7 překvapivých výhod kyseliny hyaluronové

OBSAH:

  • 7 vědecky podložených výhod užívání kyseliny hyaluronové
  • Možné nežádoucí účinky a bezpečnostní opatření
  • Závěr

kyselina hyaluronova3
Tělo přirozeně produkuje kyselinu hyaluronovou, která pomáhá promazávat naše tkáně. Hraje roli ve zdraví kůže, hojení ran, pevnosti kostí a v mnoha dalších tělesných systémech nebo funkcích.

Kyselina hyaluronová, známá také jako hyaluronan, je čirá, lubrikační látka, kterou vaše tělo přirozeně produkuje.

Největší množství se nachází v kůži, pojivové tkáni a očích.

Její hlavní funkcí je zadržovat vodu a udržovat tak tkáně promazané a vlhké.

Kyselina hyaluronová má řadu využití. Mnoho lidí ji užívá jako doplněk stravy, ale používá se také v lokálních sérech, očních kapkách a injekcích.

7 vědecky podložených výhod užívání kyseliny hyaluronové

1. Podporuje zdravější a pružnější pokožku

Doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou mohou pomoci vaší pokožce vypadat a být pružnější.

Kyselina hyaluronová je sloučenina, která se přirozeně vyskytuje v kůži, kde se váže na vodu a pomáhá udržovat vlhkost.

Přirozený proces stárnutí a vystavení vlivům, jako jsou ultrafialové sluneční paprsky, tabákový kouř a znečištění, však mohou její množství v pokožce snižovat.

Užívání doplňků stravy s kyselinou hyaluronovou může tomuto úbytku zabránit tím, že tělu dodá dodatečné množství, které se zabuduje do pokožky.

Podle jedné studie z roku 2014 bylo prokázáno, že dávky 120-240 miligramů (mg) denně po dobu nejméně 1 měsíce významně zvyšují vlhkost pokožky a snižují její suchost u dospělých .

Hydratovaná pokožka také snižuje výskyt vrásek, což může vysvětlovat, proč několik studií ukazuje, že doplňováním lze dosáhnout hladšího vzhledu pokožky.

Při aplikaci na povrch pokožky mohou séra s kyselinou hyaluronovou redukovat vrásky, zarudnutí a dermatitidu.

Někteří dermatologové dokonce injekčně aplikují výplně s kyselinou hyaluronovou, aby pleť vypadala pevně a mladistvě.

SHRNUTÍ
Doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou mohou pomoci zvýšit vlhkost pokožky a snížit výskyt jemných linek a vrásek. Lokální léčba může zmírnit zarudnutí a dermatitidu, zatímco injekce mohou zpevnit pokožku.

2. Může urychlit hojení ran

Kyselina hyaluronová hraje klíčovou roli také při hojení ran.

Je přirozeně přítomna v kůži, ale její koncentrace se zvyšuje, když je třeba opravit poškození.

Kyselina hyaluronová napomáhá rychlejšímu hojení ran tím, že reguluje hladinu zánětu a signalizuje tělu, aby v poškozené oblasti vytvořilo více cév.

V některých starších studiích bylo prokázáno, že její aplikace na kožní rány zmenšuje velikost ran a snižuje bolest rychleji než placebo nebo žádná léčba .

Kyselina hyaluronová má také antibakteriální vlastnosti, takže při aplikaci přímo na otevřené rány může pomoci snížit riziko infekce.

Kromě toho je účinná při snižování onemocnění dásní, urychluje hojení po stomatologických operacích a při lokálním použití v ústech odstraňuje vředy.

Zatímco výzkum sér a gelů s kyselinou hyaluronovou je slibný, nebyl proveden žádný výzkum, který by určil, zda mohou doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou poskytovat stejné výhody.

Protože však perorální doplňky stravy zvyšují hladinu kyseliny hyaluronové, která se nachází v kůži, lze předpokládat, že mohou poskytovat určitý přínos.

SHRNUTÍ
Aplikace kyseliny hyaluronové přímo na otevřenou ránu může pomoci urychlit proces zotavení. Není známo, zda by stejný účinek měla i její suplementace.

3. Zmírňuje bolest kloubů tím, že udržuje kosti promazané.

Kyselina hyaluronová se nachází také v kloubech, kde udržuje prostor mezi kostmi promazaný.

Když jsou klouby promazané, je méně pravděpodobné, že se kosti o sebe budou třít a způsobovat nepříjemnou bolest.

Doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou jsou velmi užitečné pro lidi s osteoartrózou, typem degenerativního onemocnění kloubů, které je způsobeno opotřebením kloubů v průběhu času.

Bylo prokázáno, že užívání 80-200 mg denně po dobu nejméně 2 měsíců výrazně snižuje bolest kolen u lidí s osteoartrózou, zejména ve věku 40 až 70 let.

Kyselinu hyaluronovou lze také aplikovat injekčně přímo do kloubů, aby se zmírnila bolest. Analýza více než 21 000 dospělých však zjistila jen malé snížení bolesti a větší riziko nežádoucích účinků.

Některé výzkumy ukazují, že kombinace perorálních doplňků kyseliny hyaluronové s injekcemi může pomoci prodloužit účinek zmírňující bolest a prodloužit dobu mezi jednotlivými injekcemi.

SHRNUTÍ
Doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou jsou účinné při snižování bolesti kloubů u lidí s osteoartrózou. Lze použít i injekce, které však mohou být spojeny s riziky.

4. Zklidnění příznaků refluxu kyseliny

Nový výzkum ukazuje, že doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou mohou pomoci zmírnit příznaky refluxu kyseliny.

Při refluxu kyseliny je obsah žaludku vyvrhován do krku, což způsobuje bolest a poškození sliznice jícnu .

Kyselina hyaluronová může pomoci zklidnit poškozenou sliznici jícnu a urychlit proces zotavení.

Jedna studie z roku 2012 zjistila, že aplikace směsi kyseliny hyaluronové a chondroitin sulfátu na kyselinou poškozenou tkáň krku pomohla jejímu hojení mnohem rychleji, než když nebyla použita žádná léčba.

Přínosy prokázaly i studie na lidech.

Jedna studie zjistila, že užívání doplňku stravy obsahujícího kyselinu hyaluronovou a chondroitin sulfát spolu s léky snižujícími kyselost snižuje příznaky kyselého refluxu o 60 % více než užívání samotných léků snižujících kyselost.

Jiná starší studie ukázala, že stejný typ doplňku stravy byl pětkrát účinnější při snižování příznaků refluxu než placebo.

Výzkum v této oblasti je stále relativně nový a k opakování těchto výsledků je třeba provést další studie. Přesto jsou tyto výsledky slibné.

SHRNUTÍ
Kombinovaný doplněk stravy obsahující kyselinu hyaluronovou a chondroitin sulfát může u některých lidí pomoci snížit příznaky refluxu.

5. Zmírnění suchého oka a nepříjemných pocitů

Přibližně 11 % starších dospělých pociťuje příznaky suchého oka v důsledku snížené produkce slz nebo příliš rychlého odpařování slz.

Protože kyselina hyaluronová výborně zadržuje vlhkost, často se používá k léčbě suchého oka.

Bylo prokázáno, že oční kapky obsahující 0,2-0,4 % kyseliny hyaluronové zmírňují příznaky suchého oka a zlepšují zdraví očí.

Jako možná léčba suchého oka se vyvíjejí také kontaktní čočky obsahující kyselinu hyaluronovou s pomalým uvolňováním.

Kromě toho se oční kapky s kyselinou hyaluronovou často používají během očních operací ke zmírnění zánětu a urychlení hojení ran.

Zatímco jejich aplikace přímo do očí prokazatelně zmírňuje příznaky suchého oka a zlepšuje celkové zdraví očí, není jasné, zda mají stejné účinky i perorální doplňky stravy.

Jedna malá studie na 24 osobách zjistila, že kombinace lokální a perorální kyseliny hyaluronové byla při zlepšování příznaků suchého oka účinnější než samotná lokální kyselina hyaluronová.

K pochopení účinků perorálních doplňků kyseliny hyaluronové na zdraví očí je však zapotřebí více rozsáhlých a kvalitních studií.

SHRNUTÍ
Kyselina hyaluronová se přirozeně vyskytuje v očích a je často součástí očních kapek, které zmírňují příznaky suchého oka. Je zapotřebí dalšího výzkumu, který by potvrdil, zda její doplňování bude mít stejné účinky.

Aoci

6. Udržuje pevnost kostí

Nový výzkum na zvířatech začal zkoumat účinky doplňků stravy s kyselinou hyaluronovou na zdraví kostí.

Dvě dřívější studie zjistily, že doplňky kyseliny hyaluronové mohou pomoci zpomalit rychlost úbytku kostní hmoty u potkanů s osteopenií, což je rané stadium úbytku kostní hmoty, které předchází osteoporóze.

Některé dřívější studie ve zkumavkách také ukázaly, že vysoké dávky kyseliny hyaluronové mohou zvýšit aktivitu osteoblastů, buněk odpovědných za výstavbu nové kostní tkáně.

Ačkoli je zapotřebí lepšího a novějšího výzkumu u lidí, první studie na zvířatech a ve zkumavkách jsou slibné.

SHRNUTÍ
Některé starší studie na zvířatech a ve zkumavkách naznačují, že vysoké dávky kyseliny hyaluronové mohou pomoci zabránit úbytku kostní hmoty, ale u lidí zatím žádný výzkum proveden nebyl.

7. Mohla by zabránit bolesti močového měchýře

Asi 3-6 % žen trpí onemocněním zvaným intersticiální cystitida nebo syndrom bolestivého močového měchýře.

Tato porucha způsobuje bolest a citlivost břicha spolu se silným a častým nucením na močení.

Přestože příčiny intersticiální cystitidy nejsou známy, bylo zjištěno, že kyselina hyaluronová pomáhá zmírnit bolest a frekvenci močení spojenou s tímto onemocněním, pokud je zavedena přímo do močového měchýře prostřednictvím katétru.

Není jasné, proč kyselina hyaluronová pomáhá zmírnit tyto příznaky, ale vědci předpokládají, že pomáhá napravit poškození tkáně močového měchýře, takže je méně citlivá na bolest.

Studie zatím neurčily, zda perorální doplňky kyseliny hyaluronové mohou zvýšit množství kyseliny hyaluronové v močovém měchýři natolik, aby měly stejné účinky.

SHRNUTÍ
Kyselina hyaluronová může ulevit od bolesti močového měchýře, pokud je zavedena přímo do močového měchýře prostřednictvím katétru, ale užívání doplňků stravy ústy nemusí mít stejné účinky.

Možné nežádoucí účinky a bezpečnostní opatření

Užívání kyseliny hyaluronové je obecně velmi bezpečné a bylo hlášeno jen málo nežádoucích účinků.

Jelikož ji tělo přirozeně produkuje, alergické reakce jsou velmi vzácné.

Jedna studie z roku 2012, které se zúčastnilo 60 osob s osteoartrózou, které užívaly 200 mg denně po dobu 1 roku, nezaznamenala žádné negativní vedlejší účinky.

Jeho účinky během těhotenství nebo kojení však nebyly důkladně prozkoumány, proto by tyto skupiny měly být opatrné a doplňkům se vyhnout.

Existují také určité důkazy, že rakovinné buňky jsou na kyselinu hyaluronovou citlivé a užívání doplňků by mohlo urychlit jejich růst.

Z tohoto důvodu se obecně doporučuje, aby se lidé s rakovinou nebo s rakovinou v anamnéze suplementaci vyhýbali.

Injekce kyseliny hyaluronové do kůže nebo kloubů mají vyšší riziko nežádoucích účinků. Negativní reakce jsou však většinou spojeny spíše se samotnou procedurou injekce než se samotnou kyselinou hyaluronovou.

SHRNUTÍ
Kyselina hyaluronová je obecně velmi bezpečná, pokud se užívá jako doplněk stravy, ale lidé, kteří jsou těhotní nebo mají rakovinu či rakovinu v anamnéze, se jejímu užívání mohou raději vyhnout.

akcnibalicky

Závěr

Doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou může bezpečně užívat většina lidí a poskytují mnoho zdravotních výhod.

Kyselina hyaluronová je dobře známá svými účinky na pokožku, zejména tím, že zmírňuje suchost pokožky, snižuje výskyt jemných linek a vrásek a urychluje hojení ran.

Může také pomoci zmírnit bolesti kloubů u lidí s osteoartrózou.

K dalším významným aplikacím patří oční kapky s kyselinou hyaluronovou pro zmírnění suchosti očí a zavedení kyseliny hyaluronové přímo do močového měchýře pomocí katétru pro zmírnění bolesti.

Celkově je kyselina hyaluronová prospěšným doplňkem stravy při různých onemocněních, zejména těch, která souvisejí se zdravím kůže a kloubů.

Zpět do obchodu