny artritidy kyčelního kloubu

Osteoartróza kyčelního kloubu

Osteoartróza je degenerativní onemocnění kloubu, což znamená, že způsobuje postupné poškození kloubu. Jedná se o nejčastější formu artrózy kyčelního kloubu, která může postihnout i jiné klouby. Osteoartróza kyčelního kloubu je obvykle způsobena opotřebením spojeným se stárnutím a časem se zhoršuje. Rozpad chrupavky vede k bolesti a zánětu.

Osteoartróza kyčelního kloubu se může u některých lidí rozvinout rychleji kvůli nepravidelnému tvaru kostí tvořících kyčelní kloub. Pokud například koule a jamka kyčelního kloubu k sobě dokonale nepřiléhají (stav vedoucí k impingementu kyčelního kloubu), mohou se o sebe třít, což nakonec vede k osteoartróze. K tomu může dojít také u lidí s dysplazií kyčelního kloubu, kteří mají kyčelní jamku příliš mělkou na to, aby udržela kouli stehenní kosti. To způsobuje abnormální zatížení chrupavky a její předčasné opotřebení.

Fáze osteoartrózy kyčelního kloubu

 • Stádium 1: Menší opotřebení kyčelních kloubů a malé kostní výrůstky, často s malou nebo žádnou bolestí.
 • Stádium 2: Chrupavka se začíná rozpadat a na rentgenových snímcích jsou často viditelné kostní ostruhy. Mezi příznaky patří bolest, nepohodlí a ztuhlost kyčelního kloubu. Toto stadium se také nazývá mírná osteoartróza kyčelního kloubu.
 • Stádium 3: Chrupavka se začíná rozpadat a mezera mezi kyčelními kostmi se zužuje. Běžné činnosti, jako je chůze, klečení nebo dřepování, způsobují bolest a otok. Toto stadium se také nazývá středně těžká osteoartróza kyčelního kloubu.
 • Stádium 4 (nejzávažnější stádium): chrupavka je téměř zničena, což způsobuje chronický zánět. Bolest a ztuhlost jsou pociťovány téměř neustále.

Revmatoidní artritida kyčle

Revmatoidní artritida (RA) je onemocnění, které je výsledkem útoku imunitního systému na zdravou tkáň v kloubech, včetně kyčelního kloubu. Způsobuje zánět synoviální membrány, obalu obklopujícího kyčelní kloub. Zánětlivé buňky uvolňují látky, které časem rozkládají chrupavku kyčelního kloubu. RA obvykle nejprve postihuje menší klouby, jako je zápěstí a prsty, a v kyčelním kloubu se může projevit až ve chvíli, kdy vyvolá příznaky.

Psoriatická artritida kyčelního kloubu

Psoriatická artritida je typ artritidy, který se může vyvinout u lidí s lupénkou, autoimunitním kožním onemocněním, které může rovněž způsobit zánět kloubů, včetně kyčelního kloubu. Neléčený zánět může časem vést k poškození kloubů. Psoriatická artritida kyčelního kloubu je chronické onemocnění. Může se vyvinout před nebo po objevení charakteristických kožních příznaků lupénky.

Poúrazová artritida kyčelního kloubu

Poranění nebo úraz kyčelního kloubu, například zlomenina kyčle, může vést k rozvoji artritidy v pozdějším věku. Úrazy, jako jsou pády, sportovní zranění a autonehody, mohou poškodit chrupavku. I když se samotný úraz může zhojit, poškození chrupavky a jakékoli změny v nastavení nebo anatomii kyčelního kloubu mohou po letech vést k artritidě.

Artritida kyčelního kloubu v důsledku avaskulární nekrózy

K vaskulární nekróze dochází, když kost ztratí přívod krve a začne se rozpadat. V kyčelním kloubu může avaskulární nekróza vzniknout v hlavici stehenní kosti (kulová část kyčelního kloubu). Odumíráním kostní tkáně se stehenní kost zhroutí a ztratí svůj tvar, což nakonec vede k těžké artritidě kyčelního kloubu.

Příznaky artritidy kyčelního kloubu

Příznaky artritidy kyčelního kloubu mohou být stálé nebo se mohou zhoršovat. Mezi běžné příznaky artritidy kyčelního kloubu patří:

 • Bolest v kyčelním kloubu nebo v jeho blízkosti, která se může zhoršovat při určitých pohybech a cvičeních.
 • Chrupavka se opotřebovává nerovnoměrně, a pokud určitý pohyb tuto oblast více zatěžuje, bolest se zvyšuje. Při artritidě kyčelního kloubu je bolest pociťována především v tříslech a příležitostně v oblasti vnějšího stehna a horní části hýždí. Bolest se může zhoršit po delším stání nebo chůzi nebo po období odpočinku (ranní probuzení).
 • Ztuhlost v kyčli ztěžuje pohyb kyčlí nebo rotaci nohy. To může ztěžovat každodenní činnosti, jako je oblékání ponožek a obouvání.
 • Krepitus je slyšitelné praskání, vrzání, cvakání nebo praskání, které slyšíte při pohybu poraněným kyčelním kloubem.
 • Oslabení kyčelního kloubu je často důsledkem snížené aktivity. Artritida kyčelního kloubu může způsobit, že se kvůli bolesti budete méně hýbat, čímž se kloub ještě více oslabí a vaše příznaky se zhorší.

Rizikové faktory artritidy kyčelního kloubu

 • Věk. Čím jste starší, tím je pravděpodobnější, že máte opotřebovanou chrupavku v kyčelním kloubu.
 • Nadměrná hmotnost. Nadváha nebo obezita představuje pro kyčelní kloub další zátěž.
 • Zranění. Vážný úraz, například zlomenina kyčelního kloubu nebo natržení labrální kosti, může po letech způsobit artritidu.
 • Přetěžování. Práce a sporty, které vyžadují fyzicky opakované pohyby, jež zatěžují kyčelní kloub, mohou zvýšit riziko vzniku osteoartrózy.
 • Pohlaví. Ženy po menopauze mají vyšší pravděpodobnost vzniku osteoartrózy kyčelního kloubu než muži. Revmatoidní artritida postihuje více ženy než muže.
 • Strukturální nebo vývojové abnormality. Nepravidelně tvarované kosti tvořící kyčelní kloub, například při dysplazii kyčelního kloubu a impingementu, mohou vést k abnormálnímu zatížení chrupavky.
 • Autoimunitní spouštěče. Zatímco příčiny revmatoidní artritidy a psoriatické artritidy nejsou známy, spouštěče autoimunitních onemocnění jsou předmětem aktivního zkoumání. Předpokládá se například, že jedním ze spouštěčů psoriázy je infekce.
 • Genetika. Některá autoimunitní onemocnění, která vedou k artritidě kyčlí, se mohou vyskytovat v rodinách.
 • Další zdravotní stavy. Lidé s cukrovkou, vysokou hladinou cholesterolu, hemochromatózou (vysoká hladina železa v krvi) a nedostatkem vitaminu D mají vyšší pravděpodobnost vzniku osteoartrózy.

Jak se diagnostikuje artritida kyčelního kloubu?

Váš lékař může ke zjištění, zda máte artrózu kyčelního kloubu, použít následující diagnostické nástroje:

 • anamnézu a fyzikální vyšetření
 • krevní testy na genetické markery a/nebo protilátky proti RA
 • rentgenové snímky ke zjištění úbytku chrupavky

Na rentgenovém snímku nevidíte chrupavku, ale vidíte prostor mezi kostmi kyčelního kloubu. Pokud se zužuje, může to znamenat, že došlo ke ztrátě chrupavky. Rentgenové snímky také zobrazují kostní ostruhy a cysty, které vznikají v důsledku osteoartrózy. Zobrazení kyčelního kloubu magnetickou rezonancí není obvykle k diagnostice artritidy potřeba.

Léčba artritidy kyčelního kloubu

Možnosti léčby artrózy kyčelního kloubu se liší v závislosti na typu a stadiu onemocnění, vašem věku, intenzitě bolesti a dalších faktorech. Přestože lékaři nemohou zvrátit úbytek chrupavky, existují způsoby, jak zlepšit bolest a zabránit dalšímu poškození.

Nechirurgická léčba artritidy kyčelního kloubu

 • Úprava aktivit může pomoci zmírnit bolestivé vzplanutí. Vyhněte se činnostem, které artritidu kyčelního kloubu zhoršují, jako je běh, skákání a další cvičení s vysokou zátěží.
 • Úprava životního stylu, například snížení hmotnosti, může pomoci snížit zátěž kyčelního kloubu.
 • Cvičení při fyzioterapii mohou pomoci zlepšit sílu kyčelního kloubu. Klíčem ke zvládnutí příznaků artritidy kyčelního kloubu je provádět cvičení a aktivity s nízkou zátěží, jako je plavání a jízda na kole, a zůstat fyzicky aktivní.
 • Vyhřívací polštářky mohou pomoci zmírnit zánět kyčelního kloubu.
 • Léky a injekce, jako jsou injekce kortikosteroidů, injekce kyseliny hyaluronové, injekce plazmy bohaté na krevní destičky, vitamínové a minerální doplňky a imunosupresivní nebo biologické léky, mohou pomoci zvládnout bolest a zánět. Které léky budou nejlépe fungovat, závisí na typu artritidy.
 • Pomůcky pro chůzi, jako je hůl nebo chodítko, poskytují podporu při chůzi.

Chirurgická léčba artritidy kyčelního kloubu

Postup artritidy kyčelního kloubu a účinnost různých nechirurgických léčebných postupů se liší. Pokud nechirurgické možnosti nepřinášejí požadovanou úlevu od bolesti a kvalita vašeho života se zhoršuje, je možná na čase zvážit chirurgické možnosti, jako je např.

Operace náhrady kyčelního kloubu neboli artroplastika kyčelního kloubu je zákrok, při kterém se jeden nebo oba konce poškozeného kyčelního kloubu nahradí umělými implantáty.
Sloučení kyčelního kloubu je zákrok, při kterém se kosti kyčelního kloubu spojí dohromady. Dříve se jednalo o standardní chirurgickou léčbu artritidy kyčelního kloubu, než byla dostupná operace náhrady, ale nyní se jedná o léčbu poslední instance, protože vážně ovlivňuje pohyblivost.

Zpět do obchodu